rodzi się więcej dzieci
Fotolia
Aktualności

Bociany nie zawiodły: znów w Polsce rodzi się więcej dzieci

Na salach porodowych znowu robi się tłoczno: w pierwszym półroczu 2014 r. urodziło się ponad 5 tys. więcej dzieci niż w tym samym okresie rok temu. Co przyczyniło się do większej liczby urodzeń?

Nie można jeszcze mówić o babyboomie, ale tendencja jest optymistyczna: po raz pierwszy od sześciu lat w Polsce zamiast spadać, liczba urodzeń rośnie. Od stycznia do lipca 2014 r. urodziło się ponad 5 tys. więcej dzieci niż w tym okresie w ubiegłym roku. W artykule zamieszczonym w „Pulsie Biznesu” Janusz Witkowski, Janusz Witkowski, prezes Głównego Urzędu Statystycznego, mówi, że choć jedno dobre półrocze to jeszcze za mało, żeby mówić o wielkich zmianach, to jest szansa, że sytuacja zmierza w dobrym kierunku.

Paradoksalnie dzieci rodzi się więcej, choć zmniejsza się liczba kobiet w wieku rozrodczym. Bardzo prawdopodobne jest więc to, że większa liczba urodzeń ma duży związek z wprowadzeniem płatnego rocznego urlopem macierzyńskiego, dzięki któremu kobiety mogą odrobinę łatwiej połączyć pracę i wychowanie dziecka. W ostatnich latach zaszły też inne korzystne zmiany w polityce rodzinnej:

  • wprowadzenie urlopu tacierzyńskiego i ojcowskiego (sprawdź, czym się różni urlop ojcowski od tacierzyńskiego)
  • zmiany w organizacji żłobków i klubów malucha
  • reforma przedszkolna i szkolna, dzięki której przedszkolaki mają zapewnione miejsca w przedszkolach
  • programy mieszkaniowe „Rodzina na swoim” oraz „Mieszkanie dla młodych”
  • program dotacji do in vitro

12 zdań, których lepiej nie mówić do mam domowych [WIDEO]

Mama z noworodkiem na porodówce
Fotolia
Aktualności
Porodówki pękają w szwach! "To efekt 500+!" – przekonuje minister
Najnowsze dane Narodowego Funduszu Zdrowia nie pozostawiają wątpliwości: w 2017 roku może paść rekordowa liczba urodzeń w Polsce!

W Polsce rodzi się coraz więcej dzieci Jak podaje portal rynekzdrowia.pl, według najnowszych danych NFZ liczba urodzeń w styczniu 2017 roku wynosiła 32 061. To o ponad 2 200 porodów więcej niż w styczniu 2016 roku. NFZ podkreśla, że to wstępne dane i ostateczna liczba urodzeń może być jeszcze większa. "To miód na moje serce. To znakomite dane, dobre informacje. Aczkolwiek nie są jeszcze potwierdzone przez GUS" – skomentowała dane NFZ Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej. "To byłby trzeci miesiąc wzrostu, po listopadzie, grudniu; i szanse na to, że to magiczne 400 tys. urodzeń w skali roku naprawdę jest możliwe. Ale procesy demograficzne mierzone są latami. Na razie mierzymy je miesiącami. Uważam, że jest w tym jakaś cegiełka, udział programu 500 plus " – dodała Rafalska. Wzrost liczby urodzeń a program 500+ To nie pierwszy raz, kiedy minister Rafalska podkreśla znaczenie programu 500+ we wzroście liczby urodzeń w Polsce. W wywiadzie dla TVP Info minister przyznała, że dzięki programowi Rodzina 500 plus już w 2016 roku urodziło się więcej dzieci niż w roku poprzednim. To najlepszy wynik od kilku lat, a tendencja wzrostowa utrzymuje się już od listopada 2016. Minister Rafalska ma nadzieję, że w 2017 roku liczba urodzeń przekroczy 420 tys. Jak sama przyznaje, oczekiwania nie były aż tak wygórowane, jednak dane z NFZ tylko potwierdziły, że pobicie kolejnego rekordu będzie możliwe. Minister zwróciła uwagę, że obecna sytuacja na rynku pracy, niskie bezrobocie i finansowa pomoc rządu pozytywnie wpływa na decyzje Polaków o powiększeniu rodziny. Zgadzacie się ze słowami minister Rafalskiej? Czy pomoc rządu, w tym program 500+, może wpłynąć na decyzję Polaków o posiadaniu dziecka? Zobacz także:   Masz pytania dotyczące 500+? Rozwiewamy wątpliwości! Źródło: rynekzdrowia.pl

W Polsce rodzi się coraz więcej dzieci
Fotolia
Aktualności
Tłumy na porodówkach! Rośnie liczba urodzeń w Polsce
Szacuje się, że w 2016 roku przyszło na świat o 15 tysięcy dzieci więcej niż w 2015 roku. Czy to pierwsze efekty programu 500 plus? Nie wszyscy się z tym zgadzają!

Chociaż Główny Urząd Statystyczny nie przedstawił jeszcze oficjalnych danych dotyczących urodzeń w 2016 roku, już teraz możemy przypuszczać, że ubiegły rok był rekordowy! Rośnie liczba urodzeń W wywiadzie dla TVP Info Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, poinformowała, że w 2016 roku na świat przyszło 15 tysięcy więcej dzieci niż w 2015 roku (w 2015 roku urodziło się 370 tysięcy maluchów, a szacowana liczba urodzeń w 2016 roku wynosi 383-386 tysięcy). Jeśli te dane się potwierdzą, będzie to najlepszy wynik od kilku lat! Według Rafalskiej tak duży wzrost urodzeń jest wynikiem programu 500 plus. "Realizacja rządowego programu 500 plus przynosi spodziewane efekty. Porównując listopad roku 2016 do roku 2015 w skali całego kraju, urodziło się ponad 5 tys. dzieci więcej" – powiedziała Rafalska. Czy wzrost liczby urodzeń to efekt 500+? Już w sierpniu pisaliśmy o rekordowej liczbie narodzin w pierwszym półroczu 2016 roku , w porównaniu z ubiegłym rokiem. Według naszych czytelniczek dodatkowe 500 zł nie ma jednak wpływu na liczbę urodzeń w Polsce. Przeczytajcie, co napisały pod artykułem: "Żadne 500+nie zmusi mnie do zajścia w ciążę. Mam swoje dzieci i rząd nigdy nic mi nie dał, jak zaszłam w ciążę, zostałam zwolniona z pracy, a macierzyńskie też nie miałam wypracowane takie były czasy" – Maja "Mam 36 lat, dobrą pracę. Dobrą pracę ma także mój mąż. Jestem w pierwszej ciąży. Nie z powodu 500+, a z tego, że już najwyższy czas. Na pewno nie wpłynął na to program. Wiele zamożnych rodzin też raczej nie kieruje się nim w podejmowaniu decyzji o pierwszym czy kolejnym dziecku. Dzieci to nie biznes . Mamy je, bo chcemy je kochać" – AB "Myślę, że więcej urodzeń nie jest wynikiem programu 500+, a efektem programu in vitro finansowanego za rządów PO!!!" –...

spadek urodzeń
Adobe Stock
Aktualności
Polki rodzą za mało dzieci. Dlaczego i co mogłoby je zachęcić do tego?
Jeżeli nie będzie nas więcej, Polsce grozi poważny kryzys demograficzny. Będzie nas mniej o kilka milionów - alarmują demografowie.

Nie rodzi się więcej dzieci, a liczebność Polaków spada z roku na rok. Nie ma jednej przyczyny takiego stanu rzeczy, ale i naiwnością była wiara w to, że 500 plus zachęci Polki do rodzenia . Oto główne powody, dlaczego jest tak źle i co mogłoby poprawić sytuację. Ubędzie 4,5 miliona Polaków Liczba urodzeń stale się zmniejsza i jeżeli nadal tak będzie, to w ciągu najbliższych 35 lat liczba mieszkańców naszego kraju spadnie o ponad 4,5 miliona. W Polsce od 2009 roku (z wyjątkiem wzrostu na przełomie 2010 i 2011 roku i w 2017 roku), odnotowywany jest spadek liczby urodzeń. Według szacunków w 2050 roku w naszym kraju będzie żyło 34 mln osób (obecnie jest to blisko 38 mln). Według danych GUS-u przyrost naturalny w okresie od sierpnia 2018 roku do lipca 2019 rok był głęboko ujemny i osiągnął najniższą wartość od co najmniej 15 lat, wynosząc - 32,4 tys. osób. Za biedni na posiadanie dzieci? Polityka prorodzinna ogranicza się obecnie do wypłacania 500 plus , zasiłków, becikowego , wydłużonego urlopu wychowawczego dla mam, a także płatnego urlopu dla ojców , m.in. tzw. "tacierzyńskiego". Mimo tego wiele par decyduje się tylko na jedno dziecko. Dlaczego nie więcej? Przyszli rodzice oczekują, że w polityce prorodzinnej pojawią się rozwiązania, które poprawią ich sytuację ekonomiczną. Aż 74 procent z nich uważa, że nie ma wystarczających warunków materialnych do tego, aby powiększyć rodzinę. Z badań Panelu Badawczego Ariadna wynika, że największą zachętą do rodzenia dzieci byłyby: wyższe pensje przyszłych rodziców (dla 61 procent badanych), regularnie wypłacane dodatki do pensji za dziecko (45 procent), stabilność rynku pracy (44 procent), systemowe ułatwienia dla kobiet pracujących (34 procent). Problem z płodnością Polek i Polaków Według powszechnej opinii dla kobiet najlepszym okresem na zajście w ciążę...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj