sezon na latające kleszcze
rimmdream, adamikarl/Adobe Stock
Aktualności

„Latające kleszcze”: są ich chmary w lasach. Ukąszenie może zagrażać dziecku!

W okolicach leśnych właśnie pojawiły się strzyżaki sarnie, i to w dużych ilościach. Potrafią obsiąść człowieka i dostać się pod ubranie. Reakcja alergiczna na ich ugryzienie może stwarzać zagrożenie dla życia dziecka.

Strzyżaki sarnie wielu ludziom przypominają latające kleszcze. Nie są jednak kleszczami, a owadami, które zwykle żerują na zwierzętach. Czasami jednak potrafią wziąć na cel człowieka. Ich ukąszenie dla dorosłej osoby, choć bolesne, groźne nie jest. Zupełnie inaczej może być w przypadku dziecka, które okaże się uczulone na substancje, jakie wstrzykuje przy ukąszeniu strzyżak.

Rośliny odstraszające kleszcze. Co zasadzić w przydomowym ogródku?

Jak rozpoznać strzyżaka?

Strzyżak jest bardzo płaski, ma ok. pół centymetra długości, dość długie skrzydełka i wyraźnie widoczne odnóża. Gdy usiądzie na skórze, trudno go strącić dłonią – jest dobrze przystosowany do przebywania na skórze zwierzęcia. W lasach strzyżaki często latają chmarami, a spotkanie z nimi bywa niesympatyczne – wplątują się we włosy, wchodzą pod ubranie i potrafią ukąsić.

W ciało żywiciela wkłuwają się aparatem gębowym. Wtedy tracą skrzydła i mocno przyczepiają się do skóry pazurkami czepnymi, w które uzbrojone są jego odnóża.

Ukąszenie strzyżaka jest bolesne. Początkowo tylko swędzi, ale kolejnego dnia zaczyna boleć. Na skórze staje się grudka, która utrzymuje się i swędzi przez 2-3 tygodnie. U bardziej wrażliwych osób powstaje rumień, który może utrzymywać się nawet rok.

Czym grozi ukąszenie strzyżaka?

Dobra wiadomość jest taka, że strzyżaki nie przenoszą chorób, które roznoszą kleszcze. Potrafią jednak przyczynić się do tego, że u ukąszonej osoby dojdzie do reakcji alergicznej. Jeśli będzie nasilona, może zagrażać życiu dziecka.

Jeśli dziecko ukąsił strzyżak, nie panikuj. Obserwuj dziecko i wypatruj:

  • nasilającej się opuchlizny,
  • nasilonego rumienia,
  • problemów z oddychaniem.

W przypadku zaobserwowania któregoś z tych objawów, szybko zgłoś się z dzieckiem do szpitala.

Szczególną uwagę na ukąszenia strzyżaków u dzieci powinni zwrócić uwagę rodzice, których dziecko jest alergikiem.

Aby chronić się i dziecko przed strzyżakami, najlepiej ubierać się na spacer do lasu w jasne ubrania i stosować preparaty na kleszcze i komary. Skutecznie odstraszają także strzyżaki.

Źródło: se.pl, onet.pl

Piszemy też o:

Jak wyjąć kleszcza?
Adobe Stock
Zdrowie
Jak wyciągnąć kleszcza dziecku: bez pęsety, bezpiecznie i skutecznie
Jeśli nie wiesz, jak prawidłowo wyciągnąć kleszcza, koniecznie sprawdź porady eksperta. Skuteczne usunięcie kleszcza w całości jest bardzo ważne. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko zarażenia boreliozą. Pediatra, dr Wojciech Ozimek, tłumaczy, jak i czym bezpiecznie wyciągnąć kleszcza dziecku.

Wyciąganie kleszcza to dla wielu niełatwe zadanie. Jeśli zauważysz, że kleszcz wbił się w skórę dziecka, koniecznie musisz go stamtąd usunąć, najlepiej w ciągu 12 godzin. Dlatego po spacerze w lesie czy parku koniecznie sprawdź, czy na ciele dziecka nie ma śladu po ukąszeniu przez kleszcza. Dr Wojciech Ozimek, doświadczony pediatra, wyjaśnia, jak wyjąć kleszcza i czy lepiej go wykręcić, czy wyjąć szybkim ruchem. Polecamy najlepsze narzędzia do wyciągania kleszcza dziecku. Spis treści: Jak wyciągnąć kleszcza dziecku? Czy można wyciągnąć kleszcza bez pęsety? Wyciąganie kleszcza za pomocą pompki – tego nie rób! Opatrywanie ranki po wyjęciu kleszcza Jak wyciągnąć kleszcza dziecku? Żeby wyciągnąć kleszcza dziecku, najlepiej zaopatrzyć się w specjalne urządzenie do usuwania kleszczy. Można kupić je w aptece. Do wyboru jest co najmniej kilka tego typu przyborów i każdy z nich dobrze spełnia swoją funkcję, np.: pęseta (koniecznie plastikowa, bo metalową łatwo uciąć kleszcza), lasso (szczególnie polecane dla ruchliwych dzieci), specjalne długopisy, zestawy ze sprayem zamrażającym (dozwolone także dla dzieci, bez szkodliwego DEET). Aby skutecznie wyciągnąć kleszcza: złap pajęczaka jak najbliżej skóry, chwyć go za głowę, nie za odwłok, nie ściskaj zbyt mocno, pociągnij zdecydowanym ruchem do góry. Wiele osób zastanawia się, czy kleszcza bezpieczniej wyjąć, wykręcając go, czy po prostu wyciągając. Zdaniem eksperta nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Obie szkoły mają wielu zwolenników wśród lekarzy i obie są skuteczne, jeśli są wykonane prawidłowo. Aby jednak wyciąganie kleszcza, nawet małego, było skuteczne, najlepiej usuwać go płynnym i stanowczym ruchem wzdłuż osi wkłucia. Czy można wyciągnąć kleszcza bez pęsety? Tak! Specjalistyczne urządzenie...

larwy kleszczy
Adobe Stock
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Larwy kleszczy są początkową formą dorosłych kleszczy. Cykl rozwojowy kleszcza obejmuje kilka etapów: jaja, larwy kleszczy, nimfy oraz postać dorosłą kleszcza, czyli imago. Sprawdź, jak wygląda larwa kleszcza oraz czy jest groźna dla dzieci i dorosłych.

Larwy kleszczy biorą się z ok. 5 tysięcy jajeczek, które składa samica kleszcza. Z jajeczek tworzy się gniazdo kleszczy , a w ciągu kilku tygodni od jego powstania wylęgają się larwy kleszczy. Nie wszystkie wydostają się z gniazda, niektóre z nich giną, np. przygniecione przez inne jaja. Te, które przeżyją, mogą rozejść się nawet w promieniu kilku metrów od gniazda. Larwy kleszczy zazwyczaj nie zarażają boreliozą , jednak podobnie jak dorosłe kleszcze, są niebezpieczne dla człowieka. Poniżej prezentujemy zdjęcia larwy kleszcza oraz najważniejsze informacje na jej temat.  Spis treści:  Jak wygląda larwa kleszcza? Larwa kleszcza  – zdjęcia Larwa kleszcza – ugryzienie Czy larwa kleszcza jest niebezpieczna? Larwa kleszcza u dziecka Jak wygląda larwa kleszcza? Jaka jest wielkość larwy kleszcza? Stworzenie to jest mikroskopijnych rozmiarów – mierzy jedynie pół milimetra. Ma brązowo-czarny kolor.  Nimfa kleszcza  i dorosły kleszcz mają po 8 odnóży. W odróżnieniu od nich larwa ma ich jedynie sześć. By przeżyć, larwy kleszczy muszą pić krew, dlatego one również szukają żywiciela.  Larwa kleszcza w domu raczej nie występuje. Gniazda kleszczy pojawiają się w ciemnych i wilgotnych miejscach, np. w pniu starego drzewa. Larwa kleszcza - zdjęcia Na tych zdjęciach możesz zobaczyć, jak wygląda larwa kleszcza: Larwa kleszcza - ugryzienie Jeżeli człowiek przez przypadek wejdzie w gniazdo kleszczy lub znajdzie się w jego okolicy, może go zaatakować nawet kilkaset larw. Z dala są one niemal niewidoczne, przypominają jedynie kropkę napisaną długopisem. Ugryzienie przez larwę kleszcza jest równie niebezpieczne, co zaatakowanie przez dorosłego kleszcza . Gdy larwy kleszczy wypiją krew, zmieniają się w nimfy kleszczy. Dzieje się to w...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz