Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Polacy coraz chętniej stosują antykoncepcję
Fotolia
Aktualności

Czy Polacy popierają tabletkę "dzień po"? Sprawdź wyniki badania!

Mogłoby się wydawać, że w dzisiejszej Polsce zainteresowanie antykoncepcją będzie maleć. Jak jest naprawdę? Sprawdź wyniki badania prof. Zbigniewa Izdebskiego!

Jak podaje wprost.pl, badania przeprowadzone przez prof. Zbigniewa Izdebskiego wykazują, że większość Polaków popiera stosowanie antykoncepcji, również awaryjnej (tzw. tabletka "po").

Antykoncepcja w Polsce

W badaniu wzięło udział 2500 pełnoletnich osób, 1304 kobiety i 1196 mężczyzn.  Dla niektórych jego wyniki mogą być zaskakujące. Kobiety przywiązują większą wagę do ochrony przed chorobami przenoszonymi drogą płciową i niechcianą ciążą, niż mężczyźni, jednak i tak coraz więcej osób decyduje się na stosowanie antykoncepcji.

Najpopularniejszą formą antykoncepcji prezerwatywa – aż 74% badanych zadeklarowało, że używa prezerwatyw. Według respondentów to najtańszy i najłatwiejszy sposób zabezpieczania się przed ciążą i chorobami. Coraz popularniejsze jest stosowanie tabletek antykoncepcyjnych – stosowanie tej formy antykoncepcji deklaruje 34% respondentów. Wśród osób po 50. roku życia najpopularniejszą metodą antykoncepcji jest "kalendarzyk małżeński", czy obserwowanie swojego organizmu i wyliczanie dni płodnych przez kobietę.

Polacy akceptują tabletkę „po”

Najbardziej kontrowersyjna forma antykoncepcji, tzw. tabletka „po”, ma poparcie 54% badanych. W grupie osób od 30 do 49 lat odsetek osób popierających antykoncepcję awaryjną wynosi 63%.

Pigułki „dzień po” wzbudzają kontrowersje ze względu na swoje działanie. Chociaż przez przeciwników nazywane są „wczesnoporonną trucizną”, nie powodują przerwania istniejącej ciąży. Najbardziej popularne tabletki, ellaOne, zatrzymują owulację i w ten sposób uniemożliwiają zajście w ciążę.

Raport przygotowany przez prof. Izdebskiego pokazuje, że mimo deklaracji przynależności do Kościoła katolickiego, Polacy stosują antykoncepcję, a większość z nich popiera nawet antykoncepcję awaryjną. Czy według was te badania, przeprowadzone na grupie 2500 osób, mają odzwierciedlenie w rzeczywistości?

Czytaj także: Sprawdź, ile wiesz o antykoncepcji!

Źródło: wprost.pl

Lęk przed ciążą blokuje kobietę w łóżku. Jak temu zaradzić? - mówi seksuolog [WIDEO]

Fotolia.pl
Związki i seks
Antykoncepcja długoterminowa – miniprzewodnik z komentarzem ekspertów
Gdy twój ginekolog zaproponuje ci implant podskórny jako metodę antykoncepcji nie uciekaj z przerażenia. Przeczytaj nasz miniprzewodnik po najnowocześniejszych metodach antykoncepcji dla zabieganych kobiet, ale również dla matek karmiących i pracujących współczesnych mam.

Prezerwatywa i tabletka wiodą prym w Polsce Sondaż „Świadomość i potrzeby Polek w zakresie antykoncepcji”* wykazał, że Polki najlepiej znają i najchętniej wybierają „rutynowe” metody antykoncepcyjne , takie jak prezerwatywa i tabletka antykoncepcyjna. 96 proc. respondentek najlepiej zna prezerwatywę, a 82 proc. tabletkę hormonalną. 65 proc. kobiet wybrało prezerwatywę, jako pierwszą metodę używaną w życiu, a 36 proc. stosuje ją obecnie. Pigułka była pierwszą zastosowaną antykoncepcją u 18 proc. ankietowanych, a obecnie używa jej  21 proc. uczestniczek badania. Implant hormonalny i wkładka hormonalna znalazły się na samym końcu listy w pytaniu do respondentek o znajomość metod antykoncepcji. 1,73 proc. Polek wie co to jest implant hormonalny a 5 proc. wie czym jest system hormonalny. - Bo współczesna antykoncepcja jest kobietom nieznana – uważa dr n. med. Grzegorz Południewski, ginekolog. – Wybierają znane, stare, bo zrozumiałe dla nich metody zapobiegania ciąży. Stąd tradycyjne prezerwatywy i tabletki – komentuje położnik. Zobacz też: Jak uwolnić się od pamiętania o codziennej antykoncepcji?   Jakie metody antykoncepcji długoterminowej są dostępne w naszym kraju Hormonalna antykoncepcja długoterminowa to taka, którą zakłada się raz, a działa przez wiele lat. Kobiety w Polsce mogą już stosować nowoczesne rozwiązania takie jak implant podskórny (aplikowany raz na 3 lata) czy system wewnątrzmaciczn y w kształcie litery „T” (zakładany raz na 3 lub 5 lat). Antykoncepcja długoterminowa jest coraz bardziej popularna w krajach zachodnich. - Popularność tej metody antykoncepcji na świecie będzie wzrastała, bowiem współczesne kobiety żyją w pędzie, mają sto torebek, sto par butów, chcą robić karierę, cieszyć się życiem i wpadając do ginekologa sprawdzają w smartfonie termin ostatniej miesiączki....

kobieta u lekarza
Fotolia
Związki i seks
Inicjatywa Lekarze Kobietom – darmowa recepta na pigułkę „dzień po”
W Polsce jest już 110 miejsc, w których można na wizycie lekarskiej uzyskać darmową receptę na antykoncepcję awaryjną, czyli tzw. pigułkę „dzień po”.

p.p1 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 12.0px Helvetica} p.p2 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 12.0px Helvetica; min-height: 14.0px} To inicjatywa lekarzy, którzy są zrzeszeni w grupie „Lekarze Kobietom”. W Polsce jest już 110 miejsc, w których lekarze przepisują kobietom antykoncepcję awaryjną, a powstają też kolejne lokalizacje. Grupa ma na celu stworzenie sieci lekarzy i lekarek w różnych częściach Polski, którzy w razie nagłej sytuacji wystawią kobietom receptę na antykoncepcję awaryjną . Inicjatywa to również przestrzeń do wymiany informacji na temat antykoncepcji awaryjnej i edukacji seksualnej. Lekarze zrzeszeni działają za pomocą strony internetowej ( lekarzekobietom.pl ) oraz konta na Facebooku i dzięki nim nawet w małych miejscowościach kobiety mają szansę na awaryjną antykoncepcję – całkiem bezpłatną lub za symboliczną złotówkę. Inicjatywa Lekarze Kobietom pomaga w nagłych sytuacjach Inicjatywa rozpoczęła się, gdy w życie weszła ustawa dotycząca tego, że antykoncepcja awaryjna znowu ma być na receptę (nowela weszła w życie 23 lipca 2017 roku). Polscy lekarze postanowili więc pomóc kobietom , które będą nagle potrzebowały pigułki "dzień po" – szybko i tanio.  Do tej pory jedynym dostępnym w Polsce lekiem hormonalnym antykoncepcyjnym o przeznaczeniu awaryjnym i sprzedawanym bez recepty była pigułka ellaOne. Lek przede wszystkim zapobiega owulacji lub ją opóźnia . Ponadto tabletka może uniemożliwić zagnieżdżenie się embrionu w błonie śluzowej macicy. – Każda potencjalna pacjentka ma możliwość skontaktowania się z nami za pomocą strony na portalu Facebook, maila i formularza kontaktowego dostępnego na dole strony. Gwarantujemy, że zrzeszeni w inicjatywie lekarze udzielą pomocy w dostępie do antykoncepcji awaryjnej. Bezpłatnie lub za symboliczną kwotę 1 zł – tak grupa...

Szczepienia dzieci w Polsce
Fotolia
Aktualności
Czy szczepionki są bezpieczne? Wiemy, co myślą na ten temat Polacy!
Szczepić czy nie szczepić? To pytanie rodzice zadają sobie coraz częściej. Jak wynika z raportu CBOS, zdecydowana większość Polaków nie ulega manipulacjom antyszczepionkowców.

73% Polaków uważa, że szczepionki są bezpieczne dla dzieci – wynika z raportu Centrum Badania Opinii Społecznej opublikowanego 3 sierpnia. Co jeszcze sądzą Polacy o szczepieniach? Wzrasta liczba nieszczepionych dzieci Autorzy sondażu powołali się na dane Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny, z których wynika, że od kilku lat coraz większy odsetek rodziców uchyla się od szczepień obowiązkowych . W 2013 roku 76% Polaków uważało, że szczepionki są bezpieczne. Dziś ten odsetek jest mniejszy o 3 punkty procentowe. Liczba nieszczepionych dzieci gwałtownie rośnie. W latach 2006-2010 zarejestrowano ok. 4 tys. odmów wykonania szczepienia rocznie. W 2016 roku liczba odmów wzrosła do 23 tys. Najczęstszą przyczyną rezygnacji ze szczepienia jest strach przed skutkami szczepienia (niepożądanymi odczynami poszczepiennymi) i przeciwwskazania medyczne do podania szczepionki. Obawę przed NOP-ami zadeklarowało aż 40% badanych. Kalendarz szczepień jest potrzebny Jak podają autorzy opracowania, większość Polaków zgadza się z obecnymi przepisami regulującymi kwestie szczepień. Mimo rosnącej aktywności antyszczepionkowców, 80% badanych stwierdziło, że szczepienia przeciwko najgroźniejszym chorobom zakaźnym powinny być obowiązkowe, a o innych szczepieniach ochronnych powinni decydować rodzice. Niestety, aż 12% respondentów uznało, że rodzice powinni mieć całkowitą kontrolę nad szczepieniami. To, co niepokoi, to wysoki odsetek osób, które uważają, że dzieci powinny przechorowywać groźne choroby zakaźne w celu nabycia odporności – aż 13% badanych podziela ten kontrowersyjny pogląd (przypominamy o popularnym ospa party , które doprowadziło do śmierci 1,5-rocznego chłopca). Co sądzicie o danych CBOS? Zgadzacie się z nimi? Zobacz także: Czy lekarz może odmówić leczenia nieszczepionego dziecka? Rzecznik Praw Pacjenta interweniuje...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz