
W Polsce wciąż co 8. ciężarna spożywa alkohol. Statystyki pokazują pozytywne zmiany - w porównaniu do 2005r. 20% więcej mam zachowuje całkowitą abstynencję. Problemem pozostaje jednak brak wiedzy i akceptacja społeczna takiego zachowania. Dlatego Związek Pracodawców Polski Przemysł Spirytusowy (ZP PPS) rozpoczyna w sierpniu kolejną, piątą edycję kampanii społecznej „Lepszy start dla Twojego dziecka”.
Celem kampanii jest informowanie o zagrożeniach wynikających ze spożywania alkoholu przez kobiety w ciąży oraz walka ze stereotypem, że niewielka ilość alkoholu nie ma wpływu na organizm rozwijającego się dziecka.
- Niestety panuje przekonanie, że małe piwo, lampka wina czy lekki drink w ciąży są dozwolone. Aż 14% Polaków uważa, że niewielka ilość alkoholu nie ma wpływu na zdrowie kobiety ciężarnej i zdrowie dziecka – zauważa Leszek Wiwała, Prezes Zarządu ZP PPS. Tymczasem, niezależnie od rodzaju czy mocy spożywanego trunku do łożyska przenika ta sama substancja – alkohol etylowy, a organizm dziecka nie ma odpowiednich enzymów niezbędnych do jej rozłożenia. Nawet niewielka ilość alkoholu może mieć bardzo negatywne skutki – dodaje prezes ZP PPS - Dlatego przekaz kampanii ZP PPS, wypracowany w konsultacji ze środowiskiem medycznym, jest jednoznaczny – w trakcie ciąży kobieta powinna przestrzegać całkowitej abstynencji.
Niska świadomość zagrożeń przekłada się na dość duże przyzwolenie Polaków na konsumpcję alkoholu przez kobiety w ciąży. W badaniu TNS 12% respondentów uznało, że nie ma nic złego w tym, że od czasu do czasu kobieta w ciąży wypije niewielką ilość alkoholu. Jednak jedynie 3% akceptuje regularne picie alkoholu przez ciężarne. Jednocześnie do spożywania napojów alkoholowych kobiety ciężarne są często zachęcane przez przyjaciół, znajomych czy rodzinę. Okazją do konsumpcji są najczęściej przyjęcia domowe. Kobiety częstuje się głównie piwem (44%) bądź winem (69%), rzadziej wódką (32%).
Dodatkowo niepokojąca jest bierność społeczeństwa w przypadku, gdy jesteśmy świadkami spożywania alkoholu przez ciężarne. Jedynie 54% Polaków deklaruje, że widząc nieznajomą kobietę
w ciąży pijącą alkohol zwróciłoby jej uwagę. Skłonność do reakcji jest zdecydowanie większa
w przypadku, gdy tą kobietą jest osoba nam znajoma - wtedy ¾ pytanych deklaruje zwrócenie uwagi. Nieco częściej niewłaściwe zachowanie ciężarnych są skłonne napiętnować kobiety.
Tymczasem picie alkoholu w okresie ciąży zwiększa ryzyko wystąpienia u dziecka Alkoholowego Zespołu Płodowego (tzw. FAS). FAS to zespołu zaburzeń fizycznych i umysłowych. Dzieci obarczone FAS od początku swojego życia skazane są na problemy zdrowotne. Szczególnie wrażliwy na wpływ alkoholu jest mózg, ale zagrożenie istnieje dla wszystkich komórek i narządów dziecka. Picie alkoholu w trakcie ciąży zwiększa także ryzyko poronienia, przedwczesnego porodu, zahamowania wzrostu płodu oraz wystąpienia wad wrodzonych.
Większość kobiet w ciąży prowadzi zdrowy tryb życia mając na uwadze dobro swojego dziecka. Rezygnacja ze spożywania alkoholu jest jego nieodłącznym elementem – stwierdza Leszek Wiwała – Kobiety, które piją alkohol w ciąży są najczęściej nieświadome potencjalnych zagrożeń. Wierzymy, że dzięki kolejnym edycjom kampanii „Lepszy start dla Twojego dziecka” kobiety wyposażone w wiedzę dostosują do niej swoje zachowania. Zwiększy się też świadomość ich bliskich. Dlatego zależy nam na tym, aby kampania dotarła do jak największej liczby odbiorców.
Tegorocznej kampanii towarzyszy reklama prasowa w magazynach parentingowych
i medycznych oraz działania w Internecie. Ponadto ZP PPS przygotował ponad 200 000 ulotek
i plakatów, które znajdą się w 1 000 aptek i 500 przychodni i gabinetów ginekologicznych na terenie całego kraju. Materiały kampanii trafią również do kobiet w ciąży oraz pracowników służby zdrowia za pośrednictwem centrów medycznych sieci Enel-med. Do personelu medycznego dotrze 5 000 ulotek jako insert w kwartalniku Położna oraz reklama w Magazynie Pielęgniarek i Położnych.
Dodatkowo 10 000 ulotek zostanie rozdanych osobom biorącym udział w kościelnych kursach przygotowujących do małżeństwa. Stałym elementem kampanii jest 10-minutowy film „W ciąży nie piję – Lepszy start dla Twojego dziecka”, wyświetlany przez cały rok w TV Medica (kanale medycznym o charakterze edukacyjnym emitowanym w placówkach zdrowotnych). Znajdują się w nim m.in. wypowiedzi ekspertów z zakresu pediatrii i położnictwa.
Partnerami kampanii są Polskie Towarzystwo Ginekologiczne, Polskie Towarzystwo Położnych oraz centrum medyczne Enel-med, szkoła rodzenia „Supermama”. Patronat medialny sprawują magazyny „Będę mamą”, „Mamo to ja”, „M jak Mama”, „Magazyn Pielęgniarek i Położnych”, „Magazyn Położna. Nauka i Praktyka” oraz serwisy internetowe babyboom.pl, babyonline.pl i mjakmama24.pl.

Urodziła pijane dziecko i znów jest w ciąży Mikołaj przyszedł na świat we wrześniu 2015 roku w Poznaniu. W chwili narodzin miał we krwi aż 0,5 promila alkoholu. Jego matka piła alkohol przez całą ciążę. Chłopiec obecnie przebywa w pogotowiu rodzinnym, cierpi na alkoholowy zespół płodowy (FAS) . Jak czytamy w portalu epoznan.pl, rodzice Mikołaja odwiedzają go dwa razy w miesiącu. Sąd Rodzinny zdecydował o odebraniu im praw rodzicielskich, jednak odwołali się od tej decyzji do Sądu Okręgowego, przez co wyrok nie jest prawomocny. Matka Mikołaja spodziewa się kolejnego dziecka. Jej partner i ojciec dziecka powiedział w rozmowie z dziennikarzami, że kobieta jest w 6. miesiącu ciąży i od września nie pije alkoholu. "Jest w szóstym miesiącu ciąży, nie spożywa alkoholu, jest pod opieką lekarza. To będzie chłopczyk. Jest zdrowy" – przyznał. Według rodziców Mikołaj nie jest w tak złym stanie, jak deklaruje jego opiekunka. Choć rodzice chcą odzyskać synka, nie wiadomo, kiedy Sąd Okręgowy zajmie się ich sprawą. Chłopiec ma trafić do ośrodka prowadzonego przez siostry zakonne. Matka Mikołaja i jej obecny partner są przekonani, że choć obecnie mieszkają w ośrodku dla bezdomnych , uda im się poradzić z obecną sytuacją i są w stanie wychować dwoje dzieci. Alkohol w ciąży. Pomagać czy karać? Picie alkoholu w ciąży jest absolutnie zabronione. Ciężarne, które piją alkohol i tym samym narażają zdrowie i życie swojego dziecka, są bezkarne. W polskim prawie nie ma żadnego paragrafu, dzięki któremu picie alkoholu w ciąży byłoby uznawane za przestępstwo. Jak postępować z kobietami, które świadomie szkodzą swoim nienarodzonym dzieciom? Pomagać im czy próbować je ukarać? Czy według was Mikołaj powinien wrócić do swojej matki i jej obecnego partnera? Czekamy na wasze komentarze! Zobacz także: Szczecin: Pijana matka urodziła...

33-letnia mieszkanka Ostrowa Wlkp. urodziła pijane dziecko. Sąd wydał wyrok w zawieszeniu. Urodziła pijane dziecko O 33-latce z Ostrowa Wlkp. pisaliśmy w sierpniu 2016 roku. Kobieta, mając we krwi 3,5 promila alkoholu, urodziła we własnym mieszkaniu pijane dziecko . W organizmie maluszka lekarze wykryli aż 1,7 promila alkoholu! Sąd Rodzinny w Ostrowie Wlkp. odebrał kobiecie władzę rodzicielską. Dziecko trafiło do rodziny zastępczej. Matka została skazana na rok pozbawienia wolności w zawieszeniu na 3 lata, choć w przypadku narażenia dziecka na utratę życia lub zdrowia grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności. "Sąd przychylił się do wniosku prokuratury o skazanie kobiety na 1 rok więzienia z warunkowym zawieszeniem na okres 3 lat, dozór kuratora i powstrzymanie się od spożywania alkoholu w okresie próby" – powiedział Polskiej Agencji Prasowej Maciej Meler, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Ostrowie Wlkp. Kiedy kara jest odpowiednia? Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę zaostrzającą kary za przestępstwa, w których ofiarami są dzieci. Czy według was kara w zawieszeniu i dozór kuratora to odpowiednia kara dla matki, która naraża dziecko na takie niebezpieczeństwo? Czytaj także: Prezydent Duda podpisał ustawę zaostrzając kary za przestępstwa wobec dzieci! Alkohol w ciąży szkodzi dziecku! To nie pierwszy raz, kiedy słyszymy o pijanej matce, która urodziła pijane dziecko. Spożywanie alkoholu w ciąży to ogromna nieodpowiedzialność. Nawet niewielka ilość alkoholu może zaszkodzić dziecku! Przypominamy, że każdego roku w Polsce rodzi się około 1500 dzieci dotkniętych alkoholowym zespołem płodowym (FAS) . FAS powoduje u dziecka zaburzenia koncentracji, nadwrażliwość na bodźce, problemy z pamięcią, brak apetytu. Nie narażajcie swoich dzieci! Zobacz także: Urodziła pijane dziecko i jest bezkarna! Jak to zmienić?...

Dziecko w macicy jest jak w zakorkowanej butelce, jeśli pijesz alkohol w czasie ciąży. Nie ma dokąd uciec, alkohol przeniknie do każdej jego komórki . Niszczy mózg. Statystyki są przerażające: pomimo wydawałoby się powszechnej wiedzy, że alkohol pity w ciąży szkodzi dziecku, aż 33 proc. kobiet w czasie ciąży sięga po alkohol . Wiele z nich sięga okazjonalnie po piwo czy drinka, uważając, że to nic złego. Piwo jak woda Kobiety sięgające po alkohol zatruwają swoje dzieci, pamiętajmy o tym, sięgając po kolejnego drinka - mówi Andrzej Wojciechowski z Wydziału Zdrowia Urzędu Miasta w Sosnowcu, jedynej gminy w Polsce, która po raz drugi bierze udział w międzynarodowej kampanii Too Young To Drink . Zdjęcia są szokujące, ale może to dobry pomysł dotarcia do powszechnej świadomości, zwłaszcza wśród młodych ludzi, z których większość pije alkohol, traktując piwo niemal jak wodę i nie myśląc o tym, że zawiera ten sam alkohol etylowy co wódka. Dane pokazują, że w Polsce młode kobiety dziś sięgają po alkohol równie często jak mężczyźni. Alkohol niszczy mózg Pity w pierwszym trymestrze ciąży może spowodować obumarcie ciąży, a u dziecka – zaburzenia neurorozwojowe. W drugim i trzecim trymestrze ciąży może spowodować zaburzenia rozwoju dziecka, zahamowanie jego wzrostu. Alkohol niszczy i uszkadza komórki nerwowe . Im są one młodsze, tym skutki są poważniejsze, gdyż z tych uszkodzonych komórek nerwowych mają dopiero utworzyć się narządy. Zdjęcie kampanii Too Young To Drink: Za młody, by pić FAS, czyli Alkoholowy Zespół Płodowy (Fetal Alcohol Syndrome) To najpoważniejsze zaburzenie, jakie może powodować picie alkoholu. Dzieci z FAS po porodzie mają niższą masę ciała oraz charakterystyczny wygląd twarzy. Zmiany zewnętrzne zanikają w miarę, jak dziecko rośnie. Są jednak trwałe skutki uszkodzeń rozwijającego się mózgu....