Wyniki
Laureaci
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
skrócone wakacje
Adobe Stock
Aktualności

Rok szkolny rozpocznie się wcześniej, bo dzieci muszą nadrobić zaległości?

Z racji trwającej 7 miesięcy przerwy w nauce stacjonarnej uczniowie borykają się ze sporymi zaległościami. Tym samym rozpoczęły się spekulacje na temat szybszego powrotu uczniów do szkół po wakacjach, by mieli oni szansę nadrobić wszelkie braki w nauce. Głos na ten temat zabrał wiceszef resortu edukacji.

Nauka zdalna dla bardzo wielu uczniów była mniej owocna niż normalne lekcje w szkole. Minister Przemysław Czarnek już kilka miesięcy temu zapowiadał nadgodziny dla uczniów mające na celu nadrobienie braków w nauce. Czy poza większą liczbą godzin lekcyjnych w roku szkolnym uczniowie będą mieć też skrócone wakacje?

Czy dziecko może nie chodzić do szkoły, tylko uczyć się w domu? - film

Kiedy koniec wakacji?

Na razie rząd nie planuje skrócenia wakacji. Powrót uczniów do szkół ma się odbyć tak jak zawsze – dopiero na początku września. Ani uczniowie, ani rodzice nie muszą się więc obawiać, że wypoczynek zostanie skrócony.

„Nie chcemy dzieciom zabierać wakacji, ani ich rodzicom czy nauczycielom. Wakacje rozpoczynają się 25 czerwca i 1 września miejmy nadzieję, że bez jakichkolwiek przeszkód, rozpocznie się rok szkolny. Nie widać na razie na horyzoncie przeszkód do tego” – powiedział wiceminister edukacji Tomasz Rzymkowski w programie „Kwadrans polityczny” na antenie TVP1.

Dodatkowe zajęcia dla uczniów

Tomasz Rzymkowski zaznaczył jednak, że konieczne będzie nadrobienie przez uczniów zaległości wynikających z nauki zdalnej. Ma się to odbyć w ramach dodatkowych godzin lekcyjnych i dotyczyć „największych potrzeb i braków”.

„Tych 7 miesięcy nauki zdalnej w żaden sposób nie da się porównać z nauką stacjonarną” – podsumował wiceminister edukacji.

Zobacz także: 

koronawirus wariant indyjski groźny dla dzieci
Adobe Stock
Aktualności
Za granicą zamykają szkoły: indyjski wariant koronawirusa zagraża dzieciom!
Większość szkół w Singapurze zostanie wkrótce zamknięta. Powodem są nowe przypadki koronawirusa, w tym warianty indyjskie, szczególnie niebezpieczne dla dzieci. Czy w Polsce mamy się czego bać? Zapytaliśmy o to wirusologa dr. Tomasza Dzieciątkowskiego.

Podczas gdy w Polsce otwieramy szkoły, a dzieci wracają do nauki stacjonarnej, niektóre kraje decydują się na całkowite zamknięcie placówek edukacyjnych. Powodem jest coraz większe zagrożenie ze strony nowych wariantów koronawirusa.  Za granicą zamykają szkoły. Czy w Polsce dzieci są bezpieczne? Władze Singapuru ostrzegły w niedzielę przed indyjską mutacją koronawirusa, która częściej atakuje małe dzieci. Chodzi o wykryty w Indiach wariant B.1.617. Zdecydowano o całkowitej izolacji najmłodszych i zamknięciu szkół podstawowych, gimnazjów oraz szkół średnich. Od środy 19 maja dzieci przejdą na naukę zdalną. „Niektóre z tych mutacji są tak zakaźne, że atakują najmłodsze dzieci” – powiedział minister edukacji Singapuru, Chan Chun Sing. Władze poinformowały jednocześnie, że na razie nie odnotowano poważnych przypadków zachorowań na COVID-19 u dzieci. U maluchów, które miały kontakt z koronawirusem, obserwowano jedynie łagodne objawy choroby . Z kolei w Polsce szkoły stopniowo wracają do nauki stacjonarnej. Czy dzieci są bezpieczne? Dr Tomasz Dzieciątkowski, wirusolog i mikrobiolog z WUM, nie ma wątpliwości, że indyjska mutacja koronawirusa nam nie zagraża: – W Europie nie musimy się obawiać tej mutacji koronawirusa. To są na razie pojedyncze przypadki zachorowań na świecie. Zamykanie szkół gdziekolwiek indziej poza miejscami, w których znajdują się ogniska zakażeń, jest na wyrost – tłumaczy ekspert. W rozmowie z mamotoja.pl wirusolog stwierdził jednocześnie, że mimo braku zagrożeń ze strony nowych wariantów koronawirusa powrót dzieci do szkół należałoby odłożyć do września. – W obecnej sytuacji w Polsce otwieranie szkół na 3 tygodnie trochę nie ma sensu. Zdecydowanie lepiej byłoby rozplanować powrót do szkół po sezonie wakacyjnym z uwzględnieniem szczepień dzieci do lat 18, żeby...

dzieci nie chcą wracać do szkoły
Adobe Stock
Aktualności
Dzieci nie chcą wracać do szkoły! Protest poparło już prawie pół miliona uczniów
Rząd zdecydował o stopniowym powrocie do nauki stacjonarnej. Ale okazuje się, że wielu uczniów wcale nie chce znów chodzić do szkoły. Przeraża ich ponowne nawiązywanie relacji z rówieśnikami i liczne sprawdziany, które już zapowiedzieli uczniom nauczyciele.

Powrót dzieci do szkół z pewnością ucieszył rodziców, ale uczniów już niekoniecznie. Nie wszystkim podoba się wizja odbudowywania więzi z grupą rówieśników i pośpiesznego sprawdzania wiedzy z całego minionego roku. Inni boją się wypaść z rytmu nauki, do którego już się przyzwyczaili. Minister edukacji zaś zaleca nauczycielom, by skupili się na naprawianiu relacji między dziećmi. Dzieci nie chcą wracać do szkół: boją się sprawdzianów W maju dzieci wracają do szkół . Najpierw w ławkach zasiądą najmłodsi uczniowie, potem starsi zaczną się uczyć w trybie hybrydowym, a pod koniec miesiąca wszyscy będą już mogli chodzić do placówek tak jak przed pandemią. Co na to sami zainteresowani? Mimo że przymusowa izolacja odcięła dzieci od kontaktów z rówieśnikami i w wielu szkołach obniżyła poziom nauczania, to nie wszystkim to przeszkadza. Działacze Protestu Uczniowskiego, organizacji, którą tworzy ok. 25 osób z całej Polski, napisali petycję do rządzących z apelem o przesunięcie powrotu do szkół na wrzesień. Dokument podpisało już ok. 400 tysięcy osób. „Napisaliśmy petycję, bo dostajemy dziennie po 50 wiadomości od uczniów, którzy piszą, że są bardzo zagubieni w tym roku szkolnym. Do tego nauczyciele coraz częściej straszą ich pisaniem sprawdzianów i kartkówek” – cytuje uczniów „Gazeta Wyborcza”. Minister edukacji, Przemysław Czarnek, nie widzi jednak problemu w ponownym otwarciu szkół na krótko przed wakacjami. Podczas czwartkowej konferencji umniejszał stres, jaki będą przeżywać uczniowie, kierując do nich słowa „Take it easy” . Teraz zaapelował do nauczycieli, aby pomogli dzieciom w zaadaptowaniu się do nowych warunków: „Proszę dyrektorów i nauczycieli, by pracowali zgodnie z planem, a czas do wakacji poświęcili na wzmacnianie u dzieci poczucia własnej wartości, odbudowanie...

konferencja Przemysława Czarnka
Facebook/onet, Adobe Stock
Aktualności
Powrót do szkoły na kilka tygodni jest DUŻYM STRESEM dla uczniów! Minister Czarnek odpowiada: „Obowiązek to nie stres”
Przemysław Czarnek podczas konferencji prasowej (29.04.2021 r.) odniósł się do obawy, że powrót dzieci do szkoły jedynie na kilka tygodni przysporzy im wiele niepotrzebnego stresu. Minister edukacji i nauki wykazał się jednak ogromnym, choć nie do końca zrozumiałym optymizmem.

Decyzja o powrocie dzieci do szkół jeszcze przed wakacjami budzi duży sprzeciw zarówno dzieci, jak i rodziców. Według tych drugich powrót do nauki na niecałe dwa miesiące jedynie zdezorientuje uczniów i przysporzy im niepotrzebnego stresu. Przemysław Czarnek twierdzi jednak, że „każdy dzień nauki stacjonarnej jest na wagę złota i jest dużo lepszy, niż kilka dni nauki zdalnej”. Czy powrót do szkoły przed wakacjami ma sens? Podczas konferencji prasowej padło pytanie do Przemysława Czarnka, czy powrót uczniów do szkół jest dobrą decyzją: „Pojawia się sporo wątpliwości, zarówno ze strony rodziców, jak i uczniów. Czy powrót na dosłownie kilka tygodni ma sens? Powstała nawet specjalna petycja, podpisało ją już kilka tysięcy uczniów, w której zwracają oni uwagę na to, że przysporzy im to więcej stresu i nie pozwoli skupić się na egzaminach”.  „Rozumiem, że petycja została podpisana przez uczniów, mogę do nich zaapelować młodzieżowo: »Take it easy«. Stres to jest rzecz, która towarzyszy człowiekowi w życiu, ale nie należy tego stresu generalnie wyolbrzymiać. Nikt nie będzie państwa stresował. Wszyscy mamy swoje obowiązki w życiu codziennym i do tych obowiązków wracamy również w szkole” – odpowiedział minister nauki i edukacji. Przemysław Czarnek odniósł się do swoich słów i apelu, że uczniowie i nauczyciele powinni skupić się na odbudowaniu wspólnoty i więzi. „Nie bójmy się obowiązków. Obowiązek to nie stres” – dodał Przemysław Czarnek. Petycja W specjalnej petycji uczniowie apelują o powrót do szkoły dopiero od następnego roku szkolnego. Treść petycji brzmi: Chcemy powrotu do szkół od następnego roku szkolnego! Powrót do nauki w szkole na ostatnie niecałe dwa miesiące jest niepotrzebny i tylko zdezorientuje uczniów klas 7 oraz 8, którzy w tym czasie...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
Bon turystyczny przedłużenie
Aktualności
Bon turystyczny przedłużony: będzie obowiązywał również w sezonie zimowym 
Joanna Biegaj
Opieka na dziecko 2 dni
Prawo i finanse
2 dni opieki na dziecko: kiedy zgłaszać pracodawcy urlop opiekuńczy
Milena Oszczepalińska
życzenia na dzień chłopaka
Aktualności
Życzenia na Dzień Chłopaka: rymowanki, wierszyki, mądre cytaty
Joanna Biegaj
Ile trwa katar u dziecka
Zdrowie
Ile trwa katar u dziecka: katar wirusowy i bakteryjny. Ile trwa nieleczony katar?
Ewa Janczak-Cwil
Imiona aniołów: lista anielskich imion dla chłopców i dziewczynek
Aktualności
Imiona aniołów: lista anielskich imion dla dziewczynek i chłopców
Luiza Słuszniak
Pomysły na Dzień Chłopaka w szkole
Aktualności
Pomysły na Dzień Chłopaka w szkole: jak zorganizować obchody, jakie prezenty przygotować?
Joanna Biegaj
Ciasto na dzień chłopaka z kremem i owocami
Przepisy
Ciasto na Dzień Chłopaka: przepis. Spraw pyszną niespodziankę!
Adrianna Trusiuk
Dzień chłopaka i Dzień mężczyzny: czy to samo święto?
Święta i uroczystości
Dzień Chłopaka i Dzień Mężczyzny: czy to jest to samo święto?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Zabawy na Dzień Chłopaka: fajne i śmieszne aktywności dla dzieci
Gry i zabawy
Zabawy na Dzień Chłopaka: fajne i śmieszne gry i zabawy dla dzieci
Sylwia Arlak
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
upoważnienie do odbioru dziecka ze szkoły
Edukacja
Jak napisać upoważnienie do odbioru dziecka ze szkoły [WZÓR]
Joanna Biegaj
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pielęgnacja niemowlaka
Aktualności
Najważniejsze zasady pielęgnacji niemowlaka (rady położnej)
Joanna Biegaj
upoważnienie do odbioru dziecka z przedszkola
Edukacja
Upoważnienie do odbioru dziecka z przedszkola: jak je napisać, kto może zostać upoważniony? 
Joanna Biegaj
skierowanie do lekarza
Zdrowie
Do jakiego specjalisty potrzebne jest skierowanie?
Magdalena Drab
Kaszka kukurydziana
Dieta
Kaszka kukurydziana dla niemowlaka – jak zrobić i od kiedy warto ją podać? [PRZEPIS]
Adrianna Trusiuk
Najlepsze książki dla 5-latka
Wychowanie
Książki dla 5-latków. Jakie wybrać, by zachwycić dziecko?
Luiza Słuszniak
wierszyk dla nauczyciela przedszkola
Przedszkolak
Wierszyk dla nauczyciela przedszkola: propozycje, które sprawdzą się też jako życzenia
Joanna Biegaj