sanah, Igor Herbut na pomoc Ukrainie
Facebook/sanah, Igor Herbut
Aktualności

„Mamo tyś płakała”: sanah i Igor Herbut śpiewają na pomoc Ukrainie

Para zaznanych polskich muzyków sanah i Igor Herbut (LemON) wspólnie zaśpiewali wzruszający utwór „Mamo, tyś płakała”. Cały dochód z nagrania zostanie przekazany na pomoc Ukrainie.

Inspiracją do najnowszej piosenki sanah i Igora Herbuta była „Prząśniczka” Stanisława Moniuszki. Kompozycja rozpoczyna się do głębi poruszającymi słowami: „Mamo, tyś płakała, oczy tyś miała szerokie, czy cię znowu skrzywdził ktoś? Oni cios zadali, ludzie ze stali, patrzą ci w oczy, gdy mówisz: dość”. Artyści deklarują solidarność z Ukrainą.

„Dzieci z Alleppo nie stanowią zagrożenia terrorystycznego. To są sieroty i trzeba im pomóc” – apeluje prof. Alicja Chybicka

To nie są puste słowa

Na swoim profilu sanah poinformowała fanów, że cały zysk z utworu „Mamo tyś płakała” trafi na konto fundacji Siemacha, która jest zaangażowana w niesienie pomocy osobom w Ukrainie, a w szczególności dzieciom. Brawo!


Źródło: radiozet.pl, polskieradio.pl

Piszemy też o:

medyczny cud miała juz nie chodzić
Kadmy/Adobe Stock, screen Noah's Ark Charity
Aktualności
Lekarze mówią o cudzie: sparaliżowana dwulatka zaczęła chodzić
Pod koniec 2021 roku Alice uległa wypadkowi komunikacyjnemu w Wielkiej Brytanii, w wyniku którego doszło do złamania kręgosłupa i porażenia połowiczego. Lekarze uprzedzali, że dziecko może już nigdy nie chodzić. Na szczęście stało się inaczej.

Alice miała 18 miesięcy, gdy jechała samochodem z trzyletnią siostrą Mayą i mamą Magdą. Nagle jadący z przeciwka i kierowany przez człowieka pod wpływem narkotyków samochód zjechał na ich pas. Doszło do koszmarnego zderzenia. Mama dziewczynek mimo obrażeń zdołała wydostać się z auta i wyjąć z niego dzieci. Cała trójka trafiła do szpitala – matka do University Hospital of Wales, a dziewczynki do lokalnej placówki. Fatalna diagnoza Jak podają brytyjskie media, Magda był mocno poobijana, miała też paskudnie złamany nadgarstek. Maya była bardzo posiniaczone i miała złamane ramię. Najgorzej było z małą Alice. Stwierdzono u niej złamanie kręgosłupa i przewieziono ją do specjalistycznego ośrodka w Cardiff na dalsze badania. Gdy Magda dotarła do szpitala, gdzie znajdowała się Alice, lekarze nie mieli dla niej dobrych wiadomości. U Alice doszło do złamania kręgosłupa na wysokości pierwszego i drugiego kręgu szyjnego. Dziewczynkę trzeba było intubować i wprowadzić w śpiączkę, aby ją całkowicie unieruchomić i założyć specjalny wyciąg na szyjny odcinek kręgosłupa. Przy takich obrażeniach rzadko udaje się uratować tak małe dziecko , więc były ogromne problemy ze znalezieniem odpowiednio małego sprzętu, aby ustabilizować szyję dziecka. Ciąg dalszy złych wiadomości Kolejnego dnia doszły nowe niekorzystne informacje. Lekarze bali się, że obrzęk, jaki powstał w rdzeniu kręgowym Alice, rozszerzy się i dotrze do mózgu, co mogłoby spowodować śmierć dziewczynki. Badania wykazały też, że w wyniku uszkodzenia rdzenia kręgowego doszło do porażenia całej lewej połowy ciała Alice i istnieje ryzyko, że będzie to trwały uszczerbek na zdrowiu. Na szczęście udało się zdobyć wystarczająco mały wyciąg i założyć go na głowę i ciało dziecka. Niestety każdy ruch szyją Alice groził dalszymi uszkodzeniami, dlatego lekarze zaproponowali operację...

Ukraińskie dzieci w polskich szkołach. W szkolnych klasach i przedszkolnych grupach będzie ciaśniej
Adobe Stock, gov.pl
Aktualności
Ukraińskie dzieci w polskich szkołach. W szkolnych klasach i przedszkolnych grupach będzie ciaśniej
W związku z tym, że w Polsce przebywa bardzo dużo dzieci z Ukrainy, rząd postanowił umożliwić im naukę w polskich szkołach i przedszkolach. Ministerstwo Edukacji i Nauki właśnie wydało rozporządzenie, w którym podano liczbę uczniów mogących uczyć się w jednym oddziale.

Już od pewnego czasu było wiadomo, że liczba uczniów w polskich przedszkolach i szkołach znacznie się zwiększy. Początkowo ukraińskie dzieci miały uczyć się wyłącznie tzw. oddziałach przygotowawczych , jednak koniecznym rozwiązaniem okazało się też zwiększenie limitu uczniów w poszczególnych oddziałach. Ile już jest ukraińskich dzieci w polskich szkołach? Jak dziś (11.03.2022) powiedział w RMF FM Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki: „Już 24 tys. spośród dzieci uchodźczych trafiło do polskich szkół. To lawinowo rośnie. To zazwyczaj te dzieci, które rozumieją polski i mówią po polsku”. Zaapelował też do samorządowców, by w szkołach tworzono oddziały przygotowawcze dla ukraińskich dzieci. „To mogą być klasy międzyrocznikowe w szkole – od klasy I-III, IV-VI, VII-VIII. Mogą to być również klasy międzyszkolne, a nawet międzygminne. Wszystko po to, żeby przez te kilka miesięcy miały poziom nauczania adekwatny do swej wiedzy, rozwoju edukacyjnego w Ukrainie, z dużą ilością języka polskiego” – podkreślił minister edukacji. Będzie więcej dzieci w klasach MEiN określiło też na nowo maksymalną liczbę dzieci, które mogą uczyć się w polskich przedszkolach i szkołach. Grupa przedszkolna będzie mogła liczyć maksymalnie 28 dzieci, a w każdej klasie (I – III) będzie mogło uczyć się maks. 29 dzieci. Do tej pory limit uczniów w grupie przedszkolnej oraz klasie szkolnej wynosił 25 dzieci. W sytuacji, gdy coraz więcej dzieci trafia do naszego kraju – wolontariuszom, nauczycielom z pewnością przydadzą się  karty pracy dla dzieci z Ukrainy . Umożliwią one naukę ukraińskim dzieciom, jeszcze zanim trafią one do polskich szkół i dostaną odpowiednie podręczniki.    Źródło: rmf24.pl, sppap.pl Piszemy też o: Amelka śpiewała w ukraińskim schronie. Napisała do niej...

absurdalny komentarz Rosjan w sprawie ciężarnej kobiety
Adobe Stock, Instagram/pawel_zuchowski
Aktualności
Absurdalne twierdzenia Rosjan na temat ciężarnej kobiety z ostrzelanego szpitala w Mariupolu
W środę (09.03.2022 r.) Rosjanie zbombardowali szpital położniczy w Mariupolu. Po tym strasznym zdarzeniu sieć obiegły zdjęcia ukazujące całą tragedię.

Według lokalnych władz w ataku zginęły 3 osoby, w tym dziecko, natomiast 17 zostało rannych. Na zdjęciach fotoreporterów i amatorskich filmach mogliśmy zobaczyć uszkodzony budynek szpitala, a także ewakuowane kobiety. Obrazem często prezentowanym w mediach jest poruszające zdjęcie młodej kobiety w ciąży. Choć dla większości osób ten widok jest po prostu wstrząsający, rosyjskie władze przekazały, że zdjęcia są „dowodem na ustawkę”. Rosja zabrała głos w sprawie fotografii Gdy fotografia z uciekającą ciężarną kobietą (która jest dowodem bezlitosnego postępowania rosyjskich wojsk) obiegła media na całym świecie – odnieśli się do niej także Rosjanie. Na czwartkowym posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ zastępca ambasadora Rosji Dmitrij Poliański twierdził, że zdjęcia uciekających kobiet zostały zainscenizowane. Dodał także, że Mariannę Podgurską (kobietę z najsłynniejszego zdjęcia) po prostu ucharakteryzowano. „Można ją łatwo rozpoznać na innych zdjęciach tego samego fotoreportera Jewgienija Maloletki, który słynie ze sprzedaży podrobionych zdjęć” – miał powiedzieć cytowany przez rosyjską agencję TASS Dmitrij Poliański. Warto jednak wspomnieć, że świadków zdarzenia i fotoreporterów, którzy uchwycili te same kadry, było więcej. Jest podstawiona, bo potrafi się malować?! Teorie spiskowe na temat ciężarnej zostały także powielone przez rosyjskich trolli, ale także rosyjską ambasadę w Londynie. Zdjęcie na Twitterze opublikowali dyplomaci z rosyjskiej ambasady w Wielkiej Brytanii, sugerując, że ciężarna... zagrała rolę, a fotografie nie są prawdziwe. Swoje stanowisko argumentowali tym, że Marianna to instagramerka. „Ma bardzo realistyczny makijaż. I dobrze sobie radzi ze swoimi blogami o urodzie. Plus – nie mogła być na oddziale położniczym w chwili ataku, bo od dawna był zajęty przez...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj