Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
szczepienia
Adobe Stock
Aktualności

500 plus tylko dla zaszczepionych dzieci?

Czy rodziny, które nie chcą szczepić dzieci, stracą świadczenia? Tego chcieliby niektórzy politycy.

Ostatnio do sejmu trafił obywatelski projekt, zakładający likwidację obowiązkowych szczepień. Zdaniem pomysłodawców to rodzic powinien podjąć samodzielną i świadomą decyzję czy szczepić, a decyzja nie powinna wynikać z przymusu. Teraz nad tym projektem pracować będą sejmowe komisje. Pomysł ten oburzył opozycję, która ma inny pomysł na skutecznie „zachęcenie” do szczepień, ale czy to dobry kierunek?

Nie szczepisz? Nie dostaniesz 500 plus

- Trzeba chronić społeczeństwa przed idiotami – twierdzi Stefan Niesiołowski, poseł PSL-UED. - Cofamy się do XVIII wieku. Ja poszedłbym jeszcze dalej i w przypadku, gdy dziecko nie jest zaszczepione, należałoby zakazać mu przekraczania granicy, co można uregulować przepisami unijnymi. To oraz bodziec ekonomiczny, czyli zabranie 500 plus z pewnością by pomogło wyplenić te idiotyzmy. Bo zwykłe tłumaczenie tym ludziom, jak widzieliśmy ostatnio nic nie daje. To ofensywa skrajnej głupoty. Czy musimy być świadkami śmierci dzieci, epidemii dawno niewidzianych chorób, żeby coś dotarło do tych pustych łbów? – dodaje poseł.

 

Choć mogłoby się wydawać, że pozbawianie świadczeń rodzinnych jest dość drastycznym pomysłem, to nie jest to zupełnie nowy pomysł. Dokładnie taką metodą rząd Australii walczy ze wciąż różnicą liczbą nieszczepionych dzieci. Co więcej, metoda przynosi efekty. Coraz więcej rodziców szczepi dzieci, by zachować prawo do świadczeń.
 

 
Kalendarz szczepień
Narzędzia dla rodziców mamotoja.pl

Pomysł taki pojawił się także w Polsce w ubiegłym roku. List w tej sprawie wystosował do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej radny z Krakowa Łukasz Wantuch. Radny argumentował, że odebranie świadczenie 500 plus mogłoby stać się orężem w walce z ruchem antyszczepionkowym. Proponował, by do składanego co roku wniosku o 500 plus była dołączona książeczka szczepień. - W ten sposób możemy przynajmniej próbować zahamować wzrost nieszczepionych dzieci - tłumaczył Wantuch. Z daniem Bartosza Arłukowicza z Platformy Obywatelskiej to nie jest właściwy kierunek. - Nie jestem zwolennikiem odbierania świadczeń rodzinnych tym, którzy nie szczepią swoich dzieci - powiedział były minister zdrowia, tłumacząc, że ważniejsza jest edukacja i "system zachęt".

Zobacz także
Szczepienia

Będą zmiany w kalendarzu szczepień obowiązkowych na 2019 r. Zobacz, co się zmieni!

Szczepienie

Czy rodzic ma prawo nie szczepić dziecka? Ten sondaż zaskakuje!

Szczepienie

Polowanie na czarownice, czyli... szczepienia będą nieobowiązkowe? Burza w Sejmie!

Szczepienie

Punkty do żłobka i przedszkola za zaszczepienie dziecka! Popierasz projekt?

Właśnie trwa zbiórka podpisów pod innym obywatelskim projektem. Dotyczy on ograniczenia dostępu do instytucji opiekuńczo-wychowawczych dla nieszczepionych dzieci. Przygotowało go dwóch wrocławskich aktywistów – społecznik Rober Wagner oraz prawnik Marcin Kostka. Projekt ten umożliwi samorządom wprowadzenie szczepień jako jednego z kryterium przy rekrutacji do żłobków i przedszkoli. Zaproponowane regulacje dopuszczają zwolnienie z uwzględniania tego kryterium przy rekrutacji, ale wyłącznie w sytuacji medycznych przeciwwskazań do szczepienia.​ Próby wprowadzenia podobnego rozwiązania podejmowane były już wcześniej w Krakowie i Częstochowie.

W przypadku małych dzieci brak szczepień jest równoznaczny z brakiem możliwości zapisania dziecka do żłobka czy przedszkola we Włoszech. Rodzice dzieci starszych, którzy nie dopełnią obowiązku szczepień, są tam karani grzywną. A jakie jest Wasze zdanie na ten temat? Podzielcie się swoją opinią w komentarzach.

Źródło: wp.pl, mp.pl

Zobacz także:

Szczepienia zalecane [Wirtualne Warsztaty]

Szczepienia
Fotolia
Aktualności
Kontrowersyjna wypowiedź o szczepieniach ma zmusić do myślenia
Łukasz Wantuch zdecydowanie popiera ideę przyjmowania dzieci do żłobków po okazaniu karty szczepień. Czy te mocne słowa są słuszne?

„Wrócę do tematu, jak umrze dziecko w żłobku. To tylko kwestia czasu, gdyż liczba nieszczepionych dzieci rośnie co roku o 40 procent. Zarazi się odrą lub polio od rówieśnika. Tak jak w Rumunii, gdzie wybuchła epidemia odry parę miesięcy temu. 17 dzieci zmarło.”   Takimi słowami krakowski radny Łukasz Wantuch podsumował sesję rady miasta Krakowa, podczas której odrzucono jego wniosek, aby do żłobków były przyjmowane tylko dzieci zaszczepione. Nie jest to pomysł nowatorski, ponieważ o tym problemie mówi się już od dłuższego czasu. Takie obostrzenia zostały wprowadzone w Brzegu. Miały również funkcjonować w Częstochowie. Pozostali radni nie chcą, aby po pierwsze ograniczać dzieciom dostęp do opieki w żłobkach, a po drugie karać maluchy za błędy popełnione przez ich rodziców. Nie jest to jedyny kontrowersyjny pomysł radnego. W piśmie do ministerstwa rodziny, pracy i polityki społecznej zgłosił propozycję zmian w odniesieniu do programu 500+. Według Łukasza Wantucha świadczenie powinny otrzymywać rodziny, które przedstawią wypełnioną kartę szczepień.   Zobacz także: Kontrowersyjny głos lekarza o obowiązkowych szczepieniach   Wpisał się w trend W Europie już od początku tego roku głośno mówi się o tym, że niezaszczepionych dzieci jest coraz więcej, a żeby uchronić całe społeczeństwo przed powrotem epidemii groźnych chorób, należałoby wprowadzić obowiązek okazywania potwierdzenia wykonanych wszystkich obowiązkowych szczepień zanim dziecko zostanie przyjęte do żłobka, przedszkola, czy szkoły. Dekret warunkujący przyjmowanie dzieci w wieku do lat 6 do placówek edukacyjnych obowiązuje już we Włoszech . Co na to lekarze? Pomysł radnego oprócz wpisywania się w trendy europejskie, wpisuje się także w dyskusję na ten temat w środowisku medycznym . Jedni są za, inni uważają, że dotychczasowy system działający w...

500 plus na turystykę: bony na wakacje
AdobeStock
Aktualności
"500 + dla turystyki". Poseł PIS chce wprowadzić bony na wakacje
Takie rozwiązanie funkcjonuje już w kilku innych europejskich krajach. Czy niedługo również Polacy będą otrzymywać dodatkowe wsparcie finansowe na wakacje?

Andrzej Gut-Mostowy, poseł elekt z list PIS-u, kandydat na stanowisko wiceministra odpowiedzialnego za turystykę, poinformował opinię publiczną, że ma nowy pomysł wsparcia socjalnego polskich rodzin. Swój program nazwał „500 plus dla turystyki”. Ma być on wypłacany Polakom w postaci bonów na wakacje. Będzie 500 plus na wakacje? Poseł Andrzej Gut-Mostowy powiedział na konferencji prasowej, że świadczenia socjalne dla rodzin niekoniecznie w całości muszą być przyznawane w postaci świadczeń pieniężnych. Część z nich rząd może przeznaczyć na przygotowanie bonów na usługi turystyczne . Pomysłem Andrzeja Guta-Mostowego jest wprowadzenie bonów na wakacje w ramach programu „500 plus dla turystyki”. Poseł nie określił jednak, czy bony te miałyby być wypłacane Polakom jako dodatkowa pomoc, czy w zamian za jedno świadczenie pieniężne z programu „Rodzina 500 plus”. Zobacz też: Podwyżka 500 plus? Wiceminister rodziny podał datę Rozwiązanie zaczerpnięte z innych krajów Poseł elekt poinformował, że tego typu świadczenia występują już w kilku innych krajach europejskich, np. w Belgii, Hiszpanii, Portugalii, Wielkiej Brytanii, we Włoszech i Francji . Podkreślił również, że „to jest istotne, jeżeli chodzi o możliwość wypełnienia luki poza najwyższymi sezonami turystycznymi. Państwo powinno ofertę wypoczynkową kierować także do osób, które w warunkach rynkowych nie mogą pozwolić sobie na turystykę wypoczynkową”. Zmiany prawne w inwestycjach turystycznych są niezbędne Zdaniem Andrzeja Guta-Mostowego obecnie inwestycje turystyczne w Polsce „są obarczone bardzo niekorzystnymi warunkami prawnym i środowiskowym” i należałoby to zmienić. Za przykład podał koszty wylesień pod stoki narciarskie. W Polsce są one „wielokrotnie wyższe niż w innych krajach europejskich" –...

szczepienia dzieci
Fotolia
Aktualności
Jest decyzja radnych: niezaszczepione dzieci nie dostaną się do żłobków i przedszkoli
Co teraz zrobią rodzice, których dzieci nie wpuszczą do miejskich żłobków i przedszkoli? Sprawdź, które miasto jako pierwsze w Polsce podjęło taką decyzję.

Częstochowska rada miasta przyjęła 20 kwietnia 2015 roku dwa projekty uchwały dotyczące zakazu przyjmowania niezaszczepionych dzieci do miejskich żłobków i przedszkoli . To pierwsze miasto w Polsce, które podjęło taką decyzję. Obie uchwały zostały przygotowane przez radną PO Jolantę Urbańską. Pierwsza z nich uzależnia przyjęcie dziecka do miejskiego żłobka od przedstawienia zaświadczenia o odbyciu obowiązkowych szczepień . Druga dotyczy rekrutacji do przedszkoli. Zgodnie z uchwałą, komisja rekrutacyjna przyzna najwyższą liczbę punktów (36) dzieciom zaszczepionym. Radna Urbańska w ten sposób chce zmusić rodziców do wykonywania szczepień obowiązkowych: - Uznałam, że trzeba znaleźć sposób na rozszerzającą się w Polsce i poza jej granicami antyszczepionkową modę. Rodzice, którzy nie chcą szczepić swoich dzieci, twierdzą, że to kwestia ich wolności. Wolność kończy się jednak, gdy zagrożone jest czyjeś życie. A tu o takich kwestiach mówimy: dla dzieci, które nie mogą być szczepione, zarażenie jest śmiertelnie niebezpieczne. Unikanie szczepień może też spowodować, że wrócą choroby, o których już zapomnieliśmy, a które przed laty zbierały śmiertelne żniwo. - tłumaczy Jolanta Urbańska. Uchwała nie dotyczy dzieci, które z przyczyn medycznych nie mogły być zaszczepione , na przykład z powodu poświadczonej obniżonej odporności. Zobacz także: Pierwsze w Polsce finansowe kary za nieszczepienie dzieci  Kiedy przepis wejdzie w życie? Jeśli wojewoda śląski nie zakwestionuje przepisu, przepis w kwestii żłobków zacznie obowiązywać od razu po uprawomocnieniu, natomiast w przedszkolach od 1 stycznia 2016, czyli tak naprawdę wejdzie w życie dopiero w roku szkolnym 2016/2017. Czy będą kolejne miasta? Częstochowa jest pierwsza, ale wszystko wskazuje na to, że będą kolejne miasta , bo zwolenników jest naprawdę dużo. Radny z Krakowa Łukasz...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz