Rzecznik Praw Dziecka: szkoły powinny odświeżyć schrony
Adobe Stock/ Facebook/Rzecznik Praw Dziecka
Aktualności

Rzecznik Praw Dziecka: szkoły powinny odświeżyć schrony, by wzmocnić poczucie bezpieczeństwa uczniów

Zdaniem Rzecznika Praw Dziecka, jeżeli w szkole jest schron – powinien on zostać odświeżony, a uczniowie przeszkoleni z tego, gdzie on się znajduje i jak z niego korzystać.

Mikołaj Pawlak w niedzielę (15.05.2022 r.) w Programie Pierwszym Polskiego Radia wypowiedział się na temat wzmocnienia poczucia bezpieczeństwa uczniów w kontekście wojny w Ukrainie. Rzecznik Praw Dziecka zauważył, że bardzo ważne jest, by dzieci potrafiły się odpowiednio zachować w sytuacji kryzysowej. Podziękował również ministrowi edukacji za to, że od września w szkołach w ramach edukacji dla bezpieczeństwa wrócą najważniejsze elementy przysposobienia obronnego, wraz z nauką strzelania i wiedzą obronną.

Rzecznik Praw Dziecka: "Potrzebujemy Narodowej Strategii przeciw Przemocy wobec Dzieci" [WIDEO]

Rzecznik Praw Dziecka apeluje o odświeżenie schronów

Mikołaj Pawlak jest również zdania, że jeżeli w szkołach znajdują się schrony – powinny one zostać odświeżone.

„Myślę, że ta edukacja dla bezpieczeństwa jest bardzo ważna, a od strony jeszcze takiej szerszej – i jest to przedmiotem mojego wystąpienia do ministra edukacji i do ministra spraw wewnętrznych i administracji – przywrócenie, odświeżenie, przypomnienie wszystkim, jakie są zasady bezpieczeństwa w szkołach, żebyśmy my, jako rodzice czuli się bezpieczni, że nasze dzieci potrafią się zachować” – powiedział Rzecznik Praw Dziecka.

„I jeżeli w danej szkole – np. w historycznych tysiąclatkach albo w szkołach, które są wcześniej wybudowane – są schrony, to one muszą być odświeżone, dzieci muszą wiedzieć, gdzie te schrony są, po to, byśmy się czuli bezpiecznie. To jest naturalny odruch nas wszystkich, moim zdaniem” – dodał Mikołaj Pawlak.

Zwiększenie poczucia bezpieczeństwa wśród uczniów

Mikołaj Pawlak swoje zdanie na temat odświeżenia schronów argumentował tym, że wiedza wśród młodzieży, jak zareagować na alarm lub inną sytuację kryzysową, zwiększy poczucie bezpieczeństwa wśród młodzieży.

Rzecznik Praw Dziecka podczas audycji wspomniał również o wsparciu dzieci w umiejętnościach, które pozwolą czuć im się bezpiecznie. Jest to między innymi posługiwanie się bronią. „Musimy przygotować nasze dzieci do umiejętności, które niestety przez ostatnie dziesięciolecia, 25-30 lat, były w jakiś sposób rugowane ze szkół” – zauważył RPD.

Źródło: wydarzenia.interia.pl, wiadomosci.radiozet.pl

Piszemy też o

Natalię z Ukrainy operowano w Łodzi
Godenkoff/Adobe Stock, screen tvn24.pl
Aktualności
16-letnia Natalia z Ukrainy została zoperowana w Łodzi, bo w Odessie wojna odebrała jej szansę na zdrowie
Ukraińska nastolatka potrzebowała operacji. Zoperowano ją w Łodzi, gdyż w Ukrainie, w związku z wybuchem wojny, stało się to niemożliwe. Natalia, bo tak nazywa się młoda pacjentka, czuje się dobrze i mówi, że wreszcie będzie mogła chodzić i biegać.

Z pomocą 16-latce ruszyli lekarze z Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi. W Ukrainie zdiagnozowano u niej skomplikowaną wadę serca, która sprawiała, że dziewczynka nie mogła normalnie funkcjonować. W Odessie, skąd pochodzi, przeprowadzenie operacji było niemożliwe. Natalia ma szansę na normalne życie Natalia przeszła w Odessie 5 operacji przygotowujących do ostatniego, kluczowego zabiegu dla jej serca. Niestety wybuch wojny sprawił, że stało się to niemożliwe. Dlatego dziewczynka wraz z mamą przyjechały do Polski, gdzie łódzcy lekarze przeprowadzili niezbędny dla zdrowia Natalii zabieg. „Teraz czuję się bardzo dobrze. Mogę chodzić, a nawet biegać. Przed operacją nie miałam na nic siły, nie mogłam chodzić. Teraz będę mogła normalnie żyć” – powiedziała w rozmowie z TVN Natalia. „Bardzo wszystkim dziękujemy za wspaniałą opiekę, całemu personelowi i panu profesorowi. Zaopiekowano się moją córką na najwyższym poziomie . Jesteśmy wdzięczne, że w tak trudnym czasie dla naszej Ukrainy mogłyśmy tu przyjechać, i że lekarze pomogli mojej córce” – mówiła w rozmowie z dziennikarzami TVN matka dziewczynki Svitlana Maitalova. Poważna wada zoperowana nowoczesną metodą Natalii wszczepiono zastawkę metodą przezskórną, niedostępną w jej ojczyźnie. Dziewczynka wymagała wymiany zastawki płucnej. Zabieg wykonany u Natalii w Polsce i w krajach zachodnich jest wykonywany rutynowo. Jednak ze względu na wysoki koszt takiego zabiegu (ponad 100 tys. złotych) w Ukrainie jest niedostępny. Polscy lekarze odpowiedzieli na prośbę ukraińskiego lekarza Natalii, Romana Lekana, który operował wcześniej dziewczynkę i współpracował z kliniką w Łodzi. Natalia z mamą dotarła do Polski 15 marca. W łódzkiej klinice została przebadana, zakwalifikowana do zabiegu i w końcu zoperowana. Zastawka została wstawiona z dostępu przez...

wojna, rozstanie
Adobe Stock
Aktualności
Ojcowie poszli na wojnę – czy kobiety rzeczywiście nie różnią się od mężczyzn?
Feminizm to w uproszczeniu ruch walczący o prawa kobiet i zakładający, że kobiety nie różnią się od mężczyzn. Czy przykład wojny w Ukrainie, gdzie mężczyźni walczą, a kobiety opiekują się dziećmi, dowodzi, że należy zdefiniować na nowo to założenie? – zapytałam dr hab. Karolinę Hansen, na co dzień zajmującą się stereotypami i uprzedzeniami.

Wojna w Ukrainie otwiera oczy na wiele rzeczy: począwszy od świata polityki, a skończywszy na życiu społecznym. Skłania też do zastanowienia się nad różnymi stereotypami, a czasem do tych refleksji popycha nas nasze własne dziecko… Moja przyjaciółka została ostatnio zaskoczona pytaniem swojej 6-letniej córki, dlaczego to tatusiowie zostali na wojnie, a mamy wyjechały z dziećmi. Pytanie uzasadnione, zważywszy na fakt, że przyjaciółka naprawdę dokłada starań, by jej córki wyrosły w przekonaniu, że kobiety i mężczyźni są sobie równi. No i jak to w takim razie jest? Jesteśmy równi czy jednak są granice tej równości? To zależy, z której strony na to spojrzeć. Czy jesteśmy sobie równi biologicznie, czy jesteśmy sobie równi społecznie? To dwa różne pytania. Nie ma co się oszukiwać, biologicznie się różnimy: mężczyźni są statystycznie silniejsi i wyżsi – a to cechy przydatne na wojnie, bo mogą np. udźwignąć więcej broni czy szybciej uciekać. Oczywiście są też silne i wysokie kobiety, ale procentowo jest ich mniej. Ktoś może więc zapytać: czy my nie przesadziliśmy z tym równouprawnieniem? A może jednak skoro się różnimy, to do innych rzeczy zostaliśmy stworzeni? Nie przesadziliśmy. Bo w równouprawnieniu nie chodzi o to, żeby nie dostrzegać różnic, ale dać takie samo prawo wszystkim. Czyli w przypadku wojny dać prawo kobiecie do zostania na miejscu i walki z wrogiem. To nawet się dzieje, bo przecież są kobiety, które stają się żołnierkami i walczą w Ukrainie. Ale w sytuacji, gdy mają dzieci, raczej tak nie jest – to one, nie ojcowie, wyjeżdżają z dziećmi z kraju. To prawda, ale tu znów dotykamy uwarunkowań biologicznych, bo może wyjeżdżające matki małych dzieci karmią je piersią, zatem naturalną konsekwencją jest fakt, że to one opuszczają kraj z dzieckiem. Oczywiście idealnym rozwiązaniem byłoby pozostawienie rodzicom...

Jak radzić sobie ze stresem i czy udawać przed dzieckiem, że się nie boimy?
Adobe Stock
Aktualności
Jak radzić sobie ze stresem w związku z wojną w Ukrainie? Czy udawać przed dzieckiem, że się nie boimy?
W obliczu wojny w Ukrainie wiele osób musi radzić sobie z większym stresem niż zazwyczaj. Wymieniamy sposoby, które pomogą go złagodzić. Podpowiadamy również, jakie emocje można pokazywać przy dziecku, a kiedy należy tego unikać.

Wojna w Ukrainie, po nadal trwającej pandemii koronawirusa, jest kolejną ekstremalną sytuacją, z którą musimy sobie radzić. Część z nas nie wie, w jaki sposób. Do tego wszystkiego dochodzi kontakt z najmłodszymi – jak się przy nich zachować? Udawać, że się nie boimy? A może pokazać swoje emocje? Z pomocą psychologa, dr hab. Anny Cierpki, podpowiadamy, jak sobie radzić ze stresem w obliczu kryzysowej sytuacji. Spis treści :  1. Jak samemu radzić sobie ze stresem? Zatrzymać się i włączyć myślenie Uwaga na fake newsy Pomagając, dbajmy też o siebie Dawkujmy sobie informacje o wojnie Profilaktyka: chwila na relaks Pogłębienie oddechu Sen jest ważny Dobre nawyki żywieniowe Kontakt z bliskimi Wdzięczność 2. Czy udawać przed dzieckiem, że się nie boimy? 3. Jak rozmawiać z dzieckiem o wojnie, emocjach? Jak samemu radzić sobie ze stresem? „To, że my odczuwamy w tej chwili tak wiele różnych emocji: smutek, rozczarowanie, przygnębienie, złość, nienawiść, to jest normalne, bo jest ekstremalna sytuacja. Można powiedzieć, że są to normalne emocje w nienormalnej sytuacji” – mówi dr hab. Anna Cierpka. Jak więc radzić sobie ze stresem? Co robić, a czego należy unikać? Zatrzymać się i włączyć myślenie Zdaniem dr hab. Anny Cierpki należy przede wszystkim „zatrzymać się na chwilę” i odwołać do faktów , do tego, w jakiej sytuacji jesteśmy my – Polacy. A fakty są m.in. takie, że:​ wojny u nas nie ma, my teraz jesteśmy bezpieczni, jesteśmy w NATO i wierzymy, że jeżeli byłaby taka konieczność – NATO nas ochroni. Nie powinniśmy także wyprzedzać faktów, katastofizować. Nikt nam nie wypowiedział wojny, więc należy skupić się na bezpiecznym „tu i teraz”. Uwaga na fake newsy Powinniśmy być także bardzo...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz