Elżbieta Rafalska o sukcesie 500 plus
Adobe Stock
Aktualności

Dzięki 500 plus nie rodzi się więcej dzieci, ale rządzący twierdzą, że tak

Wskaźnik dzietności w Polsce jest najwyższy od 20 lat – ogłosiła była minister rodziny Elżbieta Rafalska. Zastanawiamy się, skąd wzięła takie dane.

To dosyć zaskakujące słowa. Do tej pory można było wiele dobrego powiedzieć o tym, jak 500 plus poprawił sytuację materialną rodzin i zmniejszył skalę ubóstwa, ale nie, że dzięki niemu rodzi się więcej dzieci. Wszelkie dane statystyczne, z wyjątkiem 2017 roku, kiedy rzeczywiście mieliśmy przyrost urodzeń na plusie, nie potwierdzają optymizmu rządzących. Ci jednak są zdania, że 500 plus w Polsce stworzył warunki, aby rodzić więcej dzieci. No więc przyjrzyjmy się liczbom.

500 plus osiąga swój cel?

Minister Rafalska przestała rządzić ministerstwem rodziny, pracy i polityki społecznej i została europosłanką, ale nadal chętnie wypowiada się w sprawie 500 plus, za które odpowiadała przez ponad 3 lata. Z perspektywy Brukseli oceniła, że program osiąga swoje cele i wpływa na wzrost dzietności w Polsce.

- Program 500 plus to element rządowej polityki rodzinnej, który osiąga swoje cele i wpływa na wzrost dzietności - powiedziała PAP była szefowa resortu rodziny. Dodała, że obecnie wskaźnik dzietności w Polsce jest najwyższy od 20 lat.

Jako dowód na to podała dane, że wskaźnik dzietności w 2017 roku wyniósł 1,45 i teraz "utrzymuje się niemalże" na tym samym poziomie. Dodała, że przybywa przede wszystkim rodzin wielodzietnych. - To potwierdza badania, że Polacy są rodzinni i chcieliby mieć więcej dzieci. Jak im się stwarza dobre warunki m.in. poprzez transfer świadczeń rodzinnych, to śmielej decydują się, aby ich rodzina była liczniejsza - oceniła Rafalska.

Dane GUS mówią coś innego

To dosyć zaskakujące stwierdzenie rządzących, bo trudno znaleźć jego potwierdzenie w danych statystycznych. Tak, to prawda, w 2017 roku rzeczywiście można było odnotować przyrost naturalny w Polsce na plusie. Oficjalne dane Głównego Urzędu Statystycznego potwierdziły, że urodziło się 401 tysiące dzieci i było to o 20 tysięcy więcej niż rok wcześniej. Rząd ogłosił to jako sukces 500 plus, chociaż ekonomiści wskazywali bardziej na wzrost urodzeń spowodowany zachodzeniem w ciąże kobiet z wyżu demograficznego lat 80-tych XX wieku.

Ale 2018 rok już w żaden sposób nie mógł podtrzymać optymizmu. Właściwie był "demograficzną klapą" - urodziło się o 13 tys. dzieci mniej niż w 2017 i większość 20-tysięcznej "górki" przepadła. Urodziło się 388 tys. dzieci. Jednocześnie w zeszłym roku zmarło 414 tys. Polaków i jest to największa liczba aż od 1946 roku! Tym samym przyrost naturalny wyniósł minus 26 tys. ludzi. Jak oceniają demografowie, aby miała miejsce zastępowalność pokoleń, współczynnik dzietności musiałyby być na poziomie 2,1. Tymczasem obecnie jest on w granicach 1,4.

Demografia "na minusie"

Nie ma jeszcze oficjalnych danych GUS za pierwsze półrocze tego roku. Z informacji przekazywanych w marcu wynikało, że liczba urodzeń nadal spada. W lutym 2019 roku było to 28 tys. narodzin (rok temu 29,3 tys.), w marcu - 29 tys. (rok wcześniej 31,9 tys.).

Raport GUS o sytuacji ludnościowej, ogłoszony w maju, mówi o "nadal trudnej sytuacji" ludnościowej w Polsce i że nic w tej sprawie się nie zmienia. Obserwowane dane demograficzne wskazują, że od kilkunastu lat sytuacja ludnościowa Polski nie zmienia się istotnie. "Jest nadal trudna" – napisano w raporcie. Co więcej, podkreślono, że w najbliższych latach nie "nie należy oczekiwać znaczących zmian zapewniających stabilny rozwój demograficzny". 

 

Urząd wymienia kilka czynników powodujących, że nie rodzi się więcej dzieci. Są to:

  • niska liczba zawieranych małżeństw;
  • wysoka skala emigracji młodych Polaków za granicę.

Stwórzcie Polkom warunki do rodzenia dzieci

GUS już we wcześniejszych analizach podał, że przez najbliższe 25 lat liczba ludności Polski zmniejszy się o 2,8 mln osób. Wpłynie na to umieralność społeczeństwa oraz spadek liczby kobiet w wieku rozrodczym. Z roku na rok przesuwa się wiek, w którym kobiety decydują się na macierzyństwo. W tym momencie średnia to już 28 lat.

Przyczyn, dla których Polki nie decydują się na rodzenie dzieci, specjaliści niezmiennie upatrują w braku kompleksowego systemu wsparcia macierzyństwa w naszym kraju. I tego żadne 500 plus nie wynagrodzi. Polki będą rodzić więcej dzieci, jeżeli zapewni się im bezpieczeństwo pracy, możliwość elastycznego zatrudnienia na niepełny etat i elastycznych godzin pracy, w tym pracę częściowo w domu oraz gwarancję zapisania dziecka do żłobka i przedszkola.

Pani minister Rafalska ogłosiła kolejny raz sukces 500 plus, którego jednak nie poparła żadnymi danymi. Warto by było je przedstawić. Na razie można pogratulować dobrego samopoczucia. Też tak uważacie? Podzielcie się swoim zdaniem w komentarzach.

Źródło: fakty.interia.pl, tvn24bis.pl

 

Zobacz także
ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce

Żadne 500 plus nie pokryje tego, ile pieniędzy wydasz na dziecko

Mamy z 500 plus nie chcą pracować

Kobietom dostającym 500 plus nie chce się...iść do pracy

ciąża, brzuch, cieżarna, pieniądze, skarbonka

Ile kosztuje dziecko? Tak zaoszczędzisz!

mama w chaosie

Czy jesteś dobrze zorganizowaną mamą?

 

Choroba dziecka: jak sobie z nią radzić, mówi psycholog [WIDEO]

Mama z noworodkiem na porodówce
Fotolia
Aktualności
Porodówki pękają w szwach! "To efekt 500+!" – przekonuje minister
Najnowsze dane Narodowego Funduszu Zdrowia nie pozostawiają wątpliwości: w 2017 roku może paść rekordowa liczba urodzeń w Polsce!

W Polsce rodzi się coraz więcej dzieci Jak podaje portal rynekzdrowia.pl, według najnowszych danych NFZ liczba urodzeń w styczniu 2017 roku wynosiła 32 061. To o ponad 2 200 porodów więcej niż w styczniu 2016 roku. NFZ podkreśla, że to wstępne dane i ostateczna liczba urodzeń może być jeszcze większa. "To miód na moje serce. To znakomite dane, dobre informacje. Aczkolwiek nie są jeszcze potwierdzone przez GUS" – skomentowała dane NFZ Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej. "To byłby trzeci miesiąc wzrostu, po listopadzie, grudniu; i szanse na to, że to magiczne 400 tys. urodzeń w skali roku naprawdę jest możliwe. Ale procesy demograficzne mierzone są latami. Na razie mierzymy je miesiącami. Uważam, że jest w tym jakaś cegiełka, udział programu 500 plus " – dodała Rafalska. Wzrost liczby urodzeń a program 500+ To nie pierwszy raz, kiedy minister Rafalska podkreśla znaczenie programu 500+ we wzroście liczby urodzeń w Polsce. W wywiadzie dla TVP Info minister przyznała, że dzięki programowi Rodzina 500 plus już w 2016 roku urodziło się więcej dzieci niż w roku poprzednim. To najlepszy wynik od kilku lat, a tendencja wzrostowa utrzymuje się już od listopada 2016. Minister Rafalska ma nadzieję, że w 2017 roku liczba urodzeń przekroczy 420 tys. Jak sama przyznaje, oczekiwania nie były aż tak wygórowane, jednak dane z NFZ tylko potwierdziły, że pobicie kolejnego rekordu będzie możliwe. Minister zwróciła uwagę, że obecna sytuacja na rynku pracy, niskie bezrobocie i finansowa pomoc rządu pozytywnie wpływa na decyzje Polaków o powiększeniu rodziny. Zgadzacie się ze słowami minister Rafalskiej? Czy pomoc rządu, w tym program 500+, może wpłynąć na decyzję Polaków o posiadaniu dziecka? Zobacz także:   Masz pytania dotyczące 500+? Rozwiewamy wątpliwości! Źródło: rynekzdrowia.pl

W Polsce rodzi się coraz więcej dzieci
Fotolia
Aktualności
Tłumy na porodówkach! Rośnie liczba urodzeń w Polsce
Szacuje się, że w 2016 roku przyszło na świat o 15 tysięcy dzieci więcej niż w 2015 roku. Czy to pierwsze efekty programu 500 plus? Nie wszyscy się z tym zgadzają!

Chociaż Główny Urząd Statystyczny nie przedstawił jeszcze oficjalnych danych dotyczących urodzeń w 2016 roku, już teraz możemy przypuszczać, że ubiegły rok był rekordowy! Rośnie liczba urodzeń W wywiadzie dla TVP Info Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, poinformowała, że w 2016 roku na świat przyszło 15 tysięcy więcej dzieci niż w 2015 roku (w 2015 roku urodziło się 370 tysięcy maluchów, a szacowana liczba urodzeń w 2016 roku wynosi 383-386 tysięcy). Jeśli te dane się potwierdzą, będzie to najlepszy wynik od kilku lat! Według Rafalskiej tak duży wzrost urodzeń jest wynikiem programu 500 plus. "Realizacja rządowego programu 500 plus przynosi spodziewane efekty. Porównując listopad roku 2016 do roku 2015 w skali całego kraju, urodziło się ponad 5 tys. dzieci więcej" – powiedziała Rafalska. Czy wzrost liczby urodzeń to efekt 500+? Już w sierpniu pisaliśmy o rekordowej liczbie narodzin w pierwszym półroczu 2016 roku , w porównaniu z ubiegłym rokiem. Według naszych czytelniczek dodatkowe 500 zł nie ma jednak wpływu na liczbę urodzeń w Polsce. Przeczytajcie, co napisały pod artykułem: "Żadne 500+nie zmusi mnie do zajścia w ciążę. Mam swoje dzieci i rząd nigdy nic mi nie dał, jak zaszłam w ciążę, zostałam zwolniona z pracy, a macierzyńskie też nie miałam wypracowane takie były czasy" – Maja "Mam 36 lat, dobrą pracę. Dobrą pracę ma także mój mąż. Jestem w pierwszej ciąży. Nie z powodu 500+, a z tego, że już najwyższy czas. Na pewno nie wpłynął na to program. Wiele zamożnych rodzin też raczej nie kieruje się nim w podejmowaniu decyzji o pierwszym czy kolejnym dziecku. Dzieci to nie biznes . Mamy je, bo chcemy je kochać" – AB "Myślę, że więcej urodzeń nie jest wynikiem programu 500+, a efektem programu in vitro finansowanego za rządów PO!!!" –...

1000 plus zamiast 500 plus
Adobe Stock
Aktualności
1000 plus zamiast 500 plus - w ten sposób rządzący chcą zachęcić NAS do rodzenia więcej dzieci?
W Polsce za mało rodzi się dzieci – potwierdzają to najnowsze dane Głównego Urzędu Statystycznego. Politycy PiS chcą, zamiast programu 500 plus dać Polakom 1000 plus?

Ile by dobrego nie powiedzieć o programie 500 plus i korzystnych zmianach, jakie poczynił w kondycji finansowej polskich rodzin, to trzeba pamiętać, że program miał przede wszystkim zachęcić młodych ludzi do rodzenia dzieci . Nic z tego nie wyszło. Najnowsze dane GUS tylko to potwierdzają. Co na to PiS? W Polsce urodziło się mniej dzieci niż rok temu Urząd właśnie ogłosił najnowsze dane demograficzne. Wynika z nich, że od stycznia do września 2018 roku urodziło się w Polsce 296,4 tys. dzieci, podczas gdy w tym samym czasie rok wcześniej było to 306,1 tys. To o blisko 10 tys. mniej urodzeń. W sierpniu spadek wyniósł 1,5 tys., a we wrześniu już 2,4 tys. To już kolejne dane statystyczne potwierdzające spadek urodzeń. Wcześniej GUS podał, że w I półroczu 2018 roku urodziło się ok. 194 tys. dzieci, czyli o 6 tys. mniej niż w tym samym czasie rok wcześniej. To mało optymistyczne rokowania. Niewykluczone, ze mijajacy 2018 rok nie uda się zamknąć wzrostem urodzeń. Przypomnijmy, że w 2017 roku urodziło się 403 tysiące dzieci i było to o 20 tysięcy więcej niż rok wcześniej. Wtedy mnisterstwo rodziny, pracy i polityki społecznej wyraźnie wskazywało, że jest to sukces 500 plus.  Program 500 plus nie przynosi oczekiwanych efektów? Demografowie od samego początku obowiązywania 500 plus ostrzegali, że sukces programu może być krótkotrwały. – "Długoterminowe efekty daje stabilne wspieranie rodzin, ale poprzez cały zestaw rozwiązań, w tym przede wszystkim tych, które wspierają pracę rodziców, pracę kobiet. Ważne jest np. tworzenie nowych miejsc w przedszkolach , żłobkach. Mamy na to bardzo mocne argumenty z badań, które są prowadzone w Polsce i za granicą – mówiła profesor Irena Kotowska z warszawskiej SGH.   Oznacza to, że program 500 plus nie przynosi oczekiwanych efektów. Tymczasem partia rządząca ma nowy pomysł odnośnie...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz