ryż dla niemowlaka
Fotolia
Aktualności

Ryż dla niemowlaka: od kiedy podawać i jak ugotować? Czy ryż jest zdrowy?

Ryż dla niemowlaka nie jest zalecany. Eksperci ostrzegają, by ograniczyć podawanie niemowlętom ryżu. Występujący w nich arsen może powodować zmiany genetyczne i nowotwory. Aby pozbyć się nadmiaru szkodliwych substancji, trzeba ugotować ryż dla dziecka w specjalny sposób, namoczyć go i wypłukać.

Ryż w diecie niemowlaka to nie jest dobry wybór. Według danych Agencji Żywności i Leków (FDA) niemowlęta jedzą trzy razy więcej ryżu niż dorośli. Są przez to bardziej narażone na zatrucia arsenem. Do tej pory zalecano ograniczenie ryżu w diecie niemowląt, a według aktualnych wytycznych podczas rozszerzania diety niemowlaka najlepiej zastąpić ryż innymi produktami.

Kolejność wprowadzania nowych pokarmów do diety niemowlaka [FILM]

Ryż dla niemowlaka: czy można podawać?

Ryż i produkty zawierające ryż powinny być mocno ograniczone w diecie niemowlaka. Powód? Ryzyko zanieczyszczenia ryżu arsenem nieorganicznym, który może wykazywać działanie kancerogenne. Arsen występuje w niektórych krajach w wodzie pitnej, a ryż, który rośnie w wodzie skażonej dużymi ilościami arsenu, może być niebezpieczny dla zdrowia. Warto wiedzieć, że to właśnie ryż zawiera zwykle więcej arsenu niż inne produkty, ponieważ w fazie wzrostu wchłania go szybciej niż inne zboża.

Rozporządzenie Komisji Europejskiej (2015 r.) reguluje maksymalny dopuszczalny poziom arsenu nieorganicznego w ryżu i produktach zawierających ryż, w tym w ryżu w żywności dla niemowląt i małych dzieci. Najlepiej więc, poza ryżem w produktach przeznaczonych dla niemowląt, zrezygnować z podawania tego zboża w innej, mniej kontrolowanej formie.

Ważne! Zgodnie z najnowszymi zaleceniami specjalistów w czasie rozszerzania diety ryż najlepiej zastąpić innymi rodzajami zbóż: owsem, kukurydzą, jęczmieniem. Nie można też podawać niemowlętom płynnych preparatów ryżowych (np. napojów roślinnych). Sprawdź aktualny schemat żywienia niemowląt 2021

Od kiedy ryż w diecie dziecka?

Dziecko po 1. roku życia może jeść ryż i produkty zawierające ryż, ale ważne, by nie były one podstawą jego diety. Dieta dziecka musi być różnorodna, oparta o różne rodzaje ziaren i różne źródła węglowodanów złożonych (kasze, płatki owsiane, jaglane, gryczane). Nie podawaj dziecku ryżu (a także kleiku ryżowego, kaszek czy płatków ryżowych) codziennie, ale przyrządzaj go zamiennie z innymi zbożami (kaszą jaglaną, manną, gryczaną, jęczmienną).

Ważne! Nie podawaj dziecku zbyt często wafli ryżowych (albo całkowicie z nich zrezygnuj). Jest wiele innych wartościowych przekąsek z różnych zbóż: chrupki jaglane, gryczane, eskpandowane zboża, wafle pszenne, kukurydziane. 

Jaki ryż wybrać dla dziecka?

Kupując ryż i produkty dla dzieci na bazie ryżu (np. kaszki i kleiki), warto zwrócić uwagę na kraj, z którego pochodzą ziarna. Ryż kalifornijski czy ten pochodzący z Indii ma znacznie mniej szkodliwego arsenu niż ryż hodowany w Chinach czy Japonii. Trudno jednak stwierdzić, czy kupowany przez nas ryż rósł na skażonym terenie. Nie istnieją przepisy prawne, które nakazywałyby producentom zamieszczenie na opakowaniu informacji o zawartości arsenu.

Uwaga! Nie kupuj dla dziecka ryżu w plastikowych torebkach. W czasie gotowania pod wpływem wysokiej temperatury z opakowań uwalnia się szkodliwy bisfenol A (BPA).

Jak ugotować ryż dla dziecka?

Przed ugotowaniem ryżu dla dziecka namocz go, a potem opłucz ziarna pod bieżącą wodą − w ten sposób zmniejszysz ilość arsenu. Ryż gotuj na wolnym ogniu według zaleceń producenta (ryż biały ok. 15-20 minut, ryż długoziarnisty ok. 30 minut, ryż brązowy ok. 50 minut), do miękkości. Podczas gotowania do ryżu dla dziecka możesz dodać masło i np. natkę pietruszki. Nie zdejmuj pokrywy garnka ani nie mieszaj ryżu w czasie gotowania.

A jak podawać ugotowany ryż dla dziecka?

  • ok. 1. roku życia dziecko może jeść biały, nieprzetarty ryż
  • po 1. roku życia dziecko może jeść przetarty ryż brązowy
  • po 2. roku życia podaj dziecku brązowy ryż bez przecierania


Przepisy z ryżem dla dzieci:

 

 

Uwaga, nie przechowuj ugotowanego ryżu zbyt długo w temperaturze pokojowej. W takich warunkach w ziarnach namnażają się specyficzne odmiany bakterii. Niezjedzony ryż jak najszybciej schowaj do lodówki i przechowuj maksymalnie 2-3 dni.

Źródło: Zasady żywienia zdrowych niemowląt 2021. Stanowisko Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci

Zobacz też:

Mama karmi dziecko musem jabłkowym
Fotolia
Aktualności
Połowa produktów spożywczych dla dzieci ma ten trujący składnik!
Mimo nowych regulacji prawnych połowa produktów spożywczych dla dzieci przekracza normy zawartości arsenu. Sprawdź, jakich produktów należy unikać!

W styczniu 2016 r. Unia Europejska zmieniła przepisy i wprowadziła ograniczenia dotyczące maksymalnej zawartości arsenu nieorganicznego w produktach spożywczych dla niemowląt. Mimo tych ograniczeń, ponad połowa wyrobów wciąż przekracza normy – dowodzą badacze z Institute for Global Food Security w Queen’s University Belfast. Czy żywność dla niemowląt jest bezpieczna? "Wiele badań dostarczyło bezpośrednich dowodów na to, że niemowlęta i dzieci do lat pięciu są grupą szczególnie narażoną na zbyt duże ilości arsenu dostarczanego z pożywieniem. Po pierwsze dlatego, że znajdują się w fazie intensywnego rozwoju i wzrostu, który arsen łatwo może zaburzyć, a po drugie dlatego, że zjadają około trzy razy więcej pożywienia w przeliczeniu na masę ciała, niż dorośli — co oznacza, że ich ekspozycja na arsen w żywności jest trzy razy intensywniejsza – mówi prof. Andrew A. Meharg, autor badania. "Wśród negatywnych skutków, jakie wywiera ten pierwiastek na zdrowie najmłodszych, są m.in. zaburzenia rozwoju i wzrostu, niższe IQ, osłabienie układu odpornościowego " – dodaje. Jakich produktów należy unikać? Jak tłumaczy prof. Meharg, rodzice niemowląt szczególną uwagę powinni zwrócić na ryż, gdyż zazwyczaj zawiera on aż dziesięć razy więcej arsenu nieorganicznego, niż inne produkty spożywcze. "Jego nadmierne spożycie może powodować wiele problemów zdrowotnych, w tym zaburzenia rozwojowe, choroby serca, cukrzycę i uszkodzenie układu nerwowego" – ostrzega. Produkty ryżowe, takie jak płatki, kaszki, wafle czy chrupki, są stałym elementem diety wielu niemowląt – są stosunkowo tanie i łatwo dostępne, sięga po nie wielu rodziców. Większość tych produktów nie powinna być podawana dzieciom. Jak podkreśla prof. Mehrag, prawie 75% przebadanych produktów na bazie ryżu, przeznaczonych dla niemowląt i...

Rakotwórczy arsen
AdobeStock
Aktualności
Naukowcy znaleźli przyczynę raka? Przełomowe wyniki badań
Odkrycie szczecińskich naukowców wskazuje na silną współzależność między ryzykiem raków u kobiet a stężeniem arsenu w organizmie. Do tej pory nikt nie zwrócił na to uwagi.

Z badań naukowców z ośrodka Read-Gene SA i Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie wynika, że im wyższy poziom arsenu w organizmie, tym większe ryzyko zachorowania na raka . To przełomowe odkrycie! Specjaliści chcą opatentować swoje wyniki badań. Arsen szczególnie niebezpieczny dla kobiet Metodę badania obecności pierwiastka we krwi opracował doktorant Wojciech Marciniak z zespołu profesora Jana Lubińskiego, szczecińskiego genetyka i onkologa. W badaniu wzięło udział ok. 1500 kobiet, które obserwowano przez ponad 3 lata. Jak się okazało, 1100 pań, które chorowały na raka (100 różnych raków), miało podwyższony poziom arsenu w organizmie . Nie zachorowało natomiast 400 kobiet, u których stężenie arsenu było mniejsze niż 0,6 miligrama na litr krwi. Wszystkiemu winny arsen? Nie od dziś wiadomo, że arsen może szkodzić. Zapisał się w historii jako jedna z najsilniejszych trucizn. Choć niewielkie ilości są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu, jego skumulowanie może wywoływać choroby serca, płuc i skóry . Stężenie arsenu może zmieniać się w związku z zanieczyszczeniem powietrza, wody czy gleby, co ma wpływ na jakość produktów spożywczych. W styczniu 2016 r. Unia Europejska zmieniła przepisy i wprowadziła ograniczenia dotyczące maksymalnej zawartości arsenu nieorganicznego w produktach spożywczych dla niemowląt. Niestety producenci nie zawsze stosują się do tych przepisów. Na opakowaniach produktów spożywczych nie ma informacji na temat arsenu. Większe stężenie tego pierwiastka jest między innymi w ryżu, owocach morza czy morskich rybach, a także płatkach, kaszkach, waflach czy chrupkach. Na podstawie wyników wyżej opisanych badań naukowcy podejrzewają, że to własnie arsen może być bardzo ważną przyczyną raków u kobiet . Możliwe jest jednak, że obserwowane korelacje wynikają z tego, iż arsen jest tylko markerem szkodliwych...

Kleik ryżowy
Dieta
Kleik ryżowy dla niemowlaka – jak go przyrządzić, kiedy podawać?
Kleik ryżowy to klasyczna, najbardziej popularna wersja kleiku. Idealne pierwsze danie dla niemowlaka i dobra potrawa na zatrucia pokarmowe i biegunkę. Sprawdź, jakie ma właściwości, jak go ugotować i kiedy podawać dziecku?

Kleik ryżowy to nic innego, tylko bardzo dobrze rozgotowany ryż. Aby powstał kleik potrzebny jest tylko biały ryż i woda. Ziarno ryżu musi być naprawdę miękkie, rozklejone (stąd nazwa kleik). Woda, w której się gotowało, staje się śluzowata. Aby osiągnąć taki efekt, kleik przyrządza się długo. Znawcy tematu uważają, że warto poświęcić czas na przygotowanie kleiku, bo korzyści zdrowotne, jakie daje jedzenie tej potrawy są naprawdę imponujące. Kleik ryżowy – właściwości Kleik ryżowy jest polecany na problemy z trawieniem, warto go jeść np. przy biegunce . Ugotowany na wodzie sprawdzi się przy zatruciu pokarmowym albo zachorowaniu na rotawirusa. Można leczyć nim niemowlę i dorosłego. Rozgotowany ryż łagodzi podrażniony infekcją i wymiotami przewód pokarmowy oraz dodaje sił całemu organizmowi. Warto wiedzieć, że według tradycyjnej medycyny chińskiej kleik ryżowy to coś więcej niż danie na problemy z brzuchem . To potrawa, która dostarcza organizmowi dużo cennej energii i jest przy tym lekko strawna. Przez Chińczyków długo gotowany kleik ryżowy nazywany jest congee. Jedzony np. na śniadanie rozgrzewa i wzmacnia organizm. Z tego powodu jest także świetnym daniem dla wszelkich rekonwalescentów, wracających do sił po chorobie. Obojętny smak można wzbogacać gotowanymi warzywami, przyprawami, mięsem, owocami. Ponieważ ryż nie zawiera glutenu, przyrządzony z niego kleik z powodzeniem mogą jeść osoby chore na celiakię, cierpiące na nadwrażliwość na gluten lub alergię. Kleik ryżowy dla niemowlaka Kleik ryżowy to także idealne pierwsze danie podczas rozszerzania diety niemowlaka , które nie obciąża żołądka małego dziecka. Kleik ryżowy nie ma wyrazistego smaku, więc dzieci łatwo go akceptują. Jest idealnym źródłem energii, sprawia, że niemowlę, które ma duży apetyt, dłużej pozostaje syte. Maluchy łatwo trawią kleik ryżowy – nie...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj