nowy dom dla dzieci z Ukrainy
AdobeStock
Aktualności

Powstanie pierwszy w Polsce Dom dla dzieci ewakuowanych z domów dziecka w Ukrainie

Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce stworzyło pierwszy w Polsce Dom dla Dzieci ewakuowanych z domów dziecka w Ukrainie. Potrzebna jest jednak pomoc ludzi o wielkim sercu, by więcej maluchów mogło cieszyć się takim domem w Polsce.

Z danych przekazanych przez Straż Graniczną wynika, że granicę polski przekroczyło już 3,27 mln osób, większość z nich to kobiety i dzieci. Nie jest znana jednak dokładna liczba dzieci z pieczy instytucjonalnej, które przybyły do Polski, lecz wiadomo jedno: wszystkie te maluchy muszą mieć nowe, bezpieczne domy w naszym kraju.

Aktualnie w SOS Wioskach Dziecięcych w Polsce mieszkają 173 osoby z Ukrainy, w 123 z nich to dzieci. Są to przede wszystkim rodziny zastępcze i dzieci wraz ze swoimi opiekunami, które zostały ewakuowane spod Kijowa. Stowarzyszenie wspiera również 200 rodzin zastępczych z Ukrainy.

Czy podczas upałów można mocno podkręcać klimatyzację, żeby dziecko się nie pociło?

Nowy dom dla dzieci z Ukrainy

Okrucieństwo wojny w Ukrainie dotyka wszystkich –  również dzieci z domów dziecka, które już wcześniej zostały dotkliwie doświadczone przez los. Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce otwiera dla nich dom w Lublinie. Pierwsze dzieci wraz z opiekunami wprowadzą się tam już w drugiej połowie czerwca.

„Przed nami sezon wakacyjny, a większość z tych grup przebywa w centrach wypoczynkowych, hotelach często daleko od dużych miast. Czyli daleko od specjalistów, lekarzy, terapeutów. Często ze zbyt małą liczbą przemęczonych opiekunów. To właśnie dla tych dzieci szykujemy jako SOS miejsca w większych miastach, gdzie będziemy mogli zagwarantować im nie tylko lepsze warunki, ale i pomoc specjalistów oraz wykwalifikowanej kadry. Tam też stworzymy Centra Specjalistyczne SOS, by inne dzieci mogły przyjeżdżać na turnusy rehabilitacyjne, a opiekunowie na szkolenia” – wyjaśnia Anna Choszcz-Sendrowska, dyrektorka działu komunikacji i PR Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce

Potrzebne są kolejne miejsca (lokale spełniające odpowiednie warunki), w których maluchy będą mogły zapomnieć o strasznych przeżyciach sprzed kilku miesięcy i odnaleźć szczęście w Polsce. Więcej informacji znajdziesz TUTAJ.

Źródło: informacja prasowa SOS Wioski Dziecięce

Piszemy też o

Bydgoszcz: 5-letni Ukrainiec bez opieki na placu zabaw. Interweniowała policja
Adobe Stock
Aktualności
Bydgoszcz: 5-letni Ukrainiec bez opieki na placu zabaw. Interweniowała policja
5-latek z Ukrainy został odnaleziony przez bydgoskich policjantów. Jak wynika z miejskiego monitoringu, chłopiec został przyprowadzony na plac zabaw przez kobietę i pozostawiony tam bez opieki.

Do zdarzenia doszło 5 maja po godz. 18 na placu zabaw przy ul. Bulwary w Bydgoszczy. Policjanci zwrócili uwagę bawiące się na placu zabaw dziecko, które nie miało butów. Chłopiec poinformował policjantów w języku ukraińskim, że nazywa się Vadim i ma 5 lat. Okazało się, że maluszek przebywa na placu zabaw zupełnie sam. Szczęśliwy finał poszukiwań Policjanci otoczyli chłopca opieką, a następnie rozpoczęli poszukiwania opiekunów maluszka. Lidia Kowalska, rzeczniczka prasowa Komendy Policji w Bydgoszczy, zwróciła się do lokalnych mediów z prośbą o nagłośnienie sprawy. Na szczęście po chłopca zgłosili się dziadowie. Dla dobra postępowania policja nie udziela szczegółowych informacji. Trwają czynności w tej sprawie. Dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w pomoc chłopcu. Jednocześnie apelujemy do wszystkich rodziców i opiekunów prawnych o niepozostawianie dzieci bez opieki. Źródło: fakt.pl, bydgoszcz.naszemiasto.pl Piszemy też o: Mikołaj Krawczyk nie płaci alimentów na swoich synów. Suma zaległości szokuje! Wrocław i Sopot: nietrzeźwi rodzice opiekowali się dziećmi. Grozi im do 5 lat więzienia Prosto z porodówki: tiktokerka robiła makijaż, mając 10-centymetrowe rozwarcie szyjki macicy  

Ukraina: porwana przez Rosjan córka mistrza Ukrainy w piłce wodnej jest już bezpieczna
Adobe Stock/Telegram
Aktualności
Ukraina: porwana przez Rosjan córka mistrza Ukrainy w piłce wodnej jest już bezpieczna
Podczas inwazji na Ukrainę wojska rosyjskie zabiły Jewhena Obedyńskiego, mistrza Ukrainy w piłce wodnej. Jego córka, 12-letnia Kira, została uprowadzona.

17 marca Jewhen Obedyński został zabity w atakowanym przez Rosjan Mariupolu. Podczas nieudanej próby ewakuacji z bombardowanego miasta 12-letnia Kira została porwana i wywieziona do kontrolowanego przez wojska rosyjskie Doniecka. Prawdopodobnie z ranami po odłamkach trafiła do tamtejszego szpitala. Dziewczynka jest już bezpieczna 26 kwietnia, po ponad miesiącu poszukiwań, udało się odbić dziewczynkę z rąk okupantów. Jak informują ukraińskie media: „Porwana przez okupantów 12-letnia Kira Obedińska wróciła do dziadka. Wcześniej rosyjscy okupanci wywieźli ją z Mariupola do Doniecka. Dziękujemy wszystkim, którzy pomogli uratować Kirę i sprowadzić ją z powrotem do rodziny”. Dziadkowi oraz dziewczynce życzymy dużo zdrowia i mamy nadzieję, że ten wojenny horror jak najszybciej się skończy. Źródło: PAP, TVN24 Piszemy też o: To nie miało prawa się wydarzyć! Aż 2389 ukraińskich dzieci umieszczono w rosyjskich obozach koncentracyjnych! Jak nasze dzieci powinny rozmawiać z dziećmi z Ukrainy: pytać o wojnę czy nie? Udawać, że nic się nie stało? „Przyjęliśmy rodzinę z Ukrainy. 5-letnia Nastka skradła serce mojego męża – wszyscy ją uwielbiają!” [LIST DO REDAKCJI]

Ukraina: żywe dziecko przywiązane co zwłok matki. Między nimi mina
Adobe Stock
Aktualności
Ukraina: żywe dziecko przywiązane do zwłok matki. Między nimi mina
Rosyjskie wojska dopuszczają się coraz większych zbrodni na ludności cywilnej. Na terenach, z których wycofują się żołnierze, pozostawiane są miny-pułapki. Do skonstruowania jednej z nich Rosjanie wykorzystali żywe dziecko i zwłoki matki.

Rząd Ukrainy informuje o kolejnych bestialskich poczynaniach wojsk rosyjskich. „Faszyści zabili młodą matkę, żywe dziecko przywiązali do niej, a między dzieckiem i zwłokami przyczepili minę. Podczas odwiązywania (dziecka – red.) mina wybuchła. Zwyrodnialcy, brakuje słów. Jak to możliwe w XXI wieku?”, napisał w mediach społecznościowych Wiktor Szlinczak, szef agencji informacyjnej Gławkom i prezes zarządu Institute of World Politics. Zbrodnie przeciwko ludzkości Ukraińskie media oraz rząd informują międzynarodową opinię społeczną o bestialskich zachowaniach putinowskich wojsk. Symbolem okrucieństwa jest Bucza. Warto pamiętać, że takich miejscowości, w których dochodzi do drastycznych aktów przemocy, jest w Ukrainie znacznie więcej. Ukraińska prokuratura zajmuje się już ponad tysiącem spraw klasyfikujących się jako zbrodnie przeciwko ludzkości i zapowiada ukaranie sprawców. ⚡️Minister of Defense of #Ukraine Oleksiy Reznikov, according to the head of the "Glavkom" Viktor Shlinchak: "The #Russians killed a young mother, and tied a living child to her and attached a mine between the child and the corpse. When they unwound it, the mine detonated." pic.twitter.com/zsMm9qpHZi — Запоріжжя | putevki.zp.ua (@TourismTwit) May 1, 2022 Źródło: wprost.pl Piszemy też o: Gdańsk: zrośnięte brzuszkami bliźniaki syjamskie nie żyją. Maluszki miały tylko jeden dzień Kudowa-Zdrój: Kierowca wjechał w dziewczynkę bawiącą się na prywatnej posesji. 9-latka nie żyje Smycz jest dla psów, nie dla dzieci? Ta mama musiała zmienić zdanie

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz