Akcja Rossmann "Pomagamy jak umiemy"
Adobe Stock
Aktualności

Przyspieszony kurs dorosłości, czyli gdy dzieci mają dzieci

1 czerwca to dzień, w którym sposób szczególny myślimy o dzieciach: sprawiamy im drobne niespodzianki, zabieramy do zoo czy do cukierni. Te atrakcje są jednak zarezerwowane dla tych, którzy cieszą się beztroskim dzieciństwem, otoczeni miłością rodziców czy opiekunów. Co jednak gdy ten naturalny porządek zostaje zachwiany i to dzieci muszą odnaleźć się w roli rodzica? O tym jak wygląda życie samotnych, nastoletnich mam najlepiej wiedzą pracownicy i wolontariusze Fundacji Po Drugie. Dzięki pomocy m.in. Rossmanna budują oni dom dla swoich podopiecznych.

Do Fundacji Po Drugie co miesiąc trafia około 30 młodych ludzi, którzy pogubili się na ścieżkach życia. Najczęściej są to osoby, które doznały krzywd ze strony dorosłych – również własnych rodziców, często nie miały w domu wzoru macierzyństwa. Rozpaczliwa chęć akceptacji, której nie dostały w swoich rodzinach, doprowadziła do tego, że zaczęły jej szukać wśród innych ludzi. A stamtąd już blisko do uzależnień, demoralizacji, przygodnych relacji czy koczowniczego trybu życia.

Redaktorki Mamotoja.pl na Dzień Dziecka – musisz obejrzeć to wideo!

Młode mamy mogą liczyć na pomoc

Do tego dochodzą niespodziewane ciąże, które dla wielu nastolatek oznaczają nie tylko samotne macierzyństwo, ale również wyrzucenie z domu. Dla wielu jednak ciąża staje się momentem zwrotnym w życiu. Przychodzi opamiętanie, refleksja, poczucie odpowiedzialności za poczęte życie. I chęć zmiany – nie tylko dla siebie, ale przede wszystkim dla dziecka, które staje się całym światem. W takich właśnie momentach mogą liczyć na Fundację Po Drugie.

– Cały czas mówimy o kobietach, dla których macierzyństwo jest pozytywnym przełomem. One ciągle mówią, że chciałyby mieć dobry dom i rodzinę – mówi Agnieszka Sikora, prezeska Fundacji Po Drugie i dodaje: – Te dziewczyny muszą poczuć się bezpiecznie, mieć przekonanie, że są ważne i dobrze traktowane. Naszym celem jest, aby stanęły na własnych nogach, a w przyszłości radziły sobie same.

Nadzieję na nowy rozdział w życiu ma dwudziestojednoletnia Angelina, mama półrocznego Dominika. – Moja mama jest alkoholiczką, tata siedział w więzieniu. Byłam uzależniona od używek, trafiłam do ośrodka wychowawczego. W wakacje zaszłam w ciążę. Na początku bałam się, że nie dam rady, że po dwóch tygodniach uznam, że to nie dla mnie. Ale kiedy Dominik się urodził, był idealny, taki mały anioł. Nie lubię rano wstawać, ale on jak o 7 rano się budzi, daje sygnał, że już zaczął się dzień, to chce mi się z nim być i tworzyć wspólne wspomnienia.

Dom, który pozwoli im żyć

Dzięki finansowemu wsparciu Rossmanna (ok. 400 tys. zł.) i innych organizacji, Fundacja Po Drugie otworzy na warszawskim Ursynowie dom dla samotnych, młodych matek (do 25. roku życia). One i ich dzieci znajdą tam nie tylko dach nad głową, wyżywienie, ale również wszelkie wsparcie psychologiczne, terapeutyczne, zawodowe, prawne i to najbardziej „ludzkie”, czyli koleżeńskie. Dzieci, które ukończą pół roku, pójdą do żłobka, ich mamy będą mogły pójść do pracy, uregulować sprawy prawne czy urzędowe, jak chociażby alimenty.

Akcja Rossmann
materiały prasowe

Angelina jest przekonana, że to miejsce, które dla wielu nastolatek będzie kluczem do całkowitej zmiany życia, że wyjdą z tego zaklętego kręgu i zapewnią sobie i dzieciom lepszą przyszłość: – Młode matki mogą przyjść do takiego domu, mieć swój pokój, klucze. Wiedzą, że nikt ich nie wyrzuci, nie będzie krzyczał. Taki dom to pewność: wiem, gdzie ja i dziecko będziemy mieszkać za tydzień.

Angelina czuje się spokojniejsza. Ma głowę pełną planów. Wie, że będzie się miał kto zaopiekować Dominikiem podczas gdy ona będzie kończyła zawodówkę gastronomiczną. Po takiej szkole będzie mogła być pomocą kuchenną lub kucharką, znaleźć pracę, wynająć pokój lub może nawet małe mieszkanie i żyć swoim, nowym, życiem.

Ty też możesz pomóc: tak, jak umiesz

Pomóc takim osobom jak Angelina i inne nastoletnie mamy może każdy. Wystarczy w aplikacji Rossmann PL wybrać jedną z 88 organizacji z tegorocznej edycji programu „Pomagamy jak umiemy kobietom”, którą będzie się wpierać podczas zakupów. Ważne, by skanować aplikację podczas każdej wizyty w drogerii, bo punkty pomocowe gromadzą się na koncie już od stycznia i po wskazaniu konkretnej placówki zostaną przekazane na jej „konto”. Im więcej osób wybierze daną organizację i im częściej będzie skanować aplikację, tym większą pomoc ona otrzyma.

Akcja Rossmann
materiały prasowe

materiały prasowe Rossmann

Rossman
Zakupy
„Pomagamy jak umiemy”: klienci Rossmanna po raz czwarty zdecydują komu pomogą
Trwa czwarta edycja programu „Pomagamy jak umiemy”. Sam zadecyduj, komu chcesz pomóc!

Od 13 marca klubowicze Rossmanna będą mogli wybierać organizację z całej Polski, której chcą przekazać zbierane podczas zakupów punkty. Pod koniec roku Rossmann zamieni te punkty na produkty warte 3,5 mln zł. Trafią one do 157 instytucji charytatywnych w kraju.  Tradycyjnie na początku roku pracownicy Rossmanna wskazali organizacje w swoich regionach, którym ich zdaniem warto pomóc. Są to m.in. domy dziecka, samotnej matki, hospicja czy schroniska dla zwierząt. Od 13 marca na naszej stronie rossmann.pl/pomagamy będzie dostępna lista wszystkich organizacji biorących udział w tegorocznej, czwartej już edycji „Pomagamy jak umiemy”. Już od początku roku klienci, pokazując podczas zakupów aplikację Rossmann PL zbierali na oich kontach punkty. Teraz będą już mogli wybrać jedną z instytucji np. ze swojego regionu, albo z innej części Polski, której pod koniec naszej akcji przekażą zgromadzane punkty. Rossmann zamieni te punkty na produkty: pieluchy, środki czystości, karmę. Na wybór organizacji charytatywnych klienci mają czas do 3 kwietnia. Jeśli ktoś przystąpi do Klubu Rossmann po 13 marca – nic straconego: będzie miał pełne 3 tygodnie na to, by wybrać „swoją” organizację. Jeśli klubowicz nie zdecyduje się na żadną konkretną instytucję, jego punkty przekażemy jednej z organizacji z regionu, w którym najczęściej robi on zakupy. Im więcej osób wybierze daną instytucję, tym większą darowiznę ona otrzyma. 31 października zakończymy zbieranie punktów. Wtedy będziemy mogli podać jakie kwoty przypadły na poszczególne instytucje. Zamienimy je na dostępne w naszych drogeriach produkty. Planujemy, że do końca roku wszystkie organizacje dostaną wybrane wcześniej przez siebie produkty.

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj