Rosyjski lekarz ortopeda bada noworodka
YouTube
Aktualności

Jak się bada noworodki w Rosji? Zobacz kontrowersyjny film

Precyzyjne, pewne, szybkie ruchy rosyjskiego lekarza teoretycznie powinny wzbudzać zaufanie, jednak część rodziców oglądając ten film odwraca głowę. Dla wielu z nich, zwłaszcza świeżo upieczonych mam, obraz jest zbyt brutalny. Czy rzeczywiście tak jest?

Szpital w Petersburgu. Na nim lekarz podczas badania noworodka. Lekarz wygina dziecku różne części ciała. Robi to szybko, wydaje się, że bez wyczucia. Następnie bierze noworodka na ręce i stanowczo mówi: "Cisza". Płaczący noworodek w jednej chwili milknie. Lekarz zaczyna badać jego kręgosłup. Potem kładzie go na leżaczku i kończy badanie. Film trwa zaledwie minutę, ale potrafi poruszyć każdego. Pojawiają się pytania: dlaczego ten lekarz tak postępuje z tym dzieckiem, czy nie może zrobić tego badania delikatniej.

Warto przeczytać: Co warto wiedzieć o pierwszych badaniach noworodka?

Ten filmik wywołał ciekawą dyskusję w internecie, którą można sprowadzić do pytania wyjściowego: czy lepiej by dziecko było badane szybko, czy długo i delikatnie? Zakładając, że każde badanie jest dla dziecka stresujące.

Zobacz, jak wygląda badanie noworodka przez rosyjskiego ortopedę:

Szybko i sprawnie - tak powinno wyglądać badanie

Część z rodziców jest zwolennikami tego pierwszego rozwiązania, czyli badania szybkiego i precyzyjnego. Co ciekawe w większości, są to ojcowie, choć zdarzały się też podobne głosy niektórych matek.
Digitator napisał: "Każde badanie jest dla dziecka stresujące. Noworodki płaczą przy każdej okazji. Ten lekarz widać, że wie, jak złapać dziecko, by nie stała mu się krzywda, a jednocześnie dokładnie je bada. Dziecko całe, badanie trwa około minuty. Wolę takie rozwiązanie niż przeciąganie wizyty w nieskończoność".
"To badanie tylko tak drastycznie wygląda w stosunku do takiego malca. To, że robi coś szybko nie znaczy, że robi to źle bądź boleśnie dla dziecka. W końcu lekarz wykonywał tylko ruchy naturalne dla dziecka" – w podobnym tonie wypowiada się Szwed.
"Jak po porodzie lekarz klepie dziecko po pupie, ono też płacze. Ale jakoś nikt z tego nie robi tragedii" – wtrąca Krystian.

Dziecko to nie kukła

O wiele mniej życzliwie wypowiadały się użytkowniczki – przeciwniczki tej metody:
"Żadnego wyczucia, żadnej delikatności. To konował, a nie lekarz" – pisała Ala. "Dziecko to nie kukła. Zero delikatności" – uważa Magda. W podobnym tonie wypowiadała się Gosia napisała: "To jakaś masakra. Nigdy nie pozwoliłabym tak dotykać mojego dziecka". "Taki lekarz to sadysta" – pisze Alicja, a Anna, która podaje się za położną środowiskową, dodaje: "Jestem pielęgniarką środowiskową i wiem , że gwałtowne trząsanie dzieckiem może doprowadzić do mikrowylewów w mózgu .W ogóle nie wiem w jakim celu takie badanie noworodka przeprowadzono ?"
Jednak i wśród mam pojawiają się głosy tłumaczące lekarza. Na przykład "mam: napisała: Jestem mamą 3-letniej dziewczynki, przeszłyśmy wiele badań...  Z mojego doświadczenia wynika, że czasami trzeba pewne badania wykonywać szybko i konkretnie, nawet teraz pewne rzeczy robimy "na siłę" mimo, że teoretycznie można córce coś wytłumaczyć. Fakty są takie, że ja mogę ją przygotowywać, tłumaczyć, a na miejscu i tak nie współpracuje, tylko są dzikie wrzaski i wygibasy. Wole stanowczo i szybko, a na koniec córka i tak powie ładnie "dziękuje", bo wie że to dla jej dobra".

Polecamy: Badania przesiewowe u noworodka

Znany specjalista?

Z komentarzy rosyjskich użytkowników pod filmem na YouTubie wynika, że lekarz ten jest znanym specjalistą. Bardzo cenionym w środowisku lekarskim oraz wśród rodziców.

A co wy sądzicie o takich metodach badania?

Polecamy: Kontrowersyjna metoda ratującą tysiące niemowląt przed utonięciem - film

Prof. Helwich: Obawy rodziców są nieracjonalne [WIDEO]

badanie usg
youtube
Zdrowie w ciąży
Nie uwierzysz, co się stało podczas badania USG - film
To, co zrobiło dziecko w trakcie USG, zadziwiło nawet lekarza.

Co robi nienarodzone dziecko w trackie badania USG? To było kontrolne badanie USG w 14. tygodniu ciąży . Tu jest rączka, tu główka, a tak dziecko ... klaszcze w rączki! Ten niesamowity, a zarazem zabawny widok sprawił, że przyszła mam wraz z lekarzem, zaczęli śpiewać w rytm melodii, którą wyklaskiwało "podglądane" dziecko. 15-sekundowy filmik nagrany przez męża ciężarnej obejrzało w ciągu zaledwie 4 dni od zamieszczenia na YouTube ponad 2 miliny osób ! - Nigdy tego nie zapomnę. Dziecko klasnęło 3 razy z rzędu . Następnie lekarz cofnął taśmę, a my zaczęliśmy śpiewać. To było niesamowite!" - napisała Jen Cardinal na YouTube. Zobacz też: TOP 10 dziecięcych zdjęć z ciążowego USG Zobacz zabawny film – koniecznie włącz dźwięk. Polecamy: Czas trwania ciąży według usg

bilans zdrowia dziecka
Adobe Stock
Zdrowie
Bilans zdrowia dziecka – kiedy się go robi, na czym polega?
Bilans zdrowia to bardzo ważne badanie, które pozwala ocenić, czy dziecko rozwija się prawidłowo i wykryć ewentualne problemy zdrowotne. Bilanse zdrowia dziecka wykonuje się w Polsce od 1976 roku. Zgodnie z rozporządzenie ministra zdrowia dziecko powinno mieć wykonane ok. 10 bilansów do czasu osiągnięcia pełnoletności.

Bilans zdrowia dziecka to kompleksowe okresowe badanie, podczas którego lekarz ocenia stan zdrowia dziecka. Regularnie wykonywane bilanse pozwalają na wczesnym etapie wykryć różne nieprawidłowości w rozwoju i podjąć działania, które pozwolą je zlikwidować lub ograniczyć ich postęp. Na bilans zdrowia dziecka można zgłosić się do przychodni, pod której opieką jest dziecko. Badanie przeprowadza lekarz rodzinny razem z pielęgniarką. Spis treści: Czy bilans zdrowia dziecka jest obowiązkowy? Kiedy wykonuje się bilanse zdrowia? Pierwszy bilans zdrowia dziecka – tzw. zerowy Bilanse w pierwszym roku życia dziecka Bilanse zdrowia dziecka w wieku szkolnym Czy bilans zdrowia dziecka jest obowiązkowy? Dziecko ma prawo do bilansu zdrowia , a lekarz ma obowiązek go wykonać. Rodzice nie mają obowiązku zgłaszać się z dzieckiem na bilanse, ale naprawdę warto to robić, gdyż są to ważne badania profilaktyczne, które pozwalają dbać o zdrowie dziecka aż do osiągnięcia przez nie dorosłości. Najczęściej rodzice zgłaszają się na bilanse z niemowlętami i młodszymi dziećmi. Tylko ok. 65 procent nastolatków przychodzi na bilanse, tymczasem wiek szkolny to ważny etap rozwoju dziecka. Naprawdę warto w tym czasie monitorować, czy dziecko rozwija się prawidłowo, gdyż w razie potrzeby można jeszcze podjąć działania, aby uniknąć skutków wielu nieprawidłowości. Kiedy wykonuje się bilanse zdrowia dziecka? W pierwszym roku życia dziecka wykonuje się aż 4 bilanse, w tym pierwszy zaraz po urodzeniu, w szpitalu. Do kolejnych dziecko ma prawo w wieku 2, 6, 10, 14 i 18 lat. Pierwszy bilans zdrowia dziecka – tzw. zerowy Wykonywany jest w szpitalu po narodzinach. Jego celem jest wykluczenie wad i nieprawidłowości, które mogły powstać w czasie ciąży i porodu. Badane są: oddech i praca serca dziecka, odruchy, napięcie mięśni, dziecko jest...

tata.jpg
Fotolia
Prawdziwe historie
Prawdziwe historie: Wrobiłaś mnie w dziecko!
Czy rzeczywiście jest się ojcem bez względu na geny? Poznaj historię 33-letniego Krzysztofa, który dowiedział się, że wychowuje nie swoje dziecko. Sprawdź, jak skończyła się ta historia.

Dziś są dziesiąte urodziny Agatki. To nasza pierwsza od dłuższego czasu radosna rodzinna uroczystość. Jutro wszyscy jedziemy na wakacje. Moja córka śpi spokojnie i mam nadzieję, że tak będzie już zawsze, że wyrzuci z pamięci wspomnienie czasu , gdy choroba poddała ją najtrudniejszej w życiu próbie. Wierzę też, że nigdy się nie dowie o burzy, która przeszła obok niej w chwili, gdy była bezbronna i na szpitalnej sali walczyła o życie... Jak poznałem moją żonę Anię poznałem u mojego przyjaciela Andrzeja. Wpadała czasem by poplotkować z jego mamą. Mówiła do niej "ciociu", a do Andrzeja "braciszku", choć ich pokrewieństwo nie było aż tak bliskie. Spodobała mi się od pierwszego spotkania. – Odpuść sobie, to niedojrzała dzierlatka – radził mi Andrzej, widząc jak na nią patrzę. – I ma chłopaka. Taki osiedlowa łajza. Ma na imię Robert. Ciągle go widzę jak przesiaduje z kumplami na ławce. Mam nadzieję, że to tylko przelotny kaprys małolaty, bo jeśli jest inaczej to się to może źle skończyć... Nie brałem do głowy tego gadania, bo urokowi Ani trudno było się oprzeć. Ona chyba też mnie lubiła, bo ożywiała się wyraźnie, zawsze gdy przychodziłem. Długo, bardzo długo, była jednak tylko moją dobrą znajomą. Aż do tego dnia, gdy dostrzegłem ją na przystanku przy mojej ulicy. Siedziała tam mimo deszczu i przenikliwego zimna. Podszedłem i zobaczyłem, że płacze. – Aniu, co się stało – zagadnąłem. Popatrzyła na mnie i spuściła wzrok. -– Robert ze mną zerwał, bo... – urwała nagle i ukryła twarz w dłoniach. – To jeszcze nie powód żeby siedzieć na deszczu i płakać – powiedziałem stanowczo. – Musisz się wysuszyć i napić gorącej herbaty. Zapraszam do siebie – rzuciłem obejmując ja delikatnie ramieniem. Nie protestowała. Była w niej jakaś dziwna rezygnacja. Jak...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj