Czy covid-19 w ciąży jest szczególnie groźny?
Aktualności

Prof. Anna Kwaśniewska: kobiety w ciąży dwa razy częściej chorują na COVID-19

Liczba zakażeń COVID-19 rośnie z każdym dniem. „Ciężarne chorują dwa razy częściej” – twierdzi prof. Anna Kwaśniewska, kierowniczka Kliniki Położnictwa i Patologii Ciąży z Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 1 w Lublinie. Wspominając sytuację z wiosny tego roku, mówi: „Nie chciałabym być znowu świadkiem takiej sytuacji, że pacjentka umiera, natomiast mąż przychodzi sam z nosidełkiem po dziecko”. Jedną ze zmarłych ciężarnych w lubelskim szpitalu była niezaszczepiona lekarka.

Prof. Anna Kwaśniewska w rozmowie z dziennikarką PAP tłumaczy, że niższa odporność kobiet w ciąży wynika ze zmian fizjologicznych: „Zwiększenie wentylacji minutowej, uniesienie przepony, obrzęk śluzówek, nadkrzepliwość oraz zjawiska zachodzące w układzie immunologicznym powodują więcej objawów niepożądanych, aniżeli w tej samej populacji pacjentek nieciężarnych”.

Jak przyszła mama może o siebie zadbać? [WYWIAD Z EKSPERTEM]

Blisko 200 badań naukowych i niepokojące statystyki?

Prof. Anna Kwaśniewska powołuje się na 192 badań naukowych, którymi objęto ponad 64 tys. ciężarnych – z wynikiem pozytywnym testu na COVID-19 oraz tych z podejrzeniem zakażenia. Analiza badań wskazuje, że ryzyko wystąpienia zapalenia płuc u ciężarnych wynosi 17 proc, u ponad 13 proc. może wystąpić ciężki przebieg choroby.
„To naprawdę trudne przypadki” – podkreśla prof. Anna Kwaśniewska. Wspominając sytuację, która miała miejsce wiosną, nie kryje niepokoju o to, co mogą przynieść kolejne jesienne tygodnie.

Czy powtórzy się "wiosenny koszmar"?

„Na wiosnę mieliśmy osiem naszych pacjentek na oddziale intensywnej terapii, które były podłączone do respiratorów lub ECMO, tzw. płucoserca. Przeżyły dwie z nich: jedna po cięciu cesarskim, a druga jeszcze w ciąży”.  Na szczęście, dzieci zakażonych matek, które przyszły na świat, były zdrowe.

Prof. Anna Kwaśniewska przekonuje, że kobiety w ciąży mogą i powinny się szczepić przeciw COVID-19. I z niepokojem obserwuje wzrost zakażeń wśród młodych osób, do których grona zaliczają się również kobiety w ciąży. Podkreśla, że ciężarna lekarka, która zmarła nie była zaszczepiona.
 
Źródło: PAP

Zobacz także: 

wysypka long covid u dzieci
Instagram
Zdrowie
Długi COVID u dzieci: nietypowe objawy nawet miesiące po zakażeniu. Jak rozpoznać? (ZDJĘCIA)
Coraz więcej dzieci choruje na COVID-19, w tym na wariant Delta, a po zakażeniu koronawirusem cierpi na uciążliwe dolegliwości nawet przez wiele miesięcy. Tzw. długi COVID u dzieci daje wiele objawów, m.in. różnego rodzaju wysypki, wypryski, zmęczenie, bóle głowy, mięśni i brzucha, a nawet stany depresyjne. Jak rozpoznać długi COVID u dzieci?

Eksperci nie mają wątpliwości, że tzw. długi COVID nie omija dzieci. Niestety, za sprawą bardziej zaraźliwej odmiany koronawirusa – wariantu Delta – najmłodsi chorują ciężej niż jeszcze kilka miesięcy temu, a groźne objawy coraz częściej utrzymują się u nich tygodniami. Brytyjska organizacja Long Covid Kids dzieli się badaniami na temat powikłań po COVID-19 u dzieci. Niektóre zdjęcia dziecięcych wysypek, krwiaków i spuchniętych kończyn budzą grozę. Co to jest długi COVID u dzieci? Długi COVID u dzieci to szereg objawów utrzymujących się przez 3 lub więcej miesięcy po zakażeniu koronawirusem. Z powodu nowych mutacji koronawirusa dzieci coraz rzadziej przechodzą zakażenie bezobjawowo lub łagodnie. Częściej też pojawia się u nich zespół PIMS-TS oraz tzw. długi COVID u dzieci, nazywany również syndromem long COVID. Według danych brytyjskiego urzędu statystycznego z kwietnia 2021 r. 9,8 proc. dzieci w wieku 2-11 lat i 13 proc. w wieku 12-16 lat zgłaszało co najmniej jeden z objawów pocovidowych utrzymujący się przez 5 tygodni po zakażeniu koronawirusem. Do podobnych wniosków doszli badacze ze Szpitala Uniwersyteckiego Gemelli w Rzymie: ze 129 dzieci w wieku 6-12 lat ponad jedna trzecia miała 1 albo 2 objawy utrzymujące się przez 4 miesiące lub dłużej po zakażeniu, a jedna czwarta miała 3 lub więcej objawów. Wiadomo też, że długi COVID częściej dotyka dzieci starsze (12-18 lat) niż młodsze (5-6 lat). Te badania i dane całkowicie przeczą spekulacjom, jakoby choroba COVID-19 nie była groźna dla dzieci. Długi COVID u dzieci: objawy Objawy, które wywołuje długi COVID u dzieci, mogą występować nawet tygodnie lub miesiące po zakażeniu i bywają bardzo uciążliwe. Wśród najczęstszych dolegliwości wymienia się: osłabienie (87 proc.), bóle głowy (78 proc.), bóle brzucha (75 proc.), bóle mięśni i stawów (60 proc.)...

4-letnia dziewczynka Kali Cook zmarła po zakażeniu COVID-19
Adobe Stock
Aktualności
4-latka zmarła po zakażeniu COVID-19. Zaraziła ją matka – przeciwniczka szczepień
4-letnia Kali Cook zmarła po zakażeniu COVID-19. Dziewczynka prawdopodobnie zaraziła się od swojej mamy, która aktywnie wspierała ruch antyszczepionkowy i sama nie była zaszczepiona.

„Kali była całkowicie zdrowa, a chwilę później już jej nie było. Choroba pokonała ją tak szybko” – poinformowała mama 4-latki, Karra Harwood, w rozmowie z lokalnymi mediami. 4-latka zmarła na koronawirusa Dziewczynka zmarła 7 września we śnie w swoim domu w Bacliff w stanie Teksas. Pierwsze objawy zakażenia koronawirusem pojawiły się u niej zaledwie kilka godzin wcześniej. Mama Kali, wraz z partnerem, przebywała w tym czasie na kwarantannie – testy na COVID u obojga dały pozytywny wynik. Wcześniej oboje sprzeciwiali się szczepieniom. „Próbowałam się od niej izolować, nie chciałam zarazić ani jej, ani moich pozostałych dzieci” – tłumaczyła matka Kali. Testy na koronawirusa wykazały jednak, że zarówno brat zmarłej dziewczynki, jak i jej 5-miesięczna siostrzyczka również zostali zakażeni. Kobieta dodała również, że żałuje, że nie zaszczepiła się przeciwko COVID-19 – być może dzięki temu jej córeczka wciąż by żyła.   Po przeprowadzeniu badań biuro sądowe Galveston County potwierdziło, że Kali była pierwszym dzieckiem w hrabstwie, które zmarło z powodu COVID-19. Źródło: New York Post Zobacz także: Mama ostrzega przed powikłaniami po COVID-19 u dzieci. „Byliśmy przerażeni!” Jak wygląda wysypka przy Covid-19? Jakie maseczki powinny nosić dzieci?

RSV u dzieci
Adobe Stock
Aktualności
Obecnie nie COVID i nie PIMS, ale wirus RSV atakuje dzieci
Mamy w tej chwili do czynienia z nasilonym atakiem wirusa RSV. Jeszcze nigdy o tej porze roku nie było z jego powodu tylu hospitalizowanych dzieci, a chorują całe rodziny.

W czasie poprzednich fal koronawirusa zaobserwowano znaczny spadek zachorowań na infekcje sezonowe. Teraz gdy czwarta fala COVID przybiera na sile, sytuacja wygląda zupełnie inaczej. W nieporównywalnej niż wcześniej skali występują przypadki zakażeń wirusem RSV, który należy do wirusów sezonowych. Zwykle atakował późną jesienią, szczyt zachorowań przypadał na styczeń-luty i zachorowania kończyły się wiosną. Tym razem jest inaczej. Oddziały już się zapełniają Prawdopodobnie wskutek poluzowania obostrzeń wirus RSV uderzył ze zdwojoną siłą. Mnóstwo infekcji pojawiło się w żłobkach i przedszkolach, a to właśnie dla najmłodszych dzieci RSV jest najbardziej niebezpieczny. W Polsce oddziały szpitalne zapełniają się dziećmi z RSV, a w innych krajach oddziały intensywnej terapii i SOR-y są już na granicy wydolności z powodu ciężkich przypadków RSV u dzieci. Wirus RSV u starszych powoduje katar i kaszel, ale u najmłodszych dzieci w późniejszej fazie choroby pojawia się duszący kaszel. Takie dziecko często wymaga tlenoterapii i płynoterapii w szpitalu. A do tego może dojść PIMS Jeśli czwarta fala koronawirusa nabierze rozpędu, z mniej więcej miesięcznym opóźnieniem mogą zacząć się pojawiać przypadki PIMS u dzieci . To powikłanie COVID, które obserwuje się wyłącznie u dzieci. Jest to wieloukładowy zespół zapalny, które może stanowić zagrożenie dla życia. Co będzie, gdy epidemia RSV nałoży się na wzrost przypadków PIMS? Na szczęście wygląda na to, że wariant Delta koronawirusa w mniejszym stopniu wywołuje PIMS niż poprzednie warianty koronawirusa. Dotąd w Polsce z powodu PIMS hospitalizowano ok. 500 dzieci w ciągu pierwszych trzech fal koronawirusa. Na świecie notuje się też spadek śmiertelności z powodu PIMS – początkowo wynosiła on 2 proc., teraz oscyluje w okolicy 1 procenta. Jest więc szansa, że miejsc na oddziałach dla dzieci nie...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj