małpka przytulanka 1939 r.
AdobeStock/screen FB/Muzeum Warszawy
Aktualności

Przedwojenna małpka przytulanka znalazła swój dom

Małpka ze zdjęcia przetrwała Powstanie Warszawskie, była w Niemczech, Włoszech, dotarła nawet do Egiptu i Palestyny. Po wojnie wróciła do Polski, a w tym roku wzięła udział w proteście niepełnosprawnych dzieci i ich opiekunów pod Sejmem. Przedwojenna maskotka zamieszkała właśnie w Muzeum Warszawy.

To, że przytulanki są dla dzieci niezwykle ważne, wiadomo nie od dziś. Rzadko jednak są w stanie przetrwać dużo dłużej niż dzieciństwo malucha, który je ukochał. Choć zdarzają się cuda. Małpka ze zdjęcia została uszyta przed 1939 rokiem. Dużo przeszła przez te lata, ale dotrwała do naszych czasów.

Podróże z historią w tle

Wanda Traczyk-Stawska, ps. „Pączek”, brała udział w Powstaniu Warszawskim. Otrzymała małpkę jako pocieszenie, w zamian za oddanie pistoletu maszynowego po kapitulacji powstania – miała wtedy już 17 lat. Maskotka towarzyszyła jej podczas wymarszu do niewoli, stając się skrytką dla cennych drobiazgów – obrączek, zegarków, medalików. Była z nią w obozie przejściowym dla jeńców wojennych w Ożarowie, a następnie w obozach jenieckich w Lamsdorfie, Zeithainie, Altenburgu i Oberlangen. Po wyzwoleniu przez wojska generała Maczka, małpka i właścicielka znalazły się we Włoszech, później w Egipcie i Palestynie, a w 1947 roku obie wróciły do Polski. W maju tego roku pani Wanda przyniosła ją do Sejmu dla protestujących tam niepełnosprawnych dzieci i ich opiekunów. Teraz małpka zamieszka w Gabinecie Relikwii na wystawie głównej w Muzeum Warszawy.

Ukochane przytulanki rozwijają

Moja mama miała ukochaną przytulankę, też małpkę, Krecię Pataczkównę. Ma ją do dziś. Ja jako dziecko przytulałam olbrzymiego misia, którego nazwałam Uszatek i z którym zasypiałam, choć początkowo był większy ode mnie, oraz Pana Nilsona – robiłam mu zastrzyki z wody (ups!). Moja córka miała zaś malutką misię baletnicę, a synek – szczurka. 
Psychologowie twierdzą, że dzieci, które mają swoje ukochane przytulanki, lepiej się rozwijają. Pluszak to dla dziecka pocieszyciel – na trudne chwile i do zasypiania. Pomaga zapanować nad lękiem, gdy nie ma przy dziecku rodzica, np. gdy zostaje z nianią lub idzie do przedszkola. Ukochane zabawki pomagają, bo przypominają dziecku bliskich, kojarzą się z bezpieczeństwem, znajomo pachną. Dzięki nim maluch lepiej radzi sobie ze smutkiem i tęsknotą, gdy mama musi wyjść, ze złością, strachem przed nowymi wyzwaniami. Przytulanka jest też towarzyszem zabaw. Może wcielić się w każdą postać, jaką wymyśli dziecko. 

Zobacz także
Zabawki dostosowane do wieku i potrzeb dziecka

Zabawki dostosowane do wieku dziecka. Czym bawi się roczniak, a czym kilkulatek?

żłobek

Lalka dla chłopca, pistolet dla dziewczynki?

Chłopcy też mają prawo bawić się lalkami

Komu lalkę, komu autko? - wywiad z psychologiem

Lale pod choinkę

Miękkie lalki szmacianki – którą wybierzesz dla dziecka?

Co to jest obiekt zastępczy?

„Obiektami zastępczymi” psychologowie nazywają przedmioty – nie muszą to być zabawki, może to być kocyk, pieluszka – które zastępują dziecku bliską osobę, pomagając radzić sobie ze stresem. Ukochana poduszeczka czy maskotka może być zawsze z dzieckiem (przeciwnie niż mama), np. zjechać wraz z maluchem ze zjeżdżalni. Kocyk nie mówi: „Dobranoc, skarbie” i nie wychodzi z pokoju. Można się w niego wtulić i od razu jest raźniej. Obiekty zastępcze pomagają dziecku w nauce samodzielności. Psychologowie twierdzą, że w takiej nauce niezbyt silny stres jest dziecku potrzebny. Dzięki krótkim rozstaniom z mamą dziecko uczy się, że może bez niej przetrwać, że nie dzieje się nic złego. Nabiera wiary w swoje możliwości, staje się samodzielne. Przekonuje się też, że jest w stanie samo poradzić sobie ze swoim lękiem, niezadowoleniem, a umiejętność samoukojenia jest ważna i potrzebna każdemu. Gdyby tego wszystkiego nie doznało, czułoby się słabe i zależne. I bałoby się rozstań jeszcze bardziej. Nie przekonałoby się również, że z nianią albo babcią też może być fajnie.



Czy wasze dzieci też mają swoje ukochane przytulanki? Piszcie w komentarzach. 

Zabawki dla niemowląt - film

Herbata z cytryną
Fotolia
Aktualności
Herbata z cytryną jest szkodliwa? Zobacz kiedy!
Lubisz herbatę z cytryną? To bardzo dobrze! Ale trzeba ją odpowiednio zaparzyć.

p.p1 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 12.0px Helvetica} p.p2 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 12.0px Helvetica; -webkit-text-stroke: #323333; min-height: 14.0px} p.p3 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 12.0px Helvetica; -webkit-text-stroke: #323333} span.s1 {font-kerning: none; -webkit-text-stroke: 0px #323333} span.s2 {-webkit-text-stroke: 0px #323333} Herbata zawiera minimalne ilości glinu, czyli aluminium - pierwiastek ten naturalnie przenika do jej liści z gleby, bo tam, gdzie rośnie, gleby są bardzo bogate w aluminium. Nadmiar glinu w ludzkim organizmie może być zaś szkodliwy – substancja ta odkłada się w tkankach, trwają badania nad tym, czy może przyczynić się do rozwoju Alzheimera. Jednak zagrożeniem nie jest sama herbata , tylko herbata z cytryną. Kiedy herbata z cytryną jest szkodliwa? Zastanów się, kiedy dodajesz do herbaty cytrynę . Już po zaparzeniu czy w trakcie parzenia, kiedy torebka z fusami (lub same fusy) wciąż jest jeszcze w kubku? Ten drugi sposób jest niewłaściwy, bo gdy razem z fusami w kubku moczy się cytryna, wytwarza się duża ilość cytrynianu glinu , którego nadmiar może być groźny za człowieka. W doświadczeniu, które przeprowadził dr Krzysztof Łabuzek, specjalista chorób wewnętrznych, farmakologii klinicznej i diabetologii, na antenie TVN, okazało się, że zawartość glinu w herbacie wygląda następująco:​   Glin w herbacie rodzaj herbaty zawartość glinu herbata parzone bez cytryny 1,6 mg/l glinu herbata parzona z cytryną 6,1 mg/l glinu herbata zaparzona, do której dodano cytrynę po wyjęciu fusów 2 mg/l glinu Aby uniknąć wytworzenia się dużej ilości cytrynianu glinu w herbacie , wystarczy dodać cytrynę już po zaparzeniu herbaty i wyjęciu z niej torebki lub fusów . Cytryna nie może po prostu mieć jakiegokolwiek...

Harry Meghan
twitter.com/KensingtonRoyal
Aktualności
To już oficjalne. Meghan Markle i książę Harry zostaną rodzicami!
Księżna Meghan jest w ciąży! Oficjalne doniesienia z Pałacu Kensington potwierdziły plotki, krążące w światowej prasie od kilku tygodni. W Wielkiej Brytanii trwa nieopisana radość!

p.p1 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 12.0px 'Times New Roman'; -webkit-text-stroke: #000000} p.p2 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 12.0px 'Helvetica Neue'; -webkit-text-stroke: #000000; min-height: 14.0px} p.p3 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 12.0px 'Times New Roman'; color: #232323; -webkit-text-stroke: #232323} span.s1 {font-kerning: none} span.s2 {font-kerning: none; color: #347ab7; -webkit-text-stroke: 0px #347ab7} span.s3 {font-kerning: none; color: #39a3e1; -webkit-text-stroke: 0px #39a3e1} To już oficjalne. Księżna Meghan i książę Harry oczekują  narodzin pierwszego dziecka ! Pałac Kensington wydał w tej sprawie oświadczenie, potwierdzając plotki, które od tygodni krążyły w mediach. Jak głosi oficjalny komunikat, księżna Meghan i książę Harry zostaną rodzicami wiosną przyszłego roku: Ich wysokość Książę i Księżna Sussex z radością informują, że Księżna Sussex spodziewa się dziecka , które przyjdzie na świat wiosną 2019 roku. Książę i Księżna są wdzięczni za wsparcie, jakie od czasu swego ślubu, otrzymali od ludzi na całym świecie i są szczęśliwi, że mogą podzielić się tą radosną nowiną z opinią publiczną. Their Royal Highnesses The Duke and Duchess of Sussex are very pleased to announce that The Duchess of Sussex is expecting a baby in the Spring of 2019. pic.twitter.com/Ut9C0RagLk — Kensington Palace (@KensingtonRoyal) 15 października 2018 Ciąża wyczekiwana przez wszystkich Ślub księcia Harry’ego i Meghan Markle odbył się 19 maja 2018 roku na zamku w Windsorze. Od czasu ich ślubu informacja o ewentualnej ciąży była najbardziej wyczekiwanym wydarzeniem na Wyspach. Na temat ciąży księżnej Meghan spekulowało się już od wielu miesięcy. O rzekomej ciąży plotkowano już kilkanaście dni po ślubie . Jeden brytyjskich magazynów opublikował zdjęcie, na którym miał być widoczny jej...

Dziecko w sklepie
Fotolia
Aktualności
Belgijskie ciastka dla niemowląt wycofane ze sklepów! Nie podawajcie ich dzieciom!
Główny Inspektorat Sanitarny właśnie wycofał ze sprzedaży ciasteczka dla niemowląt „Belkorn” Biskids 6+ z koncentratem jabłkowym. Jedna z partii zawiera niebezpieczną substancję.

p.p1 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 14.0px Helvetica; color: #323333; -webkit-text-stroke: #323333} p.p2 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 14.0px Helvetica; color: #323333; -webkit-text-stroke: #323333; background-color: #f5f5f5; min-height: 17.0px} p.p3 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 14.0px Helvetica; color: #323333; -webkit-text-stroke: #323333; background-color: #f5f5f5} span.s1 {color: #000000; -webkit-text-stroke: 0px #000000} span.s2 {font-kerning: none; background-color: #f5f5f5} span.s3 {font-kerning: none} span.s4 {color: #000000} Jak informuje Główny Inspektorat Sanitarny w ciastkach wykryto wysoki poziom niebezpiecznego akryloamidu . Badanie potwierdzające tę sytuację zostało wykonane w Holandii, a producent zamieścił informację na swojej stronie internetowej . Niestety, w międzyczasie polski dytrybutor zdążył już sprzedać tę partię produktu kolejnym odbiorcom. Jak rozpoznać niebezpieczne ciastka? Ze sprzedaży zostały wycofane: Ciasteczka dla niemowląt marki „Belkorn” Biskids 6+ with appleconcentrate (no added sugar, 150 g) , których producentem jest belgijska firma CRV Corthouts NV.  Trefna partia produkcyjna ma numer: 171401 , a data minimalnej trwałości ciastek to 03.04.2018 Jeśli znajdziesz te numery na opakowaniu ciasteczek, nie podawaj ich dziecku ani sama ich nie jedz. Ciastka należy wyrzucić lub zwrócić do sklepu. Główny Urząd Sanitarny podkreśla, że „produkt z tej partii nie powinien być spożywany przez konsumentów, szczególnie przez dzieci, z uwagi na stwierdzony wysoki poziom akryloamidu”.  Co to jest akryloamid? To substancja potencjalnie uszkadzająca geny i mogąca powodować raka . Powstaje w naturalny sposób podczas obróbki termicznej żywności, czyli pieczenia, smażenia, grillowania. Akryloamid znajduje się w wielu produktach wysoko przetworzonych , które jemy na co dzień,...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj