przytulanie dziecka bardzo ważne dla jego rozwoju
AdobeStock
Aktualności

Każdego dnia tej jednej rzeczy nigdy nie odmawiaj dziecku

Ten jeden gest może uczynić z twojego dziecka siłacza przenoszącego góry. Jego moc potwierdzają kolejne badania naukowe!

Zimny wychów czy bezgraniczne ciepło i bliskość - która metoda jest lepsza? Badania jednoznacznie na to odpowiadają. I absolutnie nie obawiaj się, że wychowasz w ten sposób rozpieszczone dziecko. Od tego rosną tylko fajniejsze maluchy!

Dobra mama nie tylko nakarmi

Ten eksperyment może nam mamom dać wiele do myślenia. Amerykański psycholog rozwojowy Harry Harlow przeprowadził doświadczenie z nowo narodzonymi małpkami – w ich klatkach umieścił dwie sztuczne małpie matki – jedna była wykonana z gołego drutu i miała przymocowaną butelkę z mlekiem, druga nie miała butelki, ale za to była pokryta miękkim futerkiem. I co się, okazało? Maleństwa wybierały matkę miłą w kontakcie, do której mogły się przytulić, do tej drugiej podchodziły tylko wtedy, kiedy były głodne.
 

Zobacz także
Mózg dziecka rozwija się lepiej, gdy jest ono przytulane

Chcesz zadbać o rozwój mózgu dziecka? Przytulaj je jak najczęściej!

Zmuszanie dziecka do przytulania krewnych

Dlaczego NIGDY nie należy zmuszać dziecka do przytulania krewnych

Lale Gaje

Zabawki do przytulania - ręcznie szyte!

mama, dziecko, niemowlę

Czy jesteś dobrą mamą? Quiz z niespodziankąStąd wniosek, że aby przetrwać, potrzebujemy nie tylko pokarmu, ale też dotyku. Potwierdzają to psychologowie dziecięcy – nieprzytulane niemowlęta mogą stać się apatyczne i mniej chętnie jeść. Dlatego w domach preadopcyjnych często wolontariusze przychodzą do niemowląt tylko po to, aby zapewnić im odpowiednią dawkę bliskości. Metoda dotyku i przytulania (tzw. holding) jest też stosowana w leczeniu dzieci autystycznych.

4, aby przeżyć, 8 dla zdrowia a 12 dla rozwoju

Przytulanie jest nazywane naturalnym antydepresantem, za sprawą dopaminy odpowiedzialnej za zadowolenie i łagodzenie stresu i napięcia. Dlatego może być traktowane jako terapia. Uważa się, że 4 uściski w ciągu dnia są niezbędne do życia, 8, aby zachować zdrowie, a 12, aby się rozwijać.

Dlaczego tak się dzieje? To dosyć proste. Kiedy ktoś dotyka naszą skórę, stymuluje w ten sposób umieszczone na niej receptory czuciowe. W efekcie czego:
 

  • spowalnia się tętno,
  • obniża się ciśnienie krwi,
  • zmniejsza uwalnianie kortyzolu, hormonu stresu.


Naukowcy z University of California Los Angeles przeprowadzili badanie, podczas którego skanowano mózgi uczestników. Polegało ono na prowadzeniu 15-minutowej rozmowy między nimi. Po pewnym czasie część badanych mogła uścisnąć się za ręce ze swoimi rozmówcami, a pozostali nie. Na podstawie skanów stwierdzono, że kontakt fizyczny pomagał uczestnikom radzić sobie ze stresem związanym z badaniem i że u osób, które doznały dotyku dłoni, aktywowały się obszary mózgu odpowiedzialne za łagodzenie strachu.

Człowiek to chodząca laboratorium chemiczne

Przytulanie wpływa pozytywnie na układ nerwowy, powodując zwiększone wydzielanie:
 

  • serotoniny zwanej „hormonem szczęścia”',
  • oksytocyny znanej jako „hormon miłości”,
  • dopaminy - odpowiedzialnej za uczucie zadowolenia oraz łagodzenie stresu.


Co więcej, przytulanie pozytywnie wpływa na zachowanie zdrowia:
 

  • zwiększa odporność organizmu,
  • zmniejsza ryzyko zachorowania na grypę lub przeziębienie.

Salony przytulania

Kalendarz rozwoju niemowlaka
Narzędzia dla rodziców mamotoja.pl

W Polsce powstał pierwszy profesjonalny salon przytulania – Przytulanie.pl. Można w nim spędzić 60 lub 90 minut w ramionach profesjonalnego przytulacza. Na świecie to dosyć popularna usługa – takie salony są w Europie, Australii i Stanach Zjednoczonych. Na YouTubie furorę robi Kan Seidel, profesjonalny przytulacz z Nowego Jorku, który w swojej pracy wykorzystuje elementy tajskiego masażu. Jak sam mówi, przychodzą do niego ludzie, którym na jakimś etapie życia zabrakło dotyku – nie byli przytulani przez matkę lub mają chłodnego partnera, bywają osoby zespołem Aspergera, które doświadczają fizycznej izolacji.

Czy przyjmą się takie salony w Polsce? Nie koniecznie. Zdaniem socjologa z Instytutu Nauk Społecznych UW Tomasza Sobierajskiego wynika to z charakteru Polaków. Z jednej strony dociera do nas amerykańska teoria, że powinniśmy się przytulać, bo to rozwiązuje sporo problemów, ale z drugiej – odzywa się w nas japońska natura i silna potrzeba zachowania przestrzeni osobistej. Widać to na co dzień w komunikacji miejskiej czy gdy np. stoimy w kolejce – zawsze staramy się zachować dystans.

Czuły dotyk łagodzi stres u dziecka, zacieśnia więzi i uzdrawia. Badania naukowe to potwierdzają ponad wszelką wątpliwość! Jak często w ciągu dnia przytulacie swoje maluchy? Czy macie swoje ulubione pory dnia na taki czułości, własne rytuały? Napiszcie w komentarzach.

Zapraszamy do naszej internetowej szkoły rodzenia: 
 


Źródło: wysokieobcasy.pl

Zobacz też:

1 zasada rodzicielstwa bliskości: bądź blisko dziecka – wyjaśnia Agnieszka Stein

Baby Opera
mat. prasowe
Patronaty
Jak opera może pomóc w uspokojeniu twojego dziecka?
Mama i śpiewaczka operowa – dr Justyna Reczeniedi – zaprojektowała i stworzyła maskotki, które dzięki połączeniu muzyki z głosem sopranowym uspokaja, aktywizuje i wspiera rozwój umysłowy dzieci. Sprawdź jak działają!

Baby Opera to najpiękniejsze motywy muzyki klasycznej specjalnie wyselekcjonowane i dobrane na potrzeby malucha w celu aktywizacji intelektualnej i emocjonalnej . To także profesjonalny śpiew (na samogłoskach) doktor wokalistyki, a zaraz mamy trzylatka, zapewnia dzieciom zrównoważony rozwój. Operowe maskotki dla dzieci Baby Opera to muzyka klasyczna, która: rozwija zdolności poznawcze, sferę emocjonalną, pozytywnie wpływa na wyobraźnię, wspomaga kreatywność i rozwój psychiczny, aktywizuje, inspiruje, kształtuje osobowość jeszcze w okresie płodowym(!); słuchanie muzyki w tym czasie stymuluje w mózgu dziecka proces powstawania komórek i połączeń nerwowych, stymuluje rozwój dziecka w sferze sensorycznej, intelektualnej i emocjonalnej, pomaga rodzicom w wychowaniu, wpływa na zdolność koncentracji, szybszego uczenia się i zapamiętywania oraz poczucia równowagi i orientacji przestrzennej, pobudza aktywność umysłu i ciała, może stymulować ruch, zachęcać do „tańca” (raczkowania i stawania o własnych nóżkach), pomaga dziecku w zasypianiu, przyjmowaniu pokarmów, odpowiednim przybieraniu na wadze, nawiązywaniu relacji z otoczeniem, przyspiesza rekonwalescencję, normalizuje napięcie mięśniowe, uspokaja, daje poczucie przyjemności, poprawia nastrój zarówno dzieciom, jak i dorosłym.  Baby Opera dla maluchów - Projekt Baby Opera jest bardzo interesującą propozycją, pozwalającą, aby dzieci mogły przyzwyczaić się do brzmienia utworów muzyki klasycznej, dzięki czemu w przyszłości może on stanowić dla nich ważny obszar wśród muzycznych preferencji. – twierdzi psycholog mgr Anna Wdowczyk. Bezpieczne maskotki dla maluchów Baby Opera to aż 18 znanych melodii w każdym zestawie: Bach, Mozart, Vivaldi, Chopin i wielu innych. Wszystko zamknięte jest w zabawkach uszytych z polskich, certyfikowanych materiałów, w polskiej szwalni....

sen dziecka wpływa na zdrowie psychiczne mamy
Adobe Stock
Aktualności
O której godzinie najlepiej położyć dziecko spać? Naukowcy już to wiedzą!
Godzina, o której twoje dziecko idzie spać, może mieć ogromne znaczenie dla psychiki jego mamy.

Badania naukowców potwierdzają to, co pewnie wiele z nas mam intuicyjnie czuje, że dziecko powinno wcześniej iść spać wieczorem. Z wielu powodów, a jednym z nich jest to, że wczesny sen dziecka przekłada się zdrowia mamy! Dla zdrowia psychicznego mamy Naukowcy swoimi badaniami potwierdzili, że dziecko, które wcześnie zasypia, gwarantuje mamie zdrowie psychiczne. Pewnie dla wielu mam nie jest to nic odkrywczego i same z własnego doświadczenia zdają sobie z tego doskonale sprawę. Niemniej jednak znalazło to teraz potwierdzenie w badaniach. O której maluch powinien trafić do łóżka? Okazuje się, że rytm aktywności dziecka w ciągu dnia dokładnie określa, o której godzinie wieczorem twój maluch powinien trafić do łóżka. Z wyliczeń naukowców wynika, że nie powinno to być później niż do godziny 20. 30 . Taka pora jak dowodzą badacze, gwarantuje dziecku wyspanie się , a co za tym idzie zdrowie, a to z kolei pozytywnie wpływa na kondycję psychiczną mamy. Dlaczego granicę postawiono akurat o tej godzinie? Bo właśnie ok. 20 obserwuje się u dzieci zwiększony poziom melatoniny, tzw. hormonu snu, który nie tylko pomaga zasnąć, ale też pozytywnie wpływa na jakość snu.   Mama musi mieć czas dla siebie W jaki sposób przekłada się to na zdrowie psychiczne mamy? Badania pokazują, że położenie dziecka do łóżka to jest ten moment, kiedy kobiety mogą przełączyć się z trybu „jestem mamą" na tryb „teraz mam czas dla siebie” . Po całym dniu opiekowania się dzieckiem, wypełnionym masą obowiązków domowych, a bywa, że także zawodowych, wreszcie mają czas tylko dla siebie. W organizmie kobiety spada poziom stresu , może sobie pozwolić na nic nierobienie lub też robienie tego, na co ma ochotę. Bywa, że jest to dla wielu kobiet najprzyjemniejsza część ich dnia. A im wcześniej dzieci wylądują w łóżeczkach, tym więcej mama...

więź matki z dzieckiem.jpg
Fotolia
Pielęgnacja
4 typy więzi dziecko-rodzic: Zobacz, jaka jest Wasza więź!
Naukowcy są pewni: od tego, jaką więź dziecko wypracuje z mamą czy tatą na samym początku życia, będzie zależeć to, czy w dorosłości będzie umiało kochać, ufać i cieszyć się bliskością.

Kiedy uśmiechasz się do swojego dziecka, kiedy patrzysz mu w oczy i kiedy podchodzisz do niego, gdy zapłacze w łóżeczku – uczysz je, że je kochasz i że jest dla ciebie ważne. Poprzez te wszystkie codzienne czynności: czułe słowa, przytulanie, wieczorny masaż itd., kształtujesz w dziecku poczucie własnej wartości i pokazujesz mu, na czym polega miłość.  Ta nauka jest ważniejsza niż myślisz. Według znanego psychiatry, Johna Bowlby'ego, twórcy teorii przywiązania , relacja z mamą jest dla dziecka relacją wzorcową (dzisiaj już wiemy, że nie musi to być mama, lecz także inny dorosły opiekun). To, czego się w tej relacji nauczy, będzie przenosić na wszystkie relacje z innymi ludźmi, także w dorosłym życiu.  Co to dokładnie znaczy? Najogólniej mówiąc, że jeżeli mama (lub inny główny opiekun: tata, babcia, rodzic zastępczy itd.) jest wrażliwa na potrzeby dziecka, ono uczy się, że bliskość idzie w parze z zaufaniem, życzliwością i bezpieczeństwem. Jeżeli jednak dziecko nie dostaje od swojego głównego opiekuna dostatecznej ilości uwagi i czułości – albo np. poza czułością styka się też z przemocą – wtedy jest duże ryzyko, że będzie wyrastać w przekonaniu, że nie jest warte miłości, czułości i uwagi. Takie poczucie to bagaż, który będzie musiało dźwigać przez całe życie! Jak kształtować bezpieczną więź z dzieckiem? Bądź otwarta/y na potrzeby dziecka – tylko tyle i aż tyle. Nie wierz w przestarzałe teorie, że dziecko poprzez płacz, złość czy swój upór próbuje tobą manipulować. Każde zachowanie niemowlęcia, rocznego dziecka, a nawet dwu- i trzylatka wypływa z jego potrzeb: bliskości, akceptacji, uwagi itd.  Nawiązuj z dzieckiem kontakt wzrokowy Pamiętasz swoje pierwsze randki z pierwszą miłością? Nie musieliście do siebie nic mówić, wystarczało, że na siebie...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj