Wyniki
Laureaci
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Zmiany zasad opłat w publicznych przedszkolach
AdobeStock
Aktualności

Twoje dziecko nie chodzi do przedszkola? I tak za nie zapłacisz!

Koniec ze zwrotem pieniędzy za nieobecność dziecka w przedszkolu. Jesteście zaskoczeni? Nie wy jedni. Jedno jest pewne: zmiany uderzą po kieszeni!

W styczniu w życie weszła ustawa o finansowaniu zadań oświatowych, wprowadzająca nowe zasady opłat za przedszkola. Zrywa ona z dotychczasową zasadą zwrotu pieniędzy za czas nieobecności dziecka w placówce. Problem w tym, że rodzice wciąż nie wiedzą o zmianach, a samorządy, którym podlegają przedszkola, nie są przygotowane do pobierania opłat "po nowemu".

Nieobecność ze 100 procentową opłatą

Zgodnie z przepisami ustalanie wysokości opłat za korzystanie z przedszkola to obowiązek każdej gminy. W ramach dziennego pobytu dziecku gwarantuje się 5-godzinną opiekę. Każda dodatkowa godzina nie może kosztować więcej niż 1 zł. Po stronie rodziców jest opłacenie posiłków dziecka. W przedszkolach publicznych, w przeciwieństwie do prywatnych, opiekunowie płacili tylko za czas, który dziecko faktycznie spędziło w placówce.

Ale tak było do końca ubiegłego roku. Nowa ustawa wprowadza od 1 stycznia zmiany. Odtąd opłaty będą stałe, niezależnie od tego, ile faktycznie godzin w przedszkolu spędziło dziecko. Niesie to za sobą konieczność podpisania przez przedszkola nowych umów z rodzicami. W przeciwieństwie do dotychczasowych - umów cywilnoprawnych, nowe będą miały charakter umów publicznoprawnych. Jak to ma wyglądać w praktyce? Na razie więcej jest znaków zapytania, niż konkretnych odpowiedzi.

- Samorządy nie są przygotowane do pobierania opłat po nowemu, a rodzice nadal mają pozawierane z dyrektorami przedszkoli umowy cywilnoprawne" - mówi dyrektor Zespołu Administracji Szkół i Przedszkoli w Olsztynku Mirosław Obrębski. Jak dodaje, zmiany byłyby łatwiejsze do wprowadzenia, gdyby ustawa zawierała vacatio legis, czyli okres np. kilku miesięcy na jej wprowadzenie od momentu jej uchwalenia. "Jest to zmiana w pełni uzasadniona. Jednak sposób jej wprowadzenia to terapia szokowa dla samorządu, ale przede wszystkim dla rodziców"- dodaje dyrektor. Pojawia się pytanie: czy umowy cywilnoprawne, zawierane pomiędzy dyrektorami przedszkoli, a rodzicami, straciły moc 1 stycznia?

Posiłki będzie można odliczyć

Jest jeszcze jedna rzecz do wyjaśnienia - jak liczyć opłaty za wyżywienie dziecka? "O ile opłaty za pobyt dziecka w przedszkolu powinny mieć charakter publicznoprawny, to za korzystanie z wyżywienia winny zachować charakter opłaty cywilnoprawnej" – uważa dyrektor. Chodzi o to, że w przypadku opłat za posiłki, rodzice są zobowiązani wyłącznie do pokrycia kosztów tzw. "wsadu do kotła". Jeżeli więc zgłoszą wcześniej nieobecność dziecka, to przedszkole nie ponosi żadnych kosztów, bo nie zużyło żadnych produktów do sporządzenia posiłku.

"W publicznych przedszkolach jest wyzysk"

Co sądzą rodzice przedszkolaków o zmianach? Jest sporo głosów krytyki. Nie ma co ukrywać, to odbije się na domowych budżetach. Dzieci w tym wieku chorują, często jest to kilka infekcji w ciągu roku. Bywa, że chorowity maluch cały miesiąc jest poza przedszkolem.

"W publicznych przedszkolach jest prawdziwy wyzysk" - denerwuje się pani Katarzyna z Lublina, mama 3-letniej Leny i 5-letniej Gabrysi. "W okresie jesienno-zimowym dzieci chorują przynajmniej raz, co wyklucza ich obecność w przedszkolu. Rodzic ma dwa rozwiązania. Albo absencja w pracy i niższa pensja, albo opiekunka, której trzeba zapłacić. Jeżeli do tego dojdzie jeszcze stała opłata za pobyt w przedszkolu i wyżywienie, z którego dziecko w tym czasie przecież nie skorzysta, to rachunek jest prosty" - dodaje.

Pani Katarzyna wylicza, że średni czas nieobecności dziecka w placówce podczas choroby wynosi 10 dni roboczych. "Podwójne opłaty za 2 tygodnie to lekka przesada. Przecież dziecko nie korzysta z opieki przedszkolnej w tym czasie, nie kształci się. Młodszą córkę posłaliśmy do przedszkola prywatnego. Płaciliśmy za trzy dni nieobecności w przedszkolu. I to było w porządku. Teraz płacimy za 10 dni. Wychodzi drożej" – podsumowuje mama dziewczynek.

Pani Edyta, mama 4-letniego Bartka dodaje, że w przedszkolu, do którego chodzi jej syn zwracane są jedynie opłaty za posiłki. Zmiany ocenia negatywnie. "Uważam, że to nie jest dobre rozwiązanie. Powinny być zwracane koszty za rzeczywisty pobyt dziecka w przedszkolu. Niesprawiedliwe jest naliczanie opłat w momencie, kiedy dziecko po prostu jest chore i nie uczęszcza do przedszkola. W wielu przedszkolach prywatnych tak jest. Nawet jak dziecko nie chodzi przez miesiąc, bo np. choruje, to i tak trzeba płacić" - mówi.

Nowe zasady opłat za publiczne przedszkola wprowadziły spore zamieszanie. Samorządy mają prawo do pobierania nowych opłat, ale równolegle obowiązują stare umowy między rodzicami a przedszkolami, wykluczające taką możliwość. Na dodatek okazuje się, że rodzice nie są świadomi zmian, jakie od ponad półtora miesiąca już obowiązują i faktu, że będą więcej płacić za przedszkola.

A wy co sądzicie o takim rozwiązaniu? Podzielcie się swoim zdaniem w komentarzach.

Źródło: wp

Zobacz też: 

Sposoby na kaszel niemowlaka [WIDEO]

dzieci w przedszkolu
Fotolia
Edukacja
Bezpłatne przedszkola w Warszawie - to dopiero początek!
Od września tego roku w stolicy 46 000 dzieci będzie mogło skorzystać z bezpłatnych zajęć w przedszkolach. To rozwiązanie, które ma wspierać rodziny mieszkające w Warszawie.

p.p1 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 12.0px Arial; color: #616161} p.p2 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 12.0px Arial; color: #616161; min-height: 14.0px} p.p3 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 16.0px Times; color: #282828} p.p4 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 16.0px Times; color: #282828; min-height: 19.0px} p.p5 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 16.0px 'PT Serif'; color: #1e2833} p.p6 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 16.0px 'PT Serif'; color: #1e2833; min-height: 20.0px} span.s1 {font: 12.0px Arial; color: #616161} span.s2 {font: 16.0px 'PT Serif'; color: #1e2833} Do tej pory w warszawskich przedszkolach opłata za godzinę przebywania dziecka w placówce wynosila 1 złoty, ale tylko wtedy, gdy dziecko przebywało tam minimum 6 godzin. Od września 2017 w Warszawie przebywanie dziecka w przedszkolu będzie całkowicie bezpłatne. Z prostych obliczeń wynika, że rodzice będą mogli zaoszczędzić rocznie nawet do 1000 zł dzięki zmianie, którą wprowadzono w stolicy i która jest jednym ze świadczeń rodzinnych przysługujących wszystkim rodzinom. Warszawskie przedszkola będą darmowe Od tego roku (dokładniej - od września 2017), dzięci będą przebywały w warszawskich przedszkolach zupełnie za darmo, a jedyna opłata, jaka będzie ich dotyczyła, to opłata za posiłki . To duże ułatwienie dla rodziców, których do tej pory nie stać było na przedszkole dla swojego dziecka. – To kolejne działanie na rzecz warszawskich rodzin. Po wprowadzeniu bezpłatnej komunikacji dla uczniów i po warszawskim bonie żłobkowym , tym razem wsparcie dotyczy rodzin, których dzieci chodzą do naszych przedszkoli  – mówiła 12 maja Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent stolicy. Więcej miejsc dla dzieci w przedszkolach Dodatkowo w przedszkolach będzie też więcej miejsc dla dzieci . Wszystko za sprawą budowy nowych placówek oraz remontów i adaptacji w starszych -...

4 tysiące dzieci nie dostało się do przedszkoli
AdobeStock
Aktualności
Warszawa: kilka tysięcy dzieci nie dostało się do przedszkoli, najbardziej poszkodowane 3-latki
Takie są wyniki pierwszego etapu rekrutacji do przedszkoli w Warszawie. Na pocieszenie: miejsca jeszcze są, ale w lokalizacjach często znacznie oddalonych od domu.

Jak jest tego przyczyna? Władze stołecznego ratusza winią za to rządzące PiS, które wycofało się z reformy nakazującej sześciolatkom pójście do pierwszych klas szkoły podstawowej, w efekcie czego przedszkola są za małe jak na ilość dzieci, którymi opiekują się. 3,8 tysiąca maluchów czeka na swoje miejsce Zakończył się pierwszy etap naboru do przedszkoli, który w Warszawie trwał przez marzec i prawie cały kwiecień. Wiadomo, że na tym etapie zapisów, do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych przyjęto blisko 19 tysięcy dzieci. To 83 procent wszystkich zgłoszonych dzieci. W sumie ponad 3,8 tysiąca maluchów ciągle czeka na miejsce. Przepisy są tak skonstruowane, że dzieci muszą otrzymać miejsce w placówce, ale z pewnością nie będzie to już przedszkole, o które najbardziej zabiegali ich rodzice. Najbardziej poszkodowany jest najmłodszy rocznik, czyli 3-latki. Do przedszkola wybranego przez rodziców nie dostał się co piąty maluch. Część przedszkoli w ogóle nie prowadziła naboru dla najmłodszej grupy przedszkolaków. Komentatorzy uważają, że to efekt wycofania się przez PiS z tzw. reformy sześciolatkowej zakładającej, że wszystkie dzieci w tym wieku idą obowiązkowo do klas pierwszych. Minister edukacji Anna Zalewska dała w tej sprawie rodzicom wolność wyboru, zapowiadając, że sześciolatki mają prawo zostać w macierzystym przedszkolu i jeśli rodzice nie chcą, to nie muszą przenosić dzieci do oddziałów przedszkolnych urządzanych w szkołach przez samorządy. "Fatalna zmiana w oświacie" "Gdyby nie ta fatalna zmiana w oświacie, w ogóle nie byłoby tematu braku miejsc w przedszkolach" – komentuje wiceprezydent Warszawy odpowiedzialny za edukację Włodzimierz Paszyński. Ale zapewnia, że mimo trudnej sytuacji samorządy wypełnią swój obowiązek i " wszystkie dzieci będą miały zapewnioną edukację przedszkolną...

ile kosztuje przedszkole
AdobeStock
Wychowanie
Ile kosztuje przedszkole: czesne, opłaty za wyżywienie, zasady dofinansowania
Ile kosztuje przedszkole w 2022/2023 roku? Wbrew pozorom nawet publiczne przedszkole nie jest w pełni darmowe. Z kolei prywatne przedszkole oferuje więcej zajęć i udogodnień, ale jeszcze bardziej obciąża portfel polskich rodzin. Które zatem warto wybrać?

Koszty przedszkola zależą od wielu czynników: przede wszystkim od typu placówki i miejsca zamieszkania dziecka. Opłaty za przedszkole to, niestety, dość duże obciążenie budżetu domowego. Największy koszt ponoszą rodzice, którzy posyłają swoje dziecko do prywatnego przedszkola. Za publiczne placówki teoretycznie nie trzeba płacić, jednak tutaj też są wydatki, np. w kwestii opłat za wyżywienie malucha. Sprawdź, ile kosztuje przedszkole twojego maluszka. Spis treści: Ile kosztuje przedszkole publiczne? Opłaty Ile kosztuje przedszkole prywatne? Opłaty za wyżywienie w przedszkolu Orzeczenie o niepełnosprawności, a opłata za przedszkole Dofinansowanie opłat za przedszkole Ile kosztuje przedszkole publiczne? Opłaty Wielu rodziców pewnie zadaje sobie pytanie, czy za przedszkole publiczne trzeba płacić, a jeśli tak – ile kosztuje przedszkole publiczne? Nie, nie trzeba za nie płacić, taka usługa jest bezpłatna. W przedszkolu publicznym również wszystkie dodatkowe zajęcia są bezpłatne. Przedszkole publiczne nie może też zmuszać rodziców do kupowania książek i innych pomocy naukowych. Ile godzin w przedszkolu jest bezpłatnych? Zgodnie z obowiązującymi przepisami w przedszkolach dzieciom do 5 lat zapewnia się pięć godzin bezpłatnego nauczania, wychowania i opieki  niezależnie od tego, w której godzinie zostanie przyprowadzone przez rodziców do przedszkola. Przy okazji nowelizacji ustawy w 2017 roku zdecydowano również, że rodzice nie będą płacić za dodatkowe zajęcia dziecka w przedszkolu państwowym – są one całkowicie darmowe. Ile kosztuje dodatkowa godzina w przedszkolu? Za każdą kolejną godzinę rodzice muszą jednak zapłacić. Zgodnie z  art. 53 ust. 1 ustawy z dnia 27 października 2017 r. o finansowaniu zadań oświatowych organ prowadzący np. rada...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
Bon turystyczny przedłużenie
Aktualności
Bon turystyczny przedłużony: będzie obowiązywał również w sezonie zimowym 
Joanna Biegaj
Opieka na dziecko 2 dni
Prawo i finanse
2 dni opieki na dziecko: kiedy zgłaszać pracodawcy urlop opiekuńczy
Milena Oszczepalińska
życzenia na dzień chłopaka
Aktualności
Życzenia na Dzień Chłopaka: rymowanki, wierszyki, mądre cytaty
Joanna Biegaj
Ile trwa katar u dziecka
Zdrowie
Ile trwa katar u dziecka: katar wirusowy i bakteryjny. Ile trwa nieleczony katar?
Ewa Janczak-Cwil
Imiona aniołów: lista anielskich imion dla chłopców i dziewczynek
Aktualności
Imiona aniołów: lista anielskich imion dla dziewczynek i chłopców
Luiza Słuszniak
Pomysły na Dzień Chłopaka w szkole
Aktualności
Pomysły na Dzień Chłopaka w szkole: jak zorganizować obchody, jakie prezenty przygotować?
Joanna Biegaj
Ciasto na dzień chłopaka z kremem i owocami
Przepisy
Ciasto na Dzień Chłopaka: przepis. Spraw pyszną niespodziankę!
Adrianna Trusiuk
Dzień chłopaka i Dzień mężczyzny: czy to samo święto?
Święta i uroczystości
Dzień Chłopaka i Dzień Mężczyzny: czy to jest to samo święto?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Zabawy na Dzień Chłopaka: fajne i śmieszne aktywności dla dzieci
Gry i zabawy
Zabawy na Dzień Chłopaka: fajne i śmieszne gry i zabawy dla dzieci
Sylwia Arlak
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
upoważnienie do odbioru dziecka ze szkoły
Edukacja
Jak napisać upoważnienie do odbioru dziecka ze szkoły [WZÓR]
Joanna Biegaj
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pielęgnacja niemowlaka
Aktualności
Najważniejsze zasady pielęgnacji niemowlaka (rady położnej)
Joanna Biegaj
upoważnienie do odbioru dziecka z przedszkola
Edukacja
Upoważnienie do odbioru dziecka z przedszkola: jak je napisać, kto może zostać upoważniony? 
Joanna Biegaj
skierowanie do lekarza
Zdrowie
Do jakiego specjalisty potrzebne jest skierowanie?
Magdalena Drab
Kaszka kukurydziana
Dieta
Kaszka kukurydziana dla niemowlaka – jak zrobić i od kiedy warto ją podać? [PRZEPIS]
Adrianna Trusiuk
Najlepsze książki dla 5-latka
Wychowanie
Książki dla 5-latków. Jakie wybrać, by zachwycić dziecko?
Luiza Słuszniak
wierszyk dla nauczyciela przedszkola
Przedszkolak
Wierszyk dla nauczyciela przedszkola: propozycje, które sprawdzą się też jako życzenia
Joanna Biegaj