Prezydent Andrzej Duda
materiały prasowe
Aktualności

Prezydent Duda odznaczył 6 matek medalami. Czemu mam mieszane uczucia?

Pan Prezydent nagrodził matki. Za ich trud, poświęcenie, za to, że są filarem tego społeczeństwa, opoką. Niby fajnie, ale nie całkiem.

Wiadomo, że polska matka to archetyp matki. Najlepsza, najsilniejsza, gotowa do największych poświęceń. I właśnie takie matki-bohaterki wciąż w naszym kraju żyją, co Prezydent Andrzej Duda postanowił podkreślić, wręczając im odznaczenia państwowe. Kryterium wyboru? Szczególne zasługi w wychowywaniu dzieci. Wielu dzieci. Jeśli masz jedno, nie masz co liczyć na odznaczenie, bo szczególnych zasług nie można ci przypisać?

Prezydent docenia matki

- Dziękuję za wielki trud wychowania dzieci w duchu patriotycznym, w duchu służby. Jesteście Panie naszym największym dobrem narodowym – mówił Prezydent Andrzej Duda w czasie spotkania z rodzinami. - Nie ma Polska większego dobra niż polskie Matki, które wychowują dzieci, dbają o dom, które troszczą się o to, aby tradycja była przechowywana, aby była przekazywana z pokolenia na pokolenie; dzięki którym Polska przetrwała 123 lata zaborów – kontynuował Prezydent.
 

- Te odznaczenia to bardzo skromny wyraz wdzięczności – bardzo skromny! Ale jestem niezwykle wzruszony, że mogłem Dostojnym Paniom te odznaczenia wręczyć. I że mogę wypowiedzieć słowa podziękowania dla Was za to, że jesteście, że zawsze byłyście i za to, że dzięki Wam Polska trwa i będzie trwała – mówił Prezydent Andrzej Duda do zaproszonych pań i ich bliskich.

Kto otrzymał odznaczenia?

Postanowieniami Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy Złotym Krzyżem Zasługi odznaczone zostały za zasługi w wychowaniu dzieci w rodzinie wielodzietnej:

  • mama trzynaściorga dzieci. Wychowanie dzieci łączyła z pracą w gospodarstwie rolnym oraz aktywną działalnością w Kole Gospodyń Wiejskich;
  • mama szesnaściorga dzieci. Mimo licznych obowiązków jest bardzo dobrze zorganizowaną osobą, a przede wszystkim kochającą i oddaną mamą. Wraz z mężem stworzyła dużą, kochającą się rodzinę. Wychowuje dzieci w duchu wzajemnego szacunku oraz życzliwości dla innych.

Srebrny Krzyż Zasługi otrzymały:

  • mama ośmiorga dzieci. Wychowując dzieci, pracując zawodowo, działa jednocześnie w organizacjach społecznych m.in. w Katolickiej Organizacji Kobiet, Radzie ds. Kobiet przy Episkopacie Polski, jest współzałożycielką Związku Dużych Rodzin 3+;
  • mama pięciorga dzieci. Pracuje społecznie na rzecz rodzin katolickich, organizatorka i aktywny członek Związku Dużych Rodzin 3+, jest założycielką i przewodniczącą Koła w Lublinie.
  • mama czternaściorga dzieci. Wraz z mężem wychowuje dzieci w duchu patriotyzmu i poszanowania dla tradycji.
  • mama dziesięciorga dzieci. Pracę społeczną na rzecz rodzin i edukacji łączy z wychowaniem dzieci oraz pracą zawodową. Prowadzi szkolenia oraz warsztaty poświęcone tematyce małżeńskiej i wychowawczej.

Wszystkie matki to bohaterki!

Gratuluję wszystkim odznaczonym mamom. Szczerze. Jestem pełna podziwu dla ich wyborów życiowych i siły. Mam jedynie zastrzeżenia do samych odznaczeń. Jakieś takie pełne niepotrzebnego patosu mi się to wydaje, znowu widzę podziały – wielodzietne kontra matki dwojga, dobre katoliczki kontra innowiercy czy ateistki, polskie matki kontra mieszkające w Polsce matki innych narodowości. Mam też poważne wątpliwości, czy wychowywanie dzieci – nawet wielu, choć rozumiem, że to niełatwe zadanie – to coś, co można wartościować i oceniać, i nagradzać na szczeblu państwowym.

"Nie ma Polska większego dobra niż polskie Matki"
- powiedział Pan Prezydent, a mi marzy się dzień, kiedy powie: "Nie ma Polska większego dobra niż kobiety". I pozwoli każdej z nas samodzielnie decydować o swojej dzietności — nie zabierze nam prawa do awaryjnej antykoncepcji, aborcji w przypadku uzasadnionych wskazań, umożliwi pracę zawodową, gdy nasze dziecko jest niepełnosprawne, ale nie stać nas na opiekę specjalistów dla niego, gdy doceni matki jedynaków i samotne matki, przyznając im 500+, czyli ten sam status w społeczeństwie, co matkom dwojga i wielu dzieci. Nie sądzę, aby kobiety marzyły o odznaczeniach państwowych za sam fakt bycia kobietą, matką czy ciocią, raczej chciałybyśmy, żeby pozwolono nam decydować o swoim życiu i o tym,  jak ono ma wyglądać. 

źródło: prezydent.pl

Zobacz też:

Co pyli w lipcu: lista roślin i okresy pylenia [WIDEO]

Anna Lewandowska
ons
Aktualności
Anna Lewandowska Influencerką Roku w konkursie Bizneswoman Roku 2017!
Nagrody Bizneswoman Roku rozdane! Influencerką Roku została Anna Lewandowska, a Kobietą Sztuki Katarzyna Kozyra. Kogo nagrodzono i wyróżniono w pozostałych kategoriach?

Gala wręczenia nagród w IX edycji konkursu Bizneswoman Roku. Statuetki i wyróżnienia zostały wręczone w dziewięciu kategoriach: Liderka w Korporacji, Moja Firma, Start-up Roku, Pomysł na Biznes, Kobieta w Nowych Technologiach, Nauka i Biznes oraz Male Champion of Change, w której po raz pierwszy nagrodzeni zostali mężczyźni działający na rzecz różnorodności i wspierania kobiet. W głosowaniu internautów wyłoniono Influencerkę Roku. Przyznano także nagrodę Grand Prix Kobieta Sztuki. Poznaj nazwiska laureatek i laureatów tej prestiżowej nagrody.  Zwyciężczynie konkursu Bizneswoman Roku 2017 Do tej edycji konkursu Bizneswoman Roku zgłoszono ponad 260 kandydatek! Po wnikliwej analizie zgłoszeń w poszczególnych kategoriach jury wyłoniło laureatki w następujących kategoriach: Influencerka Roku  Influencerką Roku w konkursie Bizneswoman Roku 2017 została Anna Lewandowska . W głosowaniu internetowym na portalu Sukces Pisany Szminką zdobyła 35 proc. wszystkich głosów internautów. Nagrodę odebrała bardzo wzruszona mama Ani.   W uzasadnieniu werdyktu napisano: inspiruje kobiety do zmiany stylu życia i większego dbania o siebie . Na swoim blogu i w mediach społecznościowych, które śledzi ponad 3 miliony osób, radzi jak zmotywować się do wysiłku, pokonać wyzwania, zbudować pewność siebie. Pokazuje, że każda z nas może być mistrzynią.  Sprawdź, jaki talent sportowy ma córka Ani Lewandowskiej!     Dziękuję bardzo wszystkim osobom, które oddały na mnie swój głos.❤️❤️ Dziękuję bardzo za otrzymaną nagrodę w IX Edycji konkursu „Sukces Pisany Szminką” w kategorii Influencenka Roku 💋 💋💋💋 #annalewandowska #hoba #healthyplanbyann #bizneswoman #motivation Post udostępniony przez Anna Lewandowska (@annalewandowskahpba) Mar 1, 2018 o 11:23 PST Kobieta Sztuki Nagrodę Grand Prix...

Emerytury dla kobiet mających 4 dzieci
AdobeStock
Aktualności
Rząd zapowiada emerytury dla matek i premię za 2. dziecko - ale nie dla wszystkich!
Program "Mama Plus" to najnowsza propozycja wsparcia finansowego dla polskich rodzin. Nagradzane będą matki, jednak pod pewnymi warunkami. Sprawdź, czy należą Ci się te świadczenia!

Takie deklaracje padły na sobotniej konwencji rządzących Prawa i Sprawiedliwości oraz Zjednoczonej Prawicy z ust premiera Mateusza Morawieckiego. Czwórka dzieci albo i więcej Szczegóły programu, roboczo nazwanego "Mama Plus" , rozwinęła wicepremier Beata Szydło, przewodnicząca Komitetu Społecznego Rady Ministrów. "Największe nasze wyzwanie to, żeby rodziło się więcej dzieci " – stwierdziła wicepremier Szydło. I stąd pomysł PiS, aby namówić Polki do zachodzenia w ciąże, dając większe wsparcie finansowe przyszłym mamom. W myśl zapowiedzi kobieta, która urodziła i wychowała przynajmniej czwórkę dzieci , dostanie od państwa emeryturę minimalną. I to nawet wówczas, jeśli nie przepracowała w życiu ani jednego dnia. Obecnie jest to 1029,80 zł brutto. Świadczenie mają uzyskać zarówno kobiety, które nigdy nie pracowały, jak i te, które pracowały, ale za krótko (np. tylko cztery-pięć lat), aby wypracować kapitał do emerytury minimalnej . Pierwszym państwo sfinansuje całą emeryturę, drugim dopłaci różnicę do wysokości najniższego świadczenia. I to są na razie jedyne konkretne dane na ten temat. Zarówno premier Morawiecki, jak i wicepremier Szydło nie zdradzili, ile program będzie kosztował państwo. Nie ma też informacji, od kiedy nowe prawo miałoby obowiązywać. Wylicza się jednak, że projekt emerytur nie obciąży przesadnie budżetu, gdyż z ostatniego spisu powszechnego z 2011 roku wynikało, że wśród rodzin mających dzieci na utrzymaniu, 53 proc. stanowiły rodziny z jednym dzieckiem, dwójkę miało ponad 35 proc., troje – 8,6 proc., a czworo i więcej – zaledwie 3 proc. W 2014 roku odsetek urodzeń czwartego i dalszych dzieci wyniósł 4,5 proc. Obecnie, aby dostać przynajmniej emeryturę minimalną, kobieta musi pracować i odprowadzać składki przez 20 lat (mężczyzna pięć lat dłużej). Można uznać, że sobotnia...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz