opłaty za pobyt rodzica przy dziecku w szpitalu
AdobeStock
Aktualności

Chcesz być w szpitalu przy dziecku – zobacz ile zapłacisz wg cennika!

Rodzice nadal płacą za pobyt przy dziecku w szpitalu - mimo zapowiedzi zniesienia takich opłat. Niektóre z nich dysponują nawet szczegółowym cennikiem za...miesiąc pobytu rodzica.

Jak ujawnił "Dziennik Łódzki", prawie wszystkie tamtejsze szpitale dziecięce pobierają od rodziców opłaty za pobyt przy chorym dziecku. Podobnie jest w innych miastach. Są nawet poddawane miesięczne stawki - wychodzi ponad 200 zł od rodzica.

Szpitale nie mają wyjścia

Opłaty za pobyt rodzica przy dziecku w szpitalu mają być zniesione. Od kilku miesięcy nad zmianami w przepisach pracuje resort zdrowia. Ale do tej pory ustawy nie ma, a rzeczywistość szpitalna jest taka, że rodzice płacą. Dyrektorzy tłumaczą, że pieniądze brać muszą, bo NFZ nie zwraca im kosztów pobytu rodzica w szpitalu.

Łóżko za 15 zł

W Uniwersyteckim Centrum Pediatrycznym im. Konopnickiej w Łodzi udostępnienie rodzicowi łóżka w boksie indywidualnym z sanitariatem kosztuje 15 zł na dobę. Za "zwykłe" łóżko szpitalne rodzic zapłaci 10 zł. W Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki łóżko w izolatce kosztuje rodzica 25 zł (do czwartej doby), od piątej doby płaci za nie 15 zł. W Centrum Leczenia Chorób Płuc i Rehabilitacji za dobę przy dziecku rodzic musi zapłacić 16 zł.
 

Zobacz także
fotel do karmienia

Fotel do karmienia: 7 wygodnych foteli dla mamy i do pokoju niemowlaka

Marina z synem w Mediolanie

Marina wozi Liama w ZŁOTYM wózku. Fanka: "to dzieło sztuki!". Ile kosztuje?

lekarz, szpital, dziecko, choroba

Dziecko w szpitalu - jak przetrwać pobyt?

pediatra, lekarz, dziecko, niemowlę

Czy twoje dziecko ma dobrego pediatrę? – testW Dziecięcym Szpitalu Klinicznym im. Józefa Brudzińskiego w Warszawie opłata za dobę wynosi 15,92 zł. Za tydzień 78,02 zł a za miesiąc 238,85 zł.

Trzeba zapłacić za prąd, pościel, sanitariaty

Szpitale same ustalają opłaty za pobyt rodzica przy chorym dziecku. W jaki sposób wyliczają kwoty? Często według własnego uznania, na podstawie wyliczeniami kosztów eksploatacji pomieszczeń i urządzeń szpitala, zużycia prądu, wody oraz koniecznego dodatkowego zaopatrzenia oddziału w pościel, środki czystości.

- Opłata ustalona jest za każdą rozpoczętą dobę pobytu osoby bliskiej i zawiera opłatę za pościel, zużycie mediów, środki czystości. Doba rozpoczyna się od godziny 15 – napisano na stronach szpitala w Warszawie.

Wszyscy czekają na ustawę

Zniesienie opłat w szpitalach zapowiadał już kilka miesięcy temu minister zdrowia, który stwierdził, że takie opłaty są niezgodne z prawem. Okazuje się, że jednak zgodne z prawem były, dlatego teraz jest już projekt zmiany w ustawie o prawach pacjenta, która wprowadza odpowiednie zapisy. Zgodnie z nimi szpital nie będzie miał prawa pobierania opłat za pobyt wraz z dzieckiem w szpitalu.

Projekt zmian ustawy wprost wskazuje, że z tytułu opieki sprawowanej nad dzieckiem w szpitalu rodzice albo opiekunowie nie mogą być obciążeni opłatą.

Niestety martwić może tempo prac nad nowelizacją przepisów. Zmiany zapowiadano w kwietniu i na razie nie ma żadnych informacji, aby miały być finiszowane. - Nowelizacja jest w trakcie przygotowywania, ma ucywilizować warunki przebywania rodzica z dzieckiem, zlikwidować opłaty za sam pobyt rodzica. Dodatkowy pokój czy obiad - to może być dodatkowo płatne, ale sam pobyt oczywiście nie - mówił wtedy minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Rodzic w szpitalu bardzo potrzebny

Być może lepszym sposobem na uregulowanie obecnego stanu byłoby rozwiązanie takie jakie zastosowano w szpitalu SPZOZ w Kędzierzynie – Koźlu, który kilka miesięcy temu zrezygnował z pobierania opłat. Ordynator oddziału pediatrycznego w SPZOZ w Kędzierzynie-Koźlu Danuta Gmyrek argumentowała, że rodzice stanowią nieocenioną pomoc - zapewniają hospitalizowanym dzieciom poczucie bezpieczeństwa i pomagają personelowi w czynnościach przy dziecku i tak naprawdę sprawują nie do przeceniania rolę w procesie dochodzenia dziecka do zdrowia.

Może warto byłoby ten sposób myślenia skopiować i w innych szpitalach? Napiszcie w komentarzach, co sądzicie o opłatach za pobyt rodzica w szpitalu przy dziecku.

Źródło: wp.pl

Zobacz też: 

Szpital w Grodzisku Maz. zabiera chore dzieci w podóż do 6 krain i ... w kosmos [WIDEO]

opłaty za pobyt rodziców w szpitalu przy chorym dziecku
AdobeStock
Aktualności
W końcu! Koniec z upokarzaniem rodziców
Koniec z płaceniem za pobyt rodzica w szpitalu przy chorym dziecku. Często były to kuriozalne opłaty naliczane za krzesło albo skrawek podłogi, na której nie mieścił się nawet materac.

Tamę opłatom ma postawić nowelizacja ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta, opracowywana w Ministerstwie Zdrowia. Sukces Rzecznika Praw Dziecka W mamotoja.pl wielokrotnie pokazywaliśmy smutną i przygnębiającą prawdę o realiach pobytu rodziców w szpitalach przy ich chorych dzieciach. Nie dosyć, że warunki pobyty urągały standardom, to na dodatek opiekunowie musieli za to płacić. Zmiany legislacyjne mają uniemożliwić placówkom pobieranie opłat od rodziców lub opiekunów za czuwanie przy łóżku chorych dzieci. Dotąd trzeba było za to zapłacić nawet do kilkunastu złotych za dobę. To sukces wielu lat walki organizacji pacjentów i Rzecznika Praw Dziecka Marka Michalaka. Ponad rok temu, w lutym 2017 roku rzecznik prosił o zaniechanie tego procederu  ówczesnego ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła. W połowie marca rzecznik zwrócił się nawet do prezydenta Andrzeja Dudy o rozważenie inicjatywy ustawodawczej w tej sprawie. "Szpital ma obowiązek respektować prawa pacjenta i umożliwiać jego kontakt z bliskimi. Korzystanie z tego prawa jest szczególnie ważne w przypadku pacjentów małoletnich, kiedy sprawowanie opieki uzasadnione jest chorobą oraz wiekiem dziecka" – napisał rzecznik. Rzecznik Praw Dziecka wielokrotnie alarmował, że niektóre szpitale nie tylko zawyżały kwoty pobierane od rodziców, żądając opłat w wysokości niewspółmiernej do poniesionych kosztów (od kilku do kilkunastu zł za noc), ale także utrudniały powrót do zdrowia małych pacjentów, wpływając na ich komfort leczenia. A przecież świadomość, że czuwa nad dzieckiem ktoś bliski, jest dla małych pacjentów okolicznością łagodzącą stres i korzystnie wpływa na ich powrót do zdrowia. Dziecko przy rodzicu szybciej zdrowieje "Zgodnie z wiedzą medyczną, obecność rodzica przy chorym dziecku poprawia stan jego zdrowia i prowadzi do szybszego...

szpitale nie będą pobierać opłat za pobyt rodzica
Adobe Stock
Aktualności
Opłaty w szpitalu dla rodziców: za co zapłacimy, a za co nie?
Rząd przyjął nowelizację ustawy o prawach pacjenta zakazującą pobierania tego typu opłat.

  To sukces byłego Rzecznika Praw Dziecka Marka Michalaka i Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, którzy przekonywali Ministerstwo Zdrowia do wprowadzenia zakazu pobierania przez publiczne szpitale dziecięce pieniędzy od rodziców hospitalizowanych dzieci. Nawet 15 złotych musieli płacić rodzice za noc spania na łóżku polowym.   Każdy szpital mógł kazać płacić Dotychczas było tak, ze szpital mógł pobierać od rodziców opłaty. Była w tej sprawie spora dowolność – przepisy nie były precyzyjne i zdarzało się, że szpitale obciążały rodziców nadmiernymi i nieuzasadnionymi kosztami. Niektóre szpitale dziecięce wprowadzały stałą opłatę za całodobowe przebywanie rodzica na oddziale, np. w Centrum Zdrowia Dziecka było to 6,8 zł za pobyt nocny , co szpital uzasadniał kosztami użytkowania pomieszczeń, zużyciem prądu i wody. W sytuacji długiej hospitalizacji dziecka koszty urastały do sporych sum. Teraz to się zmieni. Za to nie zapłacisz rodzicu Po zmianach szpital nie będzie mógł żądać od rodziców opłat za:   korzystanie z dodatkowego łóżka udostępnionego przez szpital, użytkowanie pościeli, posiłki wydane rodzicom. Zmiany to bardzo dobry krok, bo obecność rodzica w szpitalu łagodzi stres dziecka, wzmacnia jego poczucie bezpieczeństwa i pozytywnie wpływa na proces leczenia. "Dziecko ma prawo do tego, aby cały czas przebywali razem z nim w szpitalu rodzice albo opiekunowie" - pisało Ministerstwo Zdrowia, uzasadniając potrzebę zniesienia opłat. " Rodzicom należy stwarzać możliwie dogodne warunki pobytu w szpitalu razem z dzieckiem, zachęcać i ułatwiać im realizację tego prawa. (...)Pobyt rodziców albo opiekunów przy dziecku w szpitalu nie może narażać ich na ponoszenie dodatkowych wydatków" – argumentował resort zdrowia. A za to zapłacisz  Szpital ma prawo...

Dziecko w szpitalu
Adobe Stock
Aktualności
Opłaty za pobyt z dzieckiem w szpitalu zakazane? Jest projekt ustawy!
Jest wreszcie projekt ustawy, który jednoznacznie mówi, że szpital nie ma prawa pobierać opłat za pobyt rodzica z dzieckiem w szpitalu. Rodzice przestaną płacić za to, że są z dzieckiem w szpitalu przez 24 godziny.

Pisaliśmy o szpitalach, w których rodzice muszą płacić za pobyt razem z chorym dzieckiem w szpitalu, mimo tego, że przebywając przy dziecku, faktycznie sprawują nad nim opiekę, wyręczając w tym pracowników szpitala. Płacą np. za wypożyczenie leżanki albo nawet za przespanie się na podłodze przy łóżeczku dziecka. Szpitale konieczność opłat tłumaczyły różnie, np. tym, że rodzic podczas pobytu w szpitalu razem z dzieckiem zużywa wodę , mydło czy papier toaletowy. Opłaty były tylko w niektórych szpitalach – decydował dyrektor szpitala . Były też takie szpitale, w których żadnych opłat nie ma, warunki są dobre, a rodzice są wręcz zachęcani do pobytu z dzieckiem. Zobacz także: Popieramy! W tym szpitalu rodzice nie będą już płacić Opłat nie będzie Zniesienie opłat w we wszystkich szpitalach zapowiadał już kilka miesięcy temu minister zdrowia, który stwierdził, że takie opłaty są niezgodne z prawem . Okazuje się, że jednak zgodne z prawem były, dlatego teraz jest już projekt zmiany w ustawie o prawach pacjenta, która wprowadza odpowiednie zapisy. Zgodnie z nimi szpital nie będzie miał prawa pobierania opłat za pobyt wraz z dzieckiem w szpitalu. Projekt ustawy wprost wskazuje, że z tytułu opieki sprawowanej nad dzieckiem w szpitalu rodzice albo opiekunowie nie mogą być obciążeni opłatą. Dziecko szybciej zdrowieje W uzasadnieniu projektu ustawy podkreśla się, że dziecko ma prawo do tego, aby cały czas podczas pobytu w szpitalu przebywali z nim rodzice lub opiekunowie, dlatego należy im stwarzać możliwe dogodne warunki pobytu w szpitalu, a wręcz ich do tego zachęcać. Obecność osób bliskich jest korzystna dla dziecka, przyspiesza proces leczenia , łagodzi stres, wzmacnia poczucie bezpieczeństwa dziecka. Dlatego pobyt rodziców i opiekunów wraz z dzieckiem w szpitalu nie może ich narażać na ponoszenie dodatkowych wydatków.  Jest to...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz