przedszkole, pandemia, koronawirus
Adobe Stock
Aktualności

Przedszkola otwarte od 6 maja, ale nie dla wszystkich!

Dzieci wrócą do przedszkoli i żłobków już po majówce, ale nie wszystkie placówki opiekuńcze zostaną otwarte. Najnowsze zapowiedzi premiera pozostawiają wiele pytań o powrót dzieci do przedszkoli w czasie pandemii.

Premier zapowiedział dziś (29 kwietnia) kolejny etap znoszenia ograniczeń związanych z pandemią koronawirusa. Część z nich dotyczy otwarcia żłobków i przedszkoli: podano konkretną datę otwarcia placówek opiekuńczo-wychowawczych. Nie wszystkie dzieci jednak będą mogły wrócić na stacjonarne zajęcia w przedszkolach.

Kiedy przedszkola i żłobki będą otwarte?

Przedszkola i żłobki mają znów przyjmować dzieci od 6 maja – zapowiedział premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej 29 kwietnia. Ale co ważne, rząd daje jedynie możliwość ponownego otwierania placówek. To od decyzji samorządów i władz założycielskich każdej placówki będzie zależeć, czy i kiedy przedszkole lub żłobek zacznie przyjmować dzieci.

Czego wciąż nie wiadomo o powrocie dzieci do przedszkoli i żłobków?

  • ile grup i po ile dzieci w każdej z nich będzie mogło przyjąć przedszkole?
  • czy starsze dzieci (powyżej 4 lat) będą musiały nosić maseczki?
  • jakie inne zasady bezpieczeństwa zostaną wdrożone w przedszkolach i żłobkach (zachowanie dystansu, dezynfekcja rąk, przedmiotów i powierzchni itp.)?
  • na jakich zasadach zostanie zorganizowana opieka dla dzieci rodziców, którzy będą musieli wrócić do pracy (wcześniej zapowiadano wypłacanie dodatkowego zasiłku opiekuńczego tylko do 3 maja, teraz jednak mówi się o 24 maja dla tych, których placówki pozostaną zamknięte)


Z informacji, do jakich dotarliśmy, wynika, że dyrektorzy przedszkoli i żłobków nie otrzymali jeszcze żadnych konkretnych wytycznych co do ponownego otwarcia placówek i przyjmowania w nich dzieci. Nauczyciele czerpią informacje z konferencji prasowych, nie otrzymują konkretnych rozporządzeń z MEN.

„Obecna sytuacja jest bardzo trudna i uniemożliwia dobre zaplanowanie pracy przedszkoli. Musimy za każdym razem czekać do ostatniej chwili na kolejne wytyczne rządu. A przecież przed ponownym otwarciem placówki musimy mieć czas na jej przygotowanie i posprzątanie. Nasi nauczyciele pozostają w gotowości do pracy, ale ciągle nie wiedzą, kiedy wreszcie będą mogli znów spotkać się z dziećmi na zasadach, jakie obowiązywały przed 12 marca" − powiedziała nam w wywiadzie Monika Mokrzyszczak, dyrektorka Przedszkola Integracyjnego nr 45 przy ul. Lenartowicza 4.

Ze środowych zapowiedzi premiera wynika, że placówki opiekuńcze będą musiały przygotować się na przyjęcie dzieci w zaledwie tydzień!

Koronawirus – co dalej ze szkołami?

W kolejnym etapie luzowania obostrzeń związanych z pandemią nie uwzględniono powrotu dzieci do szkół. Zajęcia edukacyjne mają zostać wznowione najwcześniej po 24 maja. Premier zapowiedział za to, że po 4 maja zostanie przywrócona działalność hoteli, bibliotek, muzeów, galerii sztuki, zostaną też otwarte tereny sportowe (boiska). Termin trzeciego etapu znoszenia ograniczeń zależy od rozwoju sytuacji epidemiologicznej w Polsce.

Zobacz też:

Polsce grozi epidemia odry! Dlaczego należy bać się choroby?

Czy komar przenosi koronawirusa lub inne choroby?
AdobeStock
Zdrowie
Czy komary mogą przenosić koronawirusa? Ministerstwo Zdrowia odpowiada
Ministerstwo Zdrowia opublikowało stanowiska GIS-u w sprawie przenoszenia przez komary wirusa COVID-19. WHO jest tego samego zdania co do możliwości zarażenia się koronawirusem od komarów.

Niektórzy zastanawiają się, czy ugryzienie komara może być przyczyną zarażenia się wirusem COVID-19. Tegoroczna zima była bardzo łagodna, właściwie bez mrozów i opadów śniegu. Wiele osób obawia się, że przez to w okresie wiosenno-letnim będziemy mieli do czynienia z prawdziwym oblężeniem wszelkich insektów, w tym komarów. Nie chodzi tylko o to, że trzeba będzie z nimi walczyć i strzec się ukąszenia, żeby nie męczyć się później z nieprzyjemnym uczuciem swędzenia . Teraz doszedł do tego strach, że komary mogą przenosić koronawirusa. Ministerstwo Zdrowia odpowiada i uspokaja. Czy komary przenoszą koronawirusa? Przede wszystkim należy uświadomić sobie, jaką drogą rozprzestrzenia się koronawirus. Można się nim zarazić poprzez kontakt z osobą, która ma objawy chorobowe , np. kicha lub kaszle. Materiałem zakaźnym są bowiem: ślina, wydzieliny z układu oddechowego, łzy, mocz, kał. COVID-19 przenosi się drogą kropelkową , a nie wraz z krwią. Dlatego komary nie stanowią dla nas zagrożenia. Nawet jeśli ugryzie nas osobnik, który wcześniej ukąsił osobę chorą na koronawirusa, ryzyko zarażenia jest zerowe. Ministerstwo Zdrowia o zagrożeniu zarażenia się wirusem SARS-CoV-2 na skutek ukąszenia przez komara Ponieważ problem komarów jako potencjalnych nosicieli koronawirusa nurtuje wielu Polaków, Ministerstwo Zdrowia postanowiło zająć stanowisko w sprawie. Na oficjalnym profilu ministerstwa na Facebooku opublikowano post Głównego Inspektoratu Sanitarnego, w którym czytamy: „stawonogi, jak komary lub kleszcze, mogą przenosić tylko takie wirusy, które mają zdolność przetrwania w ich organizmie, znaleźć się w aparacie kłująco-ssącym zwierzęcia i zostać przeniesione do organizmu człowieka. Nie dotyczy to koronawirusów”. Możemy być zatem spokojni, ponieważ komary nie mogą przenosić wirusa z Wuhan . Zobacz też:...

plac zabaw, przedszkole
Adobe Stock
Aktualności
Nie będzie dyżurów wakacyjnych w przedszkolach! [NOWA PROPOZYCJA DLA RODZICÓW]
W lipcu i sierpniu przedszkola nie będą przyjmować dzieci z innych placówek – zdecydowały władze Warszawy. Co dalej z wakacyjną opieką dla najmłodszych dzieci?

Dyżury wakacyjne w przedszkolach i oddziałach przedszkolnych w szkołach podstawowych organizowano do tej pory każdego roku w lipcu i sierpniu. Dzięki dyżurom dzieci przedszkolne nie pozostawały bez opieki w wakacje, bo mogły uczęszczać na zajęcia do innych, dyżurujących placówek. W tym roku Warszawa rezygnuje z dyżurów, by nie dopuścić do przemieszczania się dzieci między różnymi placówkami. Wszystko w trosce o bezpieczeństwo i zmniejszenie ryzyka zarażania koronawirusem. Dyżury przedszkolne odwołane w Warszawie O zmianach w organizacji pracy przedszkoli w wakacje poinformowała w poniedziałek wiceprezydent Warszawy, Renata Kazanowska. W mediach społecznościowych zamieściła obszerny wpis, w którym przekazała, że wszystkie przedszkola i oddziały przedszkolne będą pracować w trybie roku szkolnego także w lipcu i sierpniu 2020: „W tym roku rezygnujemy z tzw. dyżurów wakacyjnych we wszystkich przedszkolach i oddziałach przedszkolnych w szkołach podstawowych prowadzonych przez Miasto Stołeczne Warszawa. W tym szczególnym czasie epidemii koronawirusa [chcemy] zminimalizować mieszanie się dzieci z różnych placówek" - napisała Kazanowska. Co z opieką dla dzieci podczas wakacji? Czy przedszkola będą otwarte w wakacje? Wiceprezydent Warszawy przedstawiła propozycję miasta dotyczącą pracy przedszkoli w lipcu i sierpniu.  „W okresie lipiec-sierpień 2020 r. przedszkola i oddziały przedszkolne w szkołach podstawowych będą przez 6 tygodni prowadziły zajęcia dla dzieci uczęszczających w roku szkolnym 2019/2020 do danej placówki. Przez okres 2,5 tygodnia pozostaną zamknięte." Oznacza to, że − jeśli tylko sytuacja epidemiologiczna w Polsce na to pozwoli − dzieci nie będą mogły chodzić na zajęcia do innych placówek, a jedynie do przedszkola, do którego chodziły wcześniej. Nie będą prowadzone zapisy na dyżury wakacyjne. O...

Przyłbica dla dzieci
Adobe Stock
Aktualności
Przyłbica dla dzieci zamiast maseczki: czy można nosić i ile kosztuje?
Przyłbica zamiast maseczki ochronnej nadaje się także dla dzieci. Zdaniem Ministra Zdrowia przyłbica może zastąpić maseczkę, ale dla dzieci warto wybrać przyłbicę w wersji mini albo praktyczną czapkę z przyłbicą. Można też samodzielnie zrobić przyłbicę. Ile kosztuje przyłbica dla dzieci – szczegóły wyjaśnia Bartosz Uszacki, który drukuje przyłbice na drukarce 3D.

Przyłbica dla dzieci to jeden ze sposobów na zasłanianie nosa i ust w przestrzeni publicznej. Nakaz noszenia maseczki albo przyłbicy w sklepach, komunikacji miejskiej i innych miejscach, w których przebywa dużo osob, obowiązuje od 16 kwietnia 2020, a  wyłączeni są z niego tylko nieliczni . Za osłonę może służyć też szal lub apaszka, ale dla dzieci to niekoniecznie wygodne rozwiązanie. Podobnie jak maseczka, w której trudno się oddycha. Przyłbica dla dzieci może być bardziej komfortowa, a jednocześnie pomoże ochronić się przed koronawirusem. Spis treści: Przyłbica dla dzieci: jaką wybrać? Miniprzyłbice dla dzieci Czapki z przyłbicą dla dzieci Ile kosztuje przyłbica dla dzieci? Czy można nosić przyłbicę zamiast maseczki? Jak zrobić przyłbicę? Jak się drukuje przyłbicę? Czy ramki przyłbicy są bezpieczne? Ile kosztuje gotowa przyłbica? Przyłbica dla dzieci: jaką wybrać? Przyłbica dla dzieci musi dobrze zasłaniać nos i usta i być wygodna, aby dziecko nie zniechęciło się do jej noszenia. Przyłbice dla dzieci mają rozmiary dopasowane do twarzy dziecka i krótsze opaski na głowę. Większość można regulować za pomocą taśmy elastycznej. Bardzo popularne są miniprzyłbice dla dzieci: gumki zakłada się na uszy, a przyłbica zakrywa jedynie nos i usta dziecka, chroniąc błony śluzowe. W miniprzyłbicy oczy dziecka pozostają odsłonięte. Miniprzyłbice dla dzieci   Czapki z przyłbicą dla dzieci Niektórzy rodzice wybierają także czapki z przyłbicą dla dzieci. To praktyczny pomysł, który pozwala połączyć okrycie głowy i ochronę przed słońcem z zabezpieczeniem błon śluzowych przed koronawirusem. Ile kosztuje przyłbica dla dzieci? Przyłbica dla dzieci kosztuje od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych. Dopłacić trzeba zwykle za regulację opaski i...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz