Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Ukraina: rodzice żegnają się z córką
DarSzach/Adobe Stock
Aktualności

Pożegnanie rodziców z córeczką – wzruszające zdjęcie z Ukrainy

Dziennikarz – Wojciech Bojanowski – od początku rosyjskiej agresji na Ukrainę jest na miejscu działań wojennych i relacjonuje dla telewizji bohaterską walkę narodu ukraińskiego. Tym razem opublikował przejmujące zdjęcie idących na front rodziców żegnających się z córeczką.

Poza relacjami telewizyjnymi dziennikarz często publikuje informacje i zdjęcia z Ukrainy na Instastories. Tym razem pokazał światu wyjątkowe ujęcie pokazujące rodziców ubranych w stroje wojskowe, żegnających się ze swoją malutką córeczką.

Nagość przy dziecku – norma czy przekroczenie granic?

Pożegnanie z rodzicami

Rodzice tulą się do dziecka, nie wiedząc, czy dane im będzie jeszcze je zobaczyć. Zdjęcie pokazały też na Twitterze Siły Zbrojne Ukrainy:
 


Rodzicami dziecka są mieszkańcy obleganego, ale ciągle niezdobytego Kijowa. Nic więcej o nich nie wiemy, ale to nie ma znaczenia, bo obraz i tak z całą mocą przemawia do ludzkich serc. Ten rozpaczliwy uścisk matki i wtulenie twarzy ojca w główkę wyciągającego rączki dziecka łamią serca wszystkim, nie tylko tym, którzy sami są rodzicami.

Źródło: Instagram, Twitter

Zobacz także:

reakcje na stres u dziecka
Adobe Stock/Meysam Azarneshin, Tomsickova
Wychowanie
Jak rozpoznać objawy stresu u dziecka i dorosłego? Nietypowe reakcje na wojnę
Wojna w Ukrainie budzi strach, niepokój, a czasem nawet panikę – tak u dzieci, jak i u dorosłych. Czasem jednak reakcje na stres mogą być nietypowe, a rodzice nie od razu rozumieją, że zachowanie dziecka to efekt lęku przed wojną. Z pomocą psychologa, dr hab. Anny Cierpki, podpowiadamy, jak to rozpoznać i co wtedy robić.

Od początku wojny w Ukrainie żyjemy w stresie i niepewności, choć czasem nawet nie zdajemy sobie z tego sprawy. Niestety, cierpią też nasze dzieci, ale rodzice nie zawsze łączą ich nietypowe zachowania ze strachem przed wojną. Dr hab. Anna Cierpka pomogła nam wyjaśnić, jak dzieci mogą się teraz zachowywać, i jak im pomóc. Jak rozpoznać objawy stresu u dziecka? Choć dzieci, zwłaszcza młodsze, nie do końca rozumieją, czym jest wojna, podobnie jak dorośli mogą odczuwać lęk i obawiać się o swoje bezpieczeństwo. Możliwe, że w przedszkolu czy w szkole usłyszą kilka niepokojących słów na temat wojny w Ukrainie, być może ktoś je nastraszy albo pokaże zdjęcia zniszczonego miasta. Psycholog Anna Cierpka zwraca też uwagę na fakt, że wysoki poziom stresu u dorosłych, np. w domu, w rodzinie, odbija się na dzieciach. „Dziecko widzi i czuje nasze emocje” – tłumaczy. Co ważne jednak, reakcje na stres u dzieci nie muszą być typowe: dziecko nie musi wcale zacząć źle sypiać czy budzić się w nocy i opowiadać o koszmarach. Nie musi też mówić wprost, że boi się wojny. Czego więc rodzic powinien się spodziewać? Dziecko może: być rozdrażnione, przy czym płaczliwość i napięcie mogą ujawniać się podczas zwykłych zajęć (np. przy obiedzie dziecko nagle zaczyna płakać, mówiąc, że nie będzie jadło);  mieć częstsze napady złości; być kłótliwe; być ciche, wycofane. W trudnych sytuacjach psycholog radzi przede wszystkim: spróbujmy zrozumieć . „Zawsze najpierw zadajmy sobie sami pytanie: dlaczego to się dzieje? Zamiast dziecko korygować, karcić, krzyczeć 'co ty wyprawiasz?!', zastanówmy się, co może być powodem takiego zachowania. Pamiętajmy: to, co dzieje się w Ukrainie, jest niepojęte dla rodziców. Dla dzieci to ponad ich siły” – mówi Anna Cierpka. Co robić, gdy dziecko boi się...

przyjmowanie dzieci ukraińskich do szkoły
sorapop/Adobe Stock
Aktualności
Przyjmowanie ukraińskich dzieci do szkoły – zasady, formy wsparcia, o co warto zadbać
Przyjmowanie dzieci ukraińskich do szkół stało się faktem. Każde dziecko w wieku szkolnym uciekające z Ukrainy będzie przyjęte do publicznej szkoły polskiej. Opisujemy, jakie zasady obowiązują przy zapisywaniu ukraińskich uczniów do szkoły i na co należy zwrócić uwagę, aby okres adaptacji ucznia z Ukrainy w polskiej szkole przebiegał jak najlepiej. Oto najważniejsze informacje dotyczące rozpoczęcia edukacji przez dzieci uchodźców na terenie Polski.

Blisko połowa uchodźców z Ukrainy to dzieci, które w chwili wybuchu wojny były w trakcie nauki szkolnej albo niebawem powinny ją rozpocząć. Polska prowadzi obecnie zapisy ukraińskich dzieci do szkół. Do 11 marca 2022 roku do polskich szkól zostało przyjętych około 11,5 tysiąca uczniów z Ukrainy. To niewielka część ukraińskich dzieci. W Polsce może być ich już ponad 500 tysięcy. Należy spodziewać się, że z tygodnia na tydzień uczniów z Ukrainy w polskich szkołach będzie coraz więcej. Wszyscy uczniowie z Ukrainy mogą kontynuować edukację w polskich placówkach szkolnych, a dzieci, które niedługo wkroczą w wiek szkolny, będą mogły ją u nas rozpocząć. Procedury przyjmowania do szkoły zostały uproszczone, a rząd wraz z samorządami organizuje specjalne  oddziały przygotowawcze dla dzieci z Ukrainy . Poniżej podajemy zasady, na jakich ukraińskie dzieci mogą uczęszczać do szkół w Polsce.  Spis treści: Zasady przyjmowania dzieci ukraińskich do szkoły Wsparcie dla dzieci ukraińskich w polskich szkołach Przyjmowanie dzieci ukraińskich do szkoły – o co warto zadbać? Zasady przyjmowania dzieci ukraińskich do szkoły Dzieci i młodzież z Ukrainy są przyjmowani do szkół publicznych na takich samych zasadach jak polskie dzieci.  Może im jednak przysługiwać szereg dodatkowych zajęć. Co ważne: przyjęcia do szkół odbywają się przez cały czas trwania roku szkolnego. Ukraińskie dziecko może rozpocząć naukę w dowolnym momencie po przybyciu do naszego kraju. „Przewidywaliśmy, że proces zapisywania się do szkół będzie odroczony, bo najpierw trzeba przybyć, zakwaterować się, odetchnąć nieco, wypocząć, zdjąć z siebie traumę, którą przeżywali. Dopiero wtedy jest decyzja o pójściu do szkoły” – mówił minister edukacji Przemysław Czarnek podczas briefingu prasowego 6 marca 2022. Do jakiej...

podstawowe zwroty po ukraińsku
Adobe Stock
Aktualności
Podstawowe zwroty po ukraińsku i słówka (plus wymowa)
Znajomość podstawowych zwrotów w języku ukraińskim pomoże okazać naszą życzliwość osobom z Ukrainy, a dzieciom porozumieć się z ukraińskimi kolegami. Przedstawiamy najważniejsze zwroty po ukraińsku ich oryginalną pisownię oraz wymowę.

Warto nauczyć się kilku słówek i zwrotów po ukraińsku, jeśli w naszym otoczeniu są uchodźcy z Ukrainy. Choć wielu Ukraińców zna język polski i bardzo dobrze komunikuje się po angielsku, z pewnością docenią naszą umiejętność powiedzenia kilku słów w ich języku ojczystym.  Podstawowe zwroty ukraińskie, takie jak: dziękuję, przepraszam, proszę, mogą być szczególnie przydatne dla dzieci chodzących do przedszkola lub szkoły, gdzie będą miały styczność z ukraińskimi dziećmi. Pamiętajmy, że czasami zwykłe „dziękuję” lub „przepraszam” usłyszane w ojczystym języku może wywołać ciepłe uczucia. To przejaw naszej życzliwości i zaangażowania. Oto nasze rozmówki ukraińsko-polskie. Spis treści :  Podstawowe zwroty po ukraińsku (wymowa) Nazwy podstawowych produktów żywnościowych Liczebniki po ukraińsku Kolory Pory roku i pogoda Dni tygodnia  Pory dnia i czas Podstawowe zwroty ukraińskie (wymowa) Przedstawiamy podstawowe zwroty po ukraińsku: najpierw podajemy zwrot po polsku, później pisownię ukraińską (w cyrylicy, czyli ukraińskim alfabecie), a na końcu informację, jak należy wymawiać dane słowa. Podstawowe zwroty grzecznościowe po ukraińsku:  cześć  – Привіт (pryvit) dzień dobry – Добрий день (dobryj den') dobry wieczór –  Добрий вечір (dobryj weczir) zapraszamy! – Запрошуємо! (zaproszujemo) pa! –  Па-па (pa-pa/) do widzenia – До побачення (do pobaczenia) jak masz na imię? – Як тебе звати? (jak tebe zwaty) bardzo mi miło – Дуже приємно  (duże pryjemno) nazywam się... – мене звати... (mene zwaty...)...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak