Rzecznik praw dziecka zapewniał, że telefon zaufania działa całą dobę
Instagram/ rpd_pawlak
Aktualności

Rzecznik praw dziecka przyłapany na niewiedzy: stworzył fake newsa, ale twierdził, że to inni kłamią

Na początku tygodnia zaczął działać telefon zaufania dla dzieci. Rzecznik praw dziecka upierał się, że ze wsparcia można skorzystać przez całą dobę. Dziennikarz udowodnił jednak podczas programu na żywo, że prawda jest inna.

Mikołaj Pawlaka podczas rozmowy z dziennikarzem RMF FM, twierdził, że Dziecięcy Telefon Zaufania działa przez 24 godziny. Upierał się również, że informacje zaprzeczające temu to zwykły „fejk”. Robert Mazurek - dziennikarz, sprawdził, jak w rzeczywistości wygląda możliwość dodzwonienia się na numer telefonu zaufania dla dzieci.

Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę otacza opieką ofiary przemocy [WIDEO]

Dziecięcy Telefon Zaufania

Kilka dni temu został uruchomiony Dziecięcy Telefon zaufania. Działa także czat internetowy, gdzie dzieci mogą uzyskać wsparcie. Mikołaj Pawlak zachęcał do korzystania z pomocy, jeśli jest taka potrzeba: „Dręczą Cię w szkole, biją na podwórku, stałeś się celem ataku w internecie? Zostałeś sam, pogubiłeś się w życiu, straciłeś przyjaciela, nie masz z kim pogadać? Nie jesteś sam. Zadzwoń”.

Telefon zaufania jest anonimowy, połączenie darmowe. Numer Dziecięcego Telefonu Zaufania to: 800 12 12 12

Telefon działa całą dobę?

Rzecznik praw dziecka zapewniał, że telefon zaufania działa całą dobę – i w dzień, i w nocy. „Działa całą dobę, panie redaktorze i proszę nie siać fejków” - powiedział Pawlak w rozmowie z dziennikarzem, który był zdania, że sytuacja wygląda inaczej.

Wsparcie od 8.15 do 20.00

Na antenie dziennikarz postanowił udowodnić, że ma rację. Zadzwonił pod wskazany numer. Razem z rzecznikiem praw dziecka i słuchaczami radia - wysłuchali komunikatu, że telefon jest czynny od godziny 8.15 do godziny 20.00.

Mikołaj Pawlak jednak nadal obstawał przy swoim zdaniu, że telefon działa całodobowo: „Zaraz sprawdzę, dlaczego takie nagranie jest. To nie znaczy, że telefon nie działa”.


Źródło: RMF FM

Zobacz także: 

telefon zaufania dla dzieci
Adobe Stock
Wychowanie
Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży będzie nadal działał!
Udało się! Polacy zebrali 2 miliony złotych na linię 116 111 czyli Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży. Większość środków przekazała fundacja Dominiki Kulczyk.

Codziennie do Telefonu Zaufania dla Dzieci i Młodzieży prowadzonego przez fundację Dajemy Dzieciom Siłę dzwoni 18 osób. Od momentu uruchomienia numeru 116 111 zadzwoniło na niego ponad 1,2 miliona młodych ludzi potrzebujących pomocy. Telefon działa bez pomocy z budżetu państwa. W tym roku jednak zawisły nad nim czarne chmury – groziła mu likwidacja. Zbiórka na telefon zaufania Ze względu na brak funduszy istniało ryzyko, że Telefon Zaufania przestanie działać. Rząd nie był zainteresowany finansowym wsparciem fundacji, która wystąpiła o dofinansowanie w wysokości 890 tys. na ten i przyszły rok. Aby nie doszło do likwidacji telefonu, Szymon Hołownia zorganizował w mediach społecznościowych zbiórkę pieniędzy. Celem było uzbieranie 2 milionów złotych . Wielki gest Dominiki Kulczyk Cel udało się osiągnąć w dwa dni. W tym czasie na koncie zbiórki znalazło się 360 tysięcy zebranych od prywatnych osób. Resztę – ponad 1,6 miliona dołożyła fundacja Dominiki Kulczyk.   Za te pieniądze fundacja zatrudni specjalistów, którzy będą dyżurować 7 dni w tygodniu i 24 godziny na dobę , a nie jak do tej pory 14.  Zobacz także: Kiedy z dzieckiem warto iść do psychologa Dominika Kulczyk, prezes Fundacji Kulczyk Foundation, powiedziała: " Dzieci muszą być wysłuchane , bo mają coś ważnego do powiedzenia, często widzą to czego my – dorośli, nie widzimy. Mają one odwagę nazywać rzeczy po imieniu, mają w sobie nieskrępowaną wolność. Teraz, dzięki połączeniu nas wszystkich, stanie się tak, że żadne dziecko, które chce być wysłuchane i szuka pomocy poprzez Telefon Zaufania 116 111, nie zostanie samo." Przeczytaj: Trudne dzieciństwo a samobójstwa dzieci Smutne statystyki W 2018 roku na życie targnęło się blisko 2000 młodych Polaków – 746 dzieci w wieku 13-18 lat (92 dzieci zmarło) i 1143 osoby w wieku 19-24...

Rzecznik Praw Dziecka akceptuje klapsy?
AdobeStock
Aktualności
Rzecznik Praw Dziecka: "Klaps nie zostawia wielkiego śladu"
Te słowa Mikołaja Pawlaka bardzo poróżniły rodziców. A wy co sądzicie o stosowaniu kar cielesnych wobec dzieci?

Mikołaj Pawlak, który pełni obecnie funkcję Rzecznika Praw Dziecka, w jednym z ostatnich wywiadów odniósł się do kwestii stosowania przez rodziców klapsów. To, co powiedział, bardzo wzburzyło wielu rodziców. Rzecznik Praw Dziecka, czyli człowiek, który z urzędu powinien chronić dzieci,  wyznał, że trzeba rozróżnić klapsy od bicia. Dodał też, że klapsy „nie zostawiają wielkiego śladu”. Czyżby? Rzecznik Praw Dziecka o karach cielesnych wobec dzieci W ostatniej rozmowie z „Dziennikiem Gazetą Prawną” Mikołaj Pawlak nie był konsekwentny w tym, co mówił na temat stosowania kar cielesnych wobec dzieci. Z jednej strony stanowczo przyznał, że „zaniedbania, pobicia i znęcanie się” działają na szkodę dzieci. „Absolutnie nie wolno bić dzieci. I to jest bezwzględne. Koniec pieśni” – stwierdził Rzecznik. Z drugiej oznajmił jednak, że „trzeba rozróżnić, czym jest klaps, a czym jest bicie” i dodał, że sam „sam z estymą wspomina to, że dostał od ojca w tyłek”, kiedy polał nogę brata denaturatem i ją podpalił. „Ojciec w porę zareagował. Tak, że przez dobrą chwilę nie mogłem siadać" – wyznał Rzecznik. Zobacz też: To tylko niewinny klaps? Nie, bicie to bicie! Na pytanie o to, czy sam daje klapsy synom, powiedział: „chłopaki czasem dają w kość, ale nie uderzyłem ich nigdy". Jak widać Rzecznik Praw Dziecka nie mówi dostatecznie wyraziście i precyzyjnie, że każda form karania cielesnego dzieci jest zła. Wydaje się, że w przypadku klapsów powinien bardziej ważyć słowa, ponieważ kto jak kto, ale człowiek, który stoi na straży bezpieczeństwa najmłodszych, powinien sprzeciwiać się wszystkiemu, co temu bezpieczeństwu może zagrażać. Dlaczego klapsy nie są dobrą metodą wychowawczą? Dawanie dziecku klapsa uczy je jednego – silniejszy zawsze wygrywa ....

Rzecznik Praw Dziecka o edukacji seksualnej w szkołach
Adobe Stock
Aktualności
Rzecznik Praw Dziecka mówi „nie” edukacji seksualnej dzieci według Deklaracji LGBT+
To naruszenie konstytucyjnego prawa rodziców do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami – uważa Rzecznik Mikołaj Pawlak.

    Mikołaj Pawlak zaapelował do Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara o podjęcie wspólnych działań na rzecz obrony prawa rodziców do wychowywania swoich dzieci zgodnie z własnym światopoglądem. Ale chyba nie znajdzie w tej sprawie sojusznika, bo wiele wskazuje na to, że Rzecznik Praw Obywatelskich nie podziela jego zdania.     Rzecznik: narzucamy dzieciom ideologię wyznawaną przez wąską grupę Chodzi o warszawską Deklarację LGBT+ na temat społeczności lesbijek, gejów, biseksualistów i osób transseksualnych (LGBT), podpisaną w lutym przez prezydenta stolicy Rafała Trzaskowskiego. To pierwszy tego typu dokument w polskim samorządzie tak zdecydowanie sprzeciwiający się homofobii i nietolerancji w szkołach. Zakłada on m.in. budowę hostelu interwencyjnego dla osób LGBT wykluczonych przez swoje rodziny, powstanie centrum społeczno-kulturalnego dla takich ludzi, przeciwdziałanie przemocy wobec nich oraz zajęcia edukacyjne dotyczące tematyki osób LGBT. Mają się one odbywać zgodnie ze standardami i wytycznymi Światowej Organizacji Zdrowia – WHO.  Deklaracja wywołała szeroką dyskusję na temat edukacji seksualnej dzieci w szkołach. Ze strony prawicy padają zarzuty promowania m.in. pedofilii. W internecie pojawiły się opinie, że dzieci będą "uczyć się w szkole masturbować". Rzecznik Praw Dziecka uznał, że deklaracja narusza normy, tradycję i wzory kulturowe w naszym kraju oraz prawo zapisane w Konstytucji RP. Zdaniem Pawlaka nie można wychowania dziecka prowadzić bez uwzględnienia jego dojrzałości, a także wolności jego sumienia, wyznania oraz przekonania. A deklaracja - w jego opinii- narusza te zasady. „Pod pozorem realizacji szczytnych haseł tolerancji i zakazu dyskryminacji, w sferze wychowania dzieci narzuca ona ogółowi rodziców ideologię afirmowaną jedynie przez wąską grupę społeczną ” -...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj