Rekrutacja do szkół średnich: dodatkowe punkty za światopogląd? Tak, jeśli jesteś przeciw aborcji
Adobe Stock/FB @przemyslawczarnek
Aktualności

Dodatkowe punkty za światopogląd przy rekrutacji do szkół średnich? Tak, jeśli jesteś przeciw aborcji

Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka od 17 lat organizuje konkurs skierowany do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. W tym roku obydwa się on pod patronatem Ministerstwa Edukacji i Nauki. Decyzją ministra Przemysława Czarnka laureaci konkursu o tematyce pro-life otrzymają dodatkowe punkty na świadectwie.

Uczestnicy konkursu organizowanego przez stowarzyszenie pro-life mogli przesyłać swoje prace w kilku kategoriach: literackiej (m.in. opowiadania, reportaże, wiersze), plastycznej (m.in. obraz, rzeźba, fotografia) czy multimedialnej (m.in. film, wideoklip, audycja radiowa). Tematyka prac musiała dotyczyć aborcji, in vitro, antykoncepcji lub eutanazji.

115 rzeczy do zrobienia w wakacje 2022: szalone i kreatywne pomysły

Nagroda za postawę antyaborcyjną

Laureaci konkursu otrzymali nagrody pieniężne w wysokości od 900 do 1500 zł oraz… trzy dodatkowe punkty na świadectwie, które są ważne przy rekrutacji do szkół średnich. Tyle samo dodatkowych punktów otrzymają np. finaliści trzyetapowego konkursu informatycznego „Od algorytmu do programu”.

Przypominamy, że zgodnie z art. 32 Konstytucji nikt nie może być dyskryminowany ze względu na światopogląd.

Źródło: wyborcza.pl, pro-life.pl

Piszemy też o:

Egzamin ósmoklasisty 2022 – terminy
Krakenimages.com/Adobe Stock
Edukacja
Egzamin ósmoklasisty 2022 – terminy egzaminów z poszczególnych przedmiotów
Egzamin ósmoklasisty 2022 – kiedy odbędą się egzaminy dla ósmoklasistów w 2022? Podajemy listę przedmiotów egzaminacyjnych wraz z terminami podstawowymi i dodatkowymi oraz datą ogłoszenia wyników.

Egzamin ósmoklasisty odbywa się po zakończeniu nauki w ostatniej klasie szkoły podstawowej. Daty egzaminu ósmoklasisty ogłasza dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej i odbywa się to zwykle latem roku poprzedzającego rok egzaminacyjny. Terminy na rok 2022 znane były od 20 sierpnia 2021 roku. Spis treści: Egzamin ósmoklasisty – jakie przedmioty obejmuje Egzamin ósmoklasisty – terminy Czas trwania egzaminu ósmoklasisty Egzamin ósmoklasisty – jakie przedmioty obejmuje? Egzamin kończący naukę w szkole podstawowej jest egzaminem obowiązkowym, pisemnym i obejmuje w roku 2022 trzy przedmioty . Są to: język polski, matematyka oraz język obcy nowożytny. Do wyboru są następujące języki obce: angielski, francuski, hiszpańskiego, niemiecki, rosyjski, ukraiński lub włoski. Uwaga! Uczeń może wybrać tylko ten język obcy, którego uczył się w szkole w ramach obowiązkowych zajęć edukacyjnych. W roku 2024 egzamin ósmoklasisty obejmie cztery przedmioty – dodatkowo do wyboru będzie: biologia, chemia, fizyka, geografia lub historia. Egzamin ósmoklasisty – terminy Większość uczniów przystąpi do egzaminu ósmoklasisty w terminie głównym. Ci, którzy z powodów losowych lub choroby nie będą mogli napisać egzaminów z jednego lub wszystkich przedmiotów w terminach majowych, przystąpią do nich w terminie dodatkowym, w czerwcu. Egzamin ósmoklasisty 2022 – termin główny: 24 maja 2022 r. (wtorek) o godzinie 9:00 – egzamin z języka polskiego 25 maja 2022 r. (środa) o godzinie 9:00 – egzamin z matematyki 26 maja 2022 r. (czwartek) o godzinie 9:00 – egzamin z języka obcego nowożytnego. Egzamin ósmoklasisty 2022 – termin dodatkowy: 13 czerwca 2022 r. (poniedziałek) o godzinie 9:00 – egzamin z języka polskiego 14 czerwca 2022 r. (wtorek) o godzinie...

lektury obowiązkowe na egzamin ósmoklasisty
Adobe Stock
Aktualności
Lektury na egzamin ósmoklasisty 2022: obowiązkowe i uzupełniające [LISTA]
Lista lektur na egzamin ósmoklasisty w 2022 roku jest dłuższa. W zeszłym roku wymagana była znajomość lektur obowiązkowych z klas 7 i 8. W 2022 roku wykaz został poszerzony także o lektury z klas 4-6.

Lista lektur obowiązkowych na egzamin ósmoklasisty w 2022 roku uwzględnia też lektury z klas wcześniejszych. Podczas testu na koniec szkoły podstawowej uczniowie muszą wykazać się znajomością utworów literackich, które czytali w klasie 7 i 8, także w klasach od 4 do 6.  Sprawdź, jakie lektury będą na egzaminie ósmoklasisty.  Spis treści : Lektury na egzamin ósmoklasisty 2022 Lektury obowiązkowe na egzaminie ósmoklasisty Lektury uzupełniające na egzamin ósmoklasisty Lektury na egzamin ósmoklasisty 2022 Znajomość wymaganych lektur to podstawa dobrego przygotowania do egzaminu.  Egzamin ósmoklasisty  z języka polskiego do tej pory składał się z 17-26 zadań, z tego 5-9 zadań to tak zwane zadania otwarte, w tym praca pisemna.  Odwołanie się do przynajmniej jednej lektury obowiązkowej i jednej lektury samodzielnie wybranej na egzaminie przez ósmoklasistę jest obowiązkowe przy obu tematach pracy pisemnej, które pojawią się na teście (są do wyboru). Jeden temat ma zwykle charakter twórczy (opowiadanie), a drugi jest tematem argumentacyjnym, wymagającym napisania rozprawki, artykułu lub przemówienia. Lista lektur na egzamin ósmoklasisty 2022 zawiera książki, które trzeba przeczytać przed przystąpieniem do egzaminu. To, jakie lektury należy znać, ustala Ministerstwo Edukacji i Nauki. Natomiast Centralna Komisja Egzaminacyjna (CKE) co roku publikuje dokładny wykaz lektur, które obowiązują na egzaminie ósmoklasisty. Znajduje się on w  aneksie do Informatora o egzaminie ósmoklasisty z języka polskiego obowiązującym w roku szkolnym 2021/2022 .  Poniżej przedstawiamy tytuły lektur, których znajomość będzie wymagana na egzaminie w 2022 roku. Po kliknięciu w tytuł można od razu rozwiązać test sprawdzający wiedzę na temat danej lektury. Lektury obowiązkowe na...

kiedy wyniki egzaminu ósmoklasisty
Adobe Stock/autor: smolaw11
Aktualności
Kiedy wyniki egzaminu ósmoklasisty 2022? Gdzie można je sprawdzić?
Wyniki egzaminu ósmoklasisty są bardzo ważne – to od nich zależy, czy uczeń dostanie się do wymarzonej szkoły. Dowiedz się, kiedy i o której godzinie wyniki egzaminu ósmoklasisty zostaną oficjalnie ogłoszone, a także jak to sprawdzić.

Egzamin ósmoklasisty w 2022 roku odbędzie się w dniach 24-26 maja. Uczniowie jednak już teraz zastanawiają się, kiedy zostaną podane oficjalne wyniki egzaminu ósmoklasisty. Czy będą musieli na nie długo czekać? Wyjaśniamy, jak i gdzie sprawdzić wyniki egzaminu ósmoklasisty. Kiedy wyniki egzaminu ósmoklasisty 2022? Centralna Komisja Egzaminacyjna podała, że wyniki egzaminu ósmoklasisty zostaną ogłoszone 1 lipca 2022 roku . Do 7 lipca wyniki te zostaną przekazane szkołom. 8 lipca szkoły wydadzą uczniom zaświadczenia z wynikami egzaminu ósmoklasisty, które będzie trzeba dołączyć podczas procesu rekrutacji do szkoły średniej. Warto sprawdzić, jak obliczyć punkty potrzebne do liceum . Wiele osób zastanawia się też, o której godzinie są podawane wyniki egzaminu ósmoklasisty. Nie są jeszcze znane dokładne godziny opublikowania wyników, jednak prawdopodobnie zadzieje się to o godzinie 10:00, tak jak w ubiegłym roku. Gdzie sprawdzić wyniki egzaminu ósmoklasisty? Jak sprawdzić wyniki egzaminu ósmoklasisty? Można to zrobić przez internet – w systemie ZIU ( wyniki.edu.pl/login ). Uczniowie mogą zalogować się do systemu za pomocą numeru PESEL oraz hasła otrzymanego w szkole. Jeżeli ktoś nie będzie miał możliwości poznania swoich wyników drogą elektroniczną – może to zrobić kilka dni później, odbierając odpowiednie zaświadczenie ze swojej szkoły. Zobacz także :  Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum? Lektury obowiązkowe i uzupełniające na egzamin ósmoklasisty 2022 [LISTA] Jak napisać podanie – do szkoły lub innej instytucji [WZÓR]

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz