Czarnek zmiany w edukacji
Adobe Stock, Instagram/przemyslaw czarnek
Aktualności

Przemysław Czarnek wprowadza poważne zmiany w edukacji!

Uczniów w tym roku szkolnym czekają duże zmiany. Dotyczą m.in. przedmiotu WDŻ, kanonu lektur, a także wycieczek i dodatkowych zajęć, które mają uzupełnić wiedzę po nauczaniu zdalnym. Na zmiany (podobno korzystne) mogą liczyć też nauczyciele.

Minister edukacji Przemysław Czarnek, poza zmianami w kanonie lektur, zaplanował kolejną rewolucję w polskim szkolnictwie. Choć rząd nie zdradził jeszcze informacji o wszystkich zmianach, które czekają szkoły w związku z „lex Czarnek”, znamy już kilka nowości. Dotyczą uczniów, którzy w tym roku szkolnym mogą spodziewać się większej liczby wycieczek, niższych wymagań egzaminacyjnych, a także dodatkowych lekcji na temat zdrowia i bezpieczeństwa.

Minister edukacji zapowiedział jednak, że zadba również o nauczycieli – podobno w tym roku szkolnym będą mieli mniej „pracy papierkowej” i dostaną podwyżkę!

115 rzeczy do zrobienia w wakacje 2022: szalone i kreatywne pomysły

Zajęcia wspomagające po pandemii

Przemysław Czarnek już w ubiegłym roku zapowiadał nadgodziny dla uczniów. Teraz jego obietnice wchodzą w życie – MEiN przeznaczyło aż 187 mln zł na zajęcia wspomagające po nauce zdalnej podczas pandemii koronawirusa. W takich zajęciach wezmą udział uczniowie klas 4-8 szkół podstawowych oraz uczniowie szkół średnich. Zajęcia nie będą jednak obowiązkowe, a skierowane jedynie do uczniów, którzy zechcą w nich uczestniczyć. Grupa będzie musiała liczyć minimum 10 osób.

O tym, z jakich przedmiotów będą prowadzone dodatkowe lekcje, zdecydują dyrektorzy szkół i nauczyciele.

Zmiana godziny WDŻ

Do tej pory zajęcia z wychowania do życia w rodzinie były planowane na pierwszej lub ostatniej godzinie lekcyjnej. Teraz to się zmieni. Od 1 września przedmiot będzie mógł być realizowany również w środku zajęć lekcyjnych. Rodzice uczniów sami jednak zdecydują, czy chcą, by ich dziecko uczestniczyło w zajęciach WDŻ.

Lekcje o zdrowiu i zasadach bezpieczeństwa

Kolejną zmianą zaplanowaną przez rząd jest wprowadzenie przedmiotu o zdrowiu i zdrowym odżywianiu. Ma być realizowany podczas godziny wychowawczej. Uczniowie poszerzą swoją wiedzę na temat zasad bezpieczeństwa, a także „komponentów nauki o bezpieczeństwie ruchu drogowego”. Zajęcia na temat bezpieczeństwa zaczną być częściowo realizowane w szkołach już od początku września tego roku. 

Zmiany w egzaminach

Podobnie jak w roku poprzednim, uczniowie, którzy będą zdawać maturę lub przystępować do egzaminu ósmoklasisty, mogą liczyć na obniżone wymagania egzaminacyjne. Maturzyści będą zobowiązani jedynie do egzaminów w formie pisemnej. W przeciwieństwie do roku poprzedniego będą musieli jednak zdawać co najmniej jeden przedmiot na poziomie rozszerzonym. 

Egzamin ósmoklasisty zostanie w tym roku szkolnym przeprowadzony 24-26 maja, a podczas egzaminu młodzież nie będzie musiała zdawać czwartego (dodatkowego) przedmiotu.

Wycieczki o tematyce patriotycznej

W tym roku szkolnym dla uczniów przewidziano więcej wycieczek. Jednak będą to głównie wycieczki o tematyce patriotycznej. Jak podaje resort edukacji, młodzież odwiedzi:

  • muzea,
  • miejsca pamięci,
  • obiekty kultury,
  • instytucje popularyzujące osiągnięcia nauki.


Wycieczki będą realizowane na podstawie czterech bloków tematycznych:

  • „Śladami Polskiego Państwa Podziemnego”,
  • „Śladami Kardynała Stefana Wyszyńskiego”,
  • „Kultura i dziedzictwo narodowe”,
  • „Największe osiągnięcia polskiej nauki”.

Zmiany w kanonie lektur

13 sierpnia Przemysław Czarnek podpisał rozporządzenie dotyczące nowych pozycji w wykazie lektur. Zmiana obejmuje głównie lektury uzupełniające, w znacznie mniejszym stopniu pozycje obowiązkowe. Do kanonu lektur dodano więcej dzieł patriotycznych, niepodległościowych i chrześcijańskich. Znalazły się wśród nich dzieła Zofii Kossak-Szczuckiej i Jana Pawła II.

Usunięto też niektóre utwory. Z listy lektur do klas 1-3 wykreślono między innymi „Kto z was chciałby rozweselić pechowego nosorożca?” oraz „Sposób na Elfa”. Książka „Felix, Net i Nika” została przeniesiona na listę lektur uzupełniających dla klas 4-6, zaś uczniowie klas 7-8 nie będą mieli obowiązku czytania „Ziela na kraterze”.

Z lektur obowiązkowych dla szkół ponadpodstawowych usunięto wiersze Marcina Świetlickiego. Młodzież będzie jednak zobowiązana do czytania dzieł Jana Pawła II, Witolda Pileckiego i kard. Stefana Wyszyńskiego. Zmiany wchodzą w życie już od 1 września 2021 roku.

Odbiurokratyzowanie pracy nauczyciela

Minister Czarnek zapowiedział również zmiany dla nauczycieli. Niebawem ma zostać podpisane rozporządzenie, które pozwoli odbiurokratyzować pracę nauczycieli.

„Odbiurokratyzujemy pracę nauczyciela, zlikwidujemy ewaluację zewnętrzną, zlikwidujemy ewaluację wewnętrzną, zlikwidujemy monitorowanie po to, by nauczyciele nie byli zmuszani do bardzo często bezsensownej pracy biurokratycznej, papierologii, która pochłania czas, który mogliby poświęcić na pracę z uczniami” – powiedział Przemysław Czarnek podczas rozmowy w Telewizji Trwam.

Minister edukacji zapowiedział także wyższe wynagrodzenie dla nauczycieli: „Trzeba to wynagrodzenie zdecydowanie podnieść po to, by zachęcić absolwentów studiów wyższych, zwłaszcza w takich przedmiotach jak język polski, matematyka, chemia, fizyka, by zainteresowali się również zawodem nauczyciela”.

Źródło: wyborcza.pl, wiadomosci.radiozet.pl

Zobacz także: 

Wyprawka do 8 klasy: ile kosztuje wyprawka szkolna dla 8-klasisty?
Adobe Stock
Zakupy
Wyprawka do 8 klasy: ile kosztuje, lista rzeczy do szkoły dla 8-klasisty?
Przygotowanie rzeczy potrzebnych uczniowi w 8 klasie może okazać się łatwiejszym zadaniem, niż we wcześniejszych klasach. Dziecko wie, co mu się podoba, a my mniej więcej wiemy, czego potrzebuje. Wiele przyborów zostało z poprzednich lat, inne trzeba dokupić. Wydatków i tak jednak nie zabraknie. Oto lista rzeczy do szkoły do 8 klasy.

8 klasa to ostatni rok szkoły podstawowej. Aby nie było żadnych niespodzianek, warto się do niego dobrze przygotować. Z jednej strony mamy ułatwione zadanie, bo dziecko zna już swoją szkołę na wylot. Będzie miało większość tych samych zajęć co w 7 klasie i z tymi samymi nauczycielami. Ósmoklasistom dochodzą jednak dwa nowe przedmioty i nowe obowiązki, a to oznacza także wzrost wydatków.  Wyprawka do 8 klasy szkoły podstawowej To, jak duże czekają nas zakupy przed rozpoczęciem roku szkolnego, zależy od tego, co pozostało nam z poprzedniego roku nauki. Przed pójściem do sklepu, przejrzyjmy, co mamy w domu. Czy plecak szkolny przetrwa jeszcze 10 miesięcy? Ile przyborów szkolnych nadaje się jeszcze do użytku? Zastanówmy się, a potem sprawdźmy, co koniecznie trzeba mieć do 8 klasy: Plecak do 8 klasy Jeśli został nam plecak z poprzednich lat, sprawę mamy załatwioną. Jeśli jednak jest mocno wyeksploatowany (a nie da się go naprawić), nie oszczędzajmy na nowym modelu. Plecak jest potrzebny dziecku każdego dnia, postawmy więc na taki, który będzie mu się podobał. Ale równie ważne jest, by był wygodny i funkcjonalny. Powinien mieć szerokie szelki i usztywnione plecy. Zwróć uwagę, aby w środku były przynajmniej dwie komory (dzięki temu dziecku łatwiej będzie utrzymać porządek), a na zewnątrz znajdowały się elementy odblaskowe (dziecko będzie po zmierzchu widoczne na drodze). Najlepiej dla 8-klasisty sprawdzą się plecaki sportowe.    Zeszyty do 8 klasy Na liście rzeczy do szkoły dla 8 klasy znajduje się około 13-15 zeszytów (tyle stanowi jeden komplet, warto kupić więcej zeszytów, żeby uczeń miał w domu zapas). Musimy kupić: 3 zeszyty w szeroką linię (do języka polskiego i dwóch języków obcych); 10-12 zeszytów w kratkę (do matematyki, historii, chemii, fizyki, geografii, biologii, zajęć z zakresu doradztwa...

jakie zeszyty do 4 klasy
Adobe Stock
Zakupy
Jakie zeszyty do 4 klasy szkoły podstawowej – wybieramy zeszyty dla czwartoklasisty
Zeszyty są jednym z najważniejszych elementów szkolnej wyprawki. Ich zakup bywa też sporym problemem podczas szkolnych zakupów. Rodzice często nie wiedzą, jaki zeszyt wybrać np. do informatyki, techniki czy muzyki. Podpowiadamy, jakie zeszyty najlepiej kupić dziecku do 4 klasy szkoły podstawowej. Wyjaśniamy, ile powinny mieć stron i jak dobrać je do nowych przedmiotów, których uczy się czwartoklasista.

Wraz z początkiem roku szkolnego i kompletowaniem wyprawki rodzice zastanawiają się, jakie zeszyty do 4 klasy szkoły podstawowej kupić dziecku. To już kolejny etap edukacji, na którym uczeń ma znacznie więcej przedmiotów niż w klasach niższych – będzie więc potrzebował więcej zeszytów. Zeszyty do 4 klasy różnią się też od tych, z których korzystał w klasach 1-3. Spis treści: Jakie zeszyty do 4 klasy: ilukartkowe, w kratkę czy w linie? Dodatkowe zeszyty do 4 klasy Jakie zeszyty do 4 klasy – ilukartkowe, w kratkę czy linie? W wyborze odpowiednich zeszytów pomoże lista: przedmioty w 4 klasie . Zazwyczaj wymagania w kwestii doboru zeszytu do konkretnego przedmiotu są w każdej szkole podobne. Zdarzają się jednak sytuacje, gdy nauczyciel indywidualnie ustala, w jakim zeszycie mają pisać uczniowie podczas lekcji jego przedmiotu. Zeszyty do 4 klasy szkoły podstawowej: język polski – zeszyt w szeroką linię (32 kartki lub 60 kartek) matematyka – zeszyt w kratkę (32 kartki lub 60 kartek) język obcy – zeszyt w kratkę lub linie (32 kartki lub 60 kartek) muzyka – zeszyt do nut w pięciolinię (16 kartek) historia  – zeszyt w kratkę, rzadziej w linie (32 kartki lub 60 kartek) przyroda – zeszyt w kratkę (32 kartki lub 60 kartek) informatyka – zeszyt A4 w kratkę (32 kartki lub 60 kartek) albo zeszyt A5 (32 kartki lub 60 kartek) w kratkę technika – zeszyt A4 lub A5 w kratkę (32 kartki) Ważne: kup po kilka sztuk zeszytów do każdego przedmiotu . Przydadzą się na cały rok szkolny. Zeszyty zwykle kończą się dzieciom w najmniej spodziewanym momencie, np. w niedzielę wieczorem, gdy wszystkie sklepy są zamknięte, a pracę trzeba pilnie odrobić na poniedziałek. Zapas zeszytów ratuje sytuację.  Dodatkowe zeszyty...

upoważnienie do odbioru dziecka ze szkoły
Adobe Stock
Edukacja
Jak napisać upoważnienie do odbioru dziecka ze szkoły [WZÓR]
Upoważnienie do odbioru dziecka ze szkoły jest wymagane, gdy żaden z rodziców nie jest w stanie przyjść po ucznia po zakończonych lekcjach i dziecko będzie odbierała inna osoba. Podpowiadamy, jak napisać upoważnienie do odbioru dziecka ze szkoły. Możesz także skorzystać z naszego gotowego wzoru pisma.

Nauczyciele nie mogą przekazać ucznia pod opiekę innej osoby niż rodzic. Taka sytuacja jest możliwa tylko wtedy, gdy rodzic wystawi odpowiednie upoważnienie, które zostanie przekazane wychowawcy. Upoważnienie warto złożyć u wychowawcy już na początku roku szkolnego – wtedy nie zdarzy się sytuacja, że dziadek, babcia lub rodzeństwo nie będą mogli odebrać dziecka ze szkoły.  Sprawdź, jak napisać upoważnienie do odbioru dziecka ze szkoły, na mocy którego inne osoby niż rodzic lub opiekunowie prawni mogą odebrać ucznia po skończonych lekcjach. Jak napisać upoważnienie do odbioru dziecka ze szkoły? Upoważnienie do odbioru dziecka ze szkoły powinno zawierać najważniejsze informacje, dające nauczycielom gwarancję, że przekażą ucznia w ręce odpowiedniej osoby, wskazanej przez rodziców dziecka. Upoważnienie do odbioru dziecka ze szkoły powinno zawierać: imię i nazwisko oraz numer dowodu tożsamości osoby upoważnionej do odbioru dziecka ze szkoły, imię i nazwisko dziecka, okres, w jakim ma obowiązywać upoważnienie, datę napisania upoważnienia, czytelny podpis rodzica lub opiekuna prawnego. Upoważnienie do odbioru dziecka ze szkoły – wzór Możesz skorzystać z naszego gotowego wzoru upoważnienia do odbioru dziecka ze szkoły. Kliknij w miniaturę obrazka, żeby go wydrukować lub zapisać w oryginalnym rozmiarze. Zobacz także:  Przeniesienie dziecka do innej szkoły: uzasadnienie, potrzebne dokumenty + wzór pisma Kiedy dziecko może samo wracać ze szkoły? ​ Usprawiedliwienie nieobecności w szkole – jak je napisać? [WZÓR]

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj