bardzo dziwne imię dla chłopca
Adobe Stock
Aktualności

Wybrali dla synka tak dziwne imię, że długo musieli czekać na zgodę

Rodzicom bardzo, ale to bardzo zależało, aby tak nazwać swego 4-letniego synka. Pytanie, czy było warto?

W Polsce prawo pozwala rodzicom na dużą swobodę, jeżeli chodzi o wybór imienia dla swojego dziecka. Ale bez przesady! W tej sprawie urzędnicy mieli naprawdę spore wątpliwości.

Kochamy „Gwiezdne wojny” więc niech będzie Yoda

Sprawa jest poniekąd publiczna, gdyż dotyczy znanego dziennikarza „Gazety Wyborczej” Wojtka Staszewskiego. Cztery lata temu  został szczęśliwym tatą synka. Postanowił na drugie imię dać mu Yoda, tak, jak jeden z bohaterów „Gwiezdnych wojen”. Staszewski wraz z partnerką są wielkimi fanami filmów z tej serii. I tu zaczęły się schody, bo urzędnicy nie zgodzili się na takie imię. Uznano, że jest ono nieodpowiednie dla dziecka.

Yoda to istota o zielonej skórze

Gdy rodzice chłopca zwrócili się do Urzędu Stanu Cywilnego w Warszawie z wnioskiem o wpisanie do dokumentów drugiego imienia chłopca, urzędnicy poprosili o opinię Radę Języka Polskiego. To instytucja opiniodawczo-doradcza, która rozstrzyga m.in. spory dotyczące użycia języka polskiego. Opiniują również budzące wątpliwość imiona.

Językoznawcy utwierdzili urzędników w przekonaniu, że imię jest nieodpowiednie. Argumentowano m.in., że Yoda to istota o zielonej skórze i mierząca zaledwie 130 cm wzrostu. - Król Władysław Łokietek też miał mieć 130-140 cm wzrostu, a wskazywanie na skórę można traktować jako dyskryminację ze względu na jej kolor – odpowiedział dziennikarz.

Yoda to on, czy ona?

Rada miała jednak również inne wątpliwości. Nadawane imiona powinny wskazywać na płeć dziecka, a w przypadku Yody, mającej końcówkę – a (zwyczajowo nadawanej imionom żeńskim w Polsce) nie jest to oczywiste. Zaznaczono również, że imiona powinny wskazywać na narodowość dziecka, a przypadku fikcyjnej postaci z filmu to problematyczne. Wątpliwości budziła także obca pisownia przez "Y".

 

Zobacz także
najpopularniejsze imiona 2018

Oto najpopularniejsze imiona dla dzieci w 2018 roku - dane z Ministerstwa Cyfryzacji

imię dla dziecka, imiona dla dzieci, ciąża

Co imię twojego dziecka mówi o tobie? – test

Imię dla dziecka

Wielu rodziców wybierając imię dla dziecka, zupełnie o tym nie myśli. To duży błąd!

Staropolskie imiona męskie

Staropolskie imiona męskie [LISTA + RANKING]

Pierwszy Yoda w Polsce

Imiona dla dzieci
Narzędzia dla rodziców mamotoja.pl

Tak więc opinia Rady Języka Polskiego była na „nie”. Jednak językoznawczy nie mają możliwości zablokowania wyboru rodziców. Ostateczną decyzję podejmują urzędnicy, a ci zgodzili się dać chłopcu na drugie imię Yoda.

Zastępca dyrektora Urzędu Stanu Cywilnego m.st. Warszawy Barbara Romocka-Tyfel powiedziała w rozmowie z Polsatnews.pl, że w Polsce nie ma zakazu nadawania dzieciom imion obcych. Dodała również, że chodzi o drugie imię, nie pierwsze. - Gdyby chodziło o pierwsze imię, moja opinia byłaby prawdopodobnie negatywna - powiedziała.

„Krzywdzisz syna”

"Mały Yoda już oficjalnie" – napisał Staszewski na swoim profilu na Facebooku. Pod wpisem dziennikarza bardzo dużo komentarzy. Różnych, wiele krytycznych. Padają zarzuty o ośmieszaniu dziecka.

„Krzywdzisz Syna. Może zmień sobie imię? Bo na ten moment Ty masz nad dzieckiem władzę i ono nie ma wpływu na tak idiotyczne spełnianie marzeń ojca” - napisała jedna internautka.

„Imię po zainteresowaniach rodziców, to trochę jak tatuaż z imieniem byłego chłopaka” - oceniono.

„Co Was to w ogóle boli, że chłopak dostał na drugie imię Yoda?.. DRUGIE IMIĘ. Jeśli nie będzie chciał to nie musi nikomu mówić, ale z rodzicami fanami, myślę że polubi Star Wars a swoje imię będzie uważał za najlepsze” - napisała jedna z kobiet.

„Wy ludzie lepiej współczujcie dzieciom krzywdzonych przez rodziców, a nie tym, co mają takie kozackie imię” - wziął w obronę jeden z mężczyzn.

Zgodnie ze zmienionymi w marcu 2018 roku przepisami rodzice mogą nadawać dzieciom w naszym kraju obce imiona. To znacznie ułatwia życie obcokrajowcom mieszkającym w Polsce, którzy chcą nadać dziecku imię pochodzące z ich tradycji i kultury. Dotychczas do obcego nazwiska musieli dopasowywać polskie imię. Możliwe też jest nadawanie dziecku imienia, które nie wskazuje na jego płeć. Wciąż zabronione jest nadawanie imion, które ośmieszałyby dziecko.

Zgłoś się! Rozdajemy 1000 opakowań mleka następnego NAN OPTIPRO® Plus 2 HM-O!

Okazuje się, że jak rodzice bardzo chcą, to są w stanie pokonać nawet twardych i nieprzejednanych językoznawców. Podobno imię Yoda jest pierwszym takim imieniem w Polsce. Pewnie to nie ostatnia informacja, w której piszemy o oryginalnych imionach nadawanych dzieciom. Czekamy na następne :). Czy podoba się wam imię Yoda? Napiszcie w komentarzach, co uważacie na temat nadawania dzieciom obcych, nietypowych imion.

Zapraszamy do naszej internetowej szkoły rodzenia:
 


Źródło: gazeta.pl

 

 


Zobacz też:

 

Stare imiona – dla dziewczynek i dla chłopców, popularne 100 lat temu i nadal modne

najgorsze imiona
Adobe Stock
Imiona
Najgorsze imiona dla dzieci – męskie i damskie
Najgorsze imiona dla dzieci to takie, które narażają na ośmieszenie. Niektórzy rodzice wykazują się w tej materii naprawdę wielką kreatywnością. Przedstawiamy najgorsze imiona dla dzieci, które nie zyskały aprobaty urzędników w różnych krajach na świecie, a także te, które są odradzane przez Radę Języka Polskiego.

Użytkownicy internetu chętnie przetrząsają sieć w poszukiwaniu przykładów najgorszych imion. To, czy imię jest dobre czy złe, to tak naprawdę subiektywna kwestia. Jedno wiadomo na pewno – najgorsze imiona ośmieszają noszące je osoby, sprawiają, że z takim imieniem żyje się o wiele trudniej. Dla jednego są to  imiona dziwne,  dla innego nadmiernie oryginalne, a jeszcze dla kogoś supermodne. Podajemy przykłady imion, przy których musieli zainterweniować urzędnicy. Najgorsze imiona dla dzieci – damskie i męskie Jeśli zdziwiły cię imiona, które gwiazdy nadają swoim dzieciom (np. Apple  – córka Gwyneth Paltrow, Vivienne, Etiennette, Fabien  – córki Michała Wiśniewskiego, czy Nikon  – syn  Doroty Gawryluk), to przygotuj się na prawdziwy szok. Podajemy przykłady imion, które rodzice próbowali nadać swoim dzieciom. Okazuje się kolejny raz, że ludzka pomysłowość nie zna granic. Na szczęście dzięki istniejącym przepisom wiele pomysłów zostało odrzuconych. Niestety, nie wszystkie – w Nowej Zelandii zostało zaakceptowane imię „Number 16 Bus Shelter” (Przystanek autobusowy numer 16). Najgorsze imiona, które rodzice próbowali nadać swoim dzieciom: Ikea – w 2006 roku kobieta z Wielkiej Brytanii chciała nazwać swoje dziecko na cześć sklepu meblowego. Nutella – w 2015 roku francuski sąd zakazał parze nadania swojemu dziecku imienia po kremie czekoladowo-orzechowym. Metallica – para w Szwecji wpadła na pomysł, by nazwać swoje dziecko tak jak zespół metalowy. Facebook – ponieważ rodzice mieli ochotę właśnie tak nazwać swoje dziecko, meksykański stan Sonora musiał tego zakazać. Anus –  Dania dodała to imię do listy zakazanych imion dla swoich obywateli. Brfxxccxxmnpcccclll mmnprxvclmnckssqlbb11116...

ranking imion, najpopularniejsze imiona, księga imion
Fotolia
Imiona
Najpopularniejsze imiona dla dzieci 2014 roku - ranking do druku
Prezentujemy najbardziej popularne imiona wśród noworodków w 2014 roku. Piszemy też o tym, jakie zmiany w ich nadawaniu przyniesie rok 2015 i co o modnych i nietypowych imionach sądzi znana dziecięca psycholog.

Najpopularniejsze imiona: Lena i Jakub Ze statystyk opublikowanych przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych  wynika, że najpopularniejszymi imiona żeńskimi nadawanymi w 2014 roku w stolicy były: Lena, Zofia, Zuzanna , Hanna, Julia, Aleksandra, Maja i Amelia. Wśród chłopców prym wiodą imiona: Jakub, Jan, Kacper , Szymon, Antoni, Franciszek, Filip i Michał. To pokazuje, że trendy się nie zmieniają. Imiona te pokrywają się z listą imion męskich i żeńskich najbardziej popularnych imion, jakie były nadawane w 2013 roku . Jak wynika z raportu opublikowanego przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych w ubiegłym roku wśród dziewczynek królowały dokładnie takie same imiona w kraju, co w pierwszej połowie tego roku. Zmieniały się tylko ich  pozycje w rankingu. I tak w czołówce w kraju w roku minionym były imiona: Lena, Julia, Zuzanna, Maja, Zofia, Amelia, Hanna, Aleksandra, Wiktoria, Natalia . Nieco więcej roszad było w przypadku imion męskich. W Polsce w 2013 roku najczęściej nadawane imiona w kraju to: Jakub, Kacper, Filip, Szymon, Jan, Antonii, Michał, Wojciech, Mateusz, Bartosz . Zobacz też: Imiona dla chłopców 2013   źródło: www.msw.gov.pl Popularne imiona wciąż te same Zamieszczona na resortowej stronie top lista najpopularniejszych imion nadawanych w Polsce pokazuje, że moda na czołowe imiona nie zmieniła się znacznie na przestrzeni 8 lat. Utrzymująca się popularność tych samych imiona sprawia, że w grupie w przedszkolu, czy  klasie w szkole  jest aż kilkoro osób o tym samym imieniu.   Z tego powodu władze argentyńskiego Rosario, gdzie urodził się jeden z najlepszych piłkarzy na świecie Lionel Messi zakazały nadawania dzieciom imienia Messi. Powodem była obawa, że tak nazwie swoich potomków zbyt duża liczba mieszkańców.  Obawa okazała się słuszna. Nie długo trzeba było czekać jak idąc za sławą piłkarza wielu...

imiona dla dziewczynek
Adobe Stock
Aktualności
Jakie imiona nadajemy dziewczynkom - rodzice zaszaleli
Imiona dla dziewczynek są coraz bardziej egzotyczne, zaczerpnięte z innych kultur. Prawo tego nie zabrania, dlatego rodzice dają upust swojej fantazji.

Chociaż na czele rankingów popularności imion dla dziewczynek od lat królują Zuzia i Julia , to jednak przeglądając oficjalne statystyki, można zauważyć, że coraz większe uznanie zyskują także imiona bardzo oryginale i rzadkie w Polsce. Tak wynika z lipcowych danych Ministerstwa Cyfryzacji. Arabskie, biblijne, gruzińskie... Przeglądając zestawienie, można stwierdzić, że niektórych rodziców naprawdę ponosi fantazja. Inspiracje do nadawania imion czerpiemy z całego globu ziemskiego. A jak nie znajdujemy, to nawet wymyślamy własne. Z pewnością popularność niektórych imion można wytłumaczyć coraz większą obecnością w Polsce osób z innych krajów.  Nadajemy córeczkom imiona: arabskie - Dzamila, Nazli hebrajskie - Fajga greckie - Zenajda, Leoni, Demi hiszpańskie - Morena japońskie - Mariko gruzińskie - Tinatin z Ameryki Południowej - Elita słoweńskie - Elizabeta amerykańskie - Danika rosyjskie - Aurika. Ściągamy inspiracje od naszych sąsiadów: z Węgier - Emese, z Czech - Loan. Nadajemy słowiańskie imiona - Rozaneta, Damroka, Bojana. Sięgamy także do łacińskich imion - Felicitas, biblijnych - Jordana, germańskich - Imgarda, Ermina oraz nordyckich - Dania, Eman. Tworzymy własne wersje Zestawienie pokazuje, że rodzice wybierają dla swoich córeczek także własne wersje znanych imion. Nadają np. żeński odpowiednik imienia Matusza w postaci imienia Matea. Wybierają dziewczynkom imię Milka (od imienia Miłka), Anjela (od Anieli), Karolin (od hiszp. Carolin), Skarlet (z ang. Scarlet), Roxane (z ang. Roxanne), Markiza (od franc. Markizy). Sięgają także po niewiadomego pochodzenia, jak np. Lorin, Neomi. Wybrać imię dla dziecka - czasami to prawdziwa zagwozdka Wybór imienia dla dziecka to bardzo ważna rzecz. To jedno z pierwszych słów, jakie twoje dziecko usłyszy i jedno z najczęściej do niego mówionych. Ale wybrać...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz