Rola ojca w życiu dziecka
Fotolia
Aktualności

Tata ma znaczenie! Naukowcy wyjaśniają, jak ważna jest rola ojca w życiu dziecka

Obecność taty w życiu dziecka jest niezwykle ważna! Dlaczego tak ważna jest rola ojca w życiu dziecka? Poznaj badania prof. Kyle'a Pruetta z Uniwersytetu Yale.

Dzieci wychowujące się w pełnych rodzinach są szczęśliwsze, rzadziej popadają w konflikty z prawem, osiągają lepsze wyniki w szkole i mają lepszą pracę w dorosłym życiu – wynika z badania dr Kyle’a Pruetta z Uniwersytetu Yale.

Badacze podkreślają, że aby dziecko prawidłowo się rozwijało, nie musi być wychowywane przez biologicznego ojca. Dzieci wychowywane przez biologicznych rodziców mają takie same korzyści jak dzieci wychowywane przez ojczymów, wujków czy pary homoseksualne. "Treść jest ważniejsza niż forma" – wyjaśnia socjolog Michael Kimmel. "Podobieństwa między płciami przeważają nad różnicami" – zaznacza.

Jakie korzyści zyskują dzieci wychowywane przez ojców?

  • Nie mają skłonności przestępczych. Według prof. Pruetta, dzieci, w których rozwój byli zaangażowani ojcowie, trzy razy rzadziej mają problemy z prawem w wieku nastoletnim oraz rzadziej popełniają przestępstwa.
  • W późniejszym wieku przechodzą inicjację seksualną. Dzieci w pełnych rodzinach czują się doceniane i dowartościowane, przez co nie muszą w bardzo młodym wieku szukać bliskości gdzie indziej. Późniejsze rozpoczęcie aktywności seksualnej wiąże się z mniejszą liczbą nastoletnich ciąż.
  • Osiągają lepsze wyniki w nauce. Wykształcenie ojców nie ma znaczenia, liczy się jego zaangażowanie w wychowanie dziecka. Nastolatkowie, którzy mają dobry kontakt z ojcami, mają bardziej optymistyczne nastawienie do życia, dzięki czemu mają lepsze oceny od nastolatków wychowywanych bez ojców.

Co sądzicie o tych badaniach?

Zobacz także: „Urlop rodzicielski dla ojców to zagrożenie!" – oburzające słowa senatorów PiS

Źródło: 13newsnow.com

Histeria u dziecka – przyczyny, jak reagować?

karmienie piersią, karmienie noworodka, opóźnione karmienie piersią
Fotolia
Karmienie
Czy skład mleka matki zależy od płci dziecka?
Mleko matki zawiera witaminy, minerały, tłuszcze, cukry i inne składniki, które wspierają optymalny wzrost i rozwój dziecka. Naukowcy udowodnili, że jego skład może się się jednak różnić w zależności od płci dziecka. Ich zdaniem to różnicowanie składu mleka matki zaczyna się już w czasie rozwoju płodowego dziecka.

Chłopcy potrzebują więcej tłuszczów? W badaniach opublikowanych w "American Journal of Physical Anthropology" naukowcy z Uniwersytetu w Michigan (USA) udowodnili, że w mleku matek chłopców jest więcej tłuszczów niż w mleku matek mających córki (2,8% do 1,74%). Badacze uzasadniają to różnicami fizjologicznymi - mężczyźni są bardziej umięśnieni i potrzebują więcej tłuszczów i białka. Co ciekawe, w miejscach o wysokiej śmiertelności niemowląt (kraje trzeciego świata) zawartość tłuszczów  jest wyższa w mleku matek mających córki.  Warto wiedzieć:   Dlaczego karmienie naturalne przynosi korzyści mamie i dziecku? W świecie zwierząt... Podobne zjawisko naukowcy zauważyli u innych ssaków, np. makaków rezus. Biolożka ewolucyjna Katie Hinde z Harvard University wykazła, że samice makaków rezus otrzymują w mleku matki więcej wapnia niż ich bracia. Dzięki temu mają one mocniejsze kości i potencjalnie szybciej osiągają dojrzałość płciową. Natomiast samce makaków rezus otrzymują w mleku matki więcej kortyzolu, który pomaga im regulować metabolizm i temperament (dzięki temu są silniejsze i mogą spłodzić więcej potomstwa). Płeć płodu ma też znaczenie wśród krów. Katie Hinde wraz z zespołem przebadała mleko od ponad 1 mln 400 tys. krów mlecznych (w sumie prawie 2 mln 400 tys. próbek) i ustaliła, że krowy, które spodziewały się cielaków samic, dawały znacznie więcej mleka niż krowy, które rodziły samce (różnica rzędu 445 litrów). I ta tendencja utrzymywała się na przestrzeni dwóch lat laktacji (nawet gdy matka i cielę zostali rozdzieleni zaraz po porodzie ). Badacze nie doszukali się jednak różnic w składzie mleka. Wyniki ich badań zostały opublikowane w "PLoS ONE".  Mleka modyfikowane według płci? Zdaniem badaczy to odkrycie pozwoli przygotowywać lepsze (pod względem składu) mieszanki...

Inteligencja dziecka karmionego piersią w okresie niemowlęcym
Fotolia
Karmienie
Dzieci karmione piersią są mądrzejsze? Ta odpowiedź cię zaskoczy!
Czy karmienie piersią ma związek z inteligencją dziecka i jego osiągnięciami w przyszłości? Poznaj najnowsze wyniki badań!

Karmienie piersią a inteligencja dziecka Karmienie piersią nie ma wpływu na inteligencję i dobre zachowanie dziecka – do takich wniosków doszli badacze z University College Dublin w Irlandii. Z badania opublikowanego na łamach magazynu "Pediatrics" wynika, że karmienie piersią w okresie niemowlęcym nie ma związku z inteligencją dziecka w przyszłości. Badanie przeprowadzono na grupie 8000 dzieci w wieku 3 i 5 lat. Czy dziecko karmione piersią jest mądrzejsze? Maluchy karmione piersią w niemowlęctwie osiągały lepsze wyniki w testach sprawdzających poziom słownictwa i umiejętności rozwiązywania problemów, jednak "nie udało się wykazać bezpośredniego związku pomiędzy tymi wynikami a metodą karmienia" – czytamy w serwisie Rynek Zdrowia. Lepsze wyniki można wyjaśnić wystąpieniem innych czynników, m.in. statusem socjoekonomicznym rodzin i poziomem wykształcenia rodziców, nie sposobem karmienia . Autorka badania podkreśla, że choć dzieci z lepszymi wynikami były karmione piersią, ich osiągnięcia nie są zasługą metody karmienia. Matki karmiące piersią są zazwyczaj lepiej wykształcone i nie mają skłonności do "ryzykownych zachowań w czasie ciąży". To te czynniki wypływają na osiągnięcia dziecka. Czytaj także: Powinnyśmy karmić piersią do 2. roku życia dziecka! Nie rezygnuj z karmienia piersią! Autorzy badania podkreślają to, o czym my również was przekonujemy: karmienie piersią ma ogromny wpływ na rozwój dziecka , nawet jeśli nie wpływa bezpośrednio na jego inteligencję czy osiągnięcia naukowe w przyszłości. Mleko mamy to najcenniejszy pokarm i pierwsza szczepionka dla dziecka. Picie mleka mamy wzmacnia organizm maluszka już od pierwszych dni. Przeciwciała zawarte w mleku chronią przed wirusami i bakteriami, dzięki czemu dzieci karmione piersią rzadziej chorują. Karmienie piersią chroni przed chorobami...

Ryby
Fotolia
Karmienie
Jedz ryby w czasie karmienia piersią: dziecko będzie mieć wyższe IQ!
W czasie laktacji dwa razy w tygodniu jedz porządną porcję ryby, najlepiej morskiej. Dobre tłuszcze z ryb przechodzą do twojego mleka. Badania pokazują, że im więcej omega-3 w diecie, tym dziecko mądrzejsze i zdrowsze.

Dzieci, które w okresie niemowlęcym miały dietę bogatszą w kwasy omega-3 , wykazywały większe zdolności umysłowe wiele lat później, gdy rozpoczynały naukę w szkole - jest pewien dr Peter Willatts z Katedry Psychologii Uniwersytetu Dundee w Szkocji . Zobacz film z dr. Willattsem: Jak kwasy DHA wpływają na rozwój niemowląt Najbogatszym źródłem tłuszczów omega-3 są ryby, zwłaszcza morskie (oraz słodkowodny pstrąg). Jeśli karmiąca mama w czasie laktacji je dwa razy dziennie porcję ryb, dziecko dostaje wystarczającą ilość omega-3. Jeśli ich nie je, dziecko dostaje ich za mało. Tymczasem najnowsze badania potwierdzają, że kwasy omega-3 są bardzo ważne dla zdrowia i rozwoju dziecka. Kwasy omega-3: znaczenie dla zdrowia dziecka Kwasy omega-3, a zwłaszcza jeden z nich ( DHA ), mają ogromne znaczenie dla zdrowia i rozwoju dziecka: są ważne dla budowy mózgu. Dzieci, których dieta jest bogata w kwasy omega-3, mają lepsze wyniki w testach IQ, osiągają lepsze wyniki w szkole; poprawiają widzenie: u dzieci, których dieta była bogata w omega-3, szybciej rozwijały się procesy widzenia; chronią przed alergią: dzieci, których dieta była bogata w kwasy omega-3 rzadziej mają alergię poprawiają odporność. Dzieci, w których diecie jest dużo tłuszczów omega-3, mają mniej problemów z koncentracją , osiągają lepsze wyniki w szkole, rzadziej cierpią na ADHD . Kwasy omega-3 są też bardzo ważne w wieku dorosłym: chronią przed otyłością , cukrzycą, chorobami serca, miażdżycą, nowotworami. Osoby, które jedzą ryby 1-2 razy w tygodniu, rzadziej chorują na choroby cywilizacyjne: cukrzycę, otyłość, miażdżycę, nowotwory . Ryby jako bogate źródło omega-3 Najwięcej omega-3 mają tłuste ryby morskie, jak: łosoś atlantycki , sardynki, śledź, makrela, miecznik, tuńczyk, flądra, sola, halibut. Spośród słodkowodnych dużo omega-3 ma pstrąg ....

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz