Wyniki
Laureaci
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Kiedy wróci nauka zdalna
Adobe Stock
Aktualności

Rośnie liczba przypadków COVID-19 w szkołach. Kiedy wróci nauka zdalna? 

To już niemal pewne – powrót nauki zdalnej jest właściwie tylko kwestią czasu. Po opublikowaniu przez Ministerstwo Edukacji i Nauki danych o liczbie zamkniętych szkół widać, że to jest po prostu nieuniknione.
Po opublikowaniu liczby szkół i przedszkoli, w których już wprowadzono naukę hybrydową i zdalną, okazało się, że jest ich tyle samo co przed rokiem, czyli wtedy, gdy nie było jeszcze masowych szczepień. 174 placówki – 19 przedszkoli, 98 szkół podstawowych i 57 szkół średnich nie może normalnie pracować. Eksperci twierdzą, że to niezaszczepieni wyślą uczniów na naukę zdalną.

Przedszkolaki bardzo interesują się różnicami płci [WIDEO]

Prognozowana data to druga połowa października

Ponieważ liczba placówek edukacyjnych, które musiały już zawiesić normalny tryb pracy, jest niemal identyczna z tą, jaką odnotowano rok temu, można już zgadywać, kiedy nauka zdalna zostanie wdrożona w całym kraju. Rok temu stało się to 26 października. Skoro tempo zamykania placówek jest takie samo jak przed rokiem, można więc się spodziewać, że i termin wprowadzenia nauki zdalnej dla wszystkich uczniów nastąpi w podobnym terminie.

Najszybsze tempo rozwoju 4 fali pandemii prognozowane jest w regionach, gdzie poziom wyszczepienia ludności jest najniższy, czyli na wschodzie Polski. Eksperci mówią otwarcie – 4 fala koronawirusa zbierze żniwo wśród niezaszczepionych, ale przechodząc na naukę zdalną, ucierpią wszyscy uczniowie.

A minister nadal pełen optymizmu

Minister Czarnek nie wierzy specjalistom. W rozmowie z „Super Ekspresem” powiedział, że „w sytuacji, kiedy będą wolne łóżka w szpitalach i służba zdrowia będzie wydolna, w szkołach nie będzie nauki zdalnej”. Dodał też, że ponieważ w chwili obecnej jest znacznie mniej hospitalizacji z powodu COVID niż rok temu, to on jest dobrej myśli. Czy słusznie?

Nie tylko liczba placówek, które przeszły na naukę zdalną lub hybrydową pokrywa się z danymi z zeszłego roku. Także liczba zakażeń jest niemal identyczna z tą zeszłoroczną. Tygodniowa liczba nowych zakażeń wynosi obecnie 483, w zeszłym roku było to 486.

Jeśli sytuacja potoczy się tak, jak rok temu to:
  • do końca września 90 proc. placówek szkolnych i przedszkolnych będzie pracować normalnie
  • ok. 20 października liczba zakażeń wzrośnie do ok. 7,5 tysiąca dziennie, a na naukę zdalną przejdą szkoły średnie
  • ok. 25 października na naukę zdalną przejdą uczniowie klas IV-VIII szkół podstawowych.

Trzeba jednak dodać, że jest to scenariusz pesymistyczny. A jak wygląda prognoza optymistyczna? Zamknięcie szkół nastąpi w połowie grudnia. Pytanie brzmi zatem, kiedy szkoły przejdą na naukę zdalną, a nie czy na nią przejdą. To jest już właściwie pewnik.

Przeczytaj też:
W czwartej fali koronawirusa zachoruje więcej dzieci. Zarażać będą się młodzi i zdrowi
Adobe Stock
Aktualności
W czwartej fali koronawirusa zachoruje więcej dzieci. Zarażać będą się młodzi i zdrowi
Zdaniem ekspertów podczas czwartej fali koronawirusa zachoruje znacznie więcej dzieci. Alarmują oni, że jesienią w szpitalach może zabraknąć łóżek dla najmłodszych pacjentów.

COVID-19 nie odpuszcza. Czwarta fala pandemii koronawirusa jest już faktem. Liczba zakażeń rośnie na całym świecie, także w Europie. Choć w Polsce sytuacja na razie jest stabilna, w każdej chwili może się to zmienić.  Ryzyko zakażeń jest dużo wyższe Eksperci też nie mają dla nas najlepszych wiadomości. Wcześniej zakażali się i chorowali przede wszystkim dorośli. Najmłodsi nie zarażali się wcale albo przebieg choroby był u nich bezobjawowy czy łagodny. Podczas czwartej fali koronawirusa dzieci mają zakażać się zdecydowanie częściej niż podczas poprzednich fal pandemii. Młodzi i zdrowi będą musieli uważać na siebie bardziej niż wcześniej. Dlaczego? W poprzednich falach zdecydowana większość z nas przestrzegała rygoru sanitarnego. Powszechne było stosowanie maseczek. Zachowywaliśmy dystans społeczny i dbaliśmy o dezynfekcję. Rządy kolejnych krajów wprowadzały restrykcje, do których chcąc nie chcąc się dostosowywaliśmy. Nauka odbywała się głównie zdalnie, więc dzieci nie musiały przebywać w dużych grupach. Ryzyko zakażeń było dużo niższe niż teraz.  „Dużo ludzi w ubiegłym roku nie posłało swoich dzieci do szkoły. W tym roku jest zdecydowanie więcej aktywności, zagęszczenia ludzi, a wielu z tych ludzi to osoby niezaszczepione i podatne na wirusa, który szybko rozprzestrzenia się w populacji” – tłumaczy dr Aaron Milston, pediatra i specjalista chorób zakaźnych w rozmowie z CNN.  Eksperci zalecają szczepienia Nie bez znaczenia jest także sam wariant Delta i jego wpływ na organizm najmłodszych. „Dzieci wcale nie chorują tak łagodnie, jak nam się wydawało. [...] Powinniśmy więc dzieci szczepić po to, żeby po prostu były one bezpieczne” – mówi specjalistka chorób zakaźnych i pediatrii dr Lidia Stopyra dla Medonetu. W większości przypadków najmłodsi nadal mają przechodzić zakażenie łagodnie, ale...

Pierwsza szkoła w tym roku zamknięta. Wykryto w niej koronawirusa
Adobe Stock
Aktualności
Pierwsza szkoła w tym roku zamknięta. Wykryto w niej koronawirusa
Dopiero, co rozpoczął się rok szkolny, a już jedna ze szkół musiała przejść na nauczanie zdalnie. W placówce na Mazowszu wykryto COVID-19.

Po ponad 1,5 roku pandemii, wszyscy chcielibyśmy już zapomnieć o koronawirusie. Eksperci podkreślają jednak, że COVID-19 już z nami zostanie i należy nauczyć się z nim żyć. Taka ma być nasza nowa „normalność”.  COVID-19 wykryty w szkole w Radomiu Słyszymy o kolejnych zakażeniach. Mimo że rządzący przekonują, że sytuacja jest na razie pod kontrolą, wciąż krąży nad nami widmo czwartej fali koronawirusa. Najnowsze wiadomości z Mazowsza też nie napawają optymizmem. W Zespole Szkół Ekonomicznych w Radomiu wykryto zakażenie koronawirusem. Chory jest nauczyciel. Dyrektor szkoły i jego zastępca zostali skierowani na kwarantannę. Jak podał zarząd szkoły w rozmowie z Echo Dnia, nikt z uczniów nie miał jeszcze w tym roku z nimi kontaktu. Uczniowie przeszli na nauczanie zdalne, wrócą do szkoły dopiero 9 września.  „Jeśli nie będzie kolejnych zakażeń, to uczniowie wrócą do szkoły. Natomiast jeśli przybędzie osób z COVID-19 to wtedy będziemy rozpatrywać tę sprawę” – podkreślała cytowana przez Polsat News Małgorzata Gregorczyk, rzecznik radomskiego sanepidu. W Warszawie zachorował uczeń Ale to nie koniec złych wiadomości. Jak podaje Wirtualna Polska, w Szkole Podstawowej nr 322 im. Jana Brzechwy w Warszawie również wykryto COVID-19. Zachorował jednej z uczniów. „Sanepid zdecydował o zawieszeniu jednej klasy, w której wykryto przypadek zakażenia, do 11 września” – powiedziała w rozmowie z portalem wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska. Przypominamy, że zgodnie z wytycznymi, do szkoły mogą uczęszczać tylko uczniowie bez objawów infekcji lub choroby zakaźnej, a także, gdy nie ma obowiązku kwarantanny lub izolacji domowej. Myślicie, że to dopiero początek? Według was powrót do szkoły stacjonarnej był dobrym pomysłem? Zobacz też: Szczepienia dzieci w szkołach na COVID – kiedy i jak...

covid u dzieci
Adobe Stock
Zdrowie
COVID u dzieci 2022 – objawy, ile trwa, przebieg zakażenia, leczenie
Objawy COVID u dzieci mogą być inne niż u dorosłych. Najbardziej charakterystyczne oznaki koronawirusa: gorączka i osłabienie mogą nie wystąpić u dzieci. W związku z wariantem Delta i Omikron pojawiają się za to nowe symptomy, których nie notowano wcześniej. Wyjaśniamy, jak przebiega zakażenie koronawirusem u dzieci.

Na początku COVID u dzieci miał najczęściej postać bezobjawową. Z tego powodu trudno było stwierdzić, jak często dochodzi do zakażeń u kilkulatków i młodzieży. Dzieci rzadko też były hospitalizowane z powodu koronawirusa. Obecnie sytuacja wygląda inaczej. Teraz wiadomo, że dzieci znacznie częściej chorują na COVID. Większość przypadków zachorowań wywołuje dominujący w Europie  wariant Omikron BA.4 oraz BA.5 (dane z czerwca 2022), który może wywołać nowe objawy choroby. Odnotowywane są także przypadki niebezpiecznego zespołu zapalnego PIMS po przebyciu zakażenia koronawirusem. Nowa mutacja koronawirusa, Omikron, szybko się rozprzestrzenia. Jak pokazują dane z Polski i innych krajów, wariant ten jest szczególnie zaraźliwy wśród dzieci. ECDC (European Centre for Disease Prevention and Control) w lipcu 2022 zaczęła też bacznie obserwować wariant BA.2.75. Jednocześnie „zdegradowała” wariant Delta (BA.1.617.2) – liczba zakażeń nim spada, choć nadal ta mutacja wirusa jest obecna w Europie. Wiadomo też, że Omikron z większym nasileniem niż poprzednie warianty wirusa  atakuje dzieci poniżej 5. roku życia . Większość z nich łagodnie przechodzi zakażenie, wykazując objawy podobne do przeziębienia. Część jednak choruje ciężej i wymaga podawania tlenu w warunkach szpitalnych. Mutacja Omikron uznawana jest obecnie za bardziej zaraźliwą niż poprzednie warianty wirusa. Na szczęście jest też mniej śmiertelna. Spis treści: Objawy COVID, w tym Omikronu u dzieci Kiedy pojawiają się objawy COVID-19 u dzieci? Przebieg COVID u dzieci Ile trwa COVID u dzieci? Jak często dzieci chorują na COVID? Powikłania po COVID u dzieci Szczepienie dzieci na COVID Test na COVID u dzieci Jak leczyć COVID u dzieci? Objawy COVID, w tym Omikronu u dzieci 2022 Lekarze apelują, by nie...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
Bon turystyczny przedłużenie
Aktualności
Bon turystyczny przedłużony: będzie obowiązywał również w sezonie zimowym 
Joanna Biegaj
Opieka na dziecko 2 dni
Prawo i finanse
2 dni opieki na dziecko: kiedy zgłaszać pracodawcy urlop opiekuńczy
Milena Oszczepalińska
życzenia na dzień chłopaka
Aktualności
Życzenia na Dzień Chłopaka: rymowanki, wierszyki, mądre cytaty
Joanna Biegaj
Ile trwa katar u dziecka
Zdrowie
Ile trwa katar u dziecka: katar wirusowy i bakteryjny. Ile trwa nieleczony katar?
Ewa Janczak-Cwil
Imiona aniołów: lista anielskich imion dla chłopców i dziewczynek
Aktualności
Imiona aniołów: lista anielskich imion dla dziewczynek i chłopców
Luiza Słuszniak
Pomysły na Dzień Chłopaka w szkole
Aktualności
Pomysły na Dzień Chłopaka w szkole: jak zorganizować obchody, jakie prezenty przygotować?
Joanna Biegaj
Ciasto na dzień chłopaka z kremem i owocami
Przepisy
Ciasto na Dzień Chłopaka: przepis. Spraw pyszną niespodziankę!
Adrianna Trusiuk
Dzień chłopaka i Dzień mężczyzny: czy to samo święto?
Święta i uroczystości
Dzień Chłopaka i Dzień Mężczyzny: czy to jest to samo święto?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Zabawy na Dzień Chłopaka: fajne i śmieszne aktywności dla dzieci
Gry i zabawy
Zabawy na Dzień Chłopaka: fajne i śmieszne gry i zabawy dla dzieci
Sylwia Arlak
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
upoważnienie do odbioru dziecka ze szkoły
Edukacja
Jak napisać upoważnienie do odbioru dziecka ze szkoły [WZÓR]
Joanna Biegaj
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pielęgnacja niemowlaka
Aktualności
Najważniejsze zasady pielęgnacji niemowlaka (rady położnej)
Joanna Biegaj
upoważnienie do odbioru dziecka z przedszkola
Edukacja
Upoważnienie do odbioru dziecka z przedszkola: jak je napisać, kto może zostać upoważniony? 
Joanna Biegaj
skierowanie do lekarza
Zdrowie
Do jakiego specjalisty potrzebne jest skierowanie?
Magdalena Drab
Kaszka kukurydziana
Dieta
Kaszka kukurydziana dla niemowlaka – jak zrobić i od kiedy warto ją podać? [PRZEPIS]
Adrianna Trusiuk
Najlepsze książki dla 5-latka
Wychowanie
Książki dla 5-latków. Jakie wybrać, by zachwycić dziecko?
Luiza Słuszniak
wierszyk dla nauczyciela przedszkola
Przedszkolak
Wierszyk dla nauczyciela przedszkola: propozycje, które sprawdzą się też jako życzenia
Joanna Biegaj