Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Późne macierzyństwo może przynieść korzyści dziecku i matce
Fotolia
Aktualności

Dzieci starszych mam lepiej się rozwijają! – informują naukowcy

Dziś kobiety nie boją się "późnego macierzyństwa". Okazuje się, że urodzenie dziecka po 35. roku życia może przynieść maluchowi wiele korzyści. Sprawdź, jakich!

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu dzieci kobiet, które rodziły pomiędzy 25. a 29. rokiem życia, osiągały lepsze wyniki podczas testów zdolności poznawczych. Po 2001 roku ta tendencja się odwróciła. Dziś w testach lepiej radzą sobie dzieci urodzone przez kobiety pomiędzy 35. a 39. rokiem życia.

Późne macierzyństwo to lepsze zdolności poznawcze dziecka

Badacze z London School of Economics and Political Science i Instytutu Badań Demograficznych im. Maksa Plancka w Rostocku przeanalizowali badania przeprowadzone na dzieciach w wieku 10-11 lat w 1958, 1970 i 2001 roku. Okazało się, że od 2001 roku dzieci starszych kobiet zaczęły coraz lepiej sobie radzić w testach zdolności poznawczych i zaczęły osiągać lepsze wyniki od dzieci młodszych mam. Autorzy badania wyjaśniają, że obecnie kobiety później decydują się na urodzenie dziecka, są lepiej wykształcone, bardziej świadome zagrożeń, wiedzą, jak dbać o siebie i dziecko w czasie ciąży, nie korzystają z używek (przede wszystkim papierosów) w takim stopniu, jak kiedyś.

Zdolności poznawcze to przede wszystkim:

  • Rozumowanie, myślenie logiczne – wykorzystywanie zdobytej wiedzy, rozumienie sensu.
  • Procesy sensoryczne – wykorzystywanie zmysłów.
  • Pamięć – umiejętność zapamiętywania i przypominania.
  • Umiejętność koncentracji – zdolność do wyeliminowania z otoczenia niepotrzebnych bodźców i skupienia się na jednym wybranym.

Zdolności poznawcze pozwalają nam funkcjonować w codziennym świecie. Dzięki nim nawiązujemy relacje z ludźmi, odczuwamy emocje, możemy kontrolować swoje zachowanie.

To nie jedyna korzyść, jaką niesie za sobą późne macierzyństwo. Kilka miesięcy temu pisaliśmy o odkryciu badaczy z Uniwersytetu Południowej Kalifornii. Udowodnili, że kobiety, które decydują się na dziecko po 35. roku życia, mają mniejsze problemy z pamięcią w wieku menopauzalnym.

Czy to przekonuje was do późnego macierzyństwa? Ile miałyście lat, kiedy urodziłyście pierwsze dziecko?

Czytaj także: Udowodniono, że ciąża zmienia mózg kobiety!

Źródło: rynekzdrowia.pl, neurogra.pl

To musisz wiedzieć o ciąży po 30. i 40. roku życia – film

kobieta, zakupy, sklep, ubrania dla niemowlaka
© Art Allianz - Fotolia.com
Starania o dziecko
Kobiety, które później rodzą, dłużej żyją
Kobiety, które rodzą dzieci po 30. roku życia, znacznie dłużej żyją - twierdzą amerykańscy naukowcy, powołując się na najnowsze badania opublikowane w "Journal of North American Manopause Society".

Od 1970 roku aż o 8 razy wzrosła liczba kobiet, które urodziły pierwsze dziecko po 35. roku życia. Oczywiście, ten wzrost zawdzięczamy postępowi medycyny i rozwojowi  technik wspomagania rozrodu , ale nie tylko. W dużej mierze późne macierzyństwo zawdzięczają również swoim wyjątkowym genom. Amerykańscy naukowcy przeprowadzili badanie , w którym przebadano 551 rodzin (kilka pokoleń wstecz). Okazało się, że kobiety, które rodziły dzieci po 30. roku życia dwukrotnie częściej dożywały 95 lat niż kobiety, które rodziły przed 30. rokiem życia.    Dlaczego? Zdaniem naukowców, wiek kobiety przy ostatnim porodzie jest wskaźnikiem szybkości starzenia się. Naturalna zdolność do posiadania dziecka w starszym wieku prawdopodobnie oznacza, że układ rozrodczy tej kobiety starzeje się wolniej, podobnie jak reszta ciała.    - Nie oznacza to, że kobiety powinny rodzić dzieci w starszym wieku w celu zwiększenia swoich szans na dłuższe życie - tłumaczy Thomas Perls z Boston University School of Medicine , autor badania. I przypomina, że późna ciąża to zwiększone ryzyko przedwczesnego porodu, zespołu Downa u dziecka, nadciśnienia czy cukrzycy ciążowej u matki.    Jego zdaniem, to badanie tłumaczy w pewien sposób, dlaczego wśród osób, które dożywają stu lat jest więcej kobiet niż mężczyzn (85% do 15%). Ale - co podkreślają naukowcy - ten schemat sprawdza się u kobiet, które miały trójkę lub mniej dzieci. Matki większej gromadki nie dożywały tak sędziwego wieku. Polecamy: Czy skład mleka matki zależy od płci dziecka?   Źródło: I fucking love science

Inteligencja dziecka karmionego piersią w okresie niemowlęcym
Fotolia
Karmienie
Dzieci karmione piersią są mądrzejsze? Ta odpowiedź cię zaskoczy!
Czy karmienie piersią ma związek z inteligencją dziecka i jego osiągnięciami w przyszłości? Poznaj najnowsze wyniki badań!

Karmienie piersią a inteligencja dziecka Karmienie piersią nie ma wpływu na inteligencję i dobre zachowanie dziecka – do takich wniosków doszli badacze z University College Dublin w Irlandii. Z badania opublikowanego na łamach magazynu "Pediatrics" wynika, że karmienie piersią w okresie niemowlęcym nie ma związku z inteligencją dziecka w przyszłości. Badanie przeprowadzono na grupie 8000 dzieci w wieku 3 i 5 lat. Czy dziecko karmione piersią jest mądrzejsze? Maluchy karmione piersią w niemowlęctwie osiągały lepsze wyniki w testach sprawdzających poziom słownictwa i umiejętności rozwiązywania problemów, jednak "nie udało się wykazać bezpośredniego związku pomiędzy tymi wynikami a metodą karmienia" – czytamy w serwisie Rynek Zdrowia. Lepsze wyniki można wyjaśnić wystąpieniem innych czynników, m.in. statusem socjoekonomicznym rodzin i poziomem wykształcenia rodziców, nie sposobem karmienia. Autorka badania podkreśla, że choć dzieci z lepszymi wynikami były karmione piersią, ich osiągnięcia nie są zasługą metody karmienia. Matki karmiące piersią są zazwyczaj lepiej wykształcone i nie mają skłonności do "ryzykownych zachowań w czasie ciąży". To te czynniki wypływają na osiągnięcia dziecka. Czytaj także: Powinnyśmy karmić piersią do 2. roku życia dziecka! Nie rezygnuj z karmienia piersią! Autorzy badania podkreślają to, o czym my również was przekonujemy: karmienie piersią ma ogromny wpływ na rozwój dziecka , nawet jeśli nie wpływa bezpośrednio na jego inteligencję czy osiągnięcia naukowe w przyszłości. Mleko mamy to najcenniejszy pokarm i pierwsza szczepionka dla dziecka. Picie mleka mamy wzmacnia organizm maluszka już od pierwszych dni. Przeciwciała zawarte w mleku chronią przed wirusami i bakteriami, dzięki czemu dzieci karmione piersią rzadziej chorują. Karmienie piersią chroni przed...

Kobieta w ciąży przy łóżeczku dla dziecka
Fotolia
Aktualności
Matki Polki się starzeją? Lekarze alarmują: to nie jest dobre dla dziecka!
Polki coraz później decydują się na pierwsze dziecko. Choć na ich decyzję wpływa wiele czynników, późne macierzyństwo wiąże się z ogromnym ryzykiem!

Jak podaje Rynek Zdrowia, według najnowszych badań Polki rodzą pierwsze dziecko w wieku 27 lat. To znacznie później niż jeszcze kilkadziesiąt lat temu. Najstarszymi matkami w Unii Europejskiej są Włoszki i Hiszpanki. Pierwsze dziecko rodzą dopiero w 31. roku życia. Polki później rodzą pierwsze dziecko Eksperci medyczni kampanii "Płodna Polka" podkreślają, że organizm kobiety osiąga maksymalną płodność ok. 25. roku życia. Przez kolejne lata płodność maleje, a po 35. roku życia gwałtownie spada. Lekarze ostrzegają, że z medycznego punktu widzenia późne macierzyństwo wiąże się z większym ryzykiem i decyzja Europejek o odkładaniu macierzyństwa może mieć negatywny wpływ na dziecko i przyszłą mamę. "Z upływem lat rośnie ryzyko pojawienia się niepłodności, powikłań w ciąży , jak i wystąpienia wad genetycznych u dziecka. Odkładanie planów rodzicielskich w dużej mierze jest zdeterminowane współczesnym stylem życia, sytuacją osobistą, zawodową czy materialną, jednak kobiety powinny również pamiętać o zegarze biologicznym, który jest istotny w kwestii płodności" – wyjaśnia dr Olaf Lindert, ekspert medyczny kampanii "Płodna Polka". Zobacz także: Dlaczego Polki coraz później rodzą dzieci? Późne macierzyństwo – większe ryzyko Badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Południowej Kalifornii wykazały, że kobiety, które rodzą dzieci po 35. roku życia, mają lepszą pamięć w podeszłym wieku. Niestety, zagrożenia związane z późnym macierzyństwem są takie same. Po 30. roku życia wzrasta ryzyko urodzenia dziecka z zespołem Downa. Po 35. roku życia ciężarne są bardziej narażone na nadciśnienie, zatrucie ciążowe czy cukrzycę. Natomiast ciąża po 40. roku życia częściej kończy się poronieniem (aż 40% ciąż kobiet po 40. kończy się przedwcześnie!). Ile miałyście lat, kiedy...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Wyjątkowe życzenia na Dzień Matki
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Matki: wyjątkowe dla wyjątkowej mamy
Luiza Słuszniak
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
ile punktów można zdobyć na egzaminie ósmoklasisty
Edukacja
Punkty na egzaminie ósmoklasisty 2023: ile trzeba mieć punktów?
Joanna Biegaj
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz