rodzice oskarżeni o śmierć córki
Adobe Stock
Aktualności

Rodzice chcieli wyleczyć córkę. Oskarżono ich o jej śmierć

Rodzice 12-letniej Mani przeżyli dramat, ich dziecko zmarło na złośliwy nowotwór. Mimo że jeździli setki kilometrów w poszukiwaniu klinik i specjalistów, którzy mogliby im pomóc, oskarżono ich o zaniedbania i narażenie córki na utratę życia.

Jak podaje Medonet, Mania zmarła cztery lata temu, chorowała na mięsaka kościopochodnego – częsty nowotwór wieku dziecięcego. Jej rodzice zrobili wszystko, co było w ich mocy, by ją uratować: była chemioterapia, mnóstwo badań i alternatywne leczenie. Wyjeżdżali za granicę, płacili dziesiątki tysięcy złotych za leki i zabiegi. Gdy dziewczynka zmarła, oskarżono ich o narażenie dziecka na utratę życia.

Jakie błędy popełniają młodzi rodzice? Opowiada mama 1,5-rocznej Michaliny

Dziecko zmarło na raka. Kto zawinił?

Mania trafiła do lekarza z niepokojącymi objawami, a lekarze szybko postawili diagnozę: mięsak kościopochodny. Leczenie miało się zacząć od chemioterapii. Dziewczynka bardzo źle ją znosiła, rodzice byli przerażeni.

„Co to za leczenie, które zabija? Odległe skutki leczenia nowotworu złośliwego w dzieciństwie zostały udokumentowane – krótsza długość życia, gorsza jakość, choroby przewlekłe: niewydolność serca, wtórne nowotwory, choroba wieńcowa, uszkodzenie płuc, niepłodność. To nie terapia, a recydywa” – mówił ojciec Mani portalowi Medonet.pl.

Co gorsza, okazało się, że chemioterapia nie przyniosła efektów, guz się nie zmniejszył. Zrozpaczeni rodzice nie zgodzili się na propozycję lekarzy i wycięcie kości piszczelowej córki, zaczęli szukać nadziei gdzie indziej. Znaleźli prywatny szpital onkologiczny we Wrocławiu założony przez profesora, który mógł pochwalić się licznymi medalami i nagrodami za osiągnięcia. Zaufali mu. Część zabiegów odbywała się na miejscu, część w Hanowerze w Niemczech. Rodzice zapłacili za wszystko majątek, ok. kilkudziesięciu tysięcy złotych. Za co konkretnie?

„Trudno wyjaśnić, na czym polegała terapia… Był monitor, elektrody naklejane plastrami na skórę, światłoczułe cząsteczki. Przed zabiegiem należało wypić kontrast, a potem światło usuwało komórki nowotworowe. Tak z grubsza… Powiedziano nam, że po serii naświetleń guz powinien się zmniejszać, a operacja nie będzie konieczna” – tłumaczyła mama.

Po terapii załamani rodzice dowiedzieli się, że wyniki badań córki są jeszcze gorsze niż wcześniej. Szukali więc dalej i tym razem trafili do Instytutu specjalizującego się w leczeniu nowotworów w Warszawie. Manią miał się zająć uznany doktor.

„U Mani zastosował hipertermię całego ciała i galwanoterapię (Bio-Elektro-Terapię). Niestety, jak przekonywał, nie uzyskał parametrów pozwalających na zniszczenie komórek nowotworowych. Na koniec zaproponował nam kamizelkę wytwarzającą pole elektryczne i czepek. Nie skorzystaliśmy”.

Niestety, z dzieckiem było coraz gorzej. W szpitalu amputowano dziewczynce nogę i ponownie zastosowano chemioterapię. Podczas jednego z wlewów doszło do wstrząsu anafilaktycznego i mnóstwa powikłań. Rodzice zabrali Manię do domu, gdzie zmarła po dwóch tygodniach.

Po pogrzebie, w trakcie żałoby, rodzice dostali pismo z prokuratury: zostali oskarżeni z Artykułu 160 KK – za narażenie na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu grozi im kara pozbawienia wolności od trzech miesięcy do pięciu lat. Obecnie czekają na opinię biegłych sądowych.

Kto jest winny śmierci Mani? Zdesperowani rodzice, którzy żyli nadzieją na uratowanie dziecka i byli gotowi na wszystko, by ją wyleczyć? Czy specjaliści, którzy chwaląc się dyplomami, stosowali całkiem inne metody leczenia niż te, które zaleca współczesna medycyna?

Zobacz też:

Zdrowie
Czy szczepionki mogą powodować raka? [WIDEO]
Na różnych stronach internetowych można znaleźć informacje, że szczepionki mogą powodować raka. Zapytaliśmy o to prof. Ewę Augustynowicz, która zajmuje się badaniem szczepionek.

Część rodziców obawia się, że szczepionki mogą – po latach wywoływać poważne choroby – na przykład nowotwory. Co Pani na to? ... Widzę, że nie wie Pani, co odpowiedzieć? Nie wiem. Naprawdę nie wiem, co odpowiedzieć . Same obawy nie wystarczą. Potrzebne są dowody. Wszystkie dane dotyczące zarówno NOP ( niepożądanych odczynów poszczepiennych ), jak całego profilu bezpieczeństwa szczepionek są bardzo restrykcyjnie sprawdzane i kontrolowane – na całym świecie. Jakiekolwiek sygnał, nawet dotyczący związku czasowego pomiędzy podaniem szczepionki a wystąpieniem niepokojącego objawu, jest poddawany bardzo dokładnej analizie.  Dopiero po bardzo dokładnej analizie możemy stwierdzić, czy może występować jakikolwiek związek przyczynowo-skutkowy między podaniem szczepionki a wystąpieniem NOP (niepożądanego odczynu poszczepiennego). Czyli: szczepionki nie wywołują raka? Nie, przynajmniej nie mamy takich dowodów. Jest wręcz odwrotnie. Są szczepionki, które chronią nas przed rakiem. Które szczepionki mogą chronić przed rakiem? Przede wszystkim szczepionka przeciw wzw typu B ( wirusowemu zapaleniu wątroby typu B ). To szczepionka jest już bardzo dobrze znana. Stosunkowo nową szczepionką, którą powinniśmy jak najczęściej wykorzystywać w profilaktyce raka szyjki macicy i innych nowotworów, jest szczepionka przeciw HPV – wirusowi brodawczaka ludzkiego. Prof. Ewa Augustynowicz pracuje w Narodowym Instytucie Zdrowia Publicznego-Państwowym Zakładzie Higieny. Kieruje Pracownią Badania Szczepionek. Zobacz także: Ważna rozmowa o szczepieniach – autyzm, powikłania, spisek firm...

Pierwsza komunia
StockAdobe
Aktualności
Chory na raka chłopiec nie mógł przystąpić do komunii z innymi dziećmi. Ksiądz zrobił dla niego coś wyjątkowego!
Dla 8-letniego Stasia z Osiecznej w województwie pomorskim sakrament komunii był niezwykle ważny. Dzięki temu księdzu udało się spełnić marzenie chłopca. Zebrani goście nie kryli wzruszenia.

8-letni Staś z Osiecznej w woj. pomorskim bardzo chciał przystąpić do sakramentu Pierwszej Komunii, podobnie jak inne dzieci w jego wieku. Niestety choroba na to nie pozwalała. Chłopiec ma raka i jego stan zdrowia uniemożliwił mu przystąpienie do komunii w planowanym terminie. Ksiądz z tamtejszej parafii postanowił jednak pomóc chłopcu i… zorganizował komunię specjalnie dla niego. To było niezwykle wzruszające wydarzenie! Pierwsza komunia chorego na raka Stasia Jak podaje „Fakt” ksiądz Tadeusz Wandtka z parafii w Osiecznej zdecydował się na odprawienie specjalnej mszy dla Stasia Ossowskiego, 8-latka cierpiącego na nowotwór, by ten mógł po raz pierwszy przyjąć komunię . Chłopiec ze względu na długi pobyt w szpitalu nie mógł wziąć udziału w ceremonii wraz z innymi dziećmi, ale kiedy tylko na początku maja zjawił się w rodzinnych stronach, rodzice wraz z księdzem zabrali się za przygotowania do tego wyjątkowego dnia. Kiedy w końcu Staś przystępował do sakramentu komunii, wszyscy, na czele z księdzem, nie kryli wzruszenia. Duchowny przyznał nawet w rozmowie z dziennikarzami: „ Mówiłem z trudem. Wzruszenie odbierało mi głos ”. Na mszę zaproszono gości, przybyli nie tylko mieszkańcy miejscowości, z której pochodzi Staś, lecz także wszyscy jego koledzy z klasy. Mieli ze sobą prezenty, kwiaty. Udało się też udekorować kościół. Wszystko wyglądało pięknie i bardzo uroczyście . Poruszony ksiądz nie krył zdziwienia, jak pięknie udało się wszystko zorganizować, mimo że to była niedziela i wszystkie sklepy były przecież zamknięte. Przyznał też z nadzieją, że chciałby, by Staś mógł kiedyś opowiedzieć to zdarzenie swoim dzieciom. Jeśli choroba mu w tym nie przeszkodzi, z pewnością tak się stanie. Tymczasem tuż po ceremonii chłopiec musiał wrócić do szpitala na dalsze leczenie. Rodzice są też w trakcie zbierania funduszy na...

Rakotwórczy arsen
AdobeStock
Aktualności
Naukowcy znaleźli przyczynę raka? Przełomowe wyniki badań
Odkrycie szczecińskich naukowców wskazuje na silną współzależność między ryzykiem raków u kobiet a stężeniem arsenu w organizmie. Do tej pory nikt nie zwrócił na to uwagi.

Z badań naukowców z ośrodka Read-Gene SA i Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie wynika, że im wyższy poziom arsenu w organizmie, tym większe ryzyko zachorowania na raka . To przełomowe odkrycie! Specjaliści chcą opatentować swoje wyniki badań. Arsen szczególnie niebezpieczny dla kobiet Metodę badania obecności pierwiastka we krwi opracował doktorant Wojciech Marciniak z zespołu profesora Jana Lubińskiego, szczecińskiego genetyka i onkologa. W badaniu wzięło udział ok. 1500 kobiet, które obserwowano przez ponad 3 lata. Jak się okazało, 1100 pań, które chorowały na raka (100 różnych raków), miało podwyższony poziom arsenu w organizmie . Nie zachorowało natomiast 400 kobiet, u których stężenie arsenu było mniejsze niż 0,6 miligrama na litr krwi. Wszystkiemu winny arsen? Nie od dziś wiadomo, że arsen może szkodzić. Zapisał się w historii jako jedna z najsilniejszych trucizn. Choć niewielkie ilości są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu, jego skumulowanie może wywoływać choroby serca, płuc i skóry . Stężenie arsenu może zmieniać się w związku z zanieczyszczeniem powietrza, wody czy gleby, co ma wpływ na jakość produktów spożywczych. W styczniu 2016 r. Unia Europejska zmieniła przepisy i wprowadziła ograniczenia dotyczące maksymalnej zawartości arsenu nieorganicznego w produktach spożywczych dla niemowląt. Niestety producenci nie zawsze stosują się do tych przepisów. Na opakowaniach produktów spożywczych nie ma informacji na temat arsenu. Większe stężenie tego pierwiastka jest między innymi w ryżu, owocach morza czy morskich rybach, a także płatkach, kaszkach, waflach czy chrupkach. Na podstawie wyników wyżej opisanych badań naukowcy podejrzewają, że to własnie arsen może być bardzo ważną przyczyną raków u kobiet . Możliwe jest jednak, że obserwowane korelacje wynikają z tego, iż arsen jest tylko markerem szkodliwych...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj