rodzic-trzyma-dziecko-za-reke-w-szpitalu
Fotolia
Aktualności

Rodzic z dzieckiem w szpitalu – będą zmiany?

Nocowanie na krześle lub spanie na podłodze, mycie w umywalce oraz opłaty - kto był z dzieckiem w szpitalu ten wie jak wygląda rzeczywistość. Będą wreszcie zmiany?

Czy zdarzyło wam się nocować z dzieckiem w szpitalu? Rzeczywistość w polskich szpitalach pozostawia wiele do życzenia w tej kwestii. W niektórych, owszem, można liczyć na oddzielną salę czy dodatkowe łóżko, a nawet miejsce w hotelu przyszpitalnym, ale wciąż są placówki, które zapewniają rodzicom jedynie krzesło przy łóżku dziecka. Część szpitali pobiera też opłaty za taki pobyt.

Na sytuację rodziców/opiekunów i ich prawo do pobytu z dzieckiem w polskich szpitalach oraz brak przepisów regulujących te kwestie zwrócił uwagę Rzecznik Praw Obywatelskich - Adam Bodnar. Skierował właśnie pismo do Ministra Zdrowia w tej sprawie.

Opieka i sama obecność rodziców (opiekunów) przy chorym dziecku ma ogromny wpływ na cały proces leczenia, a jest szczególnie ważna w przypadku dzieci cierpiących na przewlekłe czy nieuleczalne choroby. - czytamy w piśmie Rzecznika Praw Obywatelskich prawdę, którą w dzisiejszych czasach wszyscy, a zwłaszcza środowisko medyczne, powinno znać. My jako rodzice mamy prawo do pobytu z dzieckiem w szpitalu i powinniśmy mieć zapewnione godne warunki, które nam to umożliwią bez dodatkowego stresu. Niezależnie od możliwości lokalowych czy własnego "widzimisię" poszczególnych szpitali.

- Kiedy nocowałam z moim, karmionym jeszcze piersią dzieckiem, w jednym ze szpitali mogłam na noc rozłożyć materac. Dostałam też koc. Łazienka była wspólna dla wszystkich. Nie narzekałam, liczyło się dla mnie tylko to, że jestem z moim cierpiącym dzieckiem. W ciągu dnia jednak materac musiał być zwinięty, a ja mogłam mojego synka karmić tylko siedząc na twardym krześle. Takiego malucha karmi się często, zwłaszcza w czasie choroby, więc to krzesło było niemal torturą. Nie było żadnego miejsca dla karmiącej matki. - tak wspomina pobyt z dzieckiem w jednym ze stołecznych szpitali zaprzyjaźniona z naszą redakcją mama.

A jakie są wasze doświadczenia z pobytów z dzieckiem w polskich szpitalach? Jest bardzo źle, czy są placówki, które wyjątkowo dbają o prawa dzieci i rodziców?

Czekamy z niecierpliwością na reakcję Ministra Zdrowia i podjęcie działań w celu ujednolicenia przepisów prawa, które przełożą się na realną praktykę w szpitalach.

Zobacz też:


Źródło: rpo.gov.pl, rp.pl

Dr Piotr Gietka: Dziecięce szpitale powinny przypominać sale zabaw! [WIDEO]

opłaty za pobyt rodziców w szpitalu przy chorym dziecku
AdobeStock
Aktualności
W końcu! Koniec z upokarzaniem rodziców
Koniec z płaceniem za pobyt rodzica w szpitalu przy chorym dziecku. Często były to kuriozalne opłaty naliczane za krzesło albo skrawek podłogi, na której nie mieścił się nawet materac.

Tamę opłatom ma postawić nowelizacja ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta, opracowywana w Ministerstwie Zdrowia. Sukces Rzecznika Praw Dziecka W mamotoja.pl wielokrotnie pokazywaliśmy smutną i przygnębiającą prawdę o realiach pobytu rodziców w szpitalach przy ich chorych dzieciach. Nie dosyć, że warunki pobyty urągały standardom, to na dodatek opiekunowie musieli za to płacić. Zmiany legislacyjne mają uniemożliwić placówkom pobieranie opłat od rodziców lub opiekunów za czuwanie przy łóżku chorych dzieci. Dotąd trzeba było za to zapłacić nawet do kilkunastu złotych za dobę. To sukces wielu lat walki organizacji pacjentów i Rzecznika Praw Dziecka Marka Michalaka. Ponad rok temu, w lutym 2017 roku rzecznik prosił o zaniechanie tego procederu  ówczesnego ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła. W połowie marca rzecznik zwrócił się nawet do prezydenta Andrzeja Dudy o rozważenie inicjatywy ustawodawczej w tej sprawie. "Szpital ma obowiązek respektować prawa pacjenta i umożliwiać jego kontakt z bliskimi. Korzystanie z tego prawa jest szczególnie ważne w przypadku pacjentów małoletnich, kiedy sprawowanie opieki uzasadnione jest chorobą oraz wiekiem dziecka" – napisał rzecznik. Rzecznik Praw Dziecka wielokrotnie alarmował, że niektóre szpitale nie tylko zawyżały kwoty pobierane od rodziców, żądając opłat w wysokości niewspółmiernej do poniesionych kosztów (od kilku do kilkunastu zł za noc), ale także utrudniały powrót do zdrowia małych pacjentów, wpływając na ich komfort leczenia. A przecież świadomość, że czuwa nad dzieckiem ktoś bliski, jest dla małych pacjentów okolicznością łagodzącą stres i korzystnie wpływa na ich powrót do zdrowia. Dziecko przy rodzicu szybciej zdrowieje "Zgodnie z wiedzą medyczną, obecność rodzica przy chorym dziecku poprawia stan jego zdrowia i prowadzi do szybszego...

Dziecko w szpitalu
Adobe Stock
Aktualności
Opłaty za pobyt z dzieckiem w szpitalu zakazane? Jest projekt ustawy!
Jest wreszcie projekt ustawy, który jednoznacznie mówi, że szpital nie ma prawa pobierać opłat za pobyt rodzica z dzieckiem w szpitalu. Rodzice przestaną płacić za to, że są z dzieckiem w szpitalu przez 24 godziny.

Pisaliśmy o szpitalach, w których rodzice muszą płacić za pobyt razem z chorym dzieckiem w szpitalu, mimo tego, że przebywając przy dziecku, faktycznie sprawują nad nim opiekę, wyręczając w tym pracowników szpitala. Płacą np. za wypożyczenie leżanki albo nawet za przespanie się na podłodze przy łóżeczku dziecka. Szpitale konieczność opłat tłumaczyły różnie, np. tym, że rodzic podczas pobytu w szpitalu razem z dzieckiem zużywa wodę , mydło czy papier toaletowy. Opłaty były tylko w niektórych szpitalach – decydował dyrektor szpitala . Były też takie szpitale, w których żadnych opłat nie ma, warunki są dobre, a rodzice są wręcz zachęcani do pobytu z dzieckiem. Zobacz także: Popieramy! W tym szpitalu rodzice nie będą już płacić Opłat nie będzie Zniesienie opłat w we wszystkich szpitalach zapowiadał już kilka miesięcy temu minister zdrowia, który stwierdził, że takie opłaty są niezgodne z prawem . Okazuje się, że jednak zgodne z prawem były, dlatego teraz jest już projekt zmiany w ustawie o prawach pacjenta, która wprowadza odpowiednie zapisy. Zgodnie z nimi szpital nie będzie miał prawa pobierania opłat za pobyt wraz z dzieckiem w szpitalu. Projekt ustawy wprost wskazuje, że z tytułu opieki sprawowanej nad dzieckiem w szpitalu rodzice albo opiekunowie nie mogą być obciążeni opłatą. Dziecko szybciej zdrowieje W uzasadnieniu projektu ustawy podkreśla się, że dziecko ma prawo do tego, aby cały czas podczas pobytu w szpitalu przebywali z nim rodzice lub opiekunowie, dlatego należy im stwarzać możliwe dogodne warunki pobytu w szpitalu, a wręcz ich do tego zachęcać. Obecność osób bliskich jest korzystna dla dziecka, przyspiesza proces leczenia , łagodzi stres, wzmacnia poczucie bezpieczeństwa dziecka. Dlatego pobyt rodziców i opiekunów wraz z dzieckiem w szpitalu nie może ich narażać na ponoszenie dodatkowych wydatków.  Jest to...

obecność rodzica przy chorym dziecku w szpitalu
AdobeStock
Aktualności
Rodzic przy dziecku w szpitalu – przywilej czy norma?
Wiadomość, że córeczka będzie w szpitalu spadła na nią jak grom z jasnego nieba. Chciała być przy niej. Niestety lekarz może w Polsce nie pozwolić rodzicowi być przy dziecku w szpitalu. Dlaczego mamy taki chory system służby zdrowia?

Polskie prawo jest takie, że lekarz może odmówić rodzicowi wydania zwolnienia na chore dziecko przebywające w szpitalu. To do niego należy ocena, czy rzeczywiście jest to dla dziecka niezbędne. To trochę schizofreniczne rozwiązanie, skoro wszyscy medycy od dawna zgodnym głosem podkreślają, że obecność rodzica w szpitalu ma zbawienny wpływ na dochodzenie do zdrowia malucha i redukowanie stresu, związanego z pobytem w szpitalu. Zostaniesz przy dziecku, jeżeli się na to zgodzę - Córka spędziła tam dwa tygodnie. Obie byłyśmy przerażone jej nagłą chorobą. Nie wyobrażałam sobie, że mogłabym zostawić ją wtedy samą – opowiada mama chorej dziewczynki, przebywającej w szpitalu. Rodzice maluchów hospitalizowanych na oddziale neurologicznym Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie skarżą się, że mają problemy z uzyskaniem zwolnienia lekarskiego na chore dziecko . – Tłumaczono nam, że dziecko jest pod opieką szpitala, więc my spokojnie możemy iść do pracy – skarży się kobieta. Oddział neurologiczny tłumaczy na swojej stronie internetowej, że rodzice mogą przebywać na oddziale z dziećmi, ale... nie wszyscy. "Z uwagi na skromne warunki lokalowe wskazana jest tylko obecność matek karmiących i rodziców dzieci w skrajnie ciężkim stanie" – poinformował szpital. Twarde prawo, ale prawo O tym, kto może być z dzieckiem, a kto nie decyduje lekarz . Jak tłumaczy rzeczniczka krakowskiego szpitala Natalia Adamska-Golińska, zaświadczenie uprawniające do zwolnienia z pracy dla rodzica wystawia lekarz prowadzący dziecko. Jeżeli uzna, że są medyczne przesłanki, aby rodzic osobiście opiekował się dzieckiem. – W praktyce otrzymują je najczęściej opiekunowie dzieci młodszych , którzy faktycznie towarzyszą całodobowo małemu pacjentowi w trakcie pobytu w szpitalu – wyjaśniła. Niestety zachowanie krakowskiego szpitala nie...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz