Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Rakotwórczy czarny węgiel w moczu dzieci z Rybnika
AdobeStock
Aktualności

Rakotwórczy czarny węgiel w moczu dzieci z Rybnika. Zatrważające wyniki badań

„Dzieci z Rybnika są średnio ponad 425 proc. bardziej narażone na działanie substancji rakotwórczych z zanieczyszczonego powietrza niż ich rówieśnicy ze Strasburga” – powiedział epidemiolog Tim Nawrot, który przebadał próbki moczu polskich i francuskich dzieci.

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Tima Nawrota, epidemiologa z Uniwersytetu Uhasselt w Belgii, polskie dzieci mieszkające w Rybniku mają o 425 proc. wyższe stężenie czarnego węgla w moczu niż ich rówieśnicy z Francji. Wyniki badań naukowca ujawniono na konferencji „Smog – Szok” zorganizowanej przez Rybnicką Radę Kobiet. Wydarzenie to odbyło się w sobotę, 10 października, w Rybniku.

Rakotwórcza substancja w moczu rybnickich dzieci

Martin Boudot, francuski badacz, pojawił się w lutym w Rybniku, aby zanalizować próbki moczu pobrane od 26 dzieci oraz sprawdzić poziom zanieczyszczenia dioksynami kurzych jaj. Te same badania przeprowadził na dzieciach mieszkających w Strasburgu we Francji. Następnie badaniem próbek zajął się epidemiolog Tim Nawrot.

Wyniki, jakie uzyskano, okazały się zatrważające. W moczu dzieci z Rybnika wykryto aż od 3 do 9-krotnie wyższy poziom czarnego węgla niż u dzieci ze Strasburga. Średnio stężenie tej rakotwórczej substancji powstającej przy spalaniu paliw kopalnych u rybnickich dzieci było o 425 proc. wyższe.

Epidemiolog tak skomentował wyniki swoich badań słowami: „Wyniki dowodzą, że dzieci z Rybnika są średnio ponad 425 proc. bardziej narażone na działanie substancji rakotwórczych z zanieczyszczonego powietrza niż ich rówieśnicy ze Strasburga. Ale w próbkach pobranych od niektórych małych rybniczan czarnego węgla było więcej nawet o 900 proc. niż u młodych Francuzów! Nigdy dotąd nie widziałem tak wysokiego stężenia w podobnych próbkach”.

Projekt Rybnickiej Rady Kobiet w sprawie wpływu zanieczyszczenia powietrza na zdrowie dzieci

Rybnicka Rada Kobiet od roku współpracuje z francuskimi dokumentalistami, belgijskimi epidemiologami i lokalnymi działaczami w ramach projektu poświęconego smogowi i jego wpływie na zdrowie dzieci.

„Tim Nawrot, jako jeden z pierwszych naukowców, zajął się analizowaniem zawartości czarnego węgla w moczu. Jest to rakotwórczy składnik zanieczyszczonego powietrza, który odkłada się w naszych organizmach. Dzięki stworzonej przez niego technologii po raz pierwszy w historii możemy precyzyjnie określić, jak bardzo nasze dzieci narażone są na zanieczyszczenie powietrza (zwłaszcza na smog) i jak wpływa ono na ich zdrowie. Możemy też porównać sytuację w Rybniku z sytuacją mającą miejsce w innych krajach. Wiemy już, że wyniki badań są zatrważające” – stwierdziła jedna z przedstawicielek Rybnickiej Rady Kobiet.

Dzieci, które przez długi czas narażone są na działanie rakotwórczego czarnego węgla, który bardzo łatwo przedostaje się do krwi, wątroby i moczu, mogą mieć bardzo poważne problemy zdrowotne. Substancja ta uszkadza pracę niemal wszystkich organów.

Martin Boudot, który uczestniczył w konferencji „Smog – Szok”, przyznał, że ma nadzieję, że przeprowadzone badania staną się impulsem do bardziej efektywnej walki ze smogiem, choć jego zdaniem lobby węglowe wciąż jest bardzo silne.

Źródło: dziennikzachodni.pl, wyborcza.pl

Zobacz także:

Cytaty o tacie – 17 wzruszających, mądrych i śmiesznych złotych myśli na Dzień Ojca [WIDEO]

leukocyty w moczu dziecka
Adobe Stock
Zdrowie
Po co bada się poziom leukocytów w moczu dziecka?
Co oznacza podwyższona liczba leukocytów w moczu lub krwi dziecka i kiedy mówi się o zbyt wysokiej liczbie białych krwinek? Sprawdź!

Leukocyty, czyli białe krwinki, oznaczane w badaniach skrótem WBC (white blood cells) są jednym ze składników krwi. Są właściwie bezbarwne, jest ich we krwi mniej niż krwinek czerwonych, ale w przeciwieństwie do nich, mają zdolność poruszania się. Ich zadaniem jest ochrona organizmu przed wirusami i bakteriami. Spis treści: Rodzaje leukocytów Leukocyty we krwi – norma Leukocyty w moczu dziecka – badanie Normy WBC w moczu Podwyższone leukocyty w moczu dziecka Rodzaje leukocytów Dzieli się je na dwa podstawowe rodzaje: granulocyty i agranulocyty . W ramach granulocytów wyróżnia się: neutrofile – żyją 2-4 dni i namnażają się podczas stanów zapalnych. Wytwarzają ropę. eozynofile – niszczą obce białka, np. alergeny. Namnażają się przy zarażeniu pasożytami. bazofile – m.in. wytwarzają substancję pobudzającą limfocyty B. Z kolei do agranulocytów należą: limfocyty i monocyty . Limfocyty dzieli się jeszcze na: limfocyty B oraz limfocyty T. Wszystkie one wytwarzają przeciwciała. Leukocyty we krwi – norma Poziom białych krwinek we krwi bada się licząc, ile ich znajduje się w 1 mm sześciennym krwi. Zatem do wykonania badania potrzebna jest próbka krwi osoby badanej. Normalna, prawidłowa liczba WBC wynosi 4-9 tysięcy/mm 3 krwi . Leukocytoza Podwyższona liczba białych krwinek we krwi nosi nazwę leukocytozy i może świadczyć o toczącej się lub niedawno przebytej infekcji. Określenie, z jakim patogenem walczy, czy walczył organizm, odbywa się na podstawie zbadania liczby poszczególnych typów leukocytów. Leukopenia Obniżona liczba białych krwinek nazywana jest leukopenią. Pojawia się najczęściej wskutek chorób szpiku kostnego (w tym białaczki), nadczynności tarczycy, chorób autoimmunologicznych, czy zakażenia wirusem HIV. Leukocyty w moczu dziecka – badanie...

Rakotwórcza chemia rolnicza we krwi kilkulatki
Adobe Stock
Aktualności
Rakotwórcza chemia rolnicza we krwi kilkulatki z miasta. U innych dzieci to samo!
Ślady trującej chemii znaleziono w organizmie kilkuletniego dziecka, które nawet nie mieszka w pobliżu rolniczych obszarów. Przebadane zostały również inne dzieci, więcej badań przed nami. Powstała inicjatywa, by całkowicie zakazać toksycznego środka.

U kilkuletniej dziewczynki z Karpacza wykryto stężenie glifosatu, które aż czterokrotnie przekraczało normy! Zaskakujące jest to, że rodzina mieszka w mieście i nie ma kontaktu z opryskami lub rolnictwem. Inne dzieci, które również zostały przebadane pod tym kątem, także miały przekroczony poziom tej substancji w organizmie. Glifosat to bardzo szkodliwy, ale też ogromnie popularny środek chwastobójczy, którego używa się w rolnictwie.  Przekroczony poziom glifosatu u dzieci Wypowiedział się na ten temat Marcin Bustowski, który jest organizatorem społecznej akcji badań stężenia glifosatu w organizmie: „Wśród dzieci, których rodzice wcześniej interesowali się problemem glifosatu, nie było ani jednego, z nieprzekroczonym poziomem obecności tej chemii. Stale piszą do mnie dorośli mający złe wyniki badań. Taka sytuacja musi doprowadzić do dyskusji o jakości żywności w Polsce”. Czym jest glifosat? Glifosat jest środkiem chwastobójczym , którego działanie jest szkodliwe dla organizmu. Preparatów, które mają go w swoim składzie, używa się do likwidowania chwastów, nawet tych, których bardzo trudno jest się pozbyć. Pokazuje to, jak silny jest to środek – zwalcza on większość chwastów i bardzo często jest używany przez rolników. Do organizmu człowieka przenika razem z jedzeniem, ponieważ obecny jest w produktach spożywczych, między innymi wykryto go w kaszy jaglanej, płatkach owsianych. Nie wiadomo, jaka ilość substancji jest szkodliwa dla człowieka, jednak były przeprowadzane badania, z których wynika, że glifosat zwiększa ryzyko zachorowania na raka aż o 41%. Ruszyły badania Aż 200 dzieci z jeleniogórskich klubów sportowych zostanie poddanych badaniom poziomu glifosatu w organizmie. Z taką inicjatywą wyszedł Marcin Bustowski, szef Związku Zawodowego Rolników Rzeczpospolitej „Solidarni”. „We współpracy z trenerami klubów...

Z powodu smogu na Śląsku umierają dzieci
AdobeStock
Aktualności
Smog powoduje białaczkę, guzy mózgu, poronienia. Najgorzej jest na Śląsku
Dr Katarzyna Musioł z oddziału pediatrii w szpitalu w Rybniku przestawiła zatrważające dane na temat tego, jak smog niszczy zdrowie dzieci. Czy władze zaczną prowadzić efektywną politykę antysmogową?

Dr Katarzyna Musioł, ordynator pediatrii w szpitalu w Rybniku, ujawniła, jak ogromny i tragiczny w skutkach jest wpływ zanieczyszczenia powietrza na człowieka, a szczególnie na dzieci. Ordynator przedstawiła zatrważające dane i zaapelowała, by władze w Polce w końcu zaczęły robić coś, by zmienić tę sytuację. Smog znacznie zwiększa ryzyko wystąpienia choroby nowotworowej Dr Katarzyna Musioł wylicza: „Na Śląsku odnotowuje się najwięcej zgonów z powodu nowotworów w Polsce (w przeliczeniu na 100 tys. mieszkańców). I stanowi to około 10 procent więcej aniżeli średnia krajowa”. Na oddziale pediatrii, na którym pracuje, guzy u dzieci wykrywa się bardzo często. „W grudniu 2019 roku w jedynym tygodniu na oddziale pediatrii w rybnickim szpitalu u dwójki dzieci rozpoznaliśmy 4-centymetrowe guzy mózgu. Jeden chłopczyk tydzień temu miał stwierdzoną kliniczną śmierć mózgu , przebywał na OIOMIE. W wyniku progresji choroby zmarł” – zdradziła ordynator i dodała: „Nieszczęsny piątek – gdy wysyłaliśmy duszące się niemowlę z RSV Wirusem na OIOM, rozpoznaliśmy też ostrą białaczkę limfoblastyczną u 3- miesięcznej dziewczynki z Rybnika. To są fakty, takie są realia naszego oddziału pediatrycznego”. Skutki smogu są tragiczne Ordynator rybnickiej pediatrii wskazała na wiele problemów, jakie powstają na skutek oddychania zanieczyszczonym powietrzem . Są wśród nich: depresje, wyższy stopień niepokoju u dzieci, problemy z pamięcią i koncentracją, trudności z kontrolą emocji, gorsze kompetencje społeczne, częstsze przypadki chorób ze spektrum autyzmu . To nie wszystko. Jak stwierdziła doktor, smog truje nie tylko dzieci i osoby dorosłe, lecz również uszkadza płody. „Zanieczyszczone powietrze nie tylko szkodzi dzieciom i nam dorosłym, ale również przenika do płodu . Cząstki są na tyle małe, że,...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Wyjątkowe życzenia na Dzień Matki
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Matki: wyjątkowe dla wyjątkowej mamy
Luiza Słuszniak
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
ile punktów można zdobyć na egzaminie ósmoklasisty
Edukacja
Punkty na egzaminie ósmoklasisty 2023: ile trzeba mieć punktów?
Joanna Biegaj
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz