Andrzej Duda
Kancelaria Prezydenta/ materiały prasowe
Aktualności

Rok po wyborach: czy prezydent Andrzej Duda spełnia obietnice? Sprawdziliśmy!

Równo rok temu Andrzej Duda wygrał wybory prezydenckie. Kilka dni przed drugą turą wyborów zapytaliśmy obydwu kandydatów na prezydenta o to, jak chcą wspierać rodziców w wychowywaniu dzieci. Po roku od wyborów sprawdzamy, czy prezydent Andrzej Duda realizuje to, co obiecał.

Rok temu zadaliśmy 3 pytania kandydatom na urząd Prezydenta: jak chcą wspierać młodych ludzi do zakładania rodziny i decydowania się na dziecko, jak zamierzają poprawić opiekę zdrowotną nad dziećmi i co sądzą o sześciolatkach w szkołach. 

Kilka dni temu zwróciliśmy się z prośbą do prezydenta Andrzej Dudy o jego ocenę wypełniania obietnic wyborczych w stosunku do rodziców małych dzieci. Czekając na odpowiedzi, sprawdzamy, jak naszym zdaniem obietnice są spełniane. Oceńcie sami.
 

Pytanie nr 1: o demografię i zachęcanie młodych ludzi do decydowania się na dziecko

W Polsce znów rodzi się mniej dzieci (dane za I kwartał 2015). W jaki sposób zamierza Pan zachęcać Polaków do posiadania potomstwa, aby nie groziła nam katastrofa demograficzna?

Andrzej Duda powiedział nam rok temu:
Moim absolutnym priorytetem będą działania zmierzające do tego, żeby w Polsce rodziło się więcej dzieci.

Obiecał:

  • Na samym początku kadencji prześlę projekt wprowadzający 500 zł dodatek na dzieci.

Jak jest dzisiaj:
Początkowo mało kto wierzył, że obietnica wypłacania 500 zł na dziecko jest w ogóle możliwa do spełnienia. Program ruszył od 1.04.2016 r. i, choć nadal budzi kontrowersje, coraz częściej jest chwalony nie tylko przez tych rodziców, którzy zyskali na programie, ale też ekspertów gospodarczych, ze względu na możliwość napędzenia gospodarki dodatkowymi pieniędzmi. Niewątpliwie jest to największy eksperyment demograficzny w III RP. Czy w w jaki sposób przełoży się on na zmiany demograficzne i gospodarcze, będzie można ocenić dopiero po latach.

Kontrowersje budzi fakt, że pieniądze otrzymują rodziny tylko na drugie i kolejne dzieci – na pierwsze dziecko wyłącznie rodziny o niskich dochodach. Druga kontrowersja: pieniądze na drugie dziecko są wypłacane tylko do ukończenia 18 lat przez pierwsze dziecko (a nie przez drugie), tak jakby po ukończeniu 18 lat młody człowiek utrzymywał się sam). 

  • Na samym początku mojej kadencji prześlę projekt podnoszący kwotę wolną od podatku do 8000 zł.

Jak jest dzisiaj:
Obietnica nie została zrealizowana i na razie nie ma konkretów, kiedy będzie spełniona (choć prezydent obiecuje, że tak się stanie).  Jej zrealizowanie pozwoliłoby na wymierne oszczędności dla wszystkich, bez względu na to, czy mają dzieci, ile i w jakim wieku.

  • W dalszej kolejności planuję przygotować propozycje polepszające sytuację rodzin poprzez obniżenie wieku emerytalnego, wprowadzić zapisy nagradzające osoby poświęcające się opiece nad rodziną, tworzyć wsparcie dla mikroprzedsiębiorców i przedsiębiorstw rodzinnych.

Jak jest dzisiaj:
Z tych obietnic najwięcej mówi się o projekcie obniżenia wieku emerytalnego. 5 maja 2016 prezydent na spotkaniu w Lesznie zapewnił, że decyzja dotycząca obniżenia wieku emerytalnego zapadnie w tym roku.
Czytaj też: Co Andrzej Duda obiecał zrobić dla rodzin

Pytanie nr 2: o opiekę lekarską nad dziećmi

Rok temu na wizytę do kardiologa dziecięcego czekało się ponad 3 miesiące, a opieka stomatologiczna w Polsce była jedną z najgorszych w Europie. Pytaliśmy, czy zostaną przywrócone gabinety lekarskie i stomatologiczne w szkołach,

Andrzej Duda powiedział nam rok temu:
Przywrócenie gabinetów lekarskich i stomatologicznych w szkołach jest absolutnym priorytetem. Będę o to zabiegał w rządzie i stanowczo domagał się podjęcia tu szybkich działań. Zakładam, że dostęp do lekarzy specjalistów szybko i znacząco się poprawi, jeśli nastąpi likwidacja NFZ i reforma systemu finansowania świadczeń medycznych.

Jak jest dzisiaj:
Jak na razie gabinety lekarskie i stomatologiczne do szkół nie wróciły. Oczekiwanie na wizytę u specjalisty niewiele się zmieniło; według najnowszego raportu fundacji WHC, monitorującej kolejki w służbie zdrowia, oczekiwanie do kardiologa dziecięcego wynosi dziś 2,7 miesiąca. Ministerstwo Zdrowia zapowiada poprawę opieki pediatrycznej  stomatologicznej i skrócenie kolejek, jednak na razie poprawa nie jest widoczna.

Pytanie nr 3: o sześciolatki w szkole

Czy uważa Pan, że to rodzice powinni decydować o tym, czy ich sześcioletnie dzieci pójdą do pierwszej klasy?

Andrzej Duda powiedział nam rok temu:
Rodzice mają prawo decydować kiedy ich dzieci mają iść do pierwszej klasy. To jest ich prawo i państwo nie może prowadzić uszczęśliwiania i ujednolicania rodzin na siłę. System edukacji ma wspierać rodziny w wychowaniu, a nie wprowadzać sztuczne bariery.

Jak jest dzisiaj:
Obietnica została zrealizowana. W grudniu 2015 r. Sejm wprowadził zmiany do ustawy, zgodnie z którymi obowiązek szkolny istnieje od 7. roku życia, ale dziecko ma prawo od 6. roku życia rozpocząć edukację szkolną. Oznacza to, że rodzice mają prawo wybrać, czy dziecko pójdzie do szkoły w wieku 6 czy 7 lat.

Czekamy na odpowiedzi prezydenta Andrzeja Dudy, jak on sam po roku od wyborów ocenia realizację obietnic wyborczych względem młodych osób i rodziców.

Czytaj też: Minister Bartosz Marczuk tłumaczy, po co powstał program 500 zł na dziecko.

Mąż mnie nie docenia, choć wychowuję dziecko i zajmuję się domem – co robić? [WIDEO]

ONS.pl
Aktualności
Czy nowy prezydent poprawi sytuację rodziców?
500 zł na każde dziecko w rodzinach najbiedniejszych, podwyższenie kwoty wolnej od podatku, decydowanie przez rodziców o tym, czy posłać dziecko do szkoły w wieku 6 lat - to główne postulaty polityki prorodzinnej, deklarowane przez przyszłego prezydenta Andrzeja Dudę.

Andrzej Duda będzie obecnie najmłodszym prezydentem na świecie. W kampanii wyborczej obiecywał mocno wspierać rodziny . Polska od kilkunastu lat znajduje się w wyjątkowo trudnej sytuacji demograficznej z powodu systematycznego spadku liczby urodzin. Prowadzone od kilku lat zmiany polegające na wydłużeniu urlopu macierzyńskiego , wprowadzeniu Karty Dużej Rodziny spowodowały, że w 2014 roku urodziło się więcej dzieci niż w 2013 r., jednak ten wzrost trwał krótko: już w pierwszym kwartale 2015 roku nastąpił spadek liczby urodzin. Demografowie ostrzegają, że jeśli sytuacja się nie zmieni, Polsce grozi zapaść demograficzna. Jak zachęcić młode osoby do decydowania się na dziecko? - W 2014 roku podano dane, z których wynika, że 36 proc. dzieci w Polsce żyje w rodzinach, w których dochód na osobę jest poniżej 539 zł. 750 tysięcy dzieci wychowuje się w rodzinach, w których dochód miesięczny na osobę wynosi mniej niż 400 zł. Za takie pieniądze nie można żyć, nie można dbać o rozwój dziecka, kupić dla niego podręczników, wyprawki do szkoły. Rodziny biorą na to pożyczki, kredyty. To dla tych rodzin jest potrzebny program 500 zł na każde dziecko - mówił Andrzej Duda na konwencji "Dobra zmiana" podsumowującej kampanię wyborczą. Odpowiadając na nasze pytania o politykę prorodzinną, w ramach małej " debaty prezydenckiej " Andrzej Duda obiecał też: przesłanie na początku kadencji projektu wprowadzenia dodatku w wysokości 500 zł na dziecko , w trybie pilnym wystąpienie o podwyższenie kwoty wolnej od podatku do 8 tys. zł, zabieganie w rządzie o przywrócenie gabinetów lekarskich i stomatologicznych w szkołach, dążenie do wprowadzenia zmian polegających na pozostawieniu do decyzji rodziców tego, kiedy ich dzieci mają iść do pierwszej klasy , ponieważ "system edukacji ma wspierać rodziny w wychowaniu, a nie wprowadzać sztuczne...

pieniądze, skarbonka, dziecko
Fotolia.pl
Prawo i finanse
500 zł na dziecko – kto i kiedy dostanie pieniądze?
Zapowiedzi prezydenta Dudy kontra rzeczywistość – kto naprawdę może liczyć na zasiłki?

Andrzej Duda jeszcze podczas kampanii prezydenckiej obiecał dodatkowe pieniądze dla najbiedniejszych rodzin – 500 zł na pierwsze dziecko dla tych o najniższych dochodach oraz na drugie i kolejne dziecko w rodzinach o średnich dochodach . Nie było mowy o żadnych konkretnych kryteriach dochodowych ani terminie wprowadzenia ustawy, ale dla wielu ludzi ta zapowiedź oznaczała nadzieję na realną poprawę sytuacji materialnej. Sprawdź: Czy można pracować na urlopie macierzyńskim i wychowawczym? Oto dowód na to, o czym mówił wówczas jeszcze kandydat na prezydenta podczas konwencji programowej w lutym 2015 roku (zwracamy uwagę na słowa, które padają od minuty 13:30):   Przypominamy też, że odpowiadając na nasze pytanie o politykę prorodzinną w ramach małej debaty prezydenckiej , Andrzej Duda obiecał przesłanie na samym początku kadencji projektu wprowadzenia dodatku w wysokości  500 zł na dziecko. Ale już w ostatnim wywiadzie dla dziennika „Fakt” prezydent nieco zmienił ton, twierdząc, że sam nie jest w stanie swoich zapowiedzi zrealizować: „Podtrzymuję, że [ten projekt] jest potrzebny. Jeśli jednak popatrzymy na kompetencje prezydenta, relacje prezydenta z rządem, to oczywiście: ja się zwracam do rządu ze swoistym apelem, żeby to rozwiązanie wprowadzić , bo uważam, że ten program jest wręcz niezbędny. Zwłaszcza w rodzinach na wsi.” (Przypominamy: prezydent - zgodnie z Konstytucją RP - posiada inicjatywę ustawodawczą, czyli prawo do przedkładania władzy ustawodawczej projektów ustaw) I dalej: „Niedożywione dzieci to wstydliwe fakty dla Polski i rządu. Ale to nie oznacza, że nie można tych problemów rozwiązać. Zwróciłem się z apelem do rządu. Jeśli deklaracji podjęcia szybkich prac nad sprawą nie będzie do końca tego roku, to osobiście przystąpię do przygotowania projektu” – powiedział. Dla...

Bronisław Komorowski, Andrzej Duda, wybory prezydenckie 2015, kandydat na prezydenta, kandydaci na prezydenta, polityka prorodzinna
źródło: Wikipedia
Aktualności
Nasza „debata” prezydencka: pytamy kandydatów, jak chcą wspierać rodziców
Kandydatów na urząd Prezydenta RP: Andrzeja Dudę i Bronisława Komorowskiego zapytaliśmy, jak zamierzają wspierać polskich rodziców. Czekamy na odpowiedzi.

O konieczności wspierania młodych ludzi w decydowaniu się na zakładanie rodziny i posiadanie potomstwa mówił każdy z kandydatów na urząd Prezydenta . Wiele pod tym względem już zmieniło się na lepsze: wydłużono urlopy macierzyńskie , wprowadzono urlopy dla ojców. Rodzice, którzy mają troje i więcej dzieci otrzymali wsparcie w postaci Karty Dużej Rodziny . Dzięki tym działaniom w 2014 roku po raz pierwszy udało się zahamować spadek liczby urodzeń. Niestety, w I kwartale 2015 roku znów przyszło na świat mniej dzieci. Demografowie oceniają, że jeśli sytuacja się nie zmieni, grozi nam katastrofa demograficzna . Polecamy: Ranking najbogatszych kobiet w Polsce Ale problemów, z którymi zmagają się polscy rodzice nie ubyło. Najpoważniejszy z nich to opieka zdrowotna nad dziećmi - oceniana przez rodziców jako niewystarczająca. Dziecko powinno być jak najszybciej diagnozowane i leczone, tymczasem często wiele miesięcy musi czekać na wizytę do specjalistów. Czeka się również na diagnostykę i na leczenie - a to może niekorzystnie wpłynąć na cały rozwój dziecka (czytaj też: 10 objawów, których nie możesz przeoczyć u dziecka ). Wiele sporów wzbudza nadal konieczność posyłania dziecka w wieku 6 lat do pierwszej klasy . Prezydent RP , jako pierwsza osoba w państwie, ma inicjatywę ustawodawczą i wpływ na kształt stanowionego prawa. Dlatego obaj kandydaci na urząd Prezydenta RP: Andrzej Duda i Bronisław Komorowski w ramach naszej małej "debaty prezydenckiej" otrzymali od nas 3 pytania dotyczące polityki prorodzinnej, którą zamierzają prowadzić w przypadku wygrania wyborów.     W Polsce znów rodzi się mniej dzieci (dane za I kwartał 2015). W jaki sposób zamierza Pan zachęcać Polaków do posiadania potomstwa, aby nie groziła nam katastrofa demograficzna?   Na wizytę do kardiologa dziecięcego czeka się ponad 3 miesiące,...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz