lista podmiotów szkodliwych
khorsork/Adobe Stock, screen FB Barbary Nowak
Aktualności

„Seksualizują pod pozorami edukacji” – kurator Barbara Nowak ma listę „szkodliwych” organizacji

To jakieś szaleństwo: lista podmiotów szkodliwych według kurator oświaty powstała na podstawie opinii Ordo Iuris. Znajduje się na niej m.in. Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę.

Znana z kontrowersyjnych wypowiedzi i poglądów małopolska kurator Barbara Nowak w ocenie wartości działań fundacji i organizacji kieruje się listą stworzoną przez Ordo Iuris. Wyszło to na jaw po tym, jak posłowie opozycji zwrócili się do pani kurator z prośbą o udostępnienie źródeł, na podstawie jakich uznała, że „na 800 zgłoszonych spraw” dotyczących lekcji prowadzonych przez organizacje w szkołach, „w 400 przypadkach okazało się, że rodzice nie byli w ogóle pytani”.

Czy dziecko może nie chodzić do szkoły, tylko uczyć się w domu? - film

Po co sprawdzać? Wystarczy lista od Ordo Iuris

Pani kurator nie sprawdziła prawdziwości tych doniesień, gdyż nie była w szkołach, aby poznać szczegóły zajęć ani nie sprawdziła organizacji odwiedzających uczniów. Zresztą liczba zgłoszonych spraw okazała się nieprawdziwa – do kuratorium bowiem od 2017 roku wpłynęło nie 800 skarg, a jedynie 6, plus 4 maile z prośbą o zaopiniowanie zajęć.

Lista szkodliwych organizacji i podmiotów pani kurator powstała na podstawie danych pozyskanych przez Ordo Iuris, do którego przez dwa lata wpłynęło 517 zgłoszeń ze skargami na zajęcia w szkołach. Na podstawie tych skarg Ordo Iuris stworzyło listę „szkodliwych podmiotów”, z której postanowiła skorzystać pani kurator.

Jakie organizacje są szkodliwe według pani kurator?

Jeśli jeszcze nie siedzisz, to lepiej usiądź. I przetrzyj okulary, jeśli je nosisz. Na liście podmiotów wysoce szkodliwych znalazły się bowiem m.in. następujące organizacje:

  • Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę,
  • Centrum Żydowskie w Oświęcimiu,
  • Stowarzyszenie Rodzin Osób z Zespołem Downa „Bardziej kochani”,
  • Fundacja Jana Karskiego,
  • Związek Nauczycielstwa Polskiego,
  • Amnesty International,
  • Fundacja Rodzić po Ludzku.


Według Barbary Nowak organizacje takie jak „Bardziej kochani” i pozostałe z tej listy „realizują strategię stopniowej destrukcji społecznych norm, na których opiera się małżeństwo i rodzina”, oraz „seksualizują pod pozorami edukacji”.

To nie jest śmieszne, to jest straszne. Być może lista ta będzie wykładnią dla wszystkich kuratoriów oświaty, które w związku z „Lex Czarnek” będą opiniować każde zajęcia pozalekcyjne prowadzone przez organizacje i fundacje w szkołach. Tym sposobem ani Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę, ani inne podmioty z tej listy do szkół nie wejdą. 

Źródło: bezprawnik.pl

Przeczytaj też:

kiedy dzieci wrócą do szkół
Adobe Stock
Aktualności
Czy dzieci po feriach wrócą do szkoły – co dalej postanowi rząd?
Czy po feriach wszystkie dzieci wrócą do szkoły? Minister Przemysław Czarnek 25 stycznia ogłosił, że uczniowie klas V–VIII oraz szkół ponadpodstawowych przechodzą na naukę zdalną do 26 lutego. Do czasu zakończenia ferii we wszystkich województwach zajęcia stacjonarne odbywać się będą wyłącznie w przedszkolach, zerówkach i klasach I–IV.

Wprowadzone na ostatniej konferencji szefa MEiN zmiany w organizacji pracy szkół oznaczają, że starsze dzieci z województw: kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i wielkopolskiego, których ferie wypadały między 17 a 30 stycznia, po zimowym wypoczynku czeka najdłuższa, bo trwająca aż 4 tygodnie, nauka zdalna. Kto nie wróci do szkoły po feriach? Prócz uczniów od piątej klasy wzwyż z wymienionych województw, na lekcje stacjonarne po swoich feriach nie wrócą również dzieci z takich województw jak:   podlaskie, warmińsko-mazurskie (ferie: 24 stycznia – 6 lutego) dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie (ferie: 31 stycznia – 13 lutego). Według Ministerstwa Edukacji i Nauki, wszyscy wrócą do szkolnych ławek jak tylko skończą się ferie w województwach: lubelskim, łódzkim, podkarpackim, pomorskim i śląskim, czyli 26 lutego. Uwaga: maturzyści i ósmoklasiści będą mogli korzystać ze stacjonarnych konsultacji związanymi z czekającymi ich wiosną egzaminami. O tym, czy szkoły specjalne pracować będą w trybie stacjonarnym czy zdalnym – tak jak ostatnio – mają decydować dyrektorzy tych placówek. Otwarte będą bursy, uczniowie szkół zawodowych będą mogli uczestniczyć w praktykach zawodowych. Minister zdrowia: „Widzimy dynamikę sytuacji” Adam Niedzielski, minister zdrowia uzasadniał wprowadzenie lekcji zdalnych ogromnym przyrostem zachorowań oraz zleceń na testy wykrywające COVID-19. Piąta fala pandemii przyspiesza i nic nie wskazuje na to, by w najbliższym czasie zmalała liczba osób kierowanych na kwarantannę lub izolację.  „Aby państwo mogło funkcjonować…” Wiceminister edukacji i nauki, Tomasz Rzymowski uzasadniał 27 stycznia w Polskim Radiu ostatnie decyzje dotyczące pracy szkół: „Mam pełną świadomość negatywnych konsekwencji nauczania...

wylęgarnia Omikrona
yanlev/Adobe Stock
Aktualności
Szkoły to „wylęgarnie koronawirusa” – mówi lekarz i apeluje: dzieci powinny przejść na naukę zdalną!
Doktor Tomasz Karauda pracujący w szpitalu Barlickiego w Łodzi nie ma wątpliwości, gdzie jest poważne źródło zakażeń koronawirusem, w tym Omikronem, i twierdzi, że dzieci powinny znowu przejść na nauczanie zdalne.

Coraz więcej placówek oświatowych przechodzi na nauczanie zdalne lub hybrydowe. Spowodowane jest to rosnącą liczbą  COVID u dzieci lub nauczycieli. Ponad 4 tysiące szkół nie może z tego powodu pracować stacjonarnie. A szczyt fali Omikrona mamy jeszcze przed sobą. Duszne klasy to zły pomysł Doktor Tomasz Karauda w rozmowie na antenie Radia Zet powiedział: „Szkoły są teraz wylęgarniami koronawirusa. Widać to w statystykach. Powinny jak najszybciej przejść na nauczanie zdalne ”. Dodał też, że w sytuacji, gdy piąta fala pandemii się rozkręca, dzieci nie powinny siedzieć w dusznych klasach, gdyż to prowadzi do zwiększenia liczby zakażeń i transmisji wirusa z dzieci na rodziców i dziadków. Dane są nieubłagane: w zeszłym tygodniu padł rekord liczby zakażeń w Polsce – ponad 40 tysięcy jednej doby. Z tygodnia na tydzień wzrost liczby zakażeń wyniósł 130 procent. To kwestia priorytetów Lekarz nie ma wątpliwości, że dla dzieci ważne są kontakty społeczne i interakcje z rówieśnikami, które w normalnych warunkach odbywają się w szkołach. Zadaje jednak pytanie – co jest ważniejsze: kontakty społeczne czy życie ? „Dzieci powinny się rozwijać, mieć możliwość kontaktu społecznego. To jest wszystko ważne, ale musimy rozważyć to, co jest w danym momencie dla nas najwyższym priorytetem. Czy społeczny kontakt dzieci, czy życie ludzi trafiających do szpitali?”. Obecnie największe problemy z normalną pracą szkół notuje się w województwach: kujawsko-pomorskim, lubuskim, małopolskim, świętokrzyskim czy też wielkopolskim. Czy w obliczu gwałtownego wzrostu liczby zakażeń rząd przestanie być bierny i zdecyduje się na wysłanie uczniów na naukę zdalną? Czy priorytetem będzie ludzkie życie? Na razie nic na to nie wskazuje. Źródło: Radio Zet Przeczytaj także: Objawy Omikronu u dzieci PIMS u dzieci –...

pomysły na śniadanie do szkoły
Adobe Stock
Żywienie
Pomysły na śniadania do szkoły: zdrowe, dobre i szybkie
Śniadanie do szkoły dla dziecka musi być zdrowe, ale jeśli nie będzie też smaczne, maluch najpewniej pozostanie głodny. Jak pogodzić jedno z drugim? Co zrobić na śniadanie, żeby uczeń chciał to zjeść? Polecamy szybkie i dobre przepisy, w tym także śniadania bez chleba, śniadania typu fit oraz z ryżem. Drugie śniadanie nie może być nudne!

Co zrobić na śniadanie do szkoły – to pytanie zadaje sobie chyba każdy rodzic ucznia. I to każdego dnia! Warto mieć pod ręką kilka sprawdzonych przepisów na zdrowe i szybkie śniadania, ale od czasu do czasu próbować też nowości. Szczególnie polecamy nietypowe, ale bardzo zdrowe pomysły, np. tortille nadziewane warzywami, śniadania z ryżem i bez chleba, owsianki oraz placki na zimno lub chrupiące pudełeczko. Pomysły na śniadania do szkoły: Owsiane muffiny twarogowe z jabłkami Placki z cukinii na zimno Kolorowe tortille z indykiem i warzywami Sałatka z fasolką szparagową i jabłkiem Pudding ryżowy Owsianka z bananem i czekoladą Jabłka w cieście Naleśniki z konkretnym nadzieniem „Zapieksy” na zimno Chrupiące pudełeczko Pomysły na śniadania do szkoły Drugie śniadanie do szkoły to bardzo ważny posiłek dziecka w ciągu dnia. Ważne, by był zdrowy, pożywny, urozmaicony i łatwy do zjedzenia na krótkiej przerwie. Dziecko może zjeść przygotowane przez rodziców śniadanie nie tylko przed obiadem. Część uczniów na pewno doceni dobre przekąski ze śniadaniówki po południu, podczas pobytu w świetlicy. Co zrobić na drugie śniadanie dla dziecka? Poniżej aż 10 pomysłów na śniadanie do szkoły. 1. Owsiane muffiny twarogowe z jabłkami To proste do zrobienia śniadanie do szkoły bez chleba. Przy okazji przemycisz w nim dziecku owoce – no bo kto nie skusi się na taką babeczkę? Składniki: 200 g twarożku, np. kanapkowo-sernikowego 150 g mąki 100 g płatków owsianych łyżeczka proszku do pieczenia 2 jajka 80 g oleju roślinnego 100 g cukru 1 duże jabłko, bez gniazda nasiennego, pokrojone w kostkę Przygotowanie: Mąkę wymieszaj z płatkami owsianymi i proszkiem do pieczenia. W osobnej misce wymieszaj dokładnie jajka, cukier, olej...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz