Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
samotne mamy bez 500 plus
Adobe Stock
Aktualności

Samotne mamy bez 500 plus – taka jest decyzja ministerstwa

Pani Marta to samotna mama trójki dzieci i właśnie przestała otrzymywać 500 plus. „W czym moje dzieci są gorsze od innych? Czy to jest kara za to, że rozstałam się z ojcem dzieci i nie jesteśmy już pełną rodziną?" - pyta kobieta.

Pani Marta samotnie wychowuje trójkę dzieci w wieku 6, 8 i 10 lat. Wspólnie z byłym partnerem ustalili, że będzie płacił na dzieci 2 tys. zł netto. Pani Marta dostawała też co miesiąc 1500 zł z programu 500 plus.

Z trójką dzieci 500 plus się nie należy?

Miesiąc temu kobieta otrzymała jednak informację z MOPS-u, że dalsza wypłata na wszystkie dzieci zostaje wstrzymana. - Już rok temu zabrali mi pieniądze na pierwsze dziecko. Powiedzieli, że nastąpiła zmiana przepisów. I aby dostawać pieniądze od rządu na pierwsze dziecko, muszę mieć zasądzone alimenty. Teraz, z powodu niezasądzonych alimentów, zabrali mi też pieniądze na kolejne dzieci. Nic więc nie dostanę – mówi.

Pani Marta nie musiała sądownie egzekwować pieniędzy na dzieci. - Regularnie dostaję pieniądze na konto, nie mam więc żadnej potrzeby, aby domagać się pieniędzy przez sąd czy komornika – opowiedziała. Ale ministerstwo bardzo krytycznie patrzy na takich rodziców i podejrzewa ich o naciąganie kasy państwowej.

Samotni rodzice pod lupą

Odebranie pieniędzy pani Marcie to pokłosie dwóch spraw – po pierwsze uszczelnienia systemu wypłat 500 plus samotnym rodzicom oraz wyroku sądowego orzekającego, że przy wypłacie 500 na drugie dziecko samotny rodzic nie musi mieć sądownie ustalonych alimentów.

Już rok temu resort zaczął kontrolować system wypłat 500 plus, tak aby rodzice deklarujący samotne wychowywanie dziecka nie pobierali pieniędzy, gdy w rzeczywistości żyją w nieformalnym związku. Dzięki temu nie musieli wliczać dochodu partnera i dostawali pieniądze również na pierwsze dziecko (w takiej sytuacji trzeba mieć dochód 800 złotych na 1 osobę w rodzinie).
 

Zobacz także
1000 plus zamiast 500 plus

1000 plus zamiast 500 plus - w ten sposób rządzący chcą zachęcić NAS do rodzenia więcej dzieci?

szczepienia

500 plus tylko dla zaszczepionych dzieci?

ciąża, brzuch, cieżarna, pieniądze, skarbonka

Ile kosztuje dziecko? Tak zaoszczędzisz!

mama, dziecko, niemowlę

Czy jesteś dobrą mamą? Quiz z niespodziankąMinisterstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zaleciło gminom, aby nie wypłacały 500 plus samotnym mamom, jeżeli nie posiadają sądownie ustalonych alimentów. Efektem tego rząd bardzo uszczelnił system wypłat i zaoszczędził wiele milionów złotych. Ale czy nie posunął się w tej sprawie za daleko?

Sąd kontra ministerstwo

Tak właśnie uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny, podważając we wrześniu decyzję urzędników o cofnięciu 500 plus samotnej mamie, gdyż nie przedstawiła sądowego orzeczenia o alimentach na kolejne dziecko. Mimo tego ministerstwo podtrzymało wymóg posiadania alimentów w piśmie skierowanym do wszystkich gmin w Polsce. - Gminy mają trzymać się litery prawa – napisał resort rodziny do samorządów. Przypomniał, że wymóg ustalenia alimentów dotyczy wszystkich samotnych rodziców starających się o 500 plus.

W zgodnej opinii prawników, ekonomistów i ekspertów organizacji rodzicielskich decyzja ministerstwa pracy kłóci się z prawem, że 500 plus na drugie i kolejne dzieci mają dostawać wszyscy, bez żadnych warunków. „Chyba że jesteś samotną matką lub ojcem. Wtedy pieniędzy możesz nie dostać” - skomentowała „Gazeta Wyborcza". - Zabieranie pieniędzy na drugie czy trzecie dziecko z powodu niewystąpienia o alimenty jest absurdem – powiedział specjalista od ubezpieczeń społecznych dr Łukasz Wacławik.

– W ten sposób z dnia na dzień zostałam wyrzucona z programu i nie dostaję ani złotówki. Pytam się, w czym moje dzieci są gorsze od innych? Czy to jest kara za to, że rozstałam się z ojcem dzieci i nie jesteśmy już pełną rodziną? – pyta pani Marta.

To dyskryminacja

Stanowisko ministerstwa oceniane jest jako dyskryminujące rodziny niepełne. – Bo jak to inaczej traktować, gdy z jednej strony rząd mówi, że na każde drugie i kolejne dziecko będą wypłacane pieniądze, ale jednocześnie matkom samotnie wychowującym dzieci stawia dodatkowe warunki – powiedziała prof. Ewa Lisowska z warszawskiej SGH.

Zdaniem profesor, nie można rodzicom w tej sprawie narzucać rozwiązań. - Niektórzy rodzice nie chcą chodzić po sądach i za pośrednictwem sędziów ustalać kwoty alimentów. Bo nie chcą, aby to było nagłaśniane, wolą samemu się dogadać i respektować własne umowy – tłumaczy ekonomistka.

Dla wielu samotnych kobiet, mających i tak na co dzień bardzo dużo problemów, sądowe załatwianie alimentów może być kłopotem. Dlatego, według prof. Lisowskiej rozwiązaniem sprawy mogłaby być pomoc organizacji pozarządowej działającej na rzecz kobiet i przeprowadzenie ogólnopolskiej akcji wystąpienia do rządu z postulatem o zakończenie dyskryminacji samotnych mam.

Badania ekonomiczne gospodarstw domowych pokazują, że rodziny niepełne tworzone są w blisko 90 proc. przez kobiety samotne wychowujące dzieci i wraz z rodzinami wielodzietnymi są one najbardziej zagrożone ubóstwem. Według Narodowego Spisu Powszechnego w Polsce jest 1,3 mln samotnych matek wychowujących dzieci do 24 lat.

Napiszcie w komentarzach, jak oceniacie pomoc państwa dla samotnych rodziców? Czy uważacie, że ministerstwo słusznie domaga się przedsatwienia alimentów od rodziców samotnie wychowujących dzieci?

Zapraszamy do naszej internetowej szkoły rodzenia:
 


Źródło: wyborcza.pl

Zobacz też:


 

Co sądzisz o ojcach niepłacących alimentów? [SONDA ULICZNA]

500 plus bez pokazywania alimentów
Adobe Stock
Aktualności
500 plus dla samotnych rodziców będzie o wiele łatwiej otrzymać - precedensowy wyrok
Samotni rodzice wychowujący więcej niż jedno dziecko będą mieli o wiele prostszą drogę do uzyskania pieniędzy w ramach programu 500 plus – wynika z przełomowej decyzji warszawskiego sądu administracyjnego.

Chodzi o sądowy wyrok zasądzający alimenty, który do tej pory rodzice musieli dołączać do wniosku o przyznanie 500 plus. To często było przyczyną ogromnych przestojów w wypłatach pieniędzy. Wielu rodziców w ten sposób straciło także prawo do 500 plus. Alimenty tylko na pierwsze dziecko To precedensowy wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który wydał wyrok orzekający, że samotny rodzic wnioskujący o 500 plus na drugie lub kolejne dziecko, nie musi mieć ustalonych sądownie alimentów. Przypomnijmy, że Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej chcąc uszczelnić wydawanie zgody na przyznawanie pieniędzy z państwowej kasy, jeszcze w październiku 2017 roku wprowadziło zasadę, aby samotni rodzice do wniosku o 500 plus dołączali sądowy wyrok przyznający im alimenty i w ten sposób udowodnili, że są rozwiedzeni.   Chodziło o to, aby zapobiec w ten sposób nieuczciwemu wyłudzaniu pieniędzy, w sytuacji, gdy tak naprawdę wychowuje się dziecko z partnerem. „Tymczasem Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wydanym we wrześniu wyroku stwierdził, że wprawdzie alimenty są obowiązkowe, ale tylko, gdy wniosek dotyczy pierwszego dziecka w rodzinie" – napisał "Dziennik Gazeta Prawna". 500 plus na drugie dziecko bez żadnych kryteriów Sąd administracyjny w Warszawie stwierdził, że w przypadku świadczenia na drugie dziecko ustalenie alimentów nie jest konieczne. Sędziowie uważają, że konieczność przedstawiania alimentów jest niezbędna jedynie wtedy, gdy składany przez rodzica wniosek odnosi się do pierwszego dziecka w rodzinie. 500 plus na drugie przysługuje bowiem bez żadnych dodatkowych kryteriów. Co na to ministerstwo? Wyrok warszawskiego sadu dotyczył konkretnie jednej sprawy, w której gmina odmówiła wypłaty 500 plus samotnej matce, uznając, że nie spełniła obowiązku przedstawienia sądowego wyroku przyznania...

Program 500 plus
Fotolia
Aktualności
Dostawali pieniądze z 500 plus – teraz będą musieli zwrócić!
I nie chodzi tutaj o pojedyncze przypadki. Łączna kwota, którą będą musiały zwrócić rodziny gminom wynosi prawie 30 milionów złotych!

Gminy w całej Polsce przyglądają się rodzinom, które w pierwszej turze Programu 500 plus (skończyła się we wrześniu 2017 r.) dostawały 500 plus na pierwsze dziecko, i ściagają te, którym świadczenie się nie należało. " W Szczecinie 500+ musiało zwrócić ponad 300 rodzin, w Poznaniu – 208, w Katowicach – 110, w Słupsku – 52, w Zamościu – 10... Do końca września rodzice oddali 20,1 mln zł nienależnie pobranych świadczeń, zostało jeszcze ok. 8 mln złotych" – donosi dzisiejszy "Fakt". Łącznie do państwowej kasy wróci prawie 30 mln zł.  Wielkie testowanie Babyonline:  Zdobądź 1 z 200 opakowań Enfamil Premium 3! Kto będzie musiał oddać świadczenie? Najczęściej chodzi o sytuacje, kiedy w rodzinie, która dostawała pieniądze także na pierwsze (lub na jedyne) dziecko. W takich przypadkach był brany pod uwagę próg dochodowy, który wynosi 800 zł na osobę (1,2 tys. zł jeśli chodzi o rodzinę z niepełnosprawnym dzieckiem). Jeśli świadczenie zostało przyznane, a następnie dochód rodziny się powiększył, bo np. jedno z rodziców podjęło lepszą pracę, uprawnienia powinny zostać cofnięte. Problem w tym, że rodziny niechętnie zgłaszały swoim gminom, że ich dochód na osobę się podniósł… – dlatego teraz gminy same weryfikują progi dochodowe w gospodarstwach domowych. Drugim częstym nadużyciem jest pobieranie świadczenia wychowawczego na dzieci, które mieszkają na stałe za granicą – takich przypadków też jest sporo. Jak wygląda zwrot pieniędzy z programu 500 plus? Kiedy gmina dostarczy rodzinie pismo z decyzją, rodzina ma 30 dni na uregulowanie zadłużenia. Jeśli tego nie zrobi, sprawa zostaje przekazana z gminu do urzędu skarbowego, który zajmie się egzekucją długu. Komu przysługuje 500 plus w 2018 r.? Właśnie ruszyła druga roczna edycja programu 500 plus i już...

500 plus
AdobeStock
Aktualności
Rząd chce odzyskać pieniądze: odbierze 500 plus m.in. wielu samotnym matkom
Pod lupą rządowej kontroli znaleźli się rodzice deklarujący samotne rodzicielstwo oraz ukrywający dochody. Wielu z nich straci prawo do 500 plus. Rząd zyska na tym grube miliony złotych. Czy poprawi to sytuację samotnych matek?

Kontrole ruszyły jeszcze w 2017 roku. Polegały na wywiadzie środowiskowym pracowników socjalnych, wypytywaniu sąsiadów i analizie sądowych wyroków zasądzających alimenty. Chodziło o to, aby uszczelnić program m.in. w stosunku do rodziców samotnie wychowujących dzieci . Tak, aby nie "dopasowywali" dochodu pod Program 500 plus oraz nie ukrywali faktu wychowywania dziecka z partnerem. Ukrywasz związek? Nie dostaniesz 500 plus Od 1 października 2017 roku samotni rodzice muszą udowodnić, że są rozwiedzeni i do dochodu gospodarstwa domowego nie wlicza się pensja partnera. W jaki sposób? Przy składaniu wniosku o 500 plus wymagane jest przedstawienie zasądzonego wyroku sądowego o alimenty. Efekty kontroli to już bardzo konkretne sumy. Jak podaje resort rodziny, pracy i polityki społecznej, oszczędności wyniosą 2 mld zł. Aż o 30 tys. spadła liczba świadczeń wypłacanych nieuczciwym rodzicom deklarującym samotne wychowywanie, a faktycznie żyjącym w związku partnerskim. Dzięki temu budżet zyska 270 mln zł . Pojawiają się propozycje, jak można by wykorzystać zaoszczędzone pieniądze. Jak bumerang powraca problem samotnych matek, które mimo bardzo niskich dochodów nie otrzymują 500 plus. "Może warto rozważyć modyfikację programu i podwyższyć próg dochodowy na pierwsze dziecko . Teraz samotnej matce nie przysługuje 500 plus, jeśli przekroczy kryterium dochodowe, a otrzymuje je zamożna rodzina z dwojgiem lub więcej dzieci" - podkreśla Dominik Owczarek z Instytutu Spraw Publicznych. W świętokrzyskiem 500 plus utraci kilkaset rodzin Do wiadomości publicznej podano wyniki kontroli w województwie świętokrzyskim. Jest to o tyle istotne, że w ostatnich miesiącach właśnie z tego regionu napływały niepokojące informacje o zamieszaniu przy wypłacaniu 500 plus. Okazuje się, że w świętokrzyskiem z rządowego programu Rodzina 500 plus korzysta 76 776 rodzin. To,...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak