
Wydaje się, że ząbki mleczne powinny być jak perełki. Ale możesz się przyczynić do tego, że się zepsują. Nie stanie się tak natychmiast - zwykle dopiero u dwulatka możesz zobaczyć widoczne efekty próchnicy butelkowej. Czasami jednak zęby wyrzynają się już uszkodzone.
Jak wyglądają mleczne zęby z próchnicą? Właśnie tak:
Dlaczego mleczne zęby się psują?
Z dwóch powodów - najczęstszym jest tzw. próchnica butelkowa, drugim niedorozwój szkliwa i zębiny. Niedorozwojowi szkliwa i zębiny trudno zapobiec, choć badacze z Australii ustalili, że może to być efekt nieprawidłowości w okresie prenatalnym, m.in. ekspozycji na ołów czy przyjmowania przez mamę w ciąży tetracykliny (antybiotyk stosowany głownie w leczeniu trądziku).
Co to jest próchnica butelkowa?
Próchnica butelkowa występuje najczęściej przy zbyt długim karmieniu butelką. Szczególnie narażone są dzieci zasypiające z butelką lub karmione w nocy. Gdy dziecko pije z butelki, ząbki mają dłuższy kontakt z płynem, niż wtedy, gdy pije z kubeczka. Cukier zawarty w pokarmie sprawia, że namnażają się bakterie, które z kolei tworzą kwasy niszczące zęby.
Ząbki dzieci karmionych nocą i zbyt długo pijących z butelki są niemal non stop oblepione resztkami pokarmu, co może spowodować tzw. wczesną próchnicę butelkową. Według różnych statystyk, próchnica butelkowa dotyka około 5% dzieci na całym świecie.
Jak zapobiegać próchnicy butelkowej?
Najważniejsze metody to nauczenie dziecka picia z kubeczka, już w okolicach 6. miesiąca życia, niedopuszczanie, by zasypiało z butelką, ograniczanie ilości cukru w jedzeniu i napojach, a także pielęgnacja jamy ustnej. Jak tylko pojawi się pierwszy ząbek, trzeba zacząć używać specjalnej szczoteczki i pasty dla niemowląt.
Co robić, gdy próchnica już się pojawi?
Można zastosować zabiegi, które chronią mleczne zęby. Można lakierować, czyli stosować lakiery fluorowe, które mineralizują szkliwo oraz zabezpieczają zębinę. Można je także lapisować, czyli impregnować azotanem srebra, dzięki czemu zmiany próchnicze się cofają. Jest to jednak problem, bo u malutkich dzieci niezwykle trudno jest przeprowadzać zabiegi stomatologiczne. Mimo tych zabiegów dzieci mające próchnicę mlecznych zębów tracą je wcześniej niż rówieśnicy ze zdrowymi zębami.
Źródło: Portal Zdrowia Dziecka