Ruda Śląska czworaczki
tvn24
Aktualności

Ruda Śląska: 30 osób przyjmowało poród czworaczków!

Imiona dla maluchów rodzice wybrali celowo, by tworzyły razem słowo MAMA. Kiedy dzieci pojadą do domu? Aż podwoją swoją wagę!

To był niezwykle skomplikowany poród w rudzkim szpitalu. Jednak już po raz czwarty rodziły się tu czworaczki, więc można powiedzieć, że lekarze mają wprawę.

Mikołaj, Antonina, Michalina i Amelia, czyli MAMA, urodzili się poprzez cesarskie cięcie w 30 tyg. ciąży. W planowanym zabiegu brało udział sześć zespołów: anestezjologiczny, położniczy i cztery neonatologiczne. Poród trwał kilkadziesiąt minut, a mama przebywała w szpitalu już od 2 tygodni. 

Dzieci nie mogą na razie opuścić szpitala, ich waga oscyluje między 1-1,5 kg. By maleństwa mogły wyjść do domu, ich waga musi się podwoić, co może potrwać kilka tygodni. Każde z dzieci leży w inkubatorze, jedna z dziewczynek musiała zostać położona pod respiratorem. 


fot. screen tvn24
Rudzki szpital od dłuższego czasu cieszy się świetną opinią i kierowane są tu pacjentki z całego kraju. To tutaj leczy się najciężej chore noworodki, tu jest Bank Mleka Kobiecego i to właśnie tu już niedługo powstanie najnowocześniejszy w regionie Trakt Porodowy. 

Gratulujemy rodzicom wspaniałych dzieci i życzymy im szybkiego powrotu do domu wraz z całą czwórką!

A Ty po jakim czasie wróciłaś z dzieckiem do domu?


Czytaj także:

Ortopedyczne wskazania do cesarskiego cięcia

wcześniak
Fotolia
Aktualności
Najstarsza mama czworaczków urodziła. Zdrowie dzieci jest zagrożone.
Nie wiadomo, jak skończy się historia 65-letniej kobiety i jej dzieci, która zdecydowała się na tak późne macierzyństwo

65-letnia Annegret Raunigk, która poddała się zabiegowi in vitro urodziła czworaczki w 26. tygodniu ciąży . Lekarze nie komentują stanu zdrowia dzieci, które obecnie przebywają w inkubatorach . Kiedy ponad miesiąc temu pisaliśmy o Annegret: Zostanie najstarszą mamą czworaczków na świecie , w internecie wrzało, że Niemka zdecydowała się na tak późne macierzyństwo , zwłaszcza że była już mamą trzynaściorga rodzeństwa. Jej decyzja była mocno komentowana w internecie, jednak Annegret ucinała wszystkie spekulacje jasnym i konkretnym stanowiskiem: - Uważam, że każdy ma prawo do osobistej decyzji. Noworodki są w chwiejnym stanie W ubiegły wtorek, 19 maja w berlińskim szpitalu, w wyniku cesarskiego cięcia , w związku z wystąpieniem bólów porodowych , przyszły na świat czworaczki : trzech chłopców i dziewczynka. Jak podaje rzeczniczka niemieckiej telewizji RTL, z którą mama podpisała wyłączność na udzielanie wywiadów: - Noworodki będą jeszcze długo w chwiejnym stanie . Wcześniaki, które ważyły od 655 do 960 gramów,  nie są w pełni rozwinięte, jednak powinny mieć duże szanse na przeżycie. Polecamy:  Najmniejszy na świecie wcześniak uratowany w polskim szpitalu To była nieodpowiedzialna decyzja matki Dyrektor kliniki ginekologiczno-położniczej uniwersytetu w Erlangen Matthias Beckmann podkreślił, że bardziej od obawy przed zgonem dzieci, bałby się, czy nie będą one miały trwałych uszkodzeń organizmu , ze względu na wiek matki: -Być może będzie musiała pielęgnować dwoje niepełnosprawnych dzieci , a w wieku 80 lat sama stanie się przypadkiem do pielęgnacji - powiedział Beckmann, czym jasno pokazał swoje snanowisko wobec decyzji kobiety. Zobacz także: Późne macierzyństwo wśród gwiazd!

ciąża bliźniacza
Adobe Stock
Przebieg ciąży
Rozpoznawanie i przebieg ciąży bliźniaczej
Ciąża bliźniacza różni się nieco od ciąży pojedynczej, zwłaszcza jeśli chodzi o jej prowadzenie, poród i opiekę nad noworodkami z ciąży mnogiej.

