Babcia Plus. Szykuje się nowy program rządu?
Adobe Stock
Aktualności

Babcia Plus: rząd zapłaci dziadkom za opiekę nad wnukami nawet 3000 zł?

„Babcia plus” to nowy pomysł rządu po programach 500 plus i 300 plus. Jeśli wejdzie on w życie, babcie i dziadkowie, którzy opiekują się wnukami, otrzymają specjalny zasiłek.

Nowy program rządu o roboczej nazwie „Babcia plus” miałby odciążyć młodych rodziców. Oni wróciliby do pracy, a dziadkowie, którzy zajęliby się maluchami, dostaliby od państwa specjalny zasiłek. 

Dorota Czaja: Miłość to najprostsza definicja macierzyństwa

Program „Babcia plus”: nawet 3000 zł zasiłku dla dziadków

Urzędnicy z resortu rodziny analizują strategie prorodzinne na Węgrzech. Tam już od dawna obowiązuje podobny program. „Ciekawymi rozwiązaniami, realizowanymi już na Węgrzech, są m.in. wprowadzenie opieki dla dziadków, świadczenia, które pozwalają dziadkom przejąć opiekę nad dziećmi w okresie od pierwszego do trzeciego roku życia, aby rodzice mogli dokonać wyboru, czy rzeczywiście mama wraca do pracy, czy korzysta z rozwiązania instytucjonalnego” – tłumaczyła w Polskim Radiu minister Marlena Maląg.

Na Węgrzech wygląda to tak, że mama, która pójdzie do pracy, może przekazać swój zasiłek na babcię lud dziadka, którzy będą opiekować się jej dziećmi. Kwota zasiłku uzależniona jest od pensji rodzica, ale wynosi maksymalnie ok. 3000 zł miesięcznie. Jak tłumaczyła szefowa resortu rodziny, dziadkowie nie mogą łączyć zasiłku z pracą lub emeryturą.

Marlena Maląg zwróciła też uwagę na opodatkowanie matek. Podkreślała, że podobnie jak na Węgrzech, kobiety mogłyby go uniknąć. „W polityce podatkowej Węgier kobiety, które urodziły co najmniej czworo dzieci, są zwolnione z podatku w swojej pracy zawodowej” – dodała. 

Co sądzicie o tym pomyśle?

Zobacz też:

rodzina patchworkowa
Adobe Stock
Związki i seks
Rodzina patchworkowa: definicja, problemy, zalety. Jak przeżyć w patchworku?
Rodzina patchworkowa to całkowite przeciwieństwo tradycyjnego modelu rodziny. Zwykle w skład rodziny patchworkowej wchodzą mama, tata, nowi partnerzy rodziców i dzieci z poprzednich związków, a często też wspólne dzieci. Życie w patchworku może być wyzwaniem, jednak wypracowanie dobrych, trwałych relacji jest możliwe! Jak to zrobić?

Rodziny patchworkowe, czyli zrekonstruowane , są w Polsce coraz częstsze, ponieważ coraz więcej małżeństw kończy się rozwodem. Kiedy rodzic (lub oboje rodziców) po rozstaniu tworzy nową rodzinę, w skład której wchodzą dzieci z poprzednich związków, a często także dzieci z nowej relacji, mówimy właśnie o rodzinie patchworkowej. Skąd ta nazwa? Patchwork to rodzaj narzuty uszytej z różnych kawałków tkanin. Każdy jest inny, ale razem mogą tworzyć piękną całość. Czy relacje w rodzinie zrekonstruowanej mogą być udane? Tak, ale nie zawsze jest to łatwe i nie wszystkim udaje się stworzyć szczęśliwy patchwork. Spis treści:  Rodzina patchworkowa: co to znaczy? Rodziny  patchworkowe: cechy Rodzina patchworkowa: problemy Rodzina patchworkowa: zalety Rodziny patchworkowe w Polsce: postrzeganie Rodziny patchworkowe: jak w nich żyć? Rodzina patchworkowa: co to znaczy? Rodzina patchworkowa (inaczej: zrekonstruowana, rekonstruowana) to kolejny związek dorosłych, którzy mają dzieci z poprzedniego małżeństwa lub relacji. W miarę zachodzących przemian społecznych, takich jak coraz liczniejsze rozwody i coraz popularniejsze nieformalne związki , wiele negatywnych określeń (np. rodzina rozbita lub niepełna) zostaje zastąpionych nowymi nazwami. I tak właśnie powtórne związki rozwiedzionych rodziców są teraz określane mianem rodziny patchworkowej czy rekonstruowanej, samotne matki stały się matkami samodzielnymi, a starzy kawalerowie i stare panny – singlami. Rodzina patchworkowa: cechy Jednym z wyróżników dobrze funkcjonującej rodziny patchworkowej jest dbanie o prawidłowe relacje z byłymi partnerami (rodzicami dziecka) oraz traktowanie wszystkich dzieci jak rodzeństwa. Zdarza się nawet, że byli małżonkowie z nowymi partnerami i dziećmi z aktualnych związków spędzają razem święta i wakacje. Dr...

kwarantanna 13-osobowej rodziny
Adobe Stock
Aktualności
13-osobowa rodzina zakażona koronawirusem – jak przeżyli kwarantannę?!
„Dzieci padały, jedno po drugim" – tak rodzice dzieci zakażonych koronawirusem opisują to, co przeżyli. Oni sami też przeszli COVID-19. Cała rodzina musiała się poddać ścisłej kwarantannie!

Jeżeli macie już dość kwarantanny i ograniczeń w swobodnym poruszaniu się , to koniecznie przeczytajcie, co musiała przejść ta rodzina. Wszyscy w niej zachorowali na COVID-19 – mama, tata i gromadka 11 dzieci. Przeszli naprawdę dużo  – zobaczcie, jak dali sobie radę! Najpierw zachorowała mama Rodzina Cebrian Gervas mieszka w dzielnicy Huerta del Rey w Valladolid w północno-zachodniej Hiszpanii. Jako pierwsza zachorowała mama dzieci Irene. Kobieta miała bardzo silne bóle głowy, potem pojawiły się typowe objawy zakażenia koronawirusem u dorosłych  – gorączka, kaszel i bóle mięśniowe. Mimo starania, aby zachować dystans i higienę pozostałych domowników, w następnych dniach chorobę COVID-19 zdiagnozowano także u jej męża Jose oraz wszystkich dzieci: 15-letniej Carmen, 14-letniego Fernando, 12-letniego Luisa, 11-letniego Juana Pablo, 10-letnich bliźniaków Miguela i Manuela, 8-letniego Alvaro, 5-letniej Irene, 4-letniej Alicii, 3-letniej Heleny i rocznego Jose Marii. Dom stał się szpitalem dla całej gromadki dzieci. „Dzieci padały, jedno po drugim" – opowiada tata w wywiadzie dla „El Espanol". Część dzieci miała silniejsze objawy zakażenia koronawirusem, inne przechodziły chorobę spokojniej. Pojawiały się wymioty, bóle głowy . Potem była chwilowa, niewielka poprawa i znowu pogorszenie samopoczucia. „Nigdy w życiu aż tak się nie bałem" Trudno opisać słowami, to co przechodzili rodzice i ich dzieci. „Przeżyliśmy bardzo trudne chwile. I nadal je przeżywamy" – mówi ojciec rodziny. Wraz z żoną boją się o zdrowie dzieci i że nikt nie będzie mógł im pomóc, gdy stan kogoś z rodziny się pogorszy. „Przyznam, że nigdy w życiu aż tak się nie bałem" – wyznaje Jose Cebrian Gervas. „Dostajemy posiłki do garażu" Rodzina mieszka w 170-metrowym...

Dorota Wellman o presji odchudzania
screen/Instagram tvnstyle_official
Aktualności
Wellman o wpędzaniu dzieci w kompleksy: „Rodzina potrafi tak samo udupić dziewczynkę, jak środowisko szkolne"
Za mało chwalimy nasze dzieci, mówimy, że są fajne i świetnie wyglądają – mówi Dorota Wellman. Dziennikarka opowiedziała o swoich problemach z wagą i samoakceptacji i jakie ma to znaczenie w dorosłym życiu. Ważne i mocne słowa, które powinna usłyszeć każda mama małej dziewczynki!

Trudno o bardziej wiarygodną osobę, która mogłaby mówić o tym, jak ciężko żyje się pod pręgierzem otyłości. Dorota Wellman, dziennikarka i prezenterka programu „Dzień Dobry TVN", od wielu la zmaga się z nadwagą i wykonała naprawdę wiele, aby pozbyć się zbędnych kilogramów. I może dlatego, jak mało która kobieta, jest prawdziwa w tym, kiedy mówi o presji wyglądu i wpędzania dziewczynki, a potem kobiety, w kompleksy z powodu wagi. To bardzo odbija się na ich samoocenie i na tym, czy idą przez świat odważnie, czy też z pochyloną głową. Słowa wypowiedziane przez Wellman w trakcie wywiadu w programie Agaty Młynarskiej „#agatasiekreci w Stylach" powinny trafić do każdej mamy.  „Ważna nie jest dupa, ale głowa" To problem wielu, a może nawet większości kobiet, że nie akceptują swojego wyglądu po porodzie. Nadprogramowe pociążowe kilogramy mogą miesiącami nie schodzić mimo starań, odpowiedniej diety i ćwiczeń. Wyglądać jak Anna Lewandowska po ciąży to pewnie dla większości z nas nieosiągalne marzenie. Ale właśnie w tym tkwi błąd kobiet, że dążą do tego, aby wyglądać idealnie i nie akceptują siebie takimi, jakimi są. „Ważna nie jest dupa, ale głowa" – mówi dosadnie Dorota Wellman w wywiadzie dla Agaty Młynarskiej na Instagramie TVN Style. Przyznaje, że nie może tego zrozumieć, że „ktoś się martwi jedną fałdką na brzuchu". „Rodzina za mało wzmacnia w nas poczucie wartości" Dziennikarka podkreśla, jak kolosalną rolę w poczuciu samoakceptacji i wartości odgrywa najbliższa rodzina . To jest jej zdaniem podstawa bycia silnym w dorosłym życiu. Wellman uważa jednak, że rodzina za rzadko wzmacnia dziecko w przekonaniu, że nie jest ważne, jak wygląda, ale to, kim jest. „Jeśli kobieta miałaby od taty czy brata takie wsparcie, mówiące »jesteś...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz