Dwa typy mam i dwa sposoby wychowania dziecka
YouTube/Story of This Life
Aktualności

Są tylko dwa typy mam. Którym z nich jesteś? Zobacz film!

Podobno mama idealna to ta, która łączy oba te typy. Z którą z tych mam bardziej się utożsamiasz? Zobacz przezabawny film i oceń sama!

Wyobraź sobie taką scenkę: plac zabaw, południe, dwie mamy i dwoje dzieci. Jedna z mam nieustannie biega za dzieckiem, wyciera mu buzię i rączki, podnosi, zanim malec upadnie. Druga czyta książkę lub przegląda Facebooka, od czasu do czasu zerkając, co robi jej dziecko. O takich mamach jest film Esther Anderson, jednej z najpopularniejszych amerykańskich vlogerek.

Mama helikopter kontra mama kumpel

Mama nadopiekuńcza nazywana jest często rodzicem helikopterem. Prof. Anna Brzezińska wyjaśnia, że taki styl rodzicielstwa to "hiperobecność, czyli ciągłe krążenie nad dzieckiem". Nadopiekuńcze mamy robią wszystko, by chronić swoje dzieci – przed zarazkami, upadkami i niezdrowym jedzeniem. Przejmują kontrolę nad życiem maluchów, by nie stała im się żadna krzywda. Mama wyluzowana jest całkowitym przeciwieństwem mamy nadopiekuńczej. Kocha swoje dziecko, ale traktuje je jak partnera równego sobie – pozwala mu bawić się samodzielnie na placu zabaw, a kiedy maluch robi coś potencjalnie niebezpiecznego... robi zdjęcia, zamiast mu pomóc. Już wiesz, o jakich mamach mowa? Zobacz film:
 

Którym typem mamy jesteś?

Połączenie tych dwóch typów – mamy nadopiekuńczej i mamy wyluzowanej – daje mamę idealną! Taką, która otacza dziecko opieką i daje mu poczucie bezpieczeństwa, ale jednocześnie pamięta, że dziecko jest przede wszystkim dzieckiem i nie ma nic złego w ubrudzeniu się czy beztroskiej zabawie.

Co myślicie o tych dwóch typach mam pokazanych w filmie? Znacie mamy, które zachowują się w ten sposób? Piszcie w komentarzach!

Zobacz także: Jaki typem matki jesteś według znaku zodiaku? Sprawdź!

Źródło: YouTube

Histeria u dziecka – przyczyny, jak reagować?

sprzątanie,
Tata
Rodzice i obowiązki. Sprawdź, ile tak naprawdę pracujecie. Możesz się zdziwić!
Jesteś nowoczesną mamą, a twój partner nowoczesnym tatą? Niewykluczone, że nie dzielicie się obowiązkami domowymi tak sprawiedliwie jak się wam zdaje. Jednak to nie jedyna rzecz, która może cię zaskoczyć...

Ty gotujesz, on wiesza pranie. Ty sprzątasz, on robi zakupy. Wspólnie zajmujecie się dzieckiem , oboje wstajecie do niego w nocy… Dajecie z siebie tyle samo? No cóż, niekoniecznie… Jak donosi portal parents.com, naukowcy z Uniwersytetu Stanowego Ohio przestudiowali zwyczaje 182 par przed i po urodzeniu się dzieci.   Przed narodzinami dziecka podział obowiązków jest sprawiedliwy Podczas wywiadów, które zostały przeprowadzone przed narodzinami dzieci, pary potrafiły precyzyjnie powiedzieć ile czasu spędzają w pracy oraz ile godzin zajmują się domem . Kobiety i mężczyźni pracowali mniej więcej tyle samo godzin w tygodniu i mieli tyle samo czasu na to, by poleżeć sobie brzuchem do góry albo oddawać innym przyjemnościom. Przeczytaj: Powrót mamy do pracy     Po przyjściu dziecka na świat więcej pracy ma mama Gdy ich dzieci przyszły na świat i miały po ok. 9 miesięcy,  nie było już tak różowo. Według ustaleń naukowców, z chwilą pojawienia się nowego członka rodziny, kobietom przybywało średnio aż 21 godzin pracy tygodniowo, mężczyznom jedynie 13 . To aż 8 godzin różnicy! Może warto przyjrzeć się temu dokładniej i podzielić obowiązki tak, by było sprawiedliwie, a potem uczciwie tych ustaleń przestrzegać? Zobacz także:   Siedzisz w domu z dzieckiem i nie zarabiasz? To mit     I mama, i tato pracują mniej niż sądzą? Naukowcy ustalili jeszcze jedną ciekawą rzecz: oboje rodzice pracują …  mniej niż sądzą. Badani ojcowie twierdzili, że zajmują się domem 35 godzin tygodniowo, a 15 godzin opiekują się dzieckiem , tymczasem tak naprawdę  robili to przez 9 (dom) i 10 (dziecko) godzin. Mamy deklarowały 27 godzin prac domowych (naprawdę było ich 13 i pół) i 28 godzin opieki nad dzieckiem (z badań wynika, że robiły to 15 i pół...

niemowlę, zabawa, mama, dziecko, zabawa z niemowlakiem
oksun70 - Fotolia.com
Mama
10 największych niespodzianek macierzyństwa
Nieważne, jak bardzo wydawało ci się, że jesteś przygotowane na narodziny dziecka – macierzyństwo i tak cię zaskoczy.

Bycie mamą to duże wyzwanie. Twoje dziecko będzie doprowadzań cię do łez i wystawiać twoją cierpliwość na próbę. Nie raz sprawi, że zapomnisz o wszystkich rzeczach, które dotąd uważałaś za najważniejsze. Dziecko rozbije twoje dotychczasowe życie na tysiące kawałeczków, by potem pomóc ci poskładać je na nowo, jak witraż, aż powstanie coś o wiele bardziej skomplikowanego i piękniejszego niż kiedykolwiek znałaś. Chociaż każde macierzyństwo jest inne, są pewne wspólne dziedziny, w których dzieci rewolucjonizują życie młodych rodziców. Poznaj 10 największych niespodzianek młodej mamy. 1. Relacje z twoim partnerem po porodzie ulegną zmianie - Przed narodzinami dziecka byliśmy nierozłączni. Dużo ze sobą rozmawialiśmy, często wspólnie wychodziliśmy. Znajomi mówili, że zachowujemy się, jak zakochani nastolatkowie. Odkąd pojawiło się dziecko jesteśmy ciągle poddenerwowani. Zmęczenie i stres sprawiają, że często się kłócimy. - pisze jedna z mam na forum babyonline.pl Nawet, jeśli oboje pragnęliście zostać rodzicami, pojawienie się w domu dziecka, to powoduje "przeciążenia" na linii młoda mama i jej partner. Młodzi rodzice często czują się niedoceniani, zmęczeni, samotni, zaniedbywani i nierozumiani . Mimo, że rodzą się w nich podobne uczucia ciężko im o nich wspólnie rozmawiać, a to właśnie rozmowa jest kluczem do sukcesu . Nawet jeśli jesteś bardzo zmęczona, czujesz się nieatrakcyjna, znajdź czas dla męża. Porozmawiaj z nim o swoich uczuciach. Sprawdź też: Tych zdań mężowie nienawidzą! Na pewno choć raz tak powiedziałaś! Pocieszające jest to, że po tym pierwszym wyczerpującym i niezwykle stresującym okresie rodzicielstwa większość związków "odbija się" i rośnie w siłę większą niż kiedykolwiek dotąd. - Mój mąż jest najbardziej niesamowitym ojcem na świecie. Kiedy wchodzi do dziecinnego...

kobieta
materiały prasowe
Mama
Młoda mamo, poszukaj wsparcia!
Gdy oswoisz się z nowymi obowiązkami, możesz czuć się zawiedziona, że „tylko tak” wygląda bycie mamą. Może być inaczej! Jeśli tylko spróbujesz sobie pomóc. Zobacz, gdzie szukać wsparcia!

Choć są kobiety, które gładko wchodzą w rolę mamy i nie towarzyszą im żadne rozterki, ty wcale nie musisz do nich należeć. Pustka, mimo dni wypełnionych opieką nad maleństwem, wyobcowanie z „normalnego” świata, a niekiedy złość, że dziecko nie daje ci chwili wytchnienia – to mogą być twoje uczucia. I wolno ci je mieć. Bo nie chodzi o to, by ich nie było, ale by pozwolić sobie na nie, a potem nad nimi zapanować. Najgorsze jest udawanie, że w ogóle ich nie ma. Bo w końcu o swoje złe samopoczucie zaczniesz obwiniać bliskich – męża, a nawet dziecko. W porę obmyśl więc dobry plan działania. I stwórz własną sieć wsparcia . Oto, co możesz zrobić. Przeczytaj: Szczęśliwa mama, czyli jak pozbyć się wyrzutów sumienia Zapoznaj się z innymi mamami Najbliżsi nie rozumieją, dlaczego nie jesteś radosna. A ty czujesz pustkę, którą najlepiej wypełni ci... druga mama lub wiele innych mam, najlepiej mających dzieci w tym samym wieku. Spotkasz je na spacerze w parku, na placyku zabaw albo w klubie dla młodych mam. Nawiąż kontakty z mamami, z którymi chodziłaś do szkoły rodzenia. Może wspólne spacery czy wycieczki z maluchami? A basen, joga dla młodych mam ? Możecie też wzajemnie popilnować sobie dzieci. Wspólne spędzanie czasu to okazja do dzielenia się macierzyńskimi doświadczeniami i wspierania się. Rozmowy pomogą ci przekonać się, że nie tylko ty masz takie niepokojące uczucia. I lepiej sobie z nimi poradzisz. Takie babskie rozmowy mogą nawet zapobiegać depresji czy załamaniu. To ważne, byś poznała inne mamy z dziećmi – podróże za pracą powodują, że w dużych miastach niektóre kobiety poza mężem nie znają nikogo! Zaprzyjaźnij się z inną rodziną z małymi dziećmi W tygodniu jesteś z maluchem całe dnie. Ale weekendy warto spędzić rodzinnie. Wcale nie musisz zostawiać maluszka z tatą, a sama wymykać się z domu! Spędzajcie...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj