dziecko rysuje Polski Ład
screen/Mateusz Morawiecki FB
Aktualności

Premier promuje Polski Ład dziecięcym rysunkiem. Internauci podzieleni

Mateusz Morawiecki podróżuje po Polsce, promując nowy program PiS, w którym zawarte są obietnice wspierania rodzin wielodzietnych. Po jednym z takich spotkań premier zamieścił w mediach społecznościowych rysunek dziecka i opatrzył go komentarzem. Część internautów zupełnie inaczej interpretuje obrazek.

Po zdjęciem rysunku premier napisał: „Zanim szerzej napiszę na temat ważnego spotkania w Przecławiu poświęconego Polskiemu Ładowi, chciałbym się na szybko podzielić wspaniałym upominkiem, jaki tam otrzymałem od kilkuletniej dziewczynki. To rysunek, który przedstawia życie rodziny w Polsce po zrealizowaniu Polskiego Ładu – jak widać, dziecięca wyobraźnia pracuje. Piękny, optymistyczny obraz. Wierzę, że tak właśnie będzie”.

Jak wybrać fotelik dla noworodka do auta? - film

Są tacy, którzy się zachwycają...

Rządzący co pewien czas upubliczniają pomysły na wspieranie polskich rodzin. W Nowym Ładzie znalazły się już projekty: 12 tysięcy na dziecko, zerowy PIT dla wielodzietnych rodzin. Ma to być wsparcie rodziców w wychowywaniu więcej niż jednego dziecka (w przypadku pierwszego programu) oraz najbiedniejszych rodzin z minimum czwórką dzieci. Część osób przyjmuje wprost informacje o wprowadzanym wsparciu, co widać w komentarzach pod obrazkiem dziecka. Ci internauci piszą:

„Ujęcie oczu rodziny – dużych, zaangażowanych w percepcję otaczającego świata i siebie nawzajem, wskazuje na dobre spojrzenie, co dobrze rokuje przyjętemu przez Polski Ład kierunkowi działań. Tak odczytałam rysunek dziewczynki. Powodzenia”;
„Super. Dziękujemy Panie Premierze, jest Pan Wielkim Polskim Patriotą”;
„Życzę rządowi dokończenia tego co zaplanował a wszystkim dzieciom spełnienia marzeń”.

...i tacy, którzy inaczej interpretują rysunek

Większość komentarzy to jednak krytyka – nie rysunku, choć i takie się znalazły, ale tego, jakie konsekwencje poniosą Polacy, aby ziściły się marzenia dziecka, które ten rysunek podobno narysowało:

„Emeryci i rodzinka na socjalu się chillują w parku, a przedsiębiorców nie ma, bo pracują 2x więcej, żeby to wszystko utrzymać. Taki oto obraz Mateusz Morawiecki nam rysuje”;
„No w sumie to prawda. Jak rodzina zobaczy, ile pieniędzy musi wydać w sklepie, aby kupić jedzenie tak na circa tydzień, to dostaną właśnie takiego wytrzeszczu gał”;
„Tak naprawdę to dziecko w wózku ma 14 lat, ale ma wadę letalną, a rodzina czeka w kolejce do ławki, żeby się móc na niej przespać”
„Ma Pan rację, tylko małe dzieci byłyby w stanie w te obietnice uwierzyć”;
„Podkrążone oczy od wielogodzinnej pracy, by zarobić na chleb, również u dzieci. Babcia i dziadek mieszkają w parku – z marnych emerytur nie mogli opłacić rachunków i zostali eksmitowani. Motyle wielkości ptaków – z powodu ocieplenia klimatu dotarły do nas gatunki inwazyjne z Borneo. No dziecko prorok”.

A jak ty interpretujesz ten obrazek?

Przeczytaj też:

gdzie na weekend z dzieckiem
Adobe Stock
Czas wolny
Gdzie na weekend z dzieckiem? Atrakcyjne miejsca dla dzieci w Polsce
Gdzie wybrać się na weekend z dzieckiem, aby zobaczyć coś wyjątkowego i aktywnie spędzić czas? Mamy dla was kilkanaście rodzinnych atrakcji w Polsce, które podbiją serca najmłodszych, a w dorosłych obudzą dziecko.

Możliwości spędzenia ciekawego weekendu z dziećmi w Polsce jest wiele – od wodnych atrakcji, przez wstęp do świata baśni, bajek i fantazji (czyli to, co dzieciaki lubią najbardziej!) aż po arcyciekawe przygody techniczne i historyczne w jednym. Wśród wielu inspiracji na weekendowy wyjazd z dziećmi na pewno wybierzecie coś odpowiedniego dla siebie. W wielu z tych atrakcji można płacić bonem turystycznym . Gdzie w takim razie pojechać na weekend z dzieckiem? Podpowiadamy! Spis treści: Gdzie pojechać na weekend z dziećmi? Atrakcyjne miejsca dla dzieci: Afrykarium Wrocław Hydropolis – Centrum Edukacji Ekologicznej Park od Poland Magiczne Ogrody w Janowcu nad Wisłą Inwałd Park: Świat Marzeń, Dinolandia, Warownia, Mini ZOO, Ogród JP II Farma Iluzji Mościska Energylandia Kopalnia Guido Zabrze EC1 Łodź& – Miasto Kultury Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku Se-Ma-For – Muzeum Animacji – Łódź Europejskie Centrum Bajki Pacanów Centrum Nauki Kopernik Centrum Nauki Leoanardo da Vinci Centrum Nauki Experyment w Gdyni Havelianum w Gdańsku Świat Labiryntów Bliziny Malta Ski Poznań Legendia Śląskie Wesołe Miasteczko Park Rozrywki w Julinku Gdzie pojechać na weekend z dziećmi? W Polsce nie brakuje miejsc, do których możesz pojechać z dziećmi na weekend. Przy wyborze musisz zastanowić się przede wszystkim, czy dana atrakcja jest odpowiednia dla dziecka w twoim wieku. Weź pod uwagę także preferencje malca. Jeśli dziecko jest małym odkrywcą, na pewno przypadnie mu do gustu Centrum Nauki Kopernik, a jeśli jest aktywne, pokocha Park Julinek. Mało które dziecko (i to bez względu na wiek) nie będzie zadowolone z wizyty w ZOO. Jedno jest pewne: jest w czym wybierać!  Gdzie wybrać się na weekend z niemowlakiem?...

jesienne zabawy
Adobe Stock
Gry i zabawy
Jesienne zabawy – superpomysły na spędzenie czasu z dzieckiem
Jesienne zabawy można organizować na dworze, gdy pogoda dopisuje oraz w domu, gdy za oknem zimno i szaro. Na dworze najlepiej sprawdzą się jesienne zabawy ruchowe i zbieranie „skarbów” do jesiennych zabaw plastycznych. Sprawdźcie, ile macie możliwości.

Jesienne zabawy należą do najprzyjemniejszych. Upał już nie męczy, więc można szaleć do woli, a przyroda zachwyca mnogością barw. Ze znalezionych w parku liści, kasztanów i żołędzi można zrobić ludziki, zwierzątka i barwne obrazki, a ze zbędnych części garderoby lub ścinków materiałów – gry lub zabawki. Ogranicza was tylko wyobraźnia! Żeby ją trochę pobudzić, prezentujemy garść pomysłów na jesienne zabawy dla dzieci. Spis treści: Jesienne zabawy plastyczne Jesienne zabawy ruchowe  Jesienne zabawy plastyczne Polska złota jesień to wspaniała pora na spacery z dzieckiem. Zdarzyło wam się wrócić z jednego z nich z bukietem  kolorowych jesiennych liści? Jeśli tak, zobacz, do czego można je wykorzystać. O robieniu ludzików z kasztanów lub zwierzątek z żołędzi nie będziemy pisać – to wie każdy. Pokażemy za to, jak wykorzystać barwne liście. Tworzenie obrazków z liści to wspaniała jesienna zabawa, przy której można z dzieckiem rozmawiać, jak zmienia się przyroda o tej porze roku. Podajemy też pomysły na zabawy, które nie wymagają wcześniejszego zbierania jesiennych skarbów, ale podpowiadają, jak wykorzystać materiały, które znajdą się w każdym domu. Tworzymy fantazyjne obrazki z liści Przełam listki na pół, przyklejcie po jednej połówce z każdego rodzaju liścia na kartkę i rozpocznijcie zabawę! Zadaniem dziecka jest dorysowanie drugiej połowy liścia. Możesz przy tym uczyć dziecko nazw drzew , z których liście pochodzą. To zabawa i nauka w jednym, czyli coś, co lubimy najbardziej. Mając dużo liści, możecie układać z nich na posmarowanej kartce zwierzęta – te prawdziwe lub wymyślone fantazyjne stwory. Pomalujcie je farbami. Zobaczcie, jakie piękne obrazki mogą powstać:   Jesienne zabawy plastyczne z resztek papieru i materiału Karton, arkusz papieru, stare gazety. Te...

zaszczepione dzieci nie będa uczyć się zdalnie?
Adobe Stock
Aktualności
Czy dzieci zaszczepione na COVID-19 unikną nauki zdalnej?
Już teraz ok. 90 proc. szkół w Polsce prowadzi naukę w trybie mieszanym – uczniowie z klas, w których zdiagnozowano koronawirusa, uczą się zdalnie. Jednak krajowa konsultant w dziedzinie pediatrii apeluje do ministra edukacji i nauki o to, aby dzieci zaszczepione mogły chodzić do szkoły.

„Uczniowie zaszczepieni są bezpieczni” – powiedziała w rozmowie z RMF FM prof. Teresa Jackowska, krajowa konsultant. Wyraziła też nadzieję, że już niedługo do szczepień zostaną dopuszczone także dzieci w wieku 5-10 lat, co sprawiłoby, że wszyscy uczniowie mogliby przyjąć szczepionkę. „Apeluję, żeby wszystkie dzieci zaszczepione chodziły do szkoły, nawet jeśli w tej placówce są zachorowania ” – dodała . Nauka stacjonarna jest ważna z punktu widzenia psychologicznego Profesor mówiła też o tym, że nie tylko jakość nauczania może ucierpieć podczas nauki zdalnej, ale że brak kontaktu z rówieśnikami może bardzo negatywnie wpływać na samopoczucie dzieci. Skutki poprzednich fal koronawirusa są do dzisiaj widoczne u wielu uczniów, którym państwowa służba zdrowia nie może zaoferować fachowej pomocy. A depresja u dzieci to naprawdę groźna choroba. Ze stanowiskiem prof. Jackowskiej dotyczącym tego, aby zaszczepieni uczniowie nie byli odsyłani na naukę zdalną, zgadza się Rada Medyczna, która wydała rekomendację, aby zaszczepieni uczniowie nadal chodzili do szkół . Delta „lubi” dzieci Obecnie w Polsce niemal wszystkie zakażenia spowodowane są wariantem Delta koronawirusa . Jak twierdzą lekarze, mutacja ta powoduje znacznie większą liczbę zakażeń u dzieci, także tych poniżej 12. roku życia, a właśnie te dzieci jeszcze nie zostały dopuszczone do szczepienia na COVID-19. Lekarze zalecają im przyjęcie szczepionki przeciwko grypie, a do rodziców apelują, aby nie wysyłali do szkoły dzieci z objawami infekcji.  Prof. Jackowska i Rada Medyczna liczą na to, że minister edukacji przychyli się do ich stanowiska i ureguluje sprawę nauki zdalnej tylko dla niezaszczepionych dzieci, zanim jeszcze czwarta fala pandemii wywoła znaczny wzrost liczby zakażeń, także w szkołach. Przeczytaj też: Nowe...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz