Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Polski rząd odbiera matkom prawo głosu
Fotolia
Aktualności

Rząd odbiera polskim matkom prawo głosu!

Decyzja o odwołaniu debaty o opiece okołoporodowej zaskoczyła nawet organizatorów. Dlaczego polskim matkom odbiera się prawo głosu?

7 grudnia w Sejmie miała odbyć się debata o opiece okołoporodowej współorganizowana przez Fundację Rodzić po Ludzku. Niestety, z nieznanych powodów, debata została odwołana. Dzięki wsparciu Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara, debatę udało się przenieść do biura Rzecznika przy ulicy Długiej.

Matka Polka nie ma głosu

"Po raz kolejny kobietom i położnym w Polsce chciano odebrać prawo do głosu w kwestiach ich dotyczących! Nie jesteśmy przedmiotami, które można przestawiać z miejsca na miejsce i nie zgadzamy się na takie traktowanie. Nie poddamy się tak łatwo i nie pozwolimy na to, żeby nasz głos został zlekceważony" – czytamy w komunikacie o zmianie miejsca debaty na facebookowym profilu Fundacji.

Zobacz także: Uwaga, prawa ciężarnych będą ograniczone!
 


Polskie matki potrzebują rządowego wsparcia nie tylko pod postacią programu Rodzina 500 Plus. Potrzebują miejsca, w którym mogą szczerze powiedzieć, czego się obawiają, jakich zmian oczekują i co ich zdaniem należy zrobić, żeby poprawić system polskiej opieki okołoporodowej. Takie debaty dają mamom i ciężarnym głos. Dlaczego rząd próbuje im go odebrać? Poród na podłodze w Starachowicach, matka, która zmarła po przeprowadzeniu cesarskiego cięcia w szpitalu w Dąbrowie Górniczej – czy to nie są sygnały, że w polskim systemie opieki zdrowotnej potrzebne są zmiany?

Czy wy, mamy lub przyszłe mamy, zgadzacie się z decyzją, że Sejm nie jest miejscem dla matek? Czy nasz system opieki zdrowotnej daje ciężarnym i mamom poczucie bezpieczeństwa? Czekamy na wasze komentarze!

Debata "Skoordynowany system opieki zdrowotnej nad kobietą w okresie ciąży, porodu i połogu. Szanse i zagrożenia" odbędzie się 7 grudnia, o godz. 11.00 w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich przy ul. Długiej 23/25 w Warszawie.

Czytaj także: Ciężarna zmarła po cesarskim cięciu

Sennik: ciąża. Co oznacza sen o ciąży?

Fundacja Rodzić po Ludzku składa petycję ws. standardów okołoporodowych
Fotolia
Aktualności
Bronimy standardów okołoporodowych! Fundacja Rodzić po Ludzku składa petycję
Fundacja Rodzić po Ludzku składa petycję ws. Standardów Opieki Okołoporodowej. Nie pozwolimy odebrać rodzącym prawa do godnego porodu!

Dziś, 10 stycznia 2017 roku, Fundacja Rodzić po Ludzku składa w  Kancelarii Prezesa Rady Ministrów petycję "Obywatele w obronie Standardów Opieki Okołoporodowej" – poinformowała na Facebooku prezeska Fundacji Joanna Pietrusiewicz. Petycja o utrzymanie obecnych standardów okołoporodowych Pisaliśmy o akcji zbierania podpisów pod petycją . Dzięki ogromnemu zaangażowaniu osób na całym świecie, w zaledwie trzy tygodnie Fundacji udało się zebrać 74153 podpisów. Wśród nich znalazły się podpisy czytelniczek i redaktorek Babyonline popierających działania Fundacji Rodzić po Ludzku. "Apelujemy do Premier Rządu Polskiego, o przywrócenie poprzedniego brzmienia Art. 22 ust. 5 ustawy o działalności leczniczej i przywrócenie Standardów Opieki Okołoporodowej jako standardu medycznego. Zwracamy się do Pani Premier o obronę prawa, które pomaga rodzinom witać dzieci w godnych warunkach, otoczone szacunkiem oraz troskliwą i uważną opieką ze strony personelu, przy wsparciu bliskich im osób" – czytamy na Facebooku Fundacji.    Nowelizacja ustawy, która w obecnej formie ma obowiązywać do 31 grudnia 2018 roku, oddala nas od Standardów Opieki Okołoporodowej, o które od lat walczy Fundacja Rodzić po Ludzku . Jeśli zmiana art. 22 ust. 5 zostanie podtrzymana, jakość opieki, jaką otrzyma ciężarna podczas porodu, będzie zależała od nastawienia lekarza i zwyczajów panujących w szpitalu. Kobiety nie będą mogły wnieść skargi i domagać się swoich praw, bo obecne standardy przestaną obowiązywać. Mamy nadzieję, że Premier Beata Szydło weźmie pod uwagę głosy prawie 75 tysięcy osób i nie pozwoli zabrać kobietom standardów okołoporodowych! Czytaj także:   Rząd próbuje odebrać matkom prawo głosu?

sad
Fotolia
Aktualności
Uciekał z łożyskiem żony, teraz czeka go sprawa w sądzie
Pan Tomasz próbował wynieść łożysko żony po porodzie ze szpitala w swoim plecaku. Szpital wezwał policję. Męża rodzącej czeka za to rozprawa w sądzie. Sprawa trafiła też do Rzecznika Praw Obywatelskich.

Historia spokojnie może posłużyć jako scenariusz do filmu. Pan Tomasz razem z żoną mają trójkę dzieci. Są zwolennikami naturalnego porodu, dlatego pierwsze ich pociechy przyszły na świat w domu z pomocą wykwalifikowanej położnej. W przypadku trzeciego porodu – ze względu na bezpieczeństwo – matki i dziecka para zdecydowała się na poród w szpitalu . Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że po pierwszych dwóch porodach bez problemu rodząca mogła zachować łożysko . Tak jest w przypadku porodu domowego. Inaczej niż miało to miejsce podczas porodu w szpitalu... – "Obydwa łożyska są na naszej działce i na nich rosną drzewa moich dzieci lipa i buk – opisuje swoją historię pan Tomasz. – Trzeci poród odbył się niestety już w szpitalu ze względu na lata mojej żony. Razem doszliśmy do wniosku, że będzie tak bezpieczniej w razie jakiś komplikacji. No niestety wyszły problemy z zabraniem łożyska (ze szpitala- przyp. red)." (źródło:matkaprawnik.pl) Szpital wezwał policję, bo mąż pacjentki wynosi łożysko w plecaku Szpital odmówił wydania łożyska, bo...  "Łożysko zgodnie z obowiązującym prawem jest odpadem medycznym z opieki okołoporodowej". Źródło: matkaprawnik.pl –  Łożysko zgodnie z obowiązującym stanem prawnym jest odpadem medycznym wyjaśnia Katarzyna Łodygowska, autorka bloga www.matkaprawnik.pl  – Personel szpitala zobowiązany jest do odpowiedniego jego przechowywania w specjalnie oznaczonych workach a następnie przekazania odpowiedniej firmie w celu utylizacji. Łożysko jest dość wyjątkowym organem, dlatego w niektórych krajach jego zabranie do domu czy przetworzenie na kosmetyk jest dozwolone i powszechne. W Polsce jedyną możliwością na zatrzymanie łożyska jest poród domowy , gdyż ta kwestia nie została uregulowana.  Na tej podstawie szpital odmówił...

Prof. Ewa Jarosz kandydatką na Rzecznika Praw Dziecka
Piotr Molęcki
Aktualności
Prof. Jarosz: słuchajmy bardziej dzieci - one mogłyby zbudować lepszy świat
Od 25 lat walczy z przemocą wobec dzieci. Uważa, że za mało wsłuchujemy się w ich potrzeby, a pomagać trzeba wszystkim, dlatego 500 plus powinno dostawać każde dziecko w Polsce - oto prof. Ewa Jarosz, kandydatka na Rzecznika Praw Dziecka.

Kadencja Rzecznika Praw Dziecka Marka Michalaka wygasła 27 sierpnia i przed Sejmem stoi wybór nowego Rzecznika. Jest trzech kandydatów na to stanowisko - Sabina Zalewska (zgłoszona przez PiS), Ewa Jarosz (mająca poparcie PO) i Paweł Szczuciński (kandydat Kukiz'15). Mamotoja.pl rozmawiało z prof. Ewą Jarosz o tym, jakie ma poglądy na najbardziej aktualne problemy związane z wychowywaniem dzieci i co chciałaby zrobić dla dzieci, jeżeli zostałaby ich nowym Rzecznikiem. Patrząc na pani drogę zawodową, można powiedzieć, że od zawsze w swojej działalności naukowo-badawczej zajmowała się pani prawami dziecka, ich krzywdą oraz przemocą w rodzinie. Jakiś wewnętrzny głos kierował mnie w tę stronę. Od 25 lat zajmuję się tematem przemocy wobec dzieci i ochrony ich praw. Może wynika to z tego, że zawsze przyświecało mi takie korczakowskie myślenie , że jak dzieci będą dobrze traktowane i będzie się im pomagać, rozwijać i wspierać, a nie będzie się je krzywdzić, to dzieci będą mogły zbudować lepszy świat . Czy udało się zbudować lepsze życie dzieciom w Polsce? Patrząc na statystystyki, można powiedzieć, że tak. Mamy coraz lepsze przepisy dotyczące ochrony zdrowia dziecka i jego praw jako pacjenta, poprawę funkcjonowania dzieci w placówkach opiekuńczo-wychowawczych i resocjalizująco-terapeutycznych, pieczy zastępczej. Kamieniem milowy w respektowaniu praw dziecka było wprowadzenie w 2010 roku ustawowego zakazu stosowania wobec nich kar cielesnych. Ale nie przestaliśmy bić dzieci.... Od początku lat 90-tych ubiegłego wieku zajmuję się badaniem i diagnozowaniem przemocy wobec dzieci, a od 2011 roku badam społeczne postawy wobec przemocy w wychowaniu dla Rzecznika Praw Dziecka, czego efektem są coroczne raporty na ten temat. Najnowsze sprawozdanie z 2018 roku pokazuje, że różne działania, w tym kampanie społeczne oraz rozwijanie publicznej dyskusji na temat kar...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz