Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
stracą samotni rodzice
adobe Stock
Aktualności

Samotni rodzice zostaną ukarani przez Nowy Ład!

Rząd chwali się, że zwiększy ulgę na dzieci wielu samotnym rodzicom. Niestety większość z nich na właśnie przegłosowanej zmianie straci. Sprawdź, co uchwalono i czy ty na tym zyskasz, czy stracisz.

Dopiero co pisaliśmy o tym, że Nowy Ład wprowadzi zerowy PIT dla rodzin wielodzietnych. Niestety wraz z tym projektem przegłosowano likwidację ulgi dla samotnych rodziców, a w jej miejsce wprowadzono nową, mniej korzystną. Rząd nie chce rozwodów wśród dobrze zarabiających.

Obecnie podatek kogoś, kto samotnie wychowuje dziecko, oblicza się jako dwukrotność podatku liczonego od połowy dochodów. Ze względu na wzrost kwoty wolnej od podatku (do 30 tys. złotych) oznaczałoby to większe korzyści dla osób samotnie wychowujących dzieci niż tych, którzy są małżonkami. Wprowadzona zmiana zabiera samotnym rodzicom możliwość rozliczania się z podatku wraz z dziećmi. Co daje w zamian?

PIT 2017: Kto nie może skorzystać z ulgi na dziecko? [WIDEO]

Rozwód? To ma się nie opłacać

Dotychczasowa ulga procentowa zastąpiona zostanie ulgą kwotową. Rządzący argumentują, że dla wielu rodziców będzie to oznaczać korzyść, gdyż średnio obecnie mogą odliczyć 1154 złote, a po wprowadzeniu przegłosowanej poprawki otrzymają oni 1500 zł, bo na taką kwotę ustalono nową ulgę podatkową w miejsce poprzedniej, procentowej.

Nie ukrywają też swoich intencji: chodzi o to, aby pozostawanie samotnym rodzicem, czy rozwodzenie się dla korzyści finansowych przestało się opłacać. 

O negatywnych skutkach zmian rządzący nie mówią

Okazuje się, że zmiana będzie korzystna finansowo tylko dla osób najmniej zarabiających. Jeśli rodzic otrzymuje w ramach wynagrodzenia 3000 zł miesięcznie, skorzysta na zmianie, ale ten, który zarabia 3,5 tysiąca i więcej – już straci, gdyż wyliczony dla niego podatek przekracza kwotę 1500 zł, którą proponuje w ramach ulgi rząd.

Nam przychodzi na myśl jeszcze jedna sprawa. Skoro rozwód lepiej zarabiającym rodzicom ma się nie opłacać, może okazać się, że znajdą się tacy, którzy nie dadzą małżonkowi rozwodu, aby nie stracić ulgi podatkowej. Kto wie, ile kobiet zmuszonych zostanie w ten sposób do pozostawania w nieudanym lub przemocowym związku małżeńskim przez dobrze sytuowanych mężów? 

A co z samotnymi matkami, które zarabiają ponad 3,5 tysiąca, a nigdy nie wyszły za mąż? One też stracą na tym rozwiązaniu. A może mają dla pieniędzy wyjść za mąż? 

Przeczytaj też:

Pieniądze na dziecko
AdobeStock
Prawo i finanse
Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2023? [ZASIŁKI, ULGI]
Narodziny i wychowanie dziecka to mnóstwo wydatków. Pieniądze na dziecko oferowane przez państwo mają wspomóc rodziców w ponoszeniu kosztów związanych z posiadaniem dzieci. Podpowiadamy, o jakie świadczenia po urodzeniu dziecka możesz się ubiegać w 2023 roku. Do znanych od lat świadczeń, zasiłków i ulg dołączyły nowe, w tym świadczenia dla dzieci Ukraińców.

Świadczenia przyznawane w związku z urodzeniem dziecka w 2023 roku obejmują zarówno wypłacane jednorazowo kwoty, np. z tytułu becikowego, jak i comiesięczne lub coroczne zasiłki, ulgi i inne formy finansowego wsparcia rodziców.  Suma wszystkich świadczeń wzrosła w związku z wprowadzeniem Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego. Ale na trzy lata (do 31 października 2024 roku)  zamrożone zostały progi dochodowe i kwoty świadczeń , poza świadczeniem pielęgnacyjnym. Obowiązują one już od 6 lat (ostatnia waloryzacja miała miejsce w 2015 roku). Oznacza to, że świadczenia są przyznawane coraz mniejszej liczbie rodzin, gdyż zarówno minimalna, jak i średnia pensja przez ten czas znacząco wzrosła. Zdaniem rządu decyzję tę rekompensuje świadczenie 500 plus. Nie jest to prawdą, gdyż przysługuje ono do 18 roku życia, a świadczenie rodzinne można pobierać przez cały czas trwania nauki dziecka (maksymalnie do 21 roku życia w przypadku dzieci zdrowych i do 24 roku życia w przypadku dzieci niepełnosprawnych). W związku z decyzją rządu nie ulegną podniesieniu przez najbliższe trzy lata kwoty: becikowego, kosiniakowego, zasiłku rodzinnego. Wyjaśniamy, co należy się rodzicom po urodzeniu dziecka. Podpowiadamy też, jakie pieniądze dostaną dzieci uchodźców z Ukrainy. Sprawdź, o jakie świadczenia na dziecko możesz się ubiegać w 2023 roku i przez najbliższe trzy lata.  Świadczenia na dziecko w 2023 roku: Becikowe Kosiniakowe 500 złotych na dziecko 12 tysięcy zł na drugie dziecko Zasiłek macierzyński Zasiłek rodzinny Dodatek z tytułu samotnego wychowywania dziecka Dodatek z tytułu urodzenia dziecka ​ Ulga podatkowa na dziecko Zasiłek wychowawczy Karta Dużej Rodziny Dofinansowanie na zatrudnienie opiekunki dla dziecka Świadczenia opiekuńcze 300 plus dla ucznia Bon...

zmiany w 500 plus
Adobe Stock
Aktualności
Duże zmiany w 500 plus! Świadczenie miało wyrównywać szanse, a będzie zupełnie odwrotnie!
Rząd planuje optymalizację procesu przyznawania i obsługi świadczenia wychowawczego 500 plus. Wielu rodziców będzie jednak pokrzywdzonych wprowadzonymi zmianami. Co to oznacza? Koniec 500 plus do ręki!

Rząd przyjął nowelizację ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci oraz niektórych innych ustaw. Co się zmieni? Przede wszystkim rodzice nie będą mogli przyjmować świadczenia 500 plus w formie gotówki. Dodatkowo wniosek o przyznanie 500 plus będzie można złożyć jedynie przez internet. Dla części rodziców zmiany te będą krzywdzące, ponieważ niektórzy z nich nie mają konta bankowego lub dostępu do internetu. 500 plus z założenia miało być świadczeniem, które wyrównuje szanse, a okazuje się, że tak wcale nie będzie. Zmiany wejdą w życie już od stycznia 2022 roku. Zmiana formy składania wniosków Rodzice będą mogli złożyć wniosek tylko drogą elektroniczną. Z danych Kancelarii Prezesa Rady Ministrów wynika, że w 2018 r. przez internet zostało złożonych jedynie 32,3 proc. wniosków. Pozostała część była złożona w formie papierowej. W 2019 r. większa część rodziców złożyła wniosek drogą elektroniczną – 65,8 proc., a w pierwszych czterech miesiącach 2021 r. internet do tego celu wykorzystało aż 84 proc. Nadal jednak pozostaje część osób, która wniosek składała drogą tradycyjną, więc z pewnością nadchodzące zmiany będą dla nich sporym utrudnieniem.  Zmiana sposobu wypłaty świadczenia Projekt przewiduje także zmianę sposobu wypłaty świadczenia 500 plus. Do tej pory rodzice mieli możliwość wypłacenia świadczenia w formie gotówki. Teraz jednak nastąpi duża zmiana – rodzice nie będą mogli dostać wypłaty do ręki, będzie ona możliwa jedynie w formie bezgotówkowej na wskazany przez wnioskodawcę numer rachunku bankowego. Ta zmiana dla niektórych rodziców również może być kłopotliwa.  Zobacz także:  Rząd szuka oszczędności i zmienia zasady programu 500 plus. Jest już projekt ustawy! 12 tysięcy zł na dziecko przyjęte przez rząd – kto tyle dostanie, kiedy, zasady programu...

podwyżka 500+ w Nowym Ładzie?
Adobe Stock
Aktualności
500 plus to de facto bardziej 400 plus. Czy Nowy Ład to zmieni?
Nowy Ład – nazwa starszym kojarzy się z czasami słusznie minionymi i może jest to skojarzenie właściwe, bo nowy flagowy program rządu może obejmować kolejne socjalne bonusy. Czy jest szansa na podwyższenie świadczenia 500 plus, skoro według Marleny Maląg „Polska rodzina […] jest siłą i fundamentem działań rządu’’?

Program Nowy Ład Prawa i Sprawiedliwości ma zostać ogłoszony, gdy liczba zakażeń podczas trzeciej fali pandemii zacznie maleć. Początkowo mówiło się o 20 marca, ale pod pretekstem pogarszającej się sytuacji pandemicznej termin ten został przesunięty na bliżej nieokreśloną przyszłość. Już teraz jednak pojawiają się spekulacje i domysły, co rządzący zaproponują rodakom. „Ciekawe oferty’’ Właśnie mija piąta rocznica wprowadzenia w życie programu 500 plus . Z tej okazji wczoraj na antenie Polskiego Radia minister rodziny Marlena Maląg została zapytana o to, czy w Nowym Ładzie uwzględniono podwyżkę świadczenia 500 plus, które na przestrzeni ostatnich lat straciło na wartości: Za 500 plus można kupić coraz mniej . Jak szacują specjaliści, obecnie warte jest (porównując ceny produktów spożywczych) tylko 419 zł, a za trzy lata spadnie do 407 złotych. Prowadzący rozmowę zapytał, czy 500 plus zostanie podwyższone do 700 plus, albo choćby będzie waloryzowane. Minister nie udzieliła jednoznacznej odpowiedzi. Mówiła jednak o tym, jak ważna dla rządzących jest polska rodzina, że trzeba w nią inwestować, i że „będzie wiele działań w tym zakresie’’. Padło też stwierdzenie, że „premier na pewno przedstawi ciekawe oferty’’. Nowe obietnice w Nowym Ładzie Choć od wprowadzenia programu minęło już 5 lat, a inflacja jest w Polsce wyższa niż w krajach Europy Zachodniej, to świadczenie dotąd nie było waloryzowane. W styczniu ceny u nas wzrosły o 3,6 proc., na Zachodzie – o 1,2 proc., choć premier regularnie zapewnia, że nasz kraj radzi sobie z pandemią lepiej niż inne. Niestety nie potwierdzają tego ani ceny w sklepach, ani statystyki zachorowań i zgonów z powodu COVID-19. Ogłoszenie, jakie zmiany i „ciekawe oferty’’ zawarł rząd Prawa i Sprawiedliwości w Nowym Ładzie, byłoby dobrym momentem...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz