Fotolia
Aktualności

150 tysięcy kobiet zrezygnowało z pracy – dlaczego?

Najnowsze doniesienia GUS przynoszą zaskakujące wieści. Czy to naprawdę może być powód?

Z przeprowadzonego przez Główny Urząd Statystyczny badania „Badanie Aktywności Ekonomicznej Ludności” wynika, że znacznie wzrosła liczba ludzi, która zrezygnowała z działalności zarobkowej.

Od marca do września prowadzono rozeznanie, jak kształtuje się liczba zatrudnionych osób w Polsce. Efekt tej analizy jest zaskakujący. Blisko 150 tys. kobiet zdecydowało się bowiem porzucić pracę, jako powód podając „obowiązki rodzinne związane z prowadzeniem domu”. Są to panie w wieku 25-44 lata.

Czytaj także: Rodzice i ich obowiązki. Sprawdź ile tak naprawdę pracujecie!

Dlaczego tak się dzieje? Iga Magda z Instytutu Badań Strukturalnych typuje, że jest to efekt programu 500 plus. - Wszystko to układa się w logiczną całość: porzucanie pracy to efekt działania Rodzina 500 plus – podkreśla.

Dane statystyczne nie określają, jakiej grupy kobiet dotyczą najnowsze doniesienia. Być może są to mamy, które nie mogły pozwolić sobie wcześniej na pozostanie z dzieckiem w domu ze względu na trudną sytuację materialną. Mogą to być też kobiety, które wykonywały ciężką i niebezpieczną, za to kiepsko opłacaną pracę.

Czytaj: Co robi mama, która siedzi z dzieckiem w domu?

Czy są to jednak mamy, które odeszły z pracy, by zdecydować się na kolejne dziecko zwabione chęcią zarobienia kolejnych 500 zł? Na to byśmy nie stawiali. Każdy rodzic wie, że utrzymanie dziecka to ogromne koszty, na pewno nie rekompensowane poprzez program rządowy. Stąd też lawina nieprzychylnych komentarzy pod najnowszymi doniesieniami. Wiele mam napisało, że kobiety rezygnujące z pracy, to być może te, które pracowały za najniższą krajową i którym po odjęciu kosztów dojazdów do pracy, oraz opłat ponoszonych za wysłanie dziecka do przedszkola, zarobek zbliżony był do 500 plus.

O ile cała sytuacja ma pozytywny oddźwięk dla dzieci, które być może mogą dłużej przebywać z dziećmi, o tyle nie jest to dobre rozwiązanie dla mam. Rezygnacja z pracy, brak dochodów i nieodprowadzanie składek emerytalnych, będzie mieć swoje konsekwencje w późniejszych latach.

Szkoda, że mamy mają przed sobą podejmowanie tak trudnych decyzji. A na Wasze życie miał jakiś wpływ program 500 plus? Piszcie!

Czytaj: Gdy dziecko pierwszy raz zostaje z nianią

źródło: radiozet

Mąż mnie nie docenia, choć wychowuję dziecko i zajmuję się domem – co robić? [WIDEO]

W Polsce rodzi się coraz więcej dzieci
Fotolia
Aktualności
Tłumy na porodówkach! Rośnie liczba urodzeń w Polsce
Szacuje się, że w 2016 roku przyszło na świat o 15 tysięcy dzieci więcej niż w 2015 roku. Czy to pierwsze efekty programu 500 plus? Nie wszyscy się z tym zgadzają!

Chociaż Główny Urząd Statystyczny nie przedstawił jeszcze oficjalnych danych dotyczących urodzeń w 2016 roku, już teraz możemy przypuszczać, że ubiegły rok był rekordowy! Rośnie liczba urodzeń W wywiadzie dla TVP Info Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, poinformowała, że w 2016 roku na świat przyszło 15 tysięcy więcej dzieci niż w 2015 roku (w 2015 roku urodziło się 370 tysięcy maluchów, a szacowana liczba urodzeń w 2016 roku wynosi 383-386 tysięcy). Jeśli te dane się potwierdzą, będzie to najlepszy wynik od kilku lat! Według Rafalskiej tak duży wzrost urodzeń jest wynikiem programu 500 plus. "Realizacja rządowego programu 500 plus przynosi spodziewane efekty. Porównując listopad roku 2016 do roku 2015 w skali całego kraju, urodziło się ponad 5 tys. dzieci więcej" – powiedziała Rafalska. Czy wzrost liczby urodzeń to efekt 500+? Już w sierpniu pisaliśmy o rekordowej liczbie narodzin w pierwszym półroczu 2016 roku , w porównaniu z ubiegłym rokiem. Według naszych czytelniczek dodatkowe 500 zł nie ma jednak wpływu na liczbę urodzeń w Polsce. Przeczytajcie, co napisały pod artykułem: "Żadne 500+nie zmusi mnie do zajścia w ciążę. Mam swoje dzieci i rząd nigdy nic mi nie dał, jak zaszłam w ciążę, zostałam zwolniona z pracy, a macierzyńskie też nie miałam wypracowane takie były czasy" – Maja "Mam 36 lat, dobrą pracę. Dobrą pracę ma także mój mąż. Jestem w pierwszej ciąży. Nie z powodu 500+, a z tego, że już najwyższy czas. Na pewno nie wpłynął na to program. Wiele zamożnych rodzin też raczej nie kieruje się nim w podejmowaniu decyzji o pierwszym czy kolejnym dziecku. Dzieci to nie biznes . Mamy je, bo chcemy je kochać" – AB "Myślę, że więcej urodzeń nie jest wynikiem programu 500+, a efektem programu in vitro finansowanego za rządów PO!!!" –...

Premie za szybkość w rodzeniu dzieci
Fotolia
Aktualności
Będą premie za szybkość w rodzeniu dzieci?
Zdaniem minister rodziny, pracy i polityki społecznej taka "metoda" mogłoby zachęcić rodziców, by szybciej decydowali się na kolejne dziecko.

Coraz więcej kobiet zwleka z posiadaniem drugiego dziecka. Sposób na zachęcenie do szybszego rodzenia dzieci znaleźli Szwedzi, którzy przyznają tzw. premię za szybkość. Jeśli kobieta urodzi dwójkę dzieci w ciągu 30 miesięcy, to jej urlop macierzyński może wydłużyć się nawet o rok! Pomysł spodobał się także Elżbiecie Rafalskiej. Minister rodziny, pracy i polityki społecznej uznała, że to pomysł godny rozważenia. Polki nie chcą rodzić Mimo że Polacy chcieliby posiadać więcej dzieci, wielu z nas na to się nie decyduje. Dlaczego? Badania wykonywane na dużych grupach, m.in. przez CBOS, wykazały, że głównym powodem, dlaczego ludzie nie decydują się na kolejne dziecko, jest sytuacja materialna . W kwietniu 2016 r. wystartował program Rodzina 500 Plus , który ma poprawić sytuację ekonomiczną dzieci, ale także zachęcić do posiadania większej ilości potomstwa. W ramach programu rodzice, którzy wypełnią wniosek, mogą otrzymać 500 zł na drugie i kolejne dziecko - co miesiąc do ukończenia 18 lat. W niektórych przypadkach 500 zł otrzymują też rodzice na pierwsze dziecko.  500 zł to za mało Choć z danych GUS wynika, że w 2016 roku urodziło się o 13 tys. więcej dzieci niż rok wcześniej, to demografowie są jednak sceptyczni. Z roku na rok będzie bowiem malała liczba kobiet zdolnych do zajścia w ciążę. Mimo działania programu 500 Plus z raport PwC wynika, że Polki nadal mają opory przed posiadaniem większej ilości dzieci. 30% kobiet nie decyduje się na dziecko, gdyż boi się, że nie uda się im połączyć obowiązków domowych z zawodowymi. Jednak nie tylko w tym problem, kobiety coraz dłużej czasu spędzają w pracy, a dzieci w przedszkolu . Co więcej, 40% przedsiębiorstw nie oferuje możliwości elastycznego czasu pracy , co często koliduje z opieką nad maluchem. Rafalska w rozmowie z PAP przyznała, że pomysł szwedzkiego rządu jest godny...

1000 plus zamiast 500 plus
Adobe Stock
Aktualności
1000 plus zamiast 500 plus - w ten sposób rządzący chcą zachęcić NAS do rodzenia więcej dzieci?
W Polsce za mało rodzi się dzieci – potwierdzają to najnowsze dane Głównego Urzędu Statystycznego. Politycy PiS chcą, zamiast programu 500 plus dać Polakom 1000 plus?

Ile by dobrego nie powiedzieć o programie 500 plus i korzystnych zmianach, jakie poczynił w kondycji finansowej polskich rodzin, to trzeba pamiętać, że program miał przede wszystkim zachęcić młodych ludzi do rodzenia dzieci . Nic z tego nie wyszło. Najnowsze dane GUS tylko to potwierdzają. Co na to PiS? W Polsce urodziło się mniej dzieci niż rok temu Urząd właśnie ogłosił najnowsze dane demograficzne. Wynika z nich, że od stycznia do września 2018 roku urodziło się w Polsce 296,4 tys. dzieci, podczas gdy w tym samym czasie rok wcześniej było to 306,1 tys. To o blisko 10 tys. mniej urodzeń. W sierpniu spadek wyniósł 1,5 tys., a we wrześniu już 2,4 tys. To już kolejne dane statystyczne potwierdzające spadek urodzeń. Wcześniej GUS podał, że w I półroczu 2018 roku urodziło się ok. 194 tys. dzieci, czyli o 6 tys. mniej niż w tym samym czasie rok wcześniej. To mało optymistyczne rokowania. Niewykluczone, ze mijajacy 2018 rok nie uda się zamknąć wzrostem urodzeń. Przypomnijmy, że w 2017 roku urodziło się 403 tysiące dzieci i było to o 20 tysięcy więcej niż rok wcześniej. Wtedy mnisterstwo rodziny, pracy i polityki społecznej wyraźnie wskazywało, że jest to sukces 500 plus.  Program 500 plus nie przynosi oczekiwanych efektów? Demografowie od samego początku obowiązywania 500 plus ostrzegali, że sukces programu może być krótkotrwały. – "Długoterminowe efekty daje stabilne wspieranie rodzin, ale poprzez cały zestaw rozwiązań, w tym przede wszystkim tych, które wspierają pracę rodziców, pracę kobiet. Ważne jest np. tworzenie nowych miejsc w przedszkolach , żłobkach. Mamy na to bardzo mocne argumenty z badań, które są prowadzone w Polsce i za granicą – mówiła profesor Irena Kotowska z warszawskiej SGH.   Oznacza to, że program 500 plus nie przynosi oczekiwanych efektów. Tymczasem partia rządząca ma nowy pomysł odnośnie...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj