Spokojny sen dziecka
Fotolia
Aktualności

Wiemy, co niekorzystnie wpływa na sen dziecka! Robi to większość rodziców

Badacze z University of London odkryli, że zabawa telefonem czy tabletem w ciągu dnia negatywnie wpływa na sen dziecka w nocy.

Dzieci, które w ciągu dnia bawią się smartfonem lub tabletem, mogą mieć problemy ze snem w nocy – do takiego wniosku doszli naukowcy z University of London.

Większość rodziców pozwala dzieciom bawić się telefonem

Jak podaje wyborcza.pl, chociaż niemal każdy z nas jest oswojony z ekranami dotykowymi smartfonów i tabletów na co dzień, nie przeprowadzono do tej pory badań, które pozwoliłyby w pełni poznać i zrozumieć wpływ ekranów na rozwój małych dzieci.

Naukowcy z University of London zapytali 715 rodziców dzieci poniżej 3. roku życia, jak często ich dzieci korzystają ze smartfonów lub tabletów. Wyniki są szokujące: aż 75% dzieci używało urządzeń z ekranem dotykowym na co dzień, ponad połowa z nich już od 6. miesiąca życia! Co więcej, z ekranów dotykowych korzysta aż 90% dzieci między 25. a 36. miesiącem życia.

Zabawa telefonem = gorszy sen

Badacze doszli do wniosku, że dzieci, które spędzają dużo czasu przed ekranem, śpią krócej w nocy i potrzebują drzemek w ciągu dnia. Każda godzina dziennie spędzona przy ekranie dotykowym oznacza 15 minut snu mniej. "Te 15 minut to nie jest duża różnica, gdy śpisz 10-12 godzin dziennie. Jednak trzeba pamiętać, że w prawidłowym rozwoju małego dziecka każda minuta nocnego snu jest ważna" – powiedział w rozmowie z BBC News dr Tim Smith, jeden z autorów pracy.

Czy wasze dzieci korzystają z telefonów w ciągu dnia? Ile miały lat (a może miesięcy?), kiedy pierwszy raz pozwoliliście im bawić się urządzeniem z ekranem dotykowym?

Zobacz także: Ile czasu przed ekranem? Poradnik wg wieku dziecka

Źródło: wyborcza.pl

Redaktorka Mamotoja.pl o śnie swoich córek: zaakceptuj fakt, że dzieci są różne

dziecko, tablet, dziewczynka, okulary
fotolia
Wychowanie
„Boję się braku wi-fi” - Generacja Z - to do niej należy twoje dziecko!
Jeśli urodziłaś dziecko po 1995 roku, należy ono do Generacji Z. Sprawdź, jakie są dzieci z Generacji Z. Zobacz ciekawy film.

Czym jest Generacja Z? Pokolenie ekranów , nowych technologii, dzieci sieci , czyli Generacja Z – pokolenie dzieci urodzonych po 1995 roku, kolejne po JPII (zwanym na świecie Millennials). Dzieci z Generacji Z nie znają świata bez smartfonów , tabletów, internetu. Urodzone w świecie cyfrowym. Nie pamiętają czasów telewizorów bez pilota czy telefonów nieposiadających ekranów dotykowych. My dorośli stopniowo wkraczaliśmy do cyfrowego świata , dla nich on istnieje od zawsze. Technologia to nieodłączna cześć ich życia. Czy to dobrze?   Jakie naprawdę są dzieci z Gen Z? Świetnie odnajdują się w cyfrowym świecie . Niejednokrotnie pokazują rodzicom, jak obsługiwać nowe technologie . Smartfony czy tablety nie stanowią dla nich tajemnic, co często przeraża rodziców. Widok kilkulatka z tabletem w ręku w autobusie, poczekalni lub hotelowej stołówce potrafi budzić uczucia niepokoju w rodzicach czy dziadkach. Demonizujemy technologie , utożsamiając tablet w ręku dziecka jedynie z ogłupiającymi grami, z pewnością uzależniającymi. A przecież bycie online daje dużo więcej możliwości. Dzieci z Generacji Z potrafią rewelacyjnie komunikować się rówieśnikami z odległych części świata. Wykorzystują technologie nie tylko do nawiązywania międzynarodowych znajomości, ale również do rozwiązywania problemów. Korzystają z elektronicznych dzienników, kont internetowych, robią zakupy online, nawiązują międzykulturowe znajomości . Dobrze znają zagrożenia, jakie czyhają na nie w internecie i wiedzą, jak się przed nimi ustrzec. Mają dużą samoświadomość dotyczącą zagrożeń, które płyną z nadmiernego korzystania z internetu. Główny zarzut do Generacji Z to właśnie nadmierne korzystanie z technologii . Warto pamiętać, że technologia to nie tylko czyhające na dzieci zagrożenie, ale również cała masa możliwości, z których dzieci z Generacji...

Czy małe dzieci mogą korzystać z tabletów?
AdobeStock
Wychowanie
Pozawalasz dziecku oglądać bajki? Uważaj, może mieć problemy w przedszkolu
Rodzice często pozwalają na zbyt wiele przyjemności w imię edukacji i rozrywki. Przekraczając limity, popełniają ogromny błąd!

Bajka do śniadania, tablet w poczekalni u lekarza, telefon, gdy coś trzeba zrobić, gra w nagrodę, kreskówka na uspokojenie... niezwykle łatwo przychodzi nam udostępnianie dzieciom nowej technologii. W wielu domach to pierwsza pomoc w opanowaniu sytuacji, która wymyka się spod kontroli. Bez wątpienia wielką ekscytację wzbudza fakt, że maluchy świetnie sobie radzą z obsługą różnych aplikacji i urządzeń. Jednak osoby uważające, że dzięki temu dziecko świetnie się rozwija, są w olbrzymim błędzie. Kanadyjscy badacze zauważyli duże braki w umiejętnościach komunikacyjnych , motorycznych, a także problemy w rozwiązywaniu problemów u niektórych 5-latków. Okazuje się, że dzieci, które spędzają dużo czasu przed telewizorami, komputerami czy innymi urządzeniami cyfrowymi jako maluszki, mają potem poważne problemy w przedszkolu. Cyfrowe maluszki Badanie stanowiło kontynuację debaty nad tym, czy częste korzystanie z gier wideo, telewizorów i innych mediów cyfrowych w rzeczywistości szkodzi zdrowiu dzieci i wpływa na ich umiejętności uczenia się. Jedna czwarta kanadyjskich dzieci jest źle przygotowana do nauki , gdy zaczynają edukację szkolną. Badacze podejrzewają, że przyczyną jest właśnie nadmiar czasu spędzanego przed ekranami. Naukowcy przeprowadzili ankietę wśród 2 441 kanadyjskich matek na temat tego, ile ich dzieci spędzają czasu w dni powszednie i weekendy oglądając telewizję, filmy, grając w gry lub korzystając z komputerów, tabletów i innych urządzeń, takich jak smartfony. W ankiecie znalazły się także pytania dotyczące etapów rozwojowych . Testy mierzyły poziom umiejętności komunikacyjnych , motoryki dużej, motoryki małej, oceniały poziom samodzielności i umiejętności społecznych, a także zdolności radzenia sobie z rozwiązywaniem problemów. Za długo przed ekranem Dzieci biorące udział w badaniu spędzały tygodniowo średnio 17 godzin przed...

Tablet dla dziecka
AdobeStock
Aktualności
Taka zabawa może opóźnić rozwój mowy dziecka. Potwierdzają to badania!
Kolejne doniesienia naukowe ostrzegają, że nadmierne korzystanie z telefonów czy tabletów może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia dziecka.

Coraz więcej malutkich dzieci korzysta z tabletów i smartfonów, zanim porządnie zacznie siadać, chodzić czy mówić. Liczne badania potwierdzają, że nadmierne korzystanie z telefonów, laptopów, czy tabletów może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia dziecka , w tym prowadzić do uzależnień. Niestety wielu rodziców nie obawia się takich konsekwencji, a jest czego się bać. Niewinna zabawa? Specjaliści bija na alarm, że dzieci poniżej 2 roku życia w ogóle nie powinny mieć styczności z wyświetlaczami. Zalecają także, by nie dawać dzieciom smartfonów i tabletów do zabawy . Mimo to statystyki są niepokojące. Według danych Pediatric Academic Societies, ponad jedna trzecia dzieci, które jeszcze nie ukończyły roku , bawiła się już smartfonem lub tabletem. Przed ukończeniem dwóch lat wszystkie dzieci, które wzięły udział w badaniu, używały urządzeń mobilnych i elektronicznych. Co gorsza, to sami rodzice dają te urządzenia maluchom. Niemal trzy czwarte rodziców pozwala dzieciom bawić się urządzeniami mobilnymi w czasie, gdy ma coś do zrobienia w domu, 60% podczas robienia zakupów, 65% - żeby uspokoić dziecko , a 29% - używa komórki do usypiania dziecka. Tymczasem według Amerykańskiej Akademii Pediatrów oraz Kanadyjskiego Stowarzyszenia Pediatrów, dzieci w wieku od 0 do 2 lat, nie powinny mieć żadnego kontaktu z nowymi technologiami, dzieci w wieku 3 do 5 lat winny mieć taki kontakt ograniczony do jednej godziny dziennie, a w przypadku dzieci w wieku 6 do 18 lat, kontakt ograniczony do 2 godzin na dobę. Specjaliści ostrzegają Pierwsze dwa lata życia to bardzo intensywny rozwój mózgu maluszka, dlatego w tym okresie niezwykle ważne jest z jakimi bodźcami styka się dziecko. Badaczy niepokoi w tym czasie w wielu domach w opiece nad dzieckiem wykorzystywane są urządzenia mobilne. Liczne badania ostrzegają, że nadmierne korzystanie z telefonów, laptopów, czy tabletów może...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj