Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Spokojny sen dziecka
Fotolia
Aktualności

Wiemy, co niekorzystnie wpływa na sen dziecka! Robi to większość rodziców

Badacze z University of London odkryli, że zabawa telefonem czy tabletem w ciągu dnia negatywnie wpływa na sen dziecka w nocy.

Dzieci, które w ciągu dnia bawią się smartfonem lub tabletem, mogą mieć problemy ze snem w nocy – do takiego wniosku doszli naukowcy z University of London.

Większość rodziców pozwala dzieciom bawić się telefonem

Jak podaje wyborcza.pl, chociaż niemal każdy z nas jest oswojony z ekranami dotykowymi smartfonów i tabletów na co dzień, nie przeprowadzono do tej pory badań, które pozwoliłyby w pełni poznać i zrozumieć wpływ ekranów na rozwój małych dzieci.

Naukowcy z University of London zapytali 715 rodziców dzieci poniżej 3. roku życia, jak często ich dzieci korzystają ze smartfonów lub tabletów. Wyniki są szokujące: aż 75% dzieci używało urządzeń z ekranem dotykowym na co dzień, ponad połowa z nich już od 6. miesiąca życia! Co więcej, z ekranów dotykowych korzysta aż 90% dzieci między 25. a 36. miesiącem życia.

Zabawa telefonem = gorszy sen

Badacze doszli do wniosku, że dzieci, które spędzają dużo czasu przed ekranem, śpią krócej w nocy i potrzebują drzemek w ciągu dnia. Każda godzina dziennie spędzona przy ekranie dotykowym oznacza 15 minut snu mniej. "Te 15 minut to nie jest duża różnica, gdy śpisz 10-12 godzin dziennie. Jednak trzeba pamiętać, że w prawidłowym rozwoju małego dziecka każda minuta nocnego snu jest ważna" – powiedział w rozmowie z BBC News dr Tim Smith, jeden z autorów pracy.

Czy wasze dzieci korzystają z telefonów w ciągu dnia? Ile miały lat (a może miesięcy?), kiedy pierwszy raz pozwoliliście im bawić się urządzeniem z ekranem dotykowym?

Zobacz także: Ile czasu przed ekranem? Poradnik wg wieku dziecka

Źródło: wyborcza.pl

SIDS, czyli zespół nagłej śmierci łóżeczkowej. Co to jest i do kiedy występuje?

dziecko, tablet, dziewczynka, okulary
fotolia
Wychowanie
„Boję się braku wi-fi” - Generacja Z - to do niej należy twoje dziecko!
Jeśli urodziłaś dziecko po 1995 roku, należy ono do Generacji Z. Sprawdź, jakie są dzieci z Generacji Z. Zobacz ciekawy film.

Czym jest Generacja Z? Pokolenie ekranów , nowych technologii, dzieci sieci , czyli Generacja Z – pokolenie dzieci urodzonych po 1995 roku, kolejne po JPII (zwanym na świecie Millennials). Dzieci z Generacji Z nie znają świata bez smartfonów , tabletów, internetu. Urodzone w świecie cyfrowym. Nie pamiętają czasów telewizorów bez pilota czy telefonów nieposiadających ekranów dotykowych. My dorośli stopniowo wkraczaliśmy do cyfrowego świata , dla nich on istnieje od zawsze. Technologia to nieodłączna cześć ich życia. Czy to dobrze?   Jakie naprawdę są dzieci z Gen Z? Świetnie odnajdują się w cyfrowym świecie . Niejednokrotnie pokazują rodzicom, jak obsługiwać nowe technologie . Smartfony czy tablety nie stanowią dla nich tajemnic, co często przeraża rodziców. Widok kilkulatka z tabletem w ręku w autobusie, poczekalni lub hotelowej stołówce potrafi budzić uczucia niepokoju w rodzicach czy dziadkach. Demonizujemy technologie , utożsamiając tablet w ręku dziecka jedynie z ogłupiającymi grami, z pewnością uzależniającymi. A przecież bycie online daje dużo więcej możliwości. Dzieci z Generacji Z potrafią rewelacyjnie komunikować się rówieśnikami z odległych części świata. Wykorzystują technologie nie tylko do nawiązywania międzynarodowych znajomości, ale również do rozwiązywania problemów. Korzystają z elektronicznych dzienników, kont internetowych, robią zakupy online, nawiązują międzykulturowe znajomości . Dobrze znają zagrożenia, jakie czyhają na nie w internecie i wiedzą, jak się przed nimi ustrzec. Mają dużą samoświadomość dotyczącą zagrożeń, które płyną z nadmiernego korzystania z internetu. Główny zarzut do Generacji Z to właśnie nadmierne korzystanie z technologii . Warto pamiętać, że technologia to nie tylko czyhające na dzieci zagrożenie, ale również cała masa możliwości, z których dzieci z Generacji...

Czy małe dzieci mogą korzystać z tabletów?
AdobeStock
Wychowanie
Pozawalasz dziecku oglądać bajki? Uważaj, może mieć problemy w przedszkolu
Rodzice często pozwalają na zbyt wiele przyjemności w imię edukacji i rozrywki. Przekraczając limity, popełniają ogromny błąd!

Bajka do śniadania, tablet w poczekalni u lekarza, telefon, gdy coś trzeba zrobić, gra w nagrodę, kreskówka na uspokojenie... niezwykle łatwo przychodzi nam udostępnianie dzieciom nowej technologii. W wielu domach to pierwsza pomoc w opanowaniu sytuacji, która wymyka się spod kontroli. Bez wątpienia wielką ekscytację wzbudza fakt, że maluchy świetnie sobie radzą z obsługą różnych aplikacji i urządzeń. Jednak osoby uważające, że dzięki temu dziecko świetnie się rozwija, są w olbrzymim błędzie. Kanadyjscy badacze zauważyli duże braki w umiejętnościach komunikacyjnych , motorycznych, a także problemy w rozwiązywaniu problemów u niektórych 5-latków. Okazuje się, że dzieci, które spędzają dużo czasu przed telewizorami, komputerami czy innymi urządzeniami cyfrowymi jako maluszki, mają potem poważne problemy w przedszkolu. Cyfrowe maluszki Badanie stanowiło kontynuację debaty nad tym, czy częste korzystanie z gier wideo, telewizorów i innych mediów cyfrowych w rzeczywistości szkodzi zdrowiu dzieci i wpływa na ich umiejętności uczenia się. Jedna czwarta kanadyjskich dzieci jest źle przygotowana do nauki , gdy zaczynają edukację szkolną. Badacze podejrzewają, że przyczyną jest właśnie nadmiar czasu spędzanego przed ekranami. Naukowcy przeprowadzili ankietę wśród 2 441 kanadyjskich matek na temat tego, ile ich dzieci spędzają czasu w dni powszednie i weekendy oglądając telewizję, filmy, grając w gry lub korzystając z komputerów, tabletów i innych urządzeń, takich jak smartfony. W ankiecie znalazły się także pytania dotyczące etapów rozwojowych . Testy mierzyły poziom umiejętności komunikacyjnych , motoryki dużej, motoryki małej, oceniały poziom samodzielności i umiejętności społecznych, a także zdolności radzenia sobie z rozwiązywaniem problemów. Za długo przed ekranem Dzieci biorące udział w badaniu spędzały tygodniowo średnio 17 godzin przed...

Tablet dla dziecka
AdobeStock
Aktualności
Taka zabawa może opóźnić rozwój mowy dziecka. Potwierdzają to badania!
Kolejne doniesienia naukowe ostrzegają, że nadmierne korzystanie z telefonów czy tabletów może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia dziecka.

Coraz więcej malutkich dzieci korzysta z tabletów i smartfonów, zanim porządnie zacznie siadać, chodzić czy mówić. Liczne badania potwierdzają, że nadmierne korzystanie z telefonów, laptopów, czy tabletów może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia dziecka , w tym prowadzić do uzależnień. Niestety wielu rodziców nie obawia się takich konsekwencji, a jest czego się bać. Niewinna zabawa? Specjaliści bija na alarm, że dzieci poniżej 2 roku życia w ogóle nie powinny mieć styczności z wyświetlaczami. Zalecają także, by nie dawać dzieciom smartfonów i tabletów do zabawy . Mimo to statystyki są niepokojące. Według danych Pediatric Academic Societies, ponad jedna trzecia dzieci, które jeszcze nie ukończyły roku , bawiła się już smartfonem lub tabletem. Przed ukończeniem dwóch lat wszystkie dzieci, które wzięły udział w badaniu, używały urządzeń mobilnych i elektronicznych. Co gorsza, to sami rodzice dają te urządzenia maluchom. Niemal trzy czwarte rodziców pozwala dzieciom bawić się urządzeniami mobilnymi w czasie, gdy ma coś do zrobienia w domu, 60% podczas robienia zakupów, 65% - żeby uspokoić dziecko , a 29% - używa komórki do usypiania dziecka. Tymczasem według Amerykańskiej Akademii Pediatrów oraz Kanadyjskiego Stowarzyszenia Pediatrów, dzieci w wieku od 0 do 2 lat, nie powinny mieć żadnego kontaktu z nowymi technologiami, dzieci w wieku 3 do 5 lat winny mieć taki kontakt ograniczony do jednej godziny dziennie, a w przypadku dzieci w wieku 6 do 18 lat, kontakt ograniczony do 2 godzin na dobę. Specjaliści ostrzegają Pierwsze dwa lata życia to bardzo intensywny rozwój mózgu maluszka, dlatego w tym okresie niezwykle ważne jest z jakimi bodźcami styka się dziecko. Badaczy niepokoi w tym czasie w wielu domach w opiece nad dzieckiem wykorzystywane są urządzenia mobilne. Liczne badania ostrzegają, że nadmierne korzystanie z telefonów, laptopów, czy tabletów...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Wyjątkowe życzenia na Dzień Matki
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Matki: wyjątkowe dla wyjątkowej mamy
Luiza Słuszniak
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
ile punktów można zdobyć na egzaminie ósmoklasisty
Edukacja
Punkty na egzaminie ósmoklasisty 2023: ile trzeba mieć punktów?
Joanna Biegaj
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz