Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Zdjęcie kampanii Know Your Lemons informującej o raku piersi
Facebook/Know Your Lemons
Aktualności

To zdjęcie zapada w pamięć. Powinna je zobaczyć każda kobieta!

Jak rozpoznać raka piersi? Dzięki temu zdjęciu żadna kobieta nie będzie miała wątpliwości. Nic dziwnego, że to zdjęcie stało się hitem Internetu!

Kampania "Know Your Lemons" ("Poznaj swoje cytrynki") działa na wyobraźnię. Na przykładzie cytryn pokazuje, jak wyglądają zmiany nowotworowe piersi i namawia kobiety do samobadania – to tylko kilka minut miesięcznie, które mogą uratować życie.

Kampania opiera się na czterech ilustracjach. Pierwsza z nich, najbardziej znana, pokazuje dwanaście objawów raka piersi na przykładzie cytryn. Zobaczcie grafikę:
 


Objawy raka piersi na ilustracji:

  • obrzęk
  • wklęśnięcie w piersi
  • bolesność
  • zaczerwienienie skóry i uczucie gorąca
  • wydzielina z sutków
  • wgłębienia
  • wyczuwalne guzki
  • nabrzmiałe żyły
  • wklęśnięta brodawka
  • zmieniony kształt lub rozmiar
  • pomarańczowa skórka
  • niewidoczny, ale wyczuwalny guzek

Twórcom kampanii zależało na przełamaniu barier, które towarzyszą rozmowom o nowotworach. Czytelne, kolorowe ilustracje mają zachęcić kobiety do poznawania własnej anatomii, samobadania i zwracania uwagę na wszelkie zmiany, które pojawiają się na ich ciałach.

Musicie przyznać, że sposób, w jaki kampania "Know Your Lemons" informuje o raku piersi, na długo zapada w pamięć. Tę ilustrację powinna zobaczyć każda kobieta!

Więcej o kampanii możecie przeczytać na stronie organizacji Worldwide Breast Cancer.

Czytaj także: W czasie ciąży dowiedziała się, że choruje na raka

Źródło: kampaniespoleczne.pl

Czy można jeść truskawki w ciąży? Tak, ale nie zawsze! (czy mogą wywołać uczulenie u dziecka?)

Panthermedia
Mama
Nie musisz amputować piersi jak Angelina Jolie: rak piersi się leczy
Angelina Jolie amputowała piersi z powodu ryzyka, że rozwinie się rak piersi. Choć tego typu operacje można wykonać też w Polsce, u większości kobiet nie są konieczne. Trzeba natomiast systematycznie badać piersi – i to już od 20. roku życia.

Chociaż ginekolodzy zalecają, by co miesiąc wykonywać samobadanie piersi , bardzo niewiele kobiet wykonuje to badanie. Efekt: większość nowotworów piersi w Polsce jest wykrywanych w znacznie późniejszych stadiach niż w krajach zachodniej Europy. Tymczasem guzek poniżej 1 cm bez przerzutów do węzłów chłonnych to 95 proc. szans na całkowite wyleczenie. Taki guzek można wyczuć podczas badania piersi . Dlaczego nie badamy piersi Większość kobiet nie bada piersi co miesiąc. Zwykle tłumaczymy to tak, że nie potrafimy tego robić. Wiele kobiet tłumaczy się też budową piersi ( mastopatia – w piersiach można wyczuć wiele guzków, nie są to jednak wcale guzki nowotworowe ). Ginekolodzy podkreślają, że jedyną radą jest poznanie swoich piersi.  Na raka piersi chorują zwykle kobiety po 55. roku życia, jednak zdarzają się też bardzo młode, nawet poniżej 20. roku życia. Przeczytaj:   Jakie badania należy wykonać, by wykluczyć lub potwierdzić raka piersi? Zachorowania na nowotwory piersi rosną Według statystyk, co 12. Polka w swoim życiu zachoruje na raka piersi. W krajach wysoko rozwiniętych jest coraz więcej zachorowań na raka piersi. Przyczynia się do tego rozwój cywilizacji. Optymistyczne jest to, że w ostatnich latach liczba zgonów nie rośnie tak szybko, jak liczba zachorowań. Przyczyną jest rozpoznawanie nowotworów na coraz wcześniejszym etapie i coraz lepsze leki na raka, tzw. leki celowane, w zależności od struktury genetycznej nowotworu. Rak piersi dziś nie jest wyrokiem, ważne jest to, by go wcześnie rozpoznać i zacząć leczenie. Jak zapobiec rakowi piersi Całkowicie zapobiec się nie da, można jednak zmniejszyć ryzyko. Bardzo ważne jest karmienie piersią : najlepiej jak najdłuższe. Coraz więcej mówi się też o unikaniu długotrwałego stosowania hormonalnej antykoncepcji (jest ona wręcz przeciwwskazana u kobiet z ryzykiem raka...

Katarzyna Grochola namawia do cytologii i badania piersi
Materiały prasowe
Mama
Katarzyna Grochola namawia do badania piersi
Kiedy ostatnio badałaś swoje piersi? Kiedy robiłaś cytologię? Katarzyna Grochola, która przyznała się do tego, że chorowała na raka piersi, dziś bada się i namawia kobiety do badań. Ginekolodzy alarmują: kobiety za rzadko wykonują cytologię, za rzadko badają piersi.

  - Kobiety nie chodzą do ginekologa, nie badają piersi, nie robią cytologii, bo się wstydzą. Boją się, że lekarz skrzywi się albo powie, że się nie myłam, że mam upławy, że mam zniekształcone piersi - mówi Katarzyna Grochola , pisarka. 13 lat temu publicznie przyznała się, że zachorowała na raka piersi. Wtedy nie dawano jej żadnych szans na życie: rak piersi został u niej zdiagnozowany w bardzo późnym stadium. Grochola żyje. Bo raka nie wolno się bać.    Kobiety za rzadko robią cytologię Dziś jest lepiej niż 10 lat temu, rak piersi jest diagnozowany wcześniej. Dzięki temu, że Angelina Jolie publicznie przyznała się do profilaktycznego usunięcia piersi , więcej kobiet w Polsce zaczęło pytać o badania genetyczne w kierunku raka piersi (mutacja genu BRCA1). Ale samobadanie piersi, USG i mammografię nadal wykonujemy za rzadko. Podobnie jest z cytologią. – Zaledwie co 3 kobieta wykonuje cytologię przynajmniej raz na 3 lata, jak to jest zalecane. Jako lekarze jesteśmy bezradni, jeśli kobiety nie zgłaszają się do badań. Rak szyjki macicy to choroba, na którą nie musi zachorować żadna kobieta. A tym bardziej żadna kobieta nie powinna z tego powodu umrzeć – podkreśla prof. Ryszard Poręba, ginekolog położnik, inicjator Polskiej Koalicji na Rzecz Walki z Rakiem Szyjki Macicy.  Żeby nie zachorować, trzeba się badać. Trzeba się też badać po to, żeby pokonać raka, jeśli się na niego zachoruje.     Dlaczego kobiety nie badają piersi i nie robią cytologii - Piszą do mnie kobiety, u których został zdiagnozowany rak, bo przeżyłam kiedyś to, co one dziś przeżywają, gdy dowiadują się, że mają raka. Ja też byłam załamana. Ale, jak widać żyję - mówi Katarzyna Grochola. - Dziś jestem namawiana do tego, żeby brać udział w różnych akcjach profilaktycznych, mówić, że badam piersi. Biorę...

Fotolia
Mama
Samobadanie piersi lepsze niż USG i mammografia
W Polsce bardzo niewiele kobiet bada piersi. Tymczasem samobadanie piersi to lepszy sposób wykrycia zmian nowotworowych niż USG i mammografia – twierdzą specjaliści. Badać piersi trzeba co miesiąc.

10 minut – tyle mniej więcej czasu zajmuje samobadanie piersi . Najlepiej je wykonywać od 20. roku życia (wtedy piersi są już w miarę ukształtowane), co miesiąc, najlepiej zawsze tego samego dnia, np. tuż po zakończeniu miesiączki . Dzięki temu, że poznasz swoje piersi, masz szansę wykryć podejrzane zmiany lepiej niż najbardziej czuła aparatura. Samobadanie w domu i u ginekologa Zbadać piersi powinien też każdy lekarz, do którego przychodzisz na wizytę, zwłaszcza ginekolog (to jego obowiązek!). Jeśli ginekolog nie zaproponuje ci badania piersi, sama o to poproś, nie wstydź się. Pamiętaj jednak, że badanie przez ginekologa nie zastąpi jednak samobadania. – Guzy wykryte przez samą kobietę są o połowę mniejsze niż wykryte przypadkowo przez ginekologa lub w dzięki badaniom – mówi prof. Ewa Nowak-Markwitz, specjalista ginekologii i ginekologii onkologicznej z Kliniki Onkologii Ginekologicznej Katedry Ginekologii, Położnictwa i Onkologii Ginekologicznej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Warto wiedzieć: Jakie badania należy wykonać, by wykluczyć lub potwierdzić raka piersi? USG i mammografia Często kobiety nie robią samobadania piersi, gdyż uważają, że to niedokładne badanie, a guzki w ten sposób wykryte są już bardzo duże i lepiej wykonywać badanie USG i mammografię. Ani USG, ani mammografia nie zastąpią jednak samobadania piersi. – Za pomocą USG można wykryć torbiele w piersi , ale nie da się na podstawie USG zdiagnozować, czy podejrzana zmiana to zmiana nowotworowa . Z kolei mammografia jest mało czuła u kobiet poniżej 50. roku życia. Mammografia nie wykrywa 1 na 5 nowotworów; wiele zależy od umiejętności radiologa. Skuteczniejszy jest rezonans magnetyczny, jednak jest to badanie drogie. Tak naprawdę jednak żadne z tych badań nie zastąpi samobadania piersi – dodaje prof. Ewa Nowak-Markwitz. Badaj piersi co miesiąc...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz