listy
Stowarzyszenie Rzecznik Praw Rodziców
Aktualności

Rodzice wciąż walczą o późniejszy start szkolny dla sześciolatków!

Zbierają podpisy, zakładają stowarzyszenia, fundacje, kręcą filmy- wszystko po to, by sprzeciwić się reformie "sześciolatki do szkół". Dowiedz się, dlaczego tak usilnie walczą z reformą edukacji.

Tomek i Karolina Elbanowscy są rodzicami 6 dzieci. Po roku prowadzenia akcji Ratuj Maluchy zawiązali Stowarzyszenie Rzecznik Praw Rodziców, a następnie również fundację o tej samej nazwie.

Dlaczego sprzeciwiają się reformie?

Na stronie ratujmaluchy.pl podkreślają:

1) Szkoły w Polsce są niedoinwestowane.
2) Nowa podstawa programowa przerasta możliwości przeciętnego sześciolatka,
3) Ustawa o reformie nie wyznacza żadnych standardów, jakie musi spełnić szkoła, aby przyjąć sześciolatki w 1 klasie,
4) Reforma nakłada od 2011 obowiązek edukacji na pięciolatki oraz czterolatki z końca roku. W co trzeciej gminie w Polsce nie ma przedszkoli. Tam dzieci trafiają do szkół.
5) Nie ma programu na okres przejściowy.
6) Brakuje miejsc w przedszkolach.
7) W czasie kryzysu finansowego rodzice płacą miliardy złotych za wymianę wszystkich podręczników. Stare podręczniki stały się makulaturą.
8) Nauczyciele nie mają odpowiedniego przygotowania.

Społeczność "Ratuj Maluchy" ma na Facebooku prawie 2000 fanów, a Stowarzyszenie Rzecznik Praw Rodziców przekroczyło już 7000!

MEN emitowało blisko tysiąc razy spot propagujący wczesną edukację sześciolatków, który kosztował podatnika 2 mln zł.

Rodzice pod koniec stycznia zaproponowali, żeby w odpowiedzi na film ministerstwa edukacji o sześciolatkach w szkole, nakręcić własny spot o akcji Ratuj Maluchy. Ogłosili zbiórkę funduszy na ten cel.
Efekty przeszły nasze najśmielsze oczekiwania. Na wezwanie odpowiedziało blisko 400 osób!
Zebrali 19.400 zł, czyli dwa razy więcej niż pierwotnie zakładali!

Rodzice walczą wszystkimi sposobami, w Szczecinie wyszli z akcją na ulicę - dali ogłoszenie na bilbordzie przy wjeździe do Centrum Handlowego.
 

bilbord, ratuj maluchy
ratujmaluchy.pl


 

W ostatnich dniach do Rzecznika Praw Rodziców wpłynęło 96 przesyłek, w których było 2.828 nowych podpisów. Łącznie w siedzibie pełnomocnika jest już: 6.421 podpisów rodziców nie tracących nadziei na późniejszą edukację swych maluchów.  Żeby ich walka nie poszła na marne już  do 21 marca muszą zebrać 100 tysięcy- docelowo pół miliona podpisów.

Czy im się to uda?

Więcej o akcji na stronie rzecznikrodzicow.pl

Porozmawiaj z mamami stojącymi przed trudną decyzją posłania dziecka do szkoły.

Redaktorka Mamotoja.pl o śnie swoich córek: zaakceptuj fakt, że dzieci są różne

Fotolia
Aktualności
Czy 6-latki pójdą obowiązkowo do szkoły? Jest projekt zmian
Grupa posłów zgłosiła projekt zmian, żeby to rodzice decydowali o tym, czy dziecko pójdzie do szkoły w wieku 6 lat. Edukacja dziecka powinna odbywać się w dobrych warunkach: mówi poseł Marzena Machałek z sejmowej komisji edukacji.

Zgłosiliście Państwo projekt zmian w ustawie, na podstawie których sześciolatki nie będą musiały obowiązkowo iść do szkoły. Jest szansa, że zmiany wejdą przed wrześniem tego roku? Zmiany, które zgłosiliśmy, dotyczą nowelizacji ustawy o systemie oświaty. Obecnie o odroczeniu obowiązku szkolnego dla sześciolatka może zdecydować dyrektor szkoły na wniosek rodziców, jednak pod warunkiem, że uzyskają oni pozytywną opinię poradni psychologiczno-pedagogicznej . Obecnie bardzo długo trzeba czekać na wizytę w poradni, wielu rodziców nie będzie w stanie uzyskać opinii psychologa, gdyż poradnia nie jest w stanie zdiagnozować wszystkich dzieci. Poza tym rodzice nie chcą takiego stygmatyzowania dziecka , kiedy psycholog napisze, że ono nie w pełni dobrze się rozwija i dlatego nie pójdzie do szkoły. Chcemy, żeby nie było obowiązku uzyskania opinii poradni psychologiczno-pedagogicznej. Decyzję, czy dziecko powinno rozpocząć naukę w szkole w wieku lat 6 czy 7, powinni podjąć rodzice. Czytaj też: Czy dziecko jest gotowe do szkoły? Czy jednak rodzice mają dostateczną wiedzę, żeby decydować, że ich dziecko nadaje się lub nie nadaje do szkoły? Uważam, że musimy zaufać rodzicom. Obniżenie wieku szkolnego zostało wprowadzone na siłę. Nie jesteśmy przeciw edukacji 6-letnich dzieci, jednak ona może odbywać się w przedszkolu, w dobrych warunkach dla dziecka. Dziś słyszymy, że przedszkola będą zamykane, a dzieci zostały na siłę przeniesione do szkół, które nie są do tego przygotowane. Natomiast przedszkola, w których są dobre warunki do edukacji, będą zamykane, bo ktoś się uparł, że edukacja musi się odbywać w szkolnych ławkach. Zgłasza się do mnie wielu rodziców, pytają, co zrobić. Ja wierzę rodzicom: żaden rodzic, który obserwuje swoje dziecko, nie podejmie niewłaściwej decyzji. Posyłanie dzieci 6-letnich do szkoły powinno być prawem rodzica , a nie...

Adam Zdrójkowski
materiały prasowe
Edukacja
Adam Zdrójkowski z „Rodzinki.pl” ambasadorem akcji „Moja kolorowanka – moje prawa”
Akcja ma charakter społeczny angażujący wiele instytucji i wiele osób; dzieci, ich rodziców, opiekunów, wychowawców, pracowników przedszkoli i firmy. Każdy może się przyczynić się do wspólnego sukcesu!

Komitet Ochrony Praw Dziecka w tym roku obchodzi 35-lecie działalności. W tym ważnym roku, dołączył do akcji organizowanej przez Agencję STRYCH i Stowarzyszenie Działań Niekonwencjonalnych, rozpoczynając akcję "Moja kolorowanka – moje prawa". Co, gdzie, kiedy ? Akcja będzie miała miejsce na terenie 5 miast w Polsce (Warszawa, Poznań, Wrocław, Kraków, Gdańsk), a ma na celu zarówno edukację dotyczącą praw dziecka , jak i zebranie środków na działalność KOPD. Trwać będzie od kwietnia do września. Ambasadorem akcji został Adam Zdrójkowski – aktor znany z serialu "Rodzinka.pl".  Co będzie się działo ?  W kwietniu został ogłoszony konkurs plastyczny “Moja Kolorowanka – Moje Prawa" wśród dzieci uczęszczających do placówek przedszkolnych w wyżej wymienionych miastach. Informacja wraz z instrukcją konkursową dotarła do placówek 15 kwietnia. Dzieci rysują same kontury techniką ECO. Z najciekawszych prac (około 100 sztuk),  jakie  spłyną do organizatorów : Agencji STRYCH POLSKA i KOPD, stworzona zostanie książeczka  - kolorowanka.  “Moja Kolorowanka" będzie następnie rozprowadzana jako cegiełka za 10 zł . Każdy będzie mógł ją zakupić, a dochód przeznaczony zostanie na wsparcie  podopiecznych Komitetu Ochrony Praw Dziecka .   Akcja ma charakter społeczny angażujący wiele instytucji i wiele osób; dzieci, ich rodziców, opiekunów, wychowawców, pracowników przedszkoli i firmy. Każdy może się przyczynić się do wspólnego sukcesu!   Moja kolorowanka do tej pory  Jest to już druga edycja akcji : Inicjatorem akcji jest siedleckie Stowarzyszenie Działań Niekonwencjonalnych i Agencja Reklamy STRYCH POLSKA. Wcześniejsze edycje Kolorowanki miały miejsce w Siedlcach i Warszawie. Akcja spotkała się z ogromnym zainteresowaniem placówek, zaangażowaniem dzieci i ich...

Screen/www.strefabezpiecznegorodzica.pl
Aktualności
Kochasz? Nie bij! Reaguj. Bądź bezpiecznym rodzicem – zachęcają gwiazdy w Dzień Dziecka
Ruszyła nowa odsłona kampanii „Kocham. Nie biję”. Gwiazdy patronujące akcji m.in. Magdalena Różczka, Omenaa Mensah mówiły o tym, jak być bezpiecznym rodzicem.

- Mimo nowelizacji ustawy z 2010 roku o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie zakazującej stosowania kar cielesnych w wielu rodzinach bicie dzieci wciąż jest akceptowalną metodą wychowawczą – uważa Czarek Sochacki, prezes fundacji KCK. – Silnie emocjonalny przekaz  kampanii ma uczulić rodziców na konsekwencje stosowania przemocy wobec najmłodszych. Na konferencji zorganizowanej przez Fundację „Krajowe Centrum Bezpieczeństwa” akcję „Kocham. Nie biję” firmowały swoim nazwiskiem znane osoby. Jedną z pierwszym ambasadorek kampanii jest m.in. Magdalena Różczka, aktorka. - Pamiętam jak zostały wyemitowane pierwsze spoty w 2008 roku i jaki był ich odzew – wspomina aktorka. - Wówczas mamy, którym zdarzyło się potrząsnąć, albo krzyknąć na dziecko mówiły, że mają olbrzymie wyrzuty sumienia z powodu tego, co się stało. Więc podkreślam akcja nie jest skierowana do tej  grupy odbiorców. Kampania jest skierowana do rodziców, nauczycieli którzy myślą, że bicie , czy groźba jest metodą wychowawczą . To trzeba zmienić – apelowała aktorka i zachęcała do tego, by reagować w sytuacjach, kiedy mamy choć cień podejrzenia, że dziecku może stać się krzywda . Zobacz spot akcji Kocham nie biję z udziałem Magdaleny Różczki. W spotach kampanii udział wzięła również Omenaa Mensah , prezenterka TVN. - Pamiętajmy, że dzieci obserwują nas we wszystkim co robimy i to wpływa na to, kim będą w przyszłości – mówi Omenaa Mensah. Czytaj więcej: Jeśli nie klaps to co. 6 pytań o bicie dzieci Zobacz spot z udziałem prezenterki: - Przemoc wobec dzieci często kojarzy nam się z patologiczną rodziną – powiedział Marcin Perchuć, aktor. – Niestety to mylne wyobrażenie. Często patrzymy na rodzinę, która z pozoru wydaje się idealna o wysokim statusie społecznym, natomiast w domu na co...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj