fotelik samochodowy, dziecko w samochodzie, bezpieczeństwo na drodze, podróże
Fotolia
Aktualności

Czy będą nowe przepisy dotyczące przewożenia dzieci w samochodach?

Zniesienie ograniczenia wieku, do którego należy przewozić dziecko w foteliku, i pozwolenie na przewożenie trzeciego dziecka bez fotelika na tylnym siedzeniu – to tylko niektóre zmiany, jakie szykują się w Prawie o ruchu drogowym. Co jeszcze może się zmienić?

Rząd po raz kolejny dostosowuje się do wytycznych Unii Europejskiej i proponuje zmianę dotychczasowych przepisów. Tym razem rewolucja ma nastąpić w Prawie o ruchu drogowym, a konkretnie w części dotyczącej przewożenia dzieci w samochodach. Nowe przepisy mają zwiększyć bezpieczeństwo dzieci w samochodzie oraz ułatwić życie rodzicom, którzy przewożą maluchy. Czy jednak projekt nowelizacji ustawy, przyjęty przez rząd we wtorek, na pewno nie przyniesie odwrotnego rezultatu?

Przewożenie dzieci w samochodzie - jakie zmiany planuje rząd?

Pierwszą bardzo ważną zmianą, która ma pojawić się w nowych przepisach, jest bezwzględny zakaz przewożenia dzieci poniżej trzeciego roku w samochodzie niewyposażonym w pasy bezpieczeństwa. Istotne zmiany szykują się też w kryteriach dotyczących przewożenia dzieci w fotelikach. Do tej pory w foteliku musiało podróżować dziecko, które nie ukończyło 12. roku życia lub nie osiągnęło jeszcze 150 cm wzrostu. Nowa ustawa znosi kryterium wieku, teraz ważny będzie tylko wzrost. Wydaje się jednak, że to tylko pozorne ułatwienie, zwłaszcza dla policji. Jak bowiem podczas kontroli drogowej policjant będzie weryfikować wzrost dziecka? Sprawdzenie, czy maluch osiągnął wymagany wiek, było zdecydowanie łatwiejsze. Dziecko, które mierzy minimum 150 cm, będzie mogło podróżować bez fotelika na przednim siedzeniu samochodu. Pomysłodawca przepisów przygotował także nowe rozwiązania dla mniejszych dzieci. Maluchy, które mają mniej niż 135 cm wzrostu, również będą mogły podróżować bez fotelika, ale tylko na tylnym siedzeniu. I tu pojawiają się kolejne wątpliwości. W przypadku tak małego dziecka „pas biodrowy będzie biegł po brzuchu, a barkowy zbyt blisko szyi” – ostrzega, Paweł Krupiewski, biomechanik zderzeń, w wypowiedzi dla TVN24. W przypadku zderzenia takie ułożenie pasa biodrowego może spowodować zgniecenie narządów wewnętrznych, a brak bocznych zabezpieczeń fotelika sprawia, że dziecko może z ogromną siłą uderzyć w tylne drzwi pojazdu lub pasażera siedzącego obok.

Trzecie dziecko bez fotelika?

Największe kontrowersje wzbudza chyba jednak inny przepis zawarty w projekcie nowelizacji ustawy. Mówi on, że gdy na tylnym siedzeniu przewozimy troje dzieci, a pojazd jest na tyle mały, że nie da się zamontować w nim trzech fotelików, jedno dziecko, które ukończyło 3. rok życia, będzie mogło siedzieć po środku bez fotelika, przypięte pasami. Pytanie tylko, jak zdecydować, która z naszych pociech powinna podróżować bez odpowiedniego zabezpieczenia, i jak poradzić sobie z wyrzutami sumienia w razie tragicznego wypadku.

Kobieta w ciąży w samochodzie

W projekcie nowelizacji Prawa o ruchu drogowym oczywiście znalazły się też zapisy dotyczące osób dorosłych. Sprecyzowano, kto może zostać zwolniony z obowiązku zapinania pasów w samochodzie. Chodzi tu m.in. o kobiety w widocznej ciąży, taksówkarzy, instruktorów przygotowujących do zdania prawa jazdy oraz zespoły medyczne. Podano tez dokładniej, jakie informacje musi zawierać zaświadczenie lekarskie pozwalające na niezapinanie pasów bezpieczeństwa.

Zobacz także: Lubisz wozić dziecko z przodu w samochodzie? - uważaj! We wrześniu zmiany w przepisach

Jak przewozić noworodka w foteliku samochodowym?

dziecko bez fotelika
Fotolia
Prawo i finanse
Dziecko bez fotelika: od kiedy? Jak przewieźć dziecko bez fotelika? Przepisy 2021
Wiesz pewnie, że dziecko może jeździć samochodem bez fotelika. Ale ta zasada to wyjątek, który dotyczy tylko kilku rzadkich sytuacji! W pozostałych wypadkach dziecko zawsze musi podróżować w foteliku samochodowym. Wyjaśniamy, kiedy zgodnie z prawem dziecko może jeździć bez fotelika, i jak je wtedy przewozić.

Dziecko bez fotelika samochodowego to powinien być jak najrzadszy widok na ulicach i drogach. Tylko fotelik, właściwie dobrany do wagi i wzrostu dziecka oraz prawidłowo zamontowany, zapewnia maksimum bezpieczeństwa podczas jazdy samochodem. Dziecko bez fotelika Dziecko bez fotelika – tak, ale tylko w wyjątkowych sytuacjach! Jeśli maluch ma mniej niż  150 cm wzrostu, musi podróżować samochodem w foteliku z zapiętymi pasami. Kilka odstępstw od tej zasady reguluje ustawa z 9 kwietnia 2015 r. o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. Poz. 591). Jak przewieźć dziecko bez fotelika i jaki mandat grozi za złamanie przepisu? Kiedy dziecko może jeździć bez fotelika? Zastanawiasz się, od kiedy dziecko może jeździć bez fotelika? Lepiej unikaj takich sytuacji, choć prawo je dopuszcza. Jeśli dziecko ma mniej niż 150 cm wzrostu, możesz przewieźć je bez fotelika tylko w kilku przypadkach: Dziecko ma 135-150 cm, a jego waga przekracza 36 kg.  Może wtedy podróżować samochodem tylko z zapiętymi pasami. Wynika to z faktu, że większość fotelików samochodowych dla starszych dzieci , z homologacją, przeznaczonych jest do wagi 36 kg. Pamiętaj jednak, że można już dostać w polskich sklepach foteliki dla dzieci o wadze powyżej 50 kg, warto więc rozważyć zakup takiego fotelika. Masz troje dzieci i nie zmieścisz trzeciego fotelika na tylnej kanapie. Jedno dziecko może wówczas podróżować z tyłu pomiędzy dwoma fotelikami, jeśli ma zapięte pasy i więcej niż 3 lata. Dziecko jedzie  taksówką – fotelik samochodowy nie jest obowiązkowy. To samo dotyczy samochodów policji, służb medycznych, miejskich, straży granicznej. Jedziecie autobusem lub autokarem. Nie musisz mieć fotelika, ale jeśli pojazd jest wyposażony w pasy bezpieczeństwa, masz prawny obowiązek zapiąć dziecku pasy. Jeśli spełniasz któryś z tych warunków i musisz...

od kiedy dziecko może jeździć na podstawce
Adobe Stock
Aktualności
Od kiedy dziecko może jeździć na podstawce? Co mówią przepisy?
Podkładka do samochodu zamiast fotelika to brak rozsądku i narażenie dziecka na śmiertelne zagrożenie. Przewożenie dziecka w samochodzie na podstawce nie rozwiązuje problemu, nawet gdy autem jedzie trójka rodzeństwa albo do pokonania jest tylko kilka kilometrów. Mimo to przepisy nie zabraniają wożenia malucha w ten sposób. Wyjaśniamy, od kiedy dziecko może jeździć na podstawce i dlaczego... nie powinno.

Jeśli myślisz o przewożeniu dziecka w samochodzie na podkładce, zastanów się dwa razy. Albo i dziesięć. Podstawka do samochodu zamiast fotelika to bardzo zły pomysł – i łatwo to uzasadnić. Przewaga fotelika samochodowego nad podkładką jest przeogromna i może zdecydować o życiu dziecka. Od kiedy dziecko może jeździć na podstawce? Zgodnie z przepisami zawartymi w   art. 39, pkt. 3 Ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (j.t. Dz.U. z 2017 r. poz. 1260) dziecko musi jeździć w foteliku lub innym urządzeniu podtrzymującym. Nie określono typu fotelika, więc teoretycznie przewożenie dziecka na podstawce jest dozwolone. Urządzenie podtrzymujące powinno być: dostosowane do wagi dziecka, dopasowane do wzrostu dziecka, zgodne z  wytycznymi Unii Europejskiej lub EKG ONZ . Producenci podpupników (potoczna nazwa podstawki samochodowej czasem używana przez rodziców) zwykle zalecają, by na podstawkach podróżowały dzieci od 15 kg (czyli od ok. 3 lat).  Dziecko może też jeździć na podstawce, jeśli 5-osobowym samochodem jedzie troje dzieci i nie da się zamontować trzech fotelików. Wtedy jedno z dzieci, które ukończyło 3 lata, może jechać na podkładce przypięte pasami. Przepisy nie zabraniają więc przewożenia dzieci na podstawkach samochodowych, ale trzeba pamiętać o zagrożeniach, jakie się z tym wiążą. Przewożenie dzieci w samochodzie na podstawce: czy to bezpieczne? ​Podstawka do samochodu jest wygodna, ale niestety nie zapewnia bezpieczeństwa, a to powinno być jedyne kryterium przy wyborze fotelika samochodowego dla dziecka. Oto co pisze  specjalista od biomechaniki zderzeń Paweł Kurpiewski z serwisu i Centrum Bezpieczeństwa fotelik.info :   „Sytuacja z wczoraj – duży supermarket i kobieta kupująca tzw. poddupnik. Dlaczego? Bo to nie dla mnie, tylko dla...

babcia przewoziła wnuczki w klatkach dla psów
AdobeStock
Aktualności
Zobacz jak niektórzy traktują dzieci! [WIDEO]
Oburzające na jaki pomysł wpadła ta kobieta – dzieci zapakowała do auta, ale nie na tylne siedzenia tylko do ... klatek dla psów, które trzyma w bagażniku.

Media społecznościowe obiegło 14-sekundowe nagranie, na którym widać, jak starsza kobieta, prawdopodobnie babcia, wypuszcza wnuki z transporterów dla psów . Sprawą zajęła się już policja. Kobieta odpowie za to przed sądem. Wnuki w klatkach dla psów Do takich scen doszło w  Memphis, w stanie  Tennessee w Stanach Zjednoczonych. Kobieta nazywa się Leimome Cheeks, ma 62 lata i jest babcią dwóch dziewczynek – 7 i 8-latki. Według ustaleń policji, starsza kobieta wiozła dzieci zamknięte w klatkach przez kilkanaście kilometrów. Teraz czeka ją sąd. Pierwsza rozprawa odbędzie się w najbliższy poniedziałek. Kobieta ma wytłumaczenie, dlaczego zamknęła dzieci w klatkach. W trakcie policyjnego przesłuchania wyjaśniła, że było to spowodowane brakiem miejsc w samochodzie . " Nie było miejsca w samochodzie, więc powiedziałam im, żeby weszły do klatek" – powiedziała. Warto dodać, że tego dnia było bardzo upalnie, a temperatura powietrza wynosiła 35 stopni. Pomijając fakt, że to uwłaczające godności ludzkiej, aby przetrzymywać dziecko w klatce, to przerażające jest to, że dzieci pod opieką babci zostały narażone na takie niebezpieczeństwo. Wystarczyłby nawet jeden ostry zakręt podczas pokonywania drogi, aby dziewczynki zamknięte w klatkach doznały obrażeń. Gdyby doszło do wypadku, mogłyby nawet tego nie przeżyć! Zasady przewożenia dziecka Za przewożenie dziecka niezgodnie z przepisami grozi mandat karny w wysokości 150 zł i 6 punktów karnych. Dziecko  do 150 cm wzrostu  musi podróżować samochodem z zapiętymi pasami. Są jednak wyjątki od tej zasady, reguluje je ustawa z 9 kwietnia 2015 r. o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. Poz. 591).  Jest kilka wyjątków od obowiązku przewożenia dzieci w fotelikach: jeśli twoje dziecko ma 135–150 cm, a jego waga przekracza 36 kg , może...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj