Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Dormeo
Aktualności

Rodzice niewyspanie zganiają na dziecko. Okazuje się, że niepotrzebnie

Młodzi rodzice niewyspanie najczęściej zganiają na opiekę nad niemowlakiem. Ale okazuje się, że jak tylko nasza pociecha wyrasta z kolki i zaczyna przesypiać całe noce to wcale nie śpimy lepiej i więcej. Zgadzacie się z tym?

Jak wynika z badań aż 71 proc. młodych rodziców i kobiet w ciąży przyznaje, że przez brak snu jest gorzej zorganizowana i ma problemy, by poradzić sobie ze wszystkim zadaniami w ciągu dnia. Niewyspani rodzice, twierdzą, że długość ich snu zależny przede wszystkim od snu dziecka. Czy oby na pewno?

Dlaczego ważny jest dla nas sen?

74 proc. rodziców w Polsce przyznaje, że sen jest dla nich cenny i każdą jego godzinę starają się wykorzystać jak najlepiej. I bardzo słusznie! Paradoksalnie, kiedy my odpoczywamy w bezruchu, nasz organizm ciężko pracuje: mózg porządkuje zebrane informacje w ciągu dnia, analizuje myśli, a układ hormonalny zarządza metabolizmem, apetytem, systemem nerwowym… Podczas snu regenerują się wszystkie nasze tkanki, a układ odpornościowy nabiera sił, aby lepiej radzić sobie z bakteriami i wirusami, z którymi zderza się każdego dnia. Jeśli nie dysponujemy odpowiednią ilością godzin przeznaczonych na sen musimy zadbać o jego jakość.
 

Dlaczego kobiety w ciąży powinny się wysypiać?

Organizm kobiety ciężarnej pracuje na podwójnych obrotach, aby zapewnić jak najlepsze warunki rozwoju dla małego człowieka. Ciało przyszłych mam ulega zmianom z tygodnia na tydzień, a zachodzące w organizmie procesy powodują zwiększające się uczucie zmęczenia. A to właśnie sen ma najlepszy wpływ na regenerację organizmu kobiety. Problemy ze snem zaczynają pojawiać się wraz z rosnącym brzuszkiem. Ucisk na pęcherz moczowy i zintensyfikowana praca nerek zmuszają do wstawania w nocy do toalety. Niektórym zaczyna doskwierać zgaga i duszności, a także pojawiają się bóle w odcinkach lędźwiowym, piersiowym lub szyjnym. Dlatego aby móc dobrze się wyspać, trzeba stworzyć odpowiednie warunki, zaczynając od regularnego wietrzenia sypialni, częstej zmiany pościeli. Warto przyjrzeć się również czy materac na którym śpimy jest odpowiedni.
Aż 70% Polaków zgadza się ze stwierdzeniem, że im twardszy jest materac, tym lepiej dla kręgosłupa.
- Nic bardziej mylnego – uważa Szczepan Figat, fizjoterapeuta i ekspert marki Dormeo. - Materac powinien być przede wszystkim odpowiednio dobrany.
Warto przyjrzeć się swoim łóżkom i materacom zwłaszcza w czasie ciąży. - Powiększający się brzuszek utrudnia znalezienie odpowiedniej pozycji – dodaje fizjoterapeuta. - Panie, które zwykły sypiać na brzuchu lub na wznak, mogą mieć problem z przyzwyczajeniem się do spania w pozycji bocznej. Zalecam spanie na lewym boku – nie uciskamy żyły głównej dolnej, dzięki czemu nie zostaje zaburzone krążenie krwi.
 
Polecamy: 5 sposobów na dobry sen w ciąży
 

Niemowlę zabiera sen i spokój młodym rodzicom

Pierwsze tygodnie z bobasem dla większości młodych rodziców bywają trudne. Dwie strony muszą nauczyć siebie nawzajem, zgrać, wyregulować dobę. Ta najmłodsza strona nie odróżnia dnia od nocy i… jest głodna średnio co 3 godziny. W ciągu dnia i w nocy. Młodzi ludzie, którzy po raz pierwszy zostali rodzicami, zderzają się z faktem, że ilość ich snu przestała zależeć tylko od nich. Co to dla nich oznacza? Zaczynają odczuwać niedobór snu, pogarsza się ich nastrój, spada wydolność intelektualna, a stresująca niepewność powoduje rozdrażnienie i nerwowość, które nierzadko kończą się rodzinnymi sprzeczkami. Tę regułę potwierdzają wyniki badań – niemal 75 proc. ankietowanych rodziców przyznała, że zła jakość snu wpływa na ich relacje z bliskimi, są wtedy bardziej kłótliwi i szybciej się denerwują.

Zobacz też: 6 sposobów na dobry sen

Cytaty o tacie – 17 wzruszających, mądrych i śmiesznych złotych myśli na Dzień Ojca [WIDEO]

bezsenność w ciąży
Adobe Stock
Zdrowie w ciąży
Bezsenność w ciąży: przyczyny i sposoby na lepszy sen
Bezsenność w ciąży dokucza 40-60 proc. kobiet i może mieć wiele przyczyn – od hormonalnych po zaburzenia pracy układu pokarmowego i dolegliwości bólowe.

Bezsenność w ciąży dokucza wielu ciężarnym. Sprawdź, co może powodować tę dolegliwość i jak sobie z nią radzić, żeby dotrwać do porodu w dobrej formie. Przyczyny i skutki bezsenności w ciąży Najczęściej kłopoty z zasypianiem i częste budzenie się są u ciężarnych spowodowane zmianami hormonalnymi , a konkretnie zwiększeniem stężenia hormonów: płciowych i oksytocyny. Brak snu w ciąży wywołuje zmęczenie, rozdrażnienie, utrudnia koncentrację i może powodować kłopoty z pamięcią. Sen w ciąży a hormony i inne dolegliwości Organizm kobiety w ciąży produkuje więcej estrogenów i oksytocyny . Pierwszy z nich jest hormonem płciowym, drugi wydzielany jest przez przysadkę mózgową. Wzrost poziomu estrogenów zaburza najgłębszą fazę snu (REM), która odpowiada za wypoczynek. Z kolei oksytocyna może zaburzać sen poprzez wywoływanie skurczów macicy. U podłoża bezsenności w ciąży mogą też leżeć: refluks, zgaga , bóle krzyża, ruchy dziecka, konieczność częstego oddawania moczu, bezdech senny, zespół niespokojnych nóg, kurcze mięśni, wrażliwość piersi. Zobacz: Jaką pozycję przyjąć w ciąży do snu Bezsenność w ciąży – pierwszy trymestr Najczęściej dokucza kobietom, które zostaną matkami po raz pierwszy . Na tym etapie ciąży często pojawia się senność w ciągu dnia. Ucinanie sobie drzemek przynosi ulgę, ale może powodować, że trudniej będzie zasnąć i dobrze przespać noc. W pierwszym trymestrze ciąży ulega skróceniu jedna z faz snu SEM. Sen SEM poprzedza fazę REM, powoduje rozluźnienie mięśni i zatrzymanie ruchu gałek ocznych. Zaburzenia snu SEM utrudniają wejście w fazę REM, co przekłada się na kłopoty ze snem. Na tym etapie ciąży 44,2 proc. kobiet skarży się na bezsenność. Problemy ze snem w ciąży – drugi trymestr Do niedawna uważano, że tylko nieliczne kobiety na tym etapie ciąży mają...

niemowlę
Adobe Stock
Pielęgnacja
Zadbaj o zdrowy sen dziecka (3 proste kroki)
Niezakłócony sen stanowi podstawę nocnego odpoczynku. Poznaj rytuał na dobranoc, który pomoże twojemu dziecku spokojnie zasnąć.

Codzienne aktywności i zdrowy sen to warunki harmonijnego rozwoju. Poznaj trzy etapowy rytuał na dobranoc, który zadba o delikatną skórę maluszka i zrelaksuje go przed zaśnięciem. Dlaczego sen jest tak ważny? Odpowiednia ilość snu jest niezbędna do prawidłowego rozwoju najmłodszych. Im lepiej malec śpi, tym jest większa szansa na to, że będzie miał udany dzień. Jeśli dziecko dobrze śpi w nocy, dłużej pozostaje aktywne i radosne w ciągu dnia. Ale jakość snu jest istotna nie tylko dla rozwoju emocjonalno-społecznego. W czasie nocnego odpoczynku, w mózgu dziecka wydzielany jest hormon wzrostu . W nocy, zwłaszcza tuż po zaśnięciu, kiedy sen jest głęboki, wydziela się go najwięcej. Oprócz tego podczas snu regenerują się mięśnie i narządy wewnętrzne, porządkuje się pamięć oraz informacje, jakie zdobył maluszek w ciągu dnia. Dlatego im więcej godzin prześpi nasza pociecha, tym lepiej. Powinnaś więc zadbać o to, aby maluszek był wyciszony przed snem. Trzy kroki do zdrowego snu dziecka Marka JOHNSON’S kocha dzieci i rozumie korzyści płynące z dobrze przespanej nocy. Dlatego opracowała rytuał na dobranoc o działaniu potwierdzonym klinicznie, który wspiera zdrowy sen maluszka. Nowa linia kosmetyków BEDTIME na dobranoc z kompleksem relaksujących aromatów NATURALCALM pielęgnuje delikatną skórę dziecka, a rytuał w trakcie którego stosuje się te produkty, pozwala dzieciom zasnąć szybciej i spać dłużej*. Poznaj trzy proste kroki, które pomogą ci zadbać o skórę maluszka i zdrowy sen. Krok 1: kąpiel Przed snem, wykąp maluszka w ciepłej wodzie przy użyciu JOHNSON’S Bedtime płynu do kąpieli na dobranoc . Możesz też użyć specjalnego żelu do mycia ciała . Włosy niemowlęcia umyj szamponem z tej samej serii. Dzięki unikalnej formule NO MORE TEARS ® , produkty do kąpieli na dobranoc są łagodne dla oczu, jak czysta woda. Krok2:...

co jeść przed snem, a czego unikać?
Fotolia/Babyonline
Mama
Źle sypiasz? Zobacz, co jeść przed snem, a czego unikać!
Źle sypiasz? Warto przyjrzeć się diecie i posiłkom całej rodziny, żeby sprawdzić, czy nie jadacie niewłaściwego jedzenia wieczorem. Sprawdź, co jeść, a czego unikać przed snem.

Dla dobrego snu warto przyjrzeć się temu, co twoja rodzina je wieczorami. To oczywiste, że nie wysypiasz się, bo masz małe dziecko, ale może wpływ na to ma też jedzenie, które zjadasz przed snem? Może twoje dziecko przesypiałoby noce spokojniej, gdyby nie jadło wieczorem rzeczy, które nie są wskazane przed snem? Spójrz na listę pokarmów, których lepiej unikać wieczorem i tych, które powinniście jadać, żeby lepiej się wysypiać.  Czego nie jeść wieczorem? Kolacja powinna być lekkostrawna. Spójrz, czego unikać przed snem: Burgery – cheeseburger, frytki, smażony kurczak to nieodpowiednie jedzenie na kolację. Unikaj fast foodu wieczorem i nie pozwalaj członkom rodziny na jedzenie takich potraw przed snem. Dzieci w ogóle nie powinny jadać fast foodu , chociaż domowy burger od czasu do czasu nie będzie zły – byle nie na kolację! Poza tym burgery są tłuste, a badania wykazały, że tłuste jedzenie wpływa niekorzystnie na sen i sprawia, że częściej się w nocy budzimy (czyt.: nie pozwól dziecku jeść niczego tłustego wieczorem!). Powoduje też zgagę.  Pizza – ulubione danie wielu dzieci i dorosłych jest niewskazane na kolację. Nie jedzcie pizzy przed snem, ponieważ ser na jej wierzchu jest ciężkostrawny, a sos pomidorowy, jak dowiedziono w  badaniach, może powodować ból brzucha w nocy i działać moczopędnie. Płatki śniadaniowe – nie bez powodu nazywamy je "śniadaniowymi", ale faktem jest, że dzieci (a czasem też dorośli!) chętnie zjadają miseczkę płatków przed snem, kiedy dopadnie ich głód. To szybka w przygotowaniu przekąska, niestety większość płatków zawiera za dużo cukru , który działa pobudzająco. Jeśli więc nie chcesz, żeby twoje dziecko skakało po łóżku prze pół nocy – nie dawaj mu wieczorem płatków! Ostre jedzenie – nawet jeśli lubisz kuchnię meksykańską lub indyjską albo...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz