plebiscyt na Supertatę 2019
Maciej Wróbel
Aktualności

Rafał Witek - pisze dla dzieci i został Supertatą 2019 [KOMENTARZ SOCJOLOGA]

Co ma w sobie takiego, że pokonał Roberta Lewandowskiego i wiele innych sław? Jest ciepłym człowiekiem, mającym kontakt z dzieckiem - odpowiada socjolog dr Marta Bierca.

To była wygrana w pięknym stylu - Rafał Witek pokonał Roberta Lewandowskiego dosłownie na ostatniej prostej. Kapitan polskiej reprezentacji w piłce nożnej prowadził w rankingu prawie przez cały czas trwania plebiscytu mamotoja.pl na Supertatę 2019. Ale finał okazał się niespodzianką pełną emocji. Rafał Witek pokonał nie tylko wybitnego piłkarza, ale i bardzo znanych aktorów - Macieja Stuhra i Marcina Dorocińskiego. Okazał się najlepszy z 9 kandydatów do tytułu.

O czym świadczy wygrana pisarza? Czy coś się zmienia w postrzeganiu ojca w polskich domach? Zapytałyśmy o to socjolożkę dr Martę Biercę ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie. Doktor Bierca specjalizuje się w tematyce przemian, jakie zachodzą w polskich rodzinach, szczególnie w nowych modelach ojcostwa. Niedawno ukazała się jej książka pt. "Nowe wzory ojcostwa w Polsce", będąca wnikliwą analizą, opartą na badaniach i rozmowach z mężczyznami w naszym kraju.

Dla nas wygrana pana Rafała Witka była miłą niespodzianką, a dla Pani?

To jest ciekawy wynik, ale i kandydatury też były ciekawe. Był to taki miks bardzo znanych i nieznanych osób, takich przeciętnych-nieprzeciętnych mężczyzn, zmagających się z różnymi problemami, w tym ze zdrowiem dziecka. Wydaje mi się, że pan Witek odstaje od reszty kandydatów swoją działalnością i podejściem do ojcostwa.

Co ma w sobie takiego pisarz książek dla dzieci, czego nie ma np. najsławniejszy w Polsce piłkarz?

Czytając felietony pana Witka i oglądając jego nagrania na You Tubie, mogę powiedzieć, że bardzo fajnie pisze o swoim ojcostwie. To nie jest nadęty i napompowany ojciec, tylko taki zwyczajny mężczyzna, który ma fajny i ciepły kontakt z dzieckiem. I potrafi też cieszyć się z tej roli ojca.

Podoba mi się ta wygrana, bo nie jest tak oczywista. Cieszę się, że nie zwyciężyła osoba znana, chociaż nie mam nic przeciwko innym kandydatom, wszyscy są super. Ale fajne jest to, że doceniono ojca zupełnie innego, trochę staromodnego, w sensie narzędzi, jakimi na co dzień się posługuje w pracy.

Świat celebrytów na pewno jest odległy od życia przeciętnego człowieka, bardzo trudno się z nim utożsamiać. Robert Lewandowski to bardzo kochający i zaangażowany tata, ale z pewnością ma opiekunki do pomocy i bardzo wysoki standard życia. Jest mu o wiele łatwiej pod wieloma względami. Nie jest to przeciętny polski ojciec.

Ta wygrana jest jakby na przekór czasom, w jakich żyjemy, gdzie wszystko jest na pokaz.

Teraz wszyscy funkcjonują w mediach społecznościowych, wielu rodziców prowadzi blogi, zarabiając w ten sposób. A tutaj mamy przykład taty, trochę jak sprzed kilku dekad, który pisze książki. Jest ciepły, miły i ma pasję. To taki powrót do fajnej roli rodzica, który czyta dzieciom książkę, opowiada historie i ma bliski kontakt z dzieckiem. Nie potrzeba do tego mnóstwa pieniędzy, technologii i najnowszych zabawek.

Bada Pani różne modele ojcostwa obecne dzisiaj w polskim społeczeństwie. Do jakiego modelu pasuje Rafał Witek?

Jest trochę takim kumplem dla dziecka. Patrząc na pana Witka, mam wrażenie, że jest w nim też trochę takiej fajnej dziecięcości. Ma dużą wyobraźnię i jest kreatywny. Jest kumplem, ale też ojcem, który potrafi zainspirować dziecko do fajnych zajęć, pomyślenia o różnych ciekawych kwestiach, do wymyślenia zabaw. Nie jest to ojciec-władca, jak to się kiedyś mówiło, ale fajny starszy kumpel i autorytet intelektualny.

Obserwując przemiany polskiego taty, czy można by sporządzić przepis na supertatę?

Oj ciężko. Ten tytuł plebiscytu jest bardzo fajny, ale może być trochę obciążający dla mężczyzn. Nie ma modelu idealnego ojcostwa. Właściwie co mężczyzna to inny model ojcostwa. Kiedyś było łatwiej, wiadomo było, jaka jest rola mamy, a jaka taty. Dzisiaj bycie supertatą musiałoby oznaczać bycie jakimś superbohaterem dla dziecka. Tymczasem ojcowie czasami mi mówili w badaniach, że fantastycznie jest być autorytetem dla dziecka, ale też ważne jest bycie blisko niego, tak aby chciało z nim rozmawiać i przychodziło, kiedy ma problem.

Nie przesadzałbym z tym super, że trzeba robić niesamowite rzeczy. Dla jednego supertatą będzie ojciec, który z dzieckiem upiecze szarlotkę, dla drugiego taki, który jest w domu i układa klocki. Nie spektakularne wydarzenia i atrakcje dla dziecka, ale codzienny z nim kontakt.

Czy polski tata jest taki?

Coraz częściej w naszym kraju pojawia się model ojca zaangażowanego na co dzień, który nie ogranicza się do zawożenia dziecka do przedszkola lub szkoły i zabawy od czasu do czasu. Chodzi o codzienne, często nudne zajmowanie się dzieckiem, jak jego nakarmienie czy kolejny raz zabawa tą samą zabawką.

Można z tego czerpać frajdę?

Tak. Ojcowie są dumni i czerpią satysfakcję z bycia rodzicem. Ojcostwo staje się elementem tożsamości mężczyzny, ważną rolą w jego życiu. Badania pokazują, że dzisiejsi ojcowie są wrażliwi i refleksyjni, wchodzą emocjonalnie w swoją rolę. Analizują swoje rodzicielstwo, czy i jakie popełniają błędy. Też bywa im trudno, bo nie mają z własnych domów takiego wzorca zaangażowanego taty, który na przykład da sobie umalować buzię przez córkę, albo zrobi jej kucyki. Ale kiedy się już przełamią, wejdą w tę rolę i pozwolą sobie na taki luz, to mają z tego dużą satysfakcję.

Są fajniejsi od swoich ojców?

Tak, bo są przy dziecku i się nim zajmują. Kilka dekad temu mężczyzna był głównie pracownikiem, szefem, mężem, głową rodziny. Ojcostwo było na kolejnych pozycjach. Dzisiaj jest ono bardzo ważne dla mężczyzn.

Patronami plebiscytu są: 

NAN Nestle mleko następne
materiały prasowe
Ziaja

 

Zwycięzca plebiscytu otrzyma nagrodę – zestaw kosmetyków Ziaja z linii Yego Sensitiv:

Ziaja Yego Sensitiv
materiały prasowe

 

 

Zobacz także
bloger ojciec ostro o ojcach zostawiających swoje rodziny

Tato, dlaczego nie chcesz być ze swoim dzieckiem? To jest "przegięcie pały"!

obraz polskiego taty

Współcześni ojcowie (wbrew pozorom!) nie są tacy jak ich ojcowie

ojciec bawi się z dzieciakami  - makijaż i fryzura

Współczesne ojcostwo nie jest łatwe. Ci tatusiowie dają radę! [GALERIA]

tata, dziecko, przedszkolak, zabawa

Jakim jesteś tatą? - test

Najpopularniejsze koty z bajek. Czy twoje dziecko zna je wszystkie? A ty?

Supertata 2019
Facebook Rafał Witek
Aktualności
Supertata 2019: tak spędzam z dzieckiem czas, aby się samemu nie nudzić
Nie cierpi rutyny i nudy. Być może to jest klucz do jego ojcostwa. Zobacz, co o byciu tatą mówi Rafał Witek, zwycięzca plebiscytu mamotoja.pl na Supertatę 2019.

(_gdeaq = window._gdeaq || []).push(['nc', 'false']); (_gdeaq = window._gdeaq || []).push(['hit', 'edipresse', '.R1AS2cSD9vI.qt47exnJ2aG7DSBl6xyxv6pmgrgdlD.47', 'xhftopkrzn', 'ejatqnpeitnkhhcvdidcsiokjxkf']); Wygrał nasz plebiscyt w wielkim stylu, znacznie odsadzając pozostałych kandydatów. A byli wśród nich m.in. duma polskiego futbolu Robert Lewandowski i znani aktorzy Maciej Stuhr oraz Marcin Dorociński. Rafał Witek z wygranej cieszył się jak dziecko, a na swoim Facebooku ogłosił tryumfalnie: "Pokonałem Lewego". Ale nasz supertata to nie taki zwyczajny ojciec - jest autorem kilkudziesięciu książek dla dzieci, opowiadań, wierszy oraz słuchowisk radiowych. No i jest tatą 10-letniej Mai, która cały czas jest dla niego dużym wyzwaniem. Zobacz dlaczego! Ale się Pan cieszył z wygranej, aż miło było patrzeć! Ubawiłem się bardzo! Już z samego faktu, że w ogóle zostałem nominowany, a po drugie to uważam, że każdy, kto się stara jest trochę supertatą. Ale jest mi bardzo miło, bo każdy tata, który się stara chce, aby wychowywanie dziecka wychodziło mu jak najlepiej. Tak więc zdobycie tego tytułu jest dla mnie dobrą motywacją do bycia jeszcze lepszym tatą. Na czym polega to Pana "staranie się"? Z samego starania się niewiele wychodzi, są wśród ludzi różne przekonania co do tego, jak należy wychowywać dziecko. Są tacy, którzy na przykład uważają, że można dawać dziecku klapsy. Dlatego staram się cały czas szukać wiedzy na temat wychowywania dziecka, czytać lektury i rozmawiać z innymi rodzicami. Tak, aby rodzicielstwo było świadomym procesem, a nie tylko ślepym powtarzaniem tego, co robili nasi ojcowie i dziadkowie. A nie zawsze robili dobrze. Kiedy patrzę na dawne czasy, to mam wrażenie, że prawie wszystko źle robili. Co więc takiego robi Pan, żeby nie było tak jak dawniej? Po pierwsze staram się, aby codziennie mieć czas...

Supertata 2019
AdobeStock
Aktualności
Wyniki plebiscytu na Supertatę 2019. Kto został tegorocznym laureatem?
Użytkownicy mamotoja.pl wybrali idealnego ojca. Sportowiec, aktor, bloger a może wynalazca? Przekonaj się sam!

(_gdeaq = window._gdeaq || []).push(['nc', 'false']); (_gdeaq = window._gdeaq || []).push(['hit', 'edipresse', '.R1AS2cSD9vI.qt47exnJ2aG7DSBl6xyxv6pmgrgdlD.47', 'yoktpvsiso', 'carhjlpnubzefzgvksizsjzmfcmb']); Przez ostatni tydzień oddawaliście swoje głosy w naszym plebiscycie. Zdecydowałyście, że tytuł Supertaty 2019 otrzyma Rafał Witek. Pokonał 8 fantastycznych konkurentów. Zwycięzcy serdecznie gratulujemy, a wam dziękujemy za wszystkie oddane głosy. Wybór Supertaty 2019 Niełatwo było nam wybrać tatusiów do plebiscytu, bo w dzisiejszych czasach ogólnie nie łatwo być ojcem. Choć presja jest ogromna, są to panowie, którzy pokazują, że nawet olbrzymie sukcesy zawodowe nie stoją na przeszkodzie, by jednocześnie być idealnym ojcem.  Wśród inspirujących kandydatów  do tytułu Supertaty znalazły się zarówno bardzo znane osoby: aktorzy, sportowcy, muzyk, bloger, pisarz, jak i do niedawna anonimowy tata - wynalazca. Kto stanął na podium w plebiscycie na Supertatę 2019? Oto jak głosowaliście: 1 miejsce Największą liczbę waszych głosów zdobył  Rafał Witek . Nasz zwycięzca napisał kilkadziesiąt książek dla dzieci, a także jest twórcą opowiadań, wierszy i słuchowisk radiowych. Spod jego pióra wyszyły m.in. „Plaża tajemnic”, „Julka Kulka, Fioletka i ja". Jest tatą10-letniej Mai. Bardzo chętnie odwiedza niewielkie miejscowości, gdzie na spotkaniach z fanami z wielką pasją opowiada o książkach i o tym, jak się je pisze. Wielkie gratulacje za zdobycie tytułu Supertaty 2019! 2 miejsce Robert Lewandowski . Genialnego piłkarza znają nie tylko kibice, jednak trafił do naszego plebiscytu nie jako sportowiec, ale jako tata. Sam przyznaje w wywiadach, że doświadczenie ojcostwa bardzo go zmieniło. Dzięki 2-letniej dzisiaj Klarze popularny napastnik zaczął się więcej uśmiechać, stał się bardziej otwarty na...

tata z dzieckiem
Fotolia.pl
Tata
Dlaczego warto być zaangażowanym tatą
Co robi fajny i zaangażowany tata? I jak znaleźć radość i rozwijać się zajmując się dziećmi – opowiada dr Jarosław Kulbat – psycholog społeczny, konsultant i trener, wykładowca Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej.

Dobry ojciec wczoraj i dziś W naszym kraju wciąż popularna jest tradycyjna koncepcja roli ojca. Ojciec w takim ujęciu jest głównym żywicielem rodziny, pojawiającym się, gdy trzeba wykonać ciężkie prace fizyczne. Ojciec wkracza do akcji, gdy dzieci sprawiają kłopoty wychowawcze. W takim stereotypowym ujęciu ojcostwo to głównie obowiązki, z których mężczyzna powinien się wywiązać, żeby być „ dobrym ojcem ”.   Nowoczesny tata to zaangażowany tata Wyraźnie jednak widać, jak na naszych oczach zmienia się koncepcja ojcostwa . Współczesny ojciec jest stale obecny w życiu dzieci, jest cierpliwy i wyrozumiały, okazuje bez wahania miłość i troskę. Takich ojców spotykamy coraz częściej na ulicach, w parkach czy galeriach handlowych. Nowoczesny ojciec , nawet jeśli wciąż wykonuje obowiązki rodzicielskie, czyni to z radością i są one dla niego źródłem spełnienia. Osobiste korzyści wynikające z zaangażowanego ojcostwa utrzymują motywację do bycia tatą na wysokim poziomie. I tu czasem pojawia się problem, bo dla wielu ojców wychowanych w tradycyjnym modelu nie zawsze jest oczywiste, gdzie szukać radości czy okazji do rozwoju w relacjach z dziećmi. No właśnie, gdzie ich szukać?   Radość i rozwój mężczyzny podczas czasu spędzonego z dziećmi Gdzie ich szukać? Radzi dr Jarosław Kulbat, psycholog społeczny.   Zaangażowane ojcostwo może stać się źródłem poczucia dumy. Najbardziej oczywiste są te sytuacje, w których dziecko odnosi sukcesy. Ale przecież porażka, którą dziecko odnosi w wielkim stylu, po której potrafi się podnieść i spróbować ponownie, też może być wielkim powodem do dumy. Z drugiej strony, sukces ojca w przełamywaniu stereotypowych oczekiwań innych, że mężczyzna nie potrafi zająć się dzieckiem, też może być źródłem wielkiej satysfakcji. I nierzadko wzrostu pewności siebie. Rozwiązywanie...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz