Wyniki
Laureaci
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Krem do opalania
AdobeStock
Aktualności

Rossmann wycofuje ze sprzedaży część kremów do opalania

Drogeria w trosce o zdrowie skóry klientów wprowadza duże zmiany w swojej ofercie.

Przyszło lato, mocne słońce, upały, dlatego bardzo ważna jest właściwa ochrona przed promieniowaniem UV. Dlaczego więc drogeria usuwa kremy do oplania ze swojej oferty? Otóż właśnie z myślą o skutecznej ochronie! Rossmann wycofuje ze sprzedaży wszystkie produkty do opalania, które mają filtr mniejszy niż 10 SPF i apeluje do swoich klientów: - Jedni uważają, że wygrzewanie się na słońcu to samo zdrowie, należy robić to jak najdłużej i jak najczęściej, bez żadnej ochrony. Inni, że słońca należy absolutnie unikać, bo zestarzejesz się w jeden dzień. Jak jest naprawdę? Rossmann troszczy się o swoich klientów i wycofuje ze sprzedaży kremy z filtrami poniżej 10 SPF. Apelujemy: chroń się przed słońcem! - czytamy w oficjalnym komunikacie na stronie internetowej sieci.

Jak wybrać odpowiedni filtr?

Owszem słońce sprawia, że organizm wydziela więcej endorfin i wspomaga syntezę witaminy D, niestety jednocześnie jest naszym wrogiem. Dermatolodzy wciąż przypominają o szkodliwości promieniowania ultrafioletowego na skórę i zgodnie potwierdzają, że brak ochrony przed słońcem zwiększa ryzyko zachorowania na nowotwory skóry oraz przyspiesza jej starzenie. Ponieważ wiele osób nie wie jak skutecznie chronić skórę, drogeria chce ułatwić to zadanie konsumentom i usuwa z oferty produkty, które tego nie robią. Własciwą ochronę dają nam kremy z faktorem przynajmniej 30 SPF. Warto wiedzieć, że wrażliwa skóra dziecka potrzebuje zdecydowanie większej ochrony przed słońcem.

Krem dla dziecka

Dziecko, które ma ponad 6 miesięcy, przed wyjściem na dwór można smarować specjalnym kremem z filtrem fizycznym (mineralnym). W odróżnieniu od powszechnie używanych filtrów chemicznych tworzy on na skórze powłokę, która nie przepuszcza promieni UV. Ta bariera to efekt działania składników zawartych w kremie przeciwsłonecznym. Są to np. tlenek cynku lub tlenek tytanu (ten ostatni nie jest jednak w 100 proc. skuteczny).

Chroń dziecko skutecznie przed przed promieniami UV

  • Dla malucha najlepszą ochroną przed słońcem jest przebywanie w zacienionych miejscach.
  • W słoneczne dni rozsądnie wybieraj miejsca i godziny spaceru.
  • Noworodka można np. zabierać tam, gdzie jest sporo cienia – spacerować z nim w parku wśród drzew, gdzie promienie słoneczne nie padają bezpośrednio na wózek.
  • W półcieniu warto dodatkowo postawić budkę lub rozłożyć parasolkę przeciwsłoneczną.
  • Podczas upalnych dni lepiej zrezygnować z wychodzenia na dwór między godziną 11.00 a 16.00, kiedy słońce świeci najmocniej.
  • Jeśli dziecko bawi się w ogródku, rozstaw nad miejscem jego zabawy duży parasol lub żagiel przeciwsłoneczny.
  • Podczas jazdy samochodem powieś w oknie roletę przeciwsłoneczną lub przypnij fotelik po stronie, do której nie dociera słońce. Zwykle nie zdajemy sobie sprawy, że promienie słoneczne przenikają nawet przez przyciemnianą szybę.
  • Jeśli w domu dziecinne łóżeczko stoi w mocno nasłonecznionej części pokoju, warto przestawić je tam, gdzie zazwyczaj jest cień lub gdy maluch w nim śpi, zasłaniać okna. 


źródło: mat. prasowe

Zobacz także
uczulenie na słońce

Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie

ostrożnie z opalaniem

Czy kremy na słońce mogą szkodzić zdrowiu? Komentarz eksperta z IMiD

Witamina D

Podawać witaminę D czy wystarczy słońce: co na to eksperci? [WYWIAD]

jakie filtry przeciwsłoneczne dla dziecka.jpg

Ochrona przed słońcem dla dzieci i kobiet w ciąży - przegląd kosmetyków

 

Jak zrobić ducha na Halloween? – instrukcja krok po kroku

ochrona przed czerniakiem
AdobeStock
Aktualności
Nazywa się czerniak, ale to wcale nie znaczy, że jest czarny
Czerniak to jeden z najbardziej agresywnych nowotworów skóry i bardzo lubi słońce. Jest podstępny, bo często rośnie na znamionach, które masz i nawet nie zauważasz. Podpowiadamy, jak go nie przegapić i jak się przed nim uchronić!

Gdyby tak do słońca podejść racjonalnie, to powinniśmy jak ognia wystrzegać się opalania. Nie przynosi dla naszej skóry nic dobrego. Przyspiesza jej starzenie, wyskakują po nim piegi, plamy, przebarwienia . Ale to jeszcze pół biedy - najgorsze jest to, że wystawianie skóry na słońce może spowodować powstanie zmian rozwijających się w jeden z najbardziej złośliwych nowotworów – czerniak. Nie opalaj dziecka na wakacjach Dermatolodzy podkreślają, że opalenizna to nic innego jak reakcja obronna na promieniowanie ultrafioletowe . Pod wpływem słońca pogrubia się warstwa rogowa naskórka i zmienia jego zabarwienie, ponieważ zwiększa się wytwarzanie barwnika zwanego melaniną . W ten sposób skóra broni się przed oparzeniem. Szczególnie trzeba dbać o skórę dzieci , która ze względu na swoją delikatność jest szczególnie narażona na działanie promieni słonecznych. Lekarze wyliczyli, że po trzech oparzeniach przebytych w dzieciństwie ryzyko zachorowania w przyszłości na raka skóry, głównie czerniaka, rośnie aż czterokrotnie! Dla dzieci najlepszą ochroną przed słońcem jest przebywanie w zacienionych miejscach . W słoneczne dni warto rozsądnie wybierać miejsca i godziny przebywania dziecka na powietrzu, dlatego: spaceruj z noworodkiem w parku wśród drzew , gdzie promienie słoneczne nie padają bezpośrednio na wózek; w upalne dni lepiej zrezygnuj z wychodzenia na dwór między godziną 11.00 a 16.00 , kiedy słońce świeci najmocniej; jeżeli dziecko bawi się w ogródku, rozstaw nad miejscem jego zabawy duży parasol lub żagiel przeciwsłoneczny; podczas jazdy samochodem powieś w oknie roletę przeciwsłoneczną lub przypnij fotelik po stronie, do której nie dociera słońce; promienie słoneczne przenikają nawet przez przyciemnianą szybę. Kremy z filtrami UV, chroniące przed promieniami słonecznymi, najbezpieczniej używać dopiero u...

gdzie nad morze z dzieckiem
AdobeStock
Czas wolny
Jak chronić niemowlę przed słońcem?
Pokusa, by wystawić dziecko na słońce, jest silna, bo mit zdrowej opalenizny nadal znajduje wielu wyznawców. Noworodki wymagają jednak szczególnej ochrony. Jakiej – pytamy dr n.med. Dorotę Jenerowicz, dermatolożkę z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.

Jak chronić niemowlę przed słońcem i dlaczego niemowlę i słońce to niedobrana para – wyjaśnia  dr n. med. Dorota Jenerowicz, dermatolożka z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu (jako pierwsza osoba z Polski uzyskała tytuł międzynarodowego specjalisty, nadawany przez Europejskie Stowarzyszenie Lekarzy Specjalistów, UEMS). Dlaczego nie należy opalać noworodka? Opalenizna nie jest niczym innym, jak tylko reakcją obronną skóry na działanie promieni słonecznych. Jej pojawienie się to znak, że organizm broni się przed wniknięciem szkodliwego promieniowania ultrafioletowego do głębszych warstw. Jednak skóra noworodka nie ma takiego mechanizmu obronnego – słabo produkuje melaninę, czyli pigment powodujący zabarwienie. Promienie słoneczne mogą penetrować ją bez przeszkód i wywoływać niekorzystne zmiany. Ich skutkiem są oparzenia słoneczne, których efektem w przyszłości jest szybsze starzenie się skóry, pojawienie się znamion barwnikowych i większe ryzyko wystąpienia czerniaka. A kremy z filtrem przeciwsłonecznym? Kremy z filtrami stanowią dobrą ochronę przed słońcem, ale dopiero u starszych dzieci. Nie zaleca się ich używania przez pierwsze sześć miesięcy. Cienka i niedojrzała skóra dziecka wchłania wszelkie specyfiki: kremy, balsamy, składniki mydeł, które mogą się w niej kumulować i działać toksycznie. Z tego powodu w pierwszych miesiącach życia stosowanie kosmetyków powinno być ograniczone do minimum. Gdy niemowlę skończy pół roku, przed wyjściem na dwór należy smarować go specjalnym kremem z filtrem fizycznym. W odróżnieniu od powszechnie używanych filtrów chemicznych zawiera on składniki, które tworzą na skórze nieprzepuszczającą promieni powłokę. Jak więc chronić niemowlę przed słońcem? Przebywanie na świeżym powietrzu jest bardzo korzystne dla zdrowia, zatem rezygnowanie z ładnej pogody w obawie przed promieniami...

dziecko i opalanie, dziecko na plaży, opalanie niemowlęcia, kremy do opalania dla dzieci, krem z filtrem dla dzieci, dziecko na plaży
Fotolia
Zdrowie
Lato w cieniu? Czy to jest rzeczywiście najlepsze rozwiązanie dla dziecka?
Bezpieczne opalanie to mit. Powinnaś chronić swoje dziecko przed słońcem. Od tego zależy jego zdrowie!

Korci cię, by wystawić maleństwo na słońce? Opalone dziecko wygląda przecież tak ładnie... Dermatolodzy przestrzegają, by nie ulegać takiej pokusie. Promienie słoneczne wywołują stany zapalne skóry , przyspieszają jej starzenie i mogą prowadzić do zmian o charakterze nowotworowym. Szczególnie zagrożone są niemowlęta i małe dzieci, u których nadmiar słońca może wywołać udar słoneczn y. Skóra dziecka łatwo ulega oparzeniom słonecznym (to właśnie one stanowią główny czynnik rozwoju czerniaka – złośliwego nowotworu skóry). Dzieje się tak, ponieważ jest ono bardziej wrażliwa niż u dorosłych. Ma cieńszy naskórek, słabo produkuje melaninę, czyli barwnik, który stanowi naturalną ochronę przed działaniem słońca. Nie znaczy to jednak, że podczas słonecznych dni masz się zaszyć z dzieckiem w domu. Zaprzyjaźnij się ze słońcem, przestrzegając kilku prostych reguł. Krem z filtrem to obowiązek! Nie wychodźcie z domu, jeśli nie posmarowałaś dziecka kremem z filtrem . Odpowiednio dobrany stanowi przeszkodę dla promieni słonecznych. Używanie fitrów UV powinno być nawykiem całej rodziny. Jeżeli zostawiasz dziecko pod opieką babci lub niani, poproś, by też tego przestrzegały (starsze osoby czasem trudno przekonać, że opalanie szkodzi). Gdy maluch chodzi latem do przedszkola, rano posmaruj go preparatem o przedłużonym działaniu. Podczas upału potrzebny jest odpoczynek Gdy na dworze jest bardzo gorąco, najlepiej wychodzić z domu rano i późnym popołudniem. Między godziną 11.00 a 15.00 słońce operuje najsilniej (w południe do ziemi dociera 30–50 procent promieniowania UV ). Jeśli planujesz wakacyjny wyjazd z malutkim dzieckiem, staraj się, aby w tych godzinach nie zabierać malca na wycieczki w słońcu lub na plażę. W ubranku lepiej niż na golasa Jasne i cienkie ubranka nie chronią przed słońcem. Zatrzymują jedynie 20–40 procent...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
Dzień Nauczyciela 2021
Aktualności
Dzień Nauczyciela 2022: kiedy obchodzimy Dzień Edukacji Narodowej? Co warto o nim wiedzieć?
Joanna Biegaj
jod a ciąża
Dieta w ciąży
Czy jod w ciąży jest równie ważny jak kwas foliowy?
Małgorzata Wódz
Życzenia na Dzień Nauczyciela: oficjalne, eleganckie, poważne
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Nauczyciela: oficjalne, eleganckie, poważne
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Laurka na Dzień Nauczyciela
Święta i uroczystości
Laurka na Dzień Nauczyciela: pomysły i wzory do druku
Joanna Biegaj
Sok z czarnego bzu dla dzieci – właściwości, dawkowanie, przepis
Żywienie
Sok z czarnego bzu dla dzieci – właściwości, dawkowanie, przepis
Joanna Biegaj
Wierszyki na Dzień Nauczyciela
Święta i uroczystości
Wierszyki na Dzień Nauczyciela: śmieszne, krótkie, rymowane
Adrianna Trusiuk
Czy Dzień Nauczyciela jest wolny?
Święta i uroczystości
Czy Dzień Nauczyciela jest wolny?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Imiona dla bliźniaków? Wybierz najpiękniejsze
Imiona
Imiona dla bliźniaków: jak wybrać najpiękniejsze? (dla pary tej samej płci oraz dla dziewczynki i chłopca)
Luiza Słuszniak
Bierzmowanie: ile trwa, jak wygląda
Święta i uroczystości
Bierzmowanie: ile trwa, jak wygląda? [PEŁEN PRZEBIEG LITURGII + DIALOGI]
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Grzyby niejadalne z gąbką
Zdrowie
Grzyby niejadalne z gąbką – czy są trujące, jak wyglądają? (zdjęcia)
Ewa Janczak-Cwil
Tabletki z jodkiem potasu po co
Zdrowie
Tabletki z jodkiem potasu – po co się stosuje?
Ewa Janczak-Cwil
Gorączka u dziecka bez innych objawów: przyczyny, postępowanie
Zdrowie
Gorączka u dziecka bez innych objawów: przyczyny, kiedy do lekarza?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
rejestr ciąż
Prawo i finanse
Rejestr ciąż – czemu ma służyć, od kiedy obowiązuje?
Ewa Janczak-Cwil
Budyń dla niemowlaka
Przepisy
Budyń dla niemowlaka: przepis. Jak go zrobić i od kiedy można go podać?
Adrianna Trusiuk
Szczepienia na COVID dzieci dawka przypominająca
Zdrowie
Szczepienia na COVID dzieci – kiedy dawka przypominająca?
Ewa Janczak-Cwil
kasztany
Gry i zabawy
Jak zrobić ludziki z kasztanów –​ różne wzory
Joanna Biegaj
Jakie książki do nauki czytania wybrać dla dziecka?
Gry i zabawy
Książki do nauki czytania. Te polecamy najbardziej!
Milena Oszczepalińska
grzyby w ciąży
Dieta w ciąży
Czy można jeść grzyby w ciąży? Tak, ale zawsze istnieje ryzyko
Małgorzata Wódz