Ciąża bliźniacza, tak jak każda ciąża mnoga (tzn. również taka, z której urodzą się trojaczki, czworaczki itd.), jest uznawana przez lekarzy za ciążę wysokiego ryzyka . Dlatego po jej stwierdzeniu kobietę otacza się bardzo staranną opieką medyczną – mówi dr hab. n. med. Ewa Dmoch-Gajzlerska z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. – Lekarz prowadzący ciążę wyznacza wizyty kontrolne nie raz w miesiącu, ale częściej. W trzecim trymestrze ciąży odbywają się one co 3, a nawet co 2 tygodnie. Także badania krwi i moczu wykonuje się częściej, żeby stale kontrolować ewentualne niepokojące zmiany i szybko na nie reagować. Ciąża bliźniacza: Obciążenie organizmu matki Na co zwracać uwagę? Jak o siebie dbać? Poród bliźniąt Życie z bliźniakami Ciąża bliźniacza jest podwójnym wysiłkiem dla ciężarnej Ciążą bliźniacza to duże obciążenie dla organizmu kobiety. Musi on dostarczyć substancji odżywczych dwojgu intensywnie rozwijającym się dzieciom. Także przyrost masy ciała u przyszłej mamy bliźniąt jest znacznie szybszy, nierzadko nadmierny. Zdarza się, że przybiera ona na wadze nawet 30 kilogramów (podczas gdy za przyrost w normie uznaje się 15-19 kg). W związku z tym bardziej dokuczają różne ciążowe dolegliwości : silniejsze nudności i wymioty w pierwszym trymestrze, szybkie męczenie się , żylaki, obrzęki , kłopoty z trawieniem i ze snem (w brzuchu aktywnych jest przecież dwoje dzieci!), niebolesne skurcze macicy, która szybko się rozciąga. Mama bliźniąt, będąc w ciąży, powinna pamiętać o tym, że musi szczególnie dbać o dietę. Zapotrzebowanie na witaminy, składniki mineralne i białko jest u niej teraz zwiększone. Z drugiej strony jadłospis ciężarnej nie powinien sprawiać, że będzie jeść za dwoje, a tym bardziej za troje. Racjonalne odżywianie i przyjmowanie...

11-latka urodziła dziecko
AdobeStock
Aktualności
Poczwórne szczęście w Szczecinie i w... Lublinie
Gdy szczecińskie czworaczki wychodziły do domu, niemalże w tym samym czasie w Lublinie rodziła się kolejna czwórka maluszków.

Ciąża, w której na świat przychodzą czworaczki, zdarza się raz na ponad pół miliona przypadków. Lekarze przyznają, że tak mnogie ciąże, to ciąże nadzwyczajnego ryzyka. Przyszła mama, jak i dzieci muszą być pod szczególnym nadzorem. Tak było i w tym przypadku. Choć maluszki miały przyjść na świat dopiero na początku września, niestety na kilkanaście tygodni przed terminem pani Natalia trafiła do szpitala. Dzieci urodziły się 28 czerwca - w 30. tygodniu ciąży . Pierwsza urodziła się Amelka, ważyła 1 400 g. O minutę młodsi są jej bracia - Franek i Staś, którzy ważyli 1 330 g i 1 265 g. Najmłodsza i najmniejsza jest Zosia, której masa urodzeniowa wyniosła zaledwie 815 g.   To pierwsze w historii szpitala "Zdroje" czworaczki. W ubiegłym tygodniu, po 9-tygodniowym pobycie w szpitalu, w końcu maluszki zostały wypisane do domu. Dziś troje dzieci waży około 3 kg, Zosia 2200 g. Wszystkie są w takiej kondycji, jakby były donoszone . Nie mają powikłań związanych z wcześniactwem, choć nie było łatwo. Neurolog ocenia dzieci jako zdrowe, maluszki będą jednak korzystać z rehabilitacji.    Jak poradzić sobie z tak liczną gromadką? Najbliższy miesiąc rodzina spędzi w komplecie w domu. Nie brakuje także osób bliskich chętnych do pomocy. Dzięki finansowemu wsparciu urzędu marszałkowskiego, przy zachodniopomorskim oddziale Towarzystwa Przyjaciół Dzieci uruchomiona została pierwszą w regionie „wypożyczalnia” sprzętu dla rodzin wieloraczków lub rodzin znajdujących się w najtrudniejszej sytuacji finansowej. Ze wsparcia jako pierwsza skorzysta waśnie rodzina państwa Ratomskich. Rodzice dzieci otrzymali również wsparcie od miasta w postaci mieszkania, a podczas uroczystego pożegnania otrzymali foteliki samochodowe, statuetki w formie smoczków, a także pamiątkowe skarpetki. Kolejne radosne wieści Gdy szczecińskie maluszki...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj