szczepienia będą nadal obowiązkowe w Polsce
Adobe Stock
Aktualności

Antyszczepionkowcy przegrali - szczepienia dzieci NADAL będą obowiązkowe

Sejm przytłaczającą większością głosów odrzucił ich pomysł, aby szczepienia w naszym kraju były dobrowolne.

 Autorem projektu ustawy było Ogólnopolskie Stowarzyszenie Wiedzy o Szczepieniach "STOP NOP", które pod swoim obywatelskim projektem zebrało 100 tysięcy podpisów Polaków. Mimo tego, że projekt dostał zielone światło i dzięki głosom posłów Prawa i Sprawiedliwości został skierowany do dalszych prac w komisjach sejmowych, to żywot jego okazał się nadzwyczaj krótki...

Antyszczepionkowcy nie mieli żadnych szans

Wynik piątkowego głosowania nad projektem ustawy znoszącym obowiązkowe szczepienia pokazał, że antyszczepionkowcy byli bez szans na uchwalenie takiego prawa w Polsce. Za odrzuceniem ich pomysłu głosowało 354 posłów, 10 było przeciw, 16 wstrzymało się od głosu.

Jeszcze dzień wcześniej jego losy zostały właściwie przypieczętowane, kiedy obie komisje sejmowe - zdrowia oraz polityki społecznej i rodziny opowiedziały się za odrzuceniem projektu. Także w tym głosowaniu była nadzwyczajna jednomyślność poselska, a wynik głosowania przyjęto gorącymi brawami.

Pomysł antyszczepionkowców nie miał żadnego poparcia

Projekt do prac w komisji na początku października skierował Sejm głosami posłów PiS (211), Kukiz'15 (19), PO (4), PSL (5), WiS (5) oraz niezrzeszonych (8). Politycy PiS wyjaśniali, że klub głosował za skierowaniem projektu do komisji, bo PiS obiecało, że nie będzie odrzucało w pierwszym czytaniu projektów obywatelskich. Podnosili także, że procedowanie może być okazją do edukowania na temat zasadności szczepień.
 

Zobacz także
Wybory samorządowe

Czy szczepienia są... polityczne? Nasz stosunek zależy od tego, kogo popieramy w wyborach!

Szczepienie

Polowanie na czarownice, czyli... szczepienia będą nieobowiązkowe? Burza w Sejmie!

dziecko, szczepienie

Czy znasz prawdę o szczepieniach? Quiz

niemowlę, szczepionka, igła

Szczepienie dzieci - 6 obiegowych opinii, których nie warto słuchaćAle stanowisko rządu do projektu od początku było negatywne. Konieczność utrzymania obowiązkowych szczepień wyrazili m.in. minister zdrowia Łukasz Szumowski, szefowa resortu rodzinny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska, Rzecznik Praw Pacjentów Bartłomiej Chmielowiec, Główny Inspektor Sanitarny Jarosław Pinkas, przedstawiciele Naczelnej Izby Aptekarskiej i Naczelnej Izby Lekarskiej i Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak.

Zgłoś się! Rozdajemy 1000 opakowań mleka następnego NAN OPTIPRO® Plus 2 HM-O!

 

Kalendarz szczepień
Narzędzia dla rodziców mamotoja.pl

W Polsce co roku wykonuje się kilka milionów szczepień obowiązkowych. Odsetek osób zaszczepionych nadal jest wysoki, ale w ostatnich latach coraz więcej rodziców nie zgadza się na nie. Z informacji Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny wynika, że w 2010 roku zanotowano 3 tys. 437 odmów, w roku 2017 – 30 tys. 089 odmów.

Szczepienia obowiązkowe u dzieci i młodzieży do 19. roku życia realizowane są według ustalonego kalendarza. Obowiązkowe szczepienia to m.in. przeciwko gruźlicy, błonicy, krztuścowi, polio, odrze, śwince, różyczce, tężcowi oraz wirusowemu zapaleniu wątroby typu B. Szczepienia zalecane to m.in. przeciwko rotawirusom.

W naszym kraju, podobnie jak w całej Europie, od kilku lat notuje się wzrost zachorowań na m.in. odrę – chorobę, która dzięki szczepieniom właściwie była wyeliminowana. W związku ze wzrastającym ryzykiem zakażenia powstała inicjatywa obywatelska, aby wprowadzić przy przyjmowaniu dzieci do żłobków i przedszkoli kryterium wykonania szczepień ochronnych. Obywatelska inicjatywa pod nazwą "Szczepimy, bo myślimy", zbiera podpisy pod projektem ustawy w tej sprawie.

Dziesięciolecia szczepień pokazały, że nie ma skuteczniejszej niż szczepienia ochronne broni w walce z chorobami zakaźnymi. Dlatego los projektu antyszczepionkowców był przesądzony. Ostatnie dni, w których media donosiły o wzroście zachorowań na odrę w Polsce, także wśród dzieci, z pewnością przyspieszyły podjęcie decyzji polityków. I słusznie. Napiszcie w komentarzu, czy jesteście z tego zadowolone, czy jednak w Polsce powinna być dobrowolność szczepień?

Zapraszamy do naszej internetowej szkoły rodzenia:
 

 

Internetowa szkoła rodzenia partnerzyŹródło: tvn24.pl,newsweek.pl

Zobacz też:

Szczepienia zalecane [Wirtualne Warsztaty]

żłobki i przedszkola tylko dla szczepionych dzieci
Adobe Stock
Aktualności
Żłobki i przedszkola będą tylko dla szczepionych dzieci? Podpiszesz?
Jeżeli jesteś „za” to podpisz się pod projektem ustawy w tej sprawie, która w piątek trafi do marszałka Sejmu. To idealny moment na takie wsparcie - właśnie 7 grudnia odchodzimy Ogólnopolski Dzień Szczepień.

Czasu jest niewiele - tylko przez 3 miesiące można zbierać podpisy, ale skoro antyszczepionkowy zebrali poparcie pod pomysłem zniesienia szczepień obowiązkowych dla dzieci, to dlaczego zdrowo myślący Polacy nie byliby w stanie zebrać poparcia dla swojej propozycji? Potrzeba 100 tys. podpisów - Szczepienia to nie jest sprawa jednostki , jako rodzic mam prawo wierzyć, że w publicznym przedszkolu i żłobku, do którego posyłam moje dziecko, będzie ono w bezpiecznym środowisku – powiedział prezes Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie Łukasz Jankowski. Pierwsze tysiąc podpisów pod projektem ustawy „Szczepimy – bo myślimy” zostanie złożonych w piątek. Ale żeby projekt trafił pod obrady Sejmu i stał się prawem, potrzeba pod nim zebrać 100 tys. podpisów Polaków. W piątek zostanie oficjalnie zarejestrowany Komitet Obywatelski Ustawy „Szczepimy, bo myślimy”. To odpowiedź na działania ruchów antyszczepionkowych, które chciały znieść w Polsce obowiązek szczepień ochronnych dzieci. Politycy rządzącego Prawa i Sprawiedliwości odrzucili ten pomysł. „Nie” dla nieszczepionych dzieci w przedszkolach Chodzi o wprowadzenie takich zmian w prawie, aby samorządy mogły odmówić przyjęcia do przedszkoli i żłobków nieszczepionych dzieci. Wyjątkiem byłyby tylko dzieci niezaszczepione z powodu przeciwwskazań medycznych. Krytycy takiego rozwiązania uważają, że narusza ona wolności obywatelskie. - Nie chodzi tu o wolność jednostki, lecz o kwestie zdrowia publicznego – odpowiada Jankowski. Liczy, że projekt ustawy stanie się mocnym głosem w dyskusji na temat zasadności szczepień. Podpisy można składać m.in. we wszystkich izbach lekarskich w Polsce. 7 grudnia przypada Ogólnopolski Dzień Szczepień, to idealny moment, aby przypomnieć dlaczego trzeba szczepić dzieci. Lekarze i epidemiolodzy apelują o rozsądek w tej sprawie....

kolejne przypadki odry w Polsce
Adobe Stock
Aktualności
Odra w absolutnym natarciu - padł kolejny rekord w Polsce
Nikt już nie ma złudzeń, że odra na dobre powróciła do naszego kraju. Tak źle było tylko kilkadziesiąt lat temu. Zobacz, ilu jest chorych!

Mimo ponad 40 lat szczepień dzieci w Polsce, odra nie dała za wygraną i dzięki ruchom antyszczepionkowym znowu jest   poważnym problemem . Chorują dzieci, dorośli, a liczby podane przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego budzą realny niepokój. Zobacz najnowsze dane! Ponad 1000 zachorowań Tylko w pierwszej połowie 2019 roku odnotowano w Polsce 1 tys. 44 przypadki odry . Ale może być ich więcej, bo zgłaszają się kolejni chorzy - alarmuje Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego - Państwowy Zakład Higieny. Do Głównego Inspektoratu Sanitarnego dotarło 1,3 tys. zgłoszeń. Gorzej było jedynie w 1990 roku, kiedy zachorowało ponad 56 tys. osób , a zmarło 12. Ale to były czasy, gdy nie wprowadzono jeszcze drugiej dawki obowiązkowych szczepień przeciwko odrze, która wyhamowała zachorowania. Wśród chorych jest wielu dorosłych cudzoziemców, ale choruje także coraz więcej dzieci, których rodzice nie chcą zaszczepić. Odra nadciąga ze Wschodu Ministerstwo Zdrowia tłumaczy, że mamy do czynienia z tzw. odrą przywleczoną . – To choroba od osób, najczęściej spoza granicy Polski, które nie były szczepione i przywiozły ze sobą szczepy wirusa – tłumaczył w maju szef resortu Łukasz Szumowski. Problemem są osoby przybywające z Ukrainy  w poszukiwaniu pracy. U naszego wschodniego sąsiada skala zachorowań jest olbrzymia - w ubiegłym roku chorowało ponad 54 tys. osób. W następstwie komplikacji chorobowych zmarło kilkanaście osób, w tym dzieci. Średnio co tydzień notuje się mniej więcej 2 tys. nowych przypadków. Pomimo tego, że szczepionki przeciw odrze są w tym kraju bezpłatne, niewiele osób szczepi się. Jeszcze 10 lat temu na odrę szczepiło się 95 proc. małych Ukraińców, w 2016 roku zrealizowano zaledwie 31 proc. planowanych szczepień sześciolatków. Odra, czyli jedna z najbardziej zakaźnych chorób Od jednego chorego zaraża się od kilku...

pielęgniarka podaje szczepionkę
Fotolia
Aktualności
Szczepienia: Francja bierze przykład z Polski i… wraca do obowiązku szczepień!
Francuski rząd wprowadza na listę szczepień obowiązkowych kolejne pozycje.

Podczas gdy antyszczepionkowcy w Polsce stawiają za przykład kraje zachodniej Europy i nawołują u nas do rezygnacji z obowiązkowych szczepień, Francja zmienia swoje prawo na takie, jakie od lat obowiązuje w Polsce! W odpowiedzi na coraz większą liczbę zachorowań na odrę, francuski rząd wprowadza obowiązek szczepienia m.in. przeciw tej chorobie. Od 2018 roku antyszczepionkowcy nad Loarą będą musieli pogodzić się z nowymi obowiązkami wynikającymi z ustawy. Wracają szczepienia obowiązkowe we Francji  Premier Francji Édouard Philippe oświadczył kilka dni temu, że od 2018 r. rodzice będą zobligowani do wykonywania szczepień poprzez prawo. Dotychczas we Francji obowiązkowa była jedynie szczepionka przeciwko błonicy, tężcowi i polio. Reszta szczepień, które u nas w kraju widnieją w kalendarzu jako obowiązkowe , jest za zachodnią granicą jedynie zalecana. Francuski premier tak uzasadnia wprowadzane zmiany:  „ To niedopuszczalne, żeby dzieci wciąż umierały na odrę w kraju , który był ojczyzną Louisa Pasteura (twórcy szczepionek - przyp. red. ) i który był pionierem, wprowadzając szczepionki do obiegu.” Lista obowiązkowych szczepionek we Francji zostanie rozszerzona do 11 pozycji. ​ Zobacz też: Szczepienie uratuje nie tylko twoje dziecko, ale też moje! Nowe szczepienia obowiązkowe nie tylko we Francji  Kolejny argument polskich antyszczepionkowców odchodzi zatem do lamusa. Dotąd twierdzili, że polscy posłowie powinni brać przykład z Niemiec, Francji, czy Włoch, w których to większość szczepień jest zalecanych, ale nie obowiązkowych. Teraz okazuje się, że ustawy o obowiązkowych szczepieniach wracają do wszystkich tych krajów. Wprowadzenie obowiązkowych szczepień we Francji nie jest odosobnionym postępowaniem. We Włoszech od maja 2017 r. obligatoryjne jest 12 szczepień, a od nowego roku szkolnego do państwowych szkół i przedszkoli...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